2020 m. gegužės 29 d.

 

Varomas alkoholiu degantis degalinių klausimas

13
Paskelbta: 2015-04-23 15:22 Autorius: Dr. Aurelijus Veryga

Manau artimiausiu metu Lietuvoje subręs bent du „svarbūs“ ieškiniai teismams. Vienas tokių ieškinių bus dėl visuomenininkų, kurie nesugeba patikrinti visų prekybos vietų ir užtikrinti, kad jose nebūtų parduodamas alkoholis nepilnamečiams, o kitas ieškinys galėtų būti dėl pačių nepilnamečių, kurie atrodo per daug suaugę ir maskuoja savo jauną amžių, taip trikdydami pardavėjų darbą ir keldami jiems bereikalingą stresą parduodant alkoholinius gėrimus.

Juokas juokais, bet kartais juoktis jau ir nebesinori. Labai nejuokinga pasidarė klausant mūsų verslo atstovų ir Seimo narių ir to, kaip jie sureagavo į pilietišką jaunuolių bandymą pademonstruoti, kaip nepilnamečiui Lietuvoje lengva įsigyti alkoholinių gėrimų degalinėse. Keli entuziastai paslėpta kamera užfiksavo degalinėse daromus įstatymo pažeidimus ir juos paviešino. Vietoje, to, kad pripažintų akivaizdų faktą, degalinių atstovas Vidas Šukys, pradėjo ieškoti ko nepametęs ir labiausiai susirūpino, kad pažeidimai užfiksuoti neteisėtai ir pradėjo grąsinti, kad jaunuolius reiktų paduoti į teismą. Viešai pareiškęs, kad jau konsultuojasi su advokatais, degalinių atstovas dar pridūrė, kad tokią akciją tikriausiai  užsakė kokie nors pikti dėdės iš kitų verslų ir kad jie gins savo teises ir bla bla bla... Dar žinoma suabejojo, kad tyrimas nereprezentatyvus, nes Vilniuje yra apie 60 degalinių, o jaunuoliai aplankė tik 17...

Nenaudodamas necenzūrinės kalbos gal galėčiau sau leisti tokius verslo atstovus pavadinti proto vargšais. Tikrų tikriausiais vargšais. Kažkodėl man degalinių atstovas pasirodė labai panašus į kriminalinius veikėjus filmuojančios laidos „Farai“ personažus, kuriuos užklupus įvykio vietoje darant nusikaltimą bandoma apsimesti nieko nežinančiu, ar suversti kaltę kažkam kitam. Aš labai kviesčiau atsiliepti ką nors iš tėvų, kurių vaikas nukentėjo autoįvykyje ar buvo fiziškai sužalotas ar patyrė kitokią žalą po to, kai jam degalinėje buvo parduotas alkoholis. Jei tokių atsirastų, mes taip pat pasitartumėme su teisininkais ir tada pagalvotumėm, kiek būtų galima išsireikalauti žalos atlyginimo iš tos degalinės operatoriaus. Kadangi tokių vaikų Lietuvoje būtų net ne dešimtys, o galbūt triženkliai skaičiai, tai pasitelkus norinčius gerai uždirbti advokatus, manau būtų galima tokius verslininkus priversti susimokėti bent jau šešiaženkles kompensacijas. Kaip jums mieli verslininkai toks planas?

Manau degalinių atstovams reikėjo paskelbus visai Lietuvai, kad jie stumia per Seimą draudimo prekiauti alkoholiu atidėjimą ar atšaukimą ir įtikinėjant, kad degalinės yra labai saugi vieta prekiauti alkoholiu pasirūpinti, kad tas alkoholis nebūtų parduodamas bet kam, bent jau kol bus priimtas sprendimas Seime. Bet panašu, kad Lietuvoje įstatymų laikytis neplanuojama net ir dėl vaizdo. Galbūt, jei Seimo narių neveikia moksliniai argumentai dėl prekybos alkoholiu degalinės draudimo reikalingumo ir veiksmingumo, juos paveiks bent jau bukas įžūlumas ir visiškas nesiskaitymas su net elementariausia logika ir įstatymais.

Dar labiau šokiravo Seimo nario, vieno iš pataisų, kuriomis siekiama atidėti prekybos alkoholiu draudimą degalinėse, iniciatoriaus Eduardo Šablinsko vieši komentarai. Jo teigimu jaunuoliai nepatikrino visų parduotuvių: kaimuose, didžiųjų prekybos centrų ir pan. Norėtųsi paklausti gerbiamo parlamentaro ar tą turėtų daryti pilietiški jaunuoliai? Ir kokią jis turi teisę svaidytis tokiais komentarais ir kaltinimais kažko reikalaudamas iš savo asmenines lėšas valstybės bėdų demonstravimui leidžiančių jaunuolių?

Seimo narys gali pats už savo pinigus vykdyti panašius eksperimentus ir patikrinti visas prekybos vietas, gal tada ir kaltinti nebereikės. Bet panašu, kad teisininku save tituluojantis parlamentaras komentaruose įsijautė tiek, kad pamiršo ir teisę, ir pareigas, ir visa kita. Jo teigimu, prekybos centruose, kasininkės „išvarvėjusiomis akimis“ nuolat pardavinėja gėrimus nepilnamečiams. Įdomu, kiek kartų ponas Šablinskas apie tai yra informavęs policiją? Manau nebus sudėtinga užklausti policiją ir sužinoti šią informaciją. Nes jei Seimo narys nuolat mato vykdomus įstatymo pažeidimus ir apie tai nepraneša atsakingoms institucijoms, vadinasi jis pats dangsto nukaltimus ir savotiškai prisideda prie to, kad šie būtų vykdomi toliau. Tuo tarpu nevengia dėtis itin susirūpinusiu, kad verslas būtų tik legalus, nesuklestėtų bobutės ir pan.

Aš dažnai lankausi prekybos centruose, ir skirtingai nei Seimo narys Šablinskas jau seniai nebematau kasininkių „išvarvėjusiomis akimis“. Anaiptol, panašu, kad centrai vis daugiau dėmesio skiria darbuotojams. Nemačiau ir pardavinėjant nepilnamečiams, nes praneščiau policijai ir pareikalaučiau peržiūrėti video įrašus, kuriuos dabar jau galima rasti daugelyje parduotuvių. Dar daugiau, teisininkas panašu tiek įsijautė į vaidmenį, kad susirūpino etiniais dalykais, teigdamas, kad po video  paviešinimo įstatymų pažeidėjai nepatogiai jausis prieš savo kolegas ar šeimos narius. Norėčiau klausti, o kodėl jie turėtų jausti patogiai? Kaip suprantu už įstatymų pažeidimus baudžiama ne tam, kad žmogaus savijautą pagerinti. Viešinimas ir bausmė reikalingi tam, kad žmonės nekartotų pažeidimų ir pakeistų savo elgseną. Bet matyt kai kurie žmonės yra tiesiog nepajėgūs to suprasti.

Niekaip nenustoju stebėtis, kaip gerai veikia taisyklė, kad kuo didesnis melas, tuo dažniau jis priimamas kaip tiesa, nes žmonėms sunku patikėti, kad taip galima meluoti ir apgaudinėti. Degalinių atstovų teiginiai apie tai, kad draudimas prekiauti alkoholiu pažeistų LR Konstituciją yra niekiniai. Manau prasminga priminti, ką teigia jų cituojamas 46 straipsnis. Jame parašyta: “Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva. Valstybė remia visuomenei naudingas ūkines pastangas ir iniciatyvą. Valstybė reguliuoja ūkinę veiklą taip, kad ji tarnautų bendrai tautos gerovei. Įstatymas draudžia monopolizuoti gamybą ir rinką, saugo sąžiningos konkurencijos laisvę. Valstybė gina vartotojo interesus.” Paryškinau esminius punktus, nes dėl jų, kaip tik kalbant apie tabako ir alkoholio kontrolę dar 1997 metais yra pasisakęs LR Konstitucinis teismas, kuris išaiškino, kad „Taigi būtų neteisinga cituotą Konstitucijos 46 straipsnio nuostatą suvokti kaip valstybės prievolę beatodairiškai remti bet kokias ūkines pastangas ar veiklą. Priešingai, kaip jau buvo minėta, valstybė šiuo atveju turi galimybę pasirinkti. Kita vertus, tautos gerovė neturėtų būti suvokiama vien materialine (ar finansine) prasme. Be to, kažin ar būtų teisinga ir dora siekti materialinės gerovės tokiu būdu, kuris kenkia žmonių sveikatai.“ Manau, kad degalinių tinklų teisininkams nesudarys didesnių sunkumų paskaityti visą nutarimą ir nustoti svaidytis konstituciniais žaibais.

Visiškai neadekvačiais riekėtų laikyti ir teiginius apie konkurencijos pažeidimus. Jau ir iki to konkurencija alkoholio srityje buvo, yra ir bus ribojama, nes alkoholiu neleidžiama prekiauti bet kur ir bet kam. Ir leidimas prekiauti degalinėse nėra prigimtinis. Be to degalinės, pradėdamos šį verslą žinojo ir pagrindines valstybės nuostatas šiuo klausimu: mažinti bendrą alkoholinių gėrimų vartojimą. Jei ta nuostata nesutrukdė investuoti į valstybės sąmoningai diskriminuojamą verslo rūšį, vadinasi atsakomybę už nepasiteisinusius lūkesčius turėtų prisiimti tie, kas priėmėm sprendimus į tai investuoti.

Teiginiai apie darbo vietų mažėjimą uždraudus šią prekybą yra daugiau nei juokingi. Jei norime girtų sąskaita sukurti daugiau darbo vietų, tai gal jau ir vaikų darželiuose vaikams alkoholį pardavinėkim. Ne vieną dešimtį darbo vietų sukursim ir dar daugiau prarasim, kai „klientai“ prasigers. Ne viena ir ne dvi Europos valstybės neleidžia prekiauti alkoholiu degalinėse, ir dėl to nekyla jokių problemų. Problemas bandė kelti vienas iš degalinių tinklų Taline, kai šio miesto savivaldybė nusprendė apriboti prekybą alkoholiu degalinėse ir net kreipėsi į teismą dėl tokio savivaldos sprendimo. Tačiau Estijos aukščiausiasis teismas verslininkų pretenzijas atmetė. Jei jau leistis į polemiką apie diskriminaciją, tai gal diskriminacija reikėtų laikyti ir tai, kad maisto prekių parduotuvėms neleidžiama prekiauti benzinu ir dyzelinu.

Tik priminsiu, kad jau ir taip esame trečia šalis pasaulyje pagal alkoholio suvartojimą. Esam tarp lyderių pagal vaikų alkoholio vartojimą, žuvusių keliuose ir nusižudžiusiųjų skaičių. Ar tai per menki argumentai nustoti gaminti darbo vietas alkoholio prekybos sąskaita? O gal, iš tikrųjų reikia užduoti klausimą: kas galėtų paneigti, kad degalinių atstovai „paremia“ tokius uolius Seimo narius, kurie nebesivargina rinkti nei žodžių, nei galvoti logiškų argumentų, kad pateisintų savo globotinių veiklą. Ir žinoma, kad geriausia gynyba yra puolimas. Dabar degalinės bando užsipulti jų darbo trūkumus ir nusikaltimus paviešinusius jaunuolius ir taip nukreipti dėmesį nuo esminių dalykų: alkoholio prieinamumo mažinimo.


 
Komentarai

 
13. Pritariu "9. Is"
(2015-04-27 16:55:08)
(5.20.169.47) Parašė:

Pritariu "9. Is"12. Dzūkija > 11. e
(2015-04-26 11:49:09)
(78.62.212.240) Parašė:

Puikus Tamstos komentaras...visada reikia stengtis gyventi savo galva...Rūpinkimės vaikais ir rodykime pavyzdį...juk neperkame viso "mėšlo",kurio pilna prekybos centruose...NEPIRKIME...NEVARTOKIME...mokykimės gyventi sveikai...ir pasitikėkime jaunimu...Prieš metus susigundžiau nusipirkti vyno butelį...vis nėra laiko atidaryti...Neturi laiko ir kiti šeimos nariai - visi užsiėmę...Beje,tai susisieja su užimtumu...Sporto salės,baseinai,būreliai,teatrai - viskas kainuoja...ir nepigiai...O juk turėtų būti pasiekiama visiems...Manau,kad tai būtų kelias į išsigelbėjimą...11. e
(2015-04-26 09:33:40)
(78.60.142.88) Parašė:

Degalinės, nedagalinės, nepilnamečiai ir t.t. Čia yra kova su vėjo malūnais. Seimo nariai gali parduoti tėvą ir motiną, ką jau čia kalbėti apie tautą. Vargšai žmonės, kurie galvoja kad seimas turi rūpintis jų gerove. Visi rūpinasi SAVO gerove ir kitaip nebus. Kol žmonės nesuvokoks, kad jie privalo patys rūpintis savimi o ne deleguoti seimo nariams, tol turėsime tautos naikinimo režimą. O dėl alkoholio senai laikas uždrausti bet kokia jo reklamą, o pardavimą leisti tik specializuotose parduotuvėse nutolusiose nuo bet kokių visuomeninių įstaigų ar maisto parduotuvių per 1000 m. Arba leisti tabaką ir alkoholį pardavinėti vaistinėse, nes tai tas pats genocidinis įrankis.10. Jonis To 9.
(2015-04-25 23:22:24)
(188.69.194.91) Parašė:

Perfect!9. Is ko gyvens seimo nariai jei mes nebegersim?
(2015-04-25 22:34:23)
(85.17.24.66) Parašė:

Jei zmones uzrauks alkoholio pardavima kalonelese, maisto prekiu parduotuvese, kioskose prie mokyklu, darzeliu, sumazins perkamuma, nebetoleruos girtavimo.... Prezidentei nebereikes piarintis perkant maisto naslaiciams ir vaizduojant pagalba. Prezidente galetu itakoti priezasties atsiradima, mazinant alkoholio, vartojima. Prezidente turetu zinoti ir manau zino, kad pelnas nuo alkoholio pardavimo lieka tik narkobaronams ir lobistams o valstybei nesa tik didziulius nuotolius. Is kitos puses, kaip galima uzdirbineti ir toleruoti tai, nuodijant savo brolius ir seseris, zinant pasekmes? Lobistu darbas visiems mums pirsti minti, kad mes patys tai renkames ir tai yra pasirinkimo laisve... Tik jie mums neaiksina kaip mes patys pasirenkame blogesni gyvenima, gyvenima su alkoholiu, vedanti mus tiesiai i prazuti !8. –> 7. Geras Jono pastebėjimas (5.20.169.47)
(2015-04-24 09:34:22)
(88.223.42.240) Parašė:

Pirst...7. Geras Jono pastebėjimas
(2015-04-24 08:34:55)
(5.20.169.47) Parašė:

Geras Jono pastebėjimas. Tie kurie bando tepti dr. A. Verygą, kam jis dirba, patys yra tokie apsigleivėję, kad šlykštu. Bet matosi, kad žmonių dalies mąstymas po truputi keičiasi. Ir vieliuosi, kad bent iš degalinių bus išguitas alkoholis nuo 2016 metų.6. Jonis
(2015-04-23 20:22:29)
(188.69.210.183) Parašė:

Siap,tai prekyba alkoholiu nepilnameciams traukia iki BK straipsnio.Padruotuviu, kiosku, degaliniu darbuotojai privalo laikytis Istatymo. Nepaslaptis, kad minetuose taskuose PASTOVIAI pazeidziamas Istatymas, kurio vykdyma privalo kontroliuoti atitinkamos institucijos. Kodel tik DEGALINES? kai ka RADAU: degalinių atstovas Vidas Šukys 15min.lt pries metus sake :"Manau, kad nelegalaus dyzelinio kuro upes pristabdytų tik vienas sprendimas – kuro kiekio įvežimo į Lietuvą ribojimas. Vienareiškmiškai.Lenkai tai jau padarė seniai " Isvada priimam patys. Aisku, prekyba alkoholiu degalinese-nonsensas.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi
Lietuvos žydų bendruomenė prašo nustatyti nacių maniera ranką iškėlusių Seimo narių tapatybę
53 PAPILDYTA: Seimo narys apgailestauja, jeigu jo rankų judesiai pasirodė dviprasmiški