2020 m. birželio 7 d.

 

Vasario 16-oji. Ką nutyli istorikai?

6
Paskelbta: 2020-02-15 19:40 Autorius: Savo varpinė

Ar Lietuva 1918 m. buvo vokiečių okupacijoje? Jei vadovautis „vadovėliniu“ dėstymu, tuomet atsakymas „taip“ lyg ir teisingas. Tačiau šios „Iš savo varpinės“ laidos svečias Lietuvos istorijos populiarintojas, istorijos žinovas, muziejininkas Vladas Turčinavičius kategoriškas – žvelgiant iš tarptautinės teisės pozicijų tai visiškai klaidingas teiginys.

Kitas laidos svečias buvęs JAV diplomatas, bei diplomatijos istorijos žinovas Algis Avižienis taip pat siūlo neapsiriboti supaprastintu Vasario 16-osios iliustravimu susivedančiu kone į primityvų „susirinko ir paskelbė“.

Šioje laidoje pagrindinis dėmesys skirtas būtent istorinių Nepriklausomybės šaknų apžvalgai bei aplinkinių procesų apžvalgai. T.y. „Iš savo varpinės“ padarė tai apie ką, manytume turėtu kalbėti pirmiausiai nacionalinė televizija be radijas.

Tarp kitų išnagrinėtų nusistovėjusių klišių aptarėme kodėl T. Kosciuškos nėra toli gražu vienareikšmiškai teigiamas istorinis įvykis. Taip pat ar galėjo Lietuva ir Latvija tapti bendra valstybe ir kodėl Vokietijos spectarnybų dėka ja netapo. 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
6. Romas > 5. žopa
(2020-02-16 21:13:23)
(77.111.245.93) Parašė:

Kviete, bet vokieciams uzteko proto sustabdyti ta nesamone. Faktiskai tas "nepriklausomybes deklaracijas" kure vadovaujant vokieciams. Vasario 16, jeigu neklistu, tai 5 redakcija. Ta Lietuvos Taryba, tai cirkas. Nuo 1917 rugsejo blaskesi i visas puses - kas lenku link, kas link vokieciu, o realiai visi tik marionetes. Visas tas valstybingumo atkurimas, tai naujos Lietuvos ismislas. Reikalingi buvo simboliai, vaizduojant "Nepriklausoma Valstybe". Tarp kitko, ta pati situacija ir su "Mindaugo karunavimu". Grazi pasaka, kad sumazinti nepilnavertiskumo sindroma, nors Lietuvai tikrai yra kuo didziuotis, bet naujai Lietuvai tai nereikalinga.5. to 5 .sikna-2.
(2020-02-16 20:52:40)
(84.15.180.121) Parašė:

Tai jau 100 kartų geriau karalystė nei ruskių gubernija.4. žopa-2
(2020-02-16 20:44:24)
(82.135.226.79) Parašė:

Tie debilai,net kvietė Urlichą tapti Lietuvos karaliumi.Jeigu jis būtų sutikęs dabar lietuva būtų karalystė.3. kuo toliau
(2020-02-16 13:09:46)
(78.58.110.126) Parašė:

tuo graziau. Jau ir mane pakvieskit, papasakosiu.2. Romas
(2020-02-16 11:30:06)
(77.111.247.110) Parašė:

Balkus istrauke dar viena pasakeciu pasakotoja. Paskutiniu 30 metu laikotarpyje ne karto negirdejau, taip vadinamu, naujos Lietuvos istoriku, kurie nepasakotu mitu, pletku ir asmeniniu fantaziju. Istorija nera tikslus mokslas, bet net Istorijos moksle yra faktazas ir pagristos prielaidos. Galu gale dar nieks nepanaikino loginio mastymo. Du dalykai kame sutiksiu su tuo pasiputusiu povu Turcinaviciumi, tai - 1. Lietuva nebuvo okupuota kaizerines Vokietijos, nes jau virs 300 metu nebuvo tokios Valstybes. Buvo okupuota teritorija, kuri viduramziuiose priklause Lietuvos Valstybei. 2. Lietuvos valstybingumas turi gilias saknis dar pries 1000 metu ir ta Vasario 16 neturi jokios reiksmes - bereiksme, dirbtinai sukurta vokieciu pagalba, data. Visa kita, tai Turcinaciciaus blevyzgos. Labai man patiko "Lietuvos didziavyriai" - Kosakovskis, Masalskis, Oginskis. Virsk is "koto". :))) tarp kitko - 1861-1863 metu sukilima inspiravo Anglija ir jo saknys buvo grynai ekonomines. Rusijos imperija stipriai vyste Lenkijos Lodzeje audimo manufakturas. Tai buvo naujos ir modernios manufakturos. Iki to, butent Anglija buvo lyderis audimu gamyboje, bet Lodzes manufakturos kilo ir sudare rimta konkurencija. Reikia suvokti - visi sukilimai, revoliucijos ir karai vyksta tik del pinigu. Kovos uz "Nepriklausomybes", tai tik priedanga. Apie Suomija, jus ponai, visiskai nusisnekejote. Faktas yra tas, kad - Po Liublino unijos Lietuva prarado savo valstybinguma ir jau niekada jo neatkure.1. kuo toliau tuo labiau i lankas
(2020-02-15 21:39:38)
(90.127.63.55) Parašė:

si laida. Pagrindinis istorikas lietuviskainesneka, vis kazkokius naratyvus kisa ir kitus barbarus. Sneka tik apie Lietuvos burzuazijos veiksmus, juos pastato pagrindiniais. Nusisneka apie Stalina, ji, rusai pasirodo, niekad nebuvo nustoje pulti. Pilnas pasaku apie TSRS. po to sneka nepainioti istorijos ir politikos, o pats vien tik tai ir daro: ir susai visada blogesni nei lenkai. Tfu, kazkoks vemalys.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras