2020 m. gegužės 28 d.

 

Trys srovės, viena banga

22
Paskelbta: 2012-07-24 12:58 Autorius: Saulius Stoma

Šiuo metu sprendžiasi naujųjų Lietuvos politinių jėgų ateitis. Laisvoje žiniasklaidoje pasipylė straipsnių, kurių autoriai šaukia vienu balsu: VIENYKIMĖS. Ta mintis sklando ir privačiuose pokalbiuose. Tačiau pasakyti daug lengviau, nei padaryti.

Pradėkime nuo norų. Tuo labiau, kad kalbos gali ne visada juos atitikti. Ar visos su Teisingumo ir Tiesos vėliava pakilusios jėgos iš tikrųjų nori vienybės? Juk kai kurios jų nuo pat pradžių skelbė, kad geriau į rinkimus eiti trimis sąrašais ir jungtis tik po pergalės.

Regis, šiuo metu jau einama blaivėjimo link. Didžioji dalis profesūros ir kitų intelektualų, pasiryžusių eiti į politiką su naujomis jėgomis, pasirinko „Drąsos kelio“ ir Neringos Venckienės sąrašą.

Tai natūralu. Besiformuojanti partija neprievartauja stoti į jos gretas, o svarbiausia – turi vėliavą ir aiškią kryptį, atitinkančią krikščioniškosios socialinės demokratijos vidurio kelią „Į pilnutinę demokratiją“.

Taip formuojasi plati idėjinė srovė, galinti atliepti didžiosios dalies žmonių interesams eiti socialinio teisingumo ir gerovės valstybės kryptimi. Interesą, kurio iki šiol nepaisė visų atspalvių valdžios, šokusios pagal Laisvosios rinkos instituto lobistų dūdelę.

Ar šitai srovei, turinčiai gerą potencialą tapti galinga banga, reikia dar labiau išsiplėsti ir priimti kitas dvi sroves – tautininkų vedamą kelių partijų aljansą ir Dariaus Kuolio laisvuosius menininkus, liberalus?

Mano manymu, taip! Ir ne tiek dėl idėjinių, kiek dėl pragmatinių sumetimų.

Viskas būtų labai paprasta, jeigu tiek tautinė koalicija „Už Lietuvą Lietuvoje“, tiek D. Kuolio „Lietuvos sąrašo“ partija turėtų realių šansų peržengti rinkimų barjerą ir patekti į būsimąjį Seimą. Tokiu atveju trys atskiri srautai pasiteisintų, o jau po rinkimų būtų galima formuoti bendrą Vyriausybę. Deja, deja... Realybė yra daug sudėtingesnė.

Visa laimė, kad didesnė dalis tiek tautinio, tiek ir liberaliojo sparno lyderių jau yra šitai supratę. Todėl vėl atsiveria palanki erdvė deryboms dėl bendro sąrašo.

Jis, žinoma, labiau reikalingas į potencialiai siauresnį elektoratą orientuotoms politinėms jėgoms, tačiau deryboms žlugus nukentės ir „Drąsos kelio“ sąrašas.  Kad ir kaip svarstytum, tiek tautininkai, tiek naujieji liberalai, dalyvaudami rinkimuose atskirais sąrašais, atims po kelis procentus rinkėjų balsų iš „Drąsos kelio“. Formuojant Vyriausybę, tai gali atsiliepti liūdnomis pasekmėmis.

Jei patekus į Seimą norima tik įsitvirtinti opozicijoje, toliau plėtoti struktūras po visą Lietuvą ir ruoštis kitiems rinkimams – gerai. Tačiau padėtis valstybėje tokia apgailėtina, kad tiesiog būtina turėti realią įtaką jau dabar.

Todėl „Drąsos kelio“ ir Neringos Venckienės sąrašo lyderiams būtų protinga dar kartą altruistiškai atsitraukti ir priimti į savo gretas ne vien visuomenės autoritetus, bet ir partijų vadovus. Žinoma, tai gerokai apsunkintų gyvenimą po rinkimų, tačiau padėtų juos laimėti didesne persvara. Dabar teks rinktis, kas svarbiau.

Yra realus pavojus, sukėlus plačią bangą ir laimėjus rinkimus, subyrėti po to. Asmenines lyderių ambicijas stiprins idėjiniai skirtumai. Tačiau ir čia galima rasti vaistų. Tik reikia juos iš anksto aptarti.

Vienas galimų receptų – sutarti, kad nauja Vyriausybė vykdys intelektualų „Drąsos keliui“ rengiamą esminės reformos programą, kurioje nėra nei libertarizmo, nei per didelių tautinio uždarumo siekių.

Lyderių ambicijas neutralizuotų sutartis, kad bus formuojama nepartinė specialistų Vyriausybė. Reikėtų iš anksto suderinti premjero ir ministrų personalijas. Ir paskelbti jas visuomenei. Tarkim, Raimondas Kuodis jau dabar atrodo priimtinas daugeliui.

Taigi, trijų srovių susiliejimui laiko dar yra. Be jo irgi galima gyventi. Tačiau tada banga atnaujinti Lietuvai bus mažesnė, nors ir labiau koncentruota.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
22. Naglis Puteikis
(2012-07-28 18:20:23)
(193.219.60.1) Parašė:

to 17. Benas 2012-07-24 :" ...Galima vienytis su visais isskyrus su kuoliu ir jo aplinka. Liberalizmas, marksizmas, globalizmas tai visu TAUTU naikinimo irankiai. Ju tikslas naikinti patriotizma, tautiskuma ir kuolys to nesliapia o kur dar donskis, kuris smeizia Lietruva, Nedarykite klaidu, geriau maziau bet grynu nei biliako..." N.P.: jei D.Kuolys būtų liberalas, marksistas ar gobalistas, tai nebūtų taip daręs - kai žmonės buvo policijos žalojami ir nukankinami dar 2006 m. žalojami, pvz. Gintaras Beresnevičius, vienintelis Darius Kuolys bandė našlei padėti ir gerą G.Beresnevičiaus vardą apginti. Tas pats vyko su Vytauto Pociūno žūtimi - tik D.Kuolys bandė išvesti žmones į pasipktinimo/gedulo/atminties/protesto akcijas, bet jo beveik niekas nepalaikė, nes bijojo, ypač politikai. Liberalai, kosmopolitai ypač postkomunistinių šalių, o tuo labiau LT neturi nei atjautos, nei širdies, tik meldžiasi Laisvosios rinkos institutui, kuris propaguoja laukinį, nereguliuojamos rinkos kapitalizmą, kokio nelabai kur pasaulyje yra. Taigi Darius Kuolys šia prasme - joks ne liberalas ir tuo labiau ne kosmopolitas, nes tyrinėja tautinę istoriją viduramžių literatūroje ir viduramžių LT literatūrą.21. Naglis Puteikis
(2012-07-28 18:16:34)
(193.219.60.1) Parašė:

D.Kuolys apie vienijimąsi- "Lietuvos Respublikai kaip laisvų piliečių sąjungai atkurti reikia plačios demokratinės bangos": "„Drąsos kelio“ lyderiams pasiūlėme du galimus bendro veikimo būdus: dar kartą pamėginti kartu sutelkti platų Lietuvos sąrašą arba, jei tai nebūtų priimtina, remti demokratinėms permainoms įsipareigojusius jų kandidatus vienmandatėse apygardose. „Drąsos kelias“ pasirinko antrąjį bendradarbiavimo būdą. Gerbiame tokį sprendimą ir remsime atskirus „Drąsos kelio“ žmones vienmandatėse. Buvau ir lieku įsipareigojęs „Drąsos keliui“ padėti sudaryti jų rinkiminį sąrašą. Lietuvai svarbu, kad su šiuo sąrašu į Seimą ateitų kuo daugiau sąžiningų ir stiprių žmonių. Puiku, kad žinomi mokslininkai, visuomenininkai šiandien prisijungia prie „Drąsos kelio“ ir jį tvirtina. Tačiau turime matyti ir dabartinę tikrovę. „Drąsos kelio“, net didelės sėkmės atveju, nepakaks Seimo rinkimams laimėti. Mano dalyvavimas „Drąsos kelio“ sąraše padėties nepakeistų. Lietuvos Respublikai kaip laisvų piliečių sąjungai atkurti reikia plačios demokratinės bangos. Reikia ir tos visuomenės dalies, kuri nesutinka su dabartine grupuočių savivale, kuri nori demokratinių permainų, tačiau nėra apsisprendusi tragiškos Garliavos istorijos atžvilgiu. Tokių žmonių yra daug ir jų pozicija taip pat gerbtina, jų talka bendram reikalui taip pat labai reikalinga. Šiandien būtina ir ilgalaikė, ne tik į dabartinius Seimo rinkimus orientuota, bendro piliečių veikimo perspektyva. Tik ją turėdami, galėsime susigrąžinti demokratinę valstybę, atkurti konstitucinę santvarką. Labai svarbu atrasti ne tik patikimus visuomenės ir valdžios dialogo, bendradarbiavimo būdus, užtikrinti pilietinę valdžios priežiūrą, bet susikurti pačios visuomenės susikalbėjimui ir sugyvenimui reikalingus idėjinius ir vertybinius pamatus. Juk Respublika – tai draugyste pagrįsta piliečių bendrija. Įprastais, vien į jėgos žaidimus nukreiptais, kovos logika grindžiamais sprendimais jos atgaivinti nepavyks. Respublika gali rastis tik iš piliečių pasitikėjimo, pagarbos ir bičiulystės ryšių. Juos megzti, stiprinti – vienas sudėtingiausių dabarties uždavinių. Tokiems uždaviniams reikalingi netradiciniai sprendimai. Tikimės, kad savita, „nepartinė“ „Lietuvos sąrašo“ partija kartu su kitais galės prie tokių sprendimų prisidėti." Daugiau apie tai: uzteisinguma.lt/respublikai-atgaivinti-reikia-placios-demokratines-bangos/20. Nika
(2012-07-26 10:54:18)
(82.140.169.149) Parašė:

griuvus "Snoro" bankui Raimonda Kuodi prezidente paskyre Vasiliausko pavaduotoju .Man tai nekelia pasitikejimo juom19. Benas
(2012-07-24 22:51:50)
(78.62.185.144) Parašė:

tam kas rase stomai. Jauciu esi marksistas, liberalistas, globalistas nes padorus TEVYNE mylintis zmogus niekada patriotu nevadina fasistu. O liberalu galvose TEVYNES nera ar buvo pas marksa, lenina TEVYNE? O kuolys toks ir yra ir TAUTA tai mato18. Benas
(2012-07-24 22:45:01)
(78.62.185.144) Parašė:

kuolys yra uscia vieta be NERINGOS!!! Jei garsiai reki tai nereiskia kadf tu esi geras. Kas pasiule i lIETUVOS sarasa kernagi, ozelyte? Tokie zmones tik menkina sarasa ir perpektyvas papulti i seima. Turi buti nauji veidai kurie tyliai dirbo del Lietuvos o ne klaunai.17. Benas
(2012-07-24 22:38:26)
(78.62.185.144) Parašė:

Brangieji Tautieciai as suprantu reikia vienytis. Glima vienytis su visais isskyrus su kuoliu ir jo aplinka. Liberalizmas, marksizmas, globalizmas tai visu TAUTU naikinimo irankiai. Ju tikslas naikinti patriotizma, tautiskuma ir kuolys to nesliapia o kur dar donskis, kuris smeizia Lietruva, Nedarykite klaidu, geriau maziau bet grynu nei biliako. Dar reuktu patikrinti Vasiliauska, kuris prisiplake prie Neringos.16. alfa Kindziulis
(2012-07-24 22:34:15)
(88.222.118.50) Parašė:

o gal ne visus žirnius reikia vienyti - vistiek juos vištos sules.15. Ana
(2012-07-24 22:28:33)
(84.240.50.90) Parašė:

Kaip galima siūlyti Raimundą Kuodį į ministrus ar premjero postą????? Jis gi liberalas. Ar lietuviams dar nenusibodo skurdžiai gyventi?????? Manyčiau p. Gylis galėtų būti šiose postose...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras