2020 m. vasario 27 d.

 

Tikrųjų šalies patriotų ir VSD persekiota istorijos mokytoja išvykti iš Lietuvos vis dar neketina

20
Paskelbta: 2020-01-26 11:41 Autorius: ekspertai.eu
Ela Kanaitė. Nuotr. sputniknews.lt
Ela Kanaitė. Nuotr. sputniknews.lt

Lietuvoje draudžiamas portalas sputniknews.lt sausio 24 d. paskelbė publikaciją „Mokytojos medžioklė. Už ką persekiojo ir įtraukė į VSD ataskaitą Elą Kanaitę“.

Straipsnyje rašoma, esą „istorijos mokytoja Ela Kanaitė, praradusi darbą dėl publikacijos „Facebook“ ir savo įsitikinimų, taip ir nesurado darbo — demokratinėje Lietuvoje vengia tokių žmonių, tačiau ji neketina palikti savo tėvynės“.

„Padėtis Lietuvoje paaštrėjo, rusofobija peržengia visas ribas“, - teigia E. Kanaitė.

Ji išgarsėjo 2019 metų pradžioje, kai leido sau neatleistiną dalyką – savo asmeninėje „Facebook“ paskyroje ji paskelbė įrašą su Antrojo pasaulinio karo pasaulio žemėlapiu, kuriame buvo nurodytos šalys, kovojusios Hitlerio pusėje.

Taip pat ji paskelbė Rusijos istorikų straipsnius apie šį didelio masto konfliktą. Įrašais pasipiktino Žmonių partijos atstovas, šios organizacijos veidu vadinamas garsus humoristas Algis Ramanauskas. Prie jo prisijungė ir kiti aktyvistai, prasidėjo persekiojimai.

Galiausiai mokytoja buvo apkaltinta prorusiška propaganda, ji tapo grėsme valstybei – 2015 metais E. Kanaitė buvo įtraukta į Lietuvos valstybės saugumo departamento (VSD) metinę grėsmių ataskaitą.

„Viskas dėl 2012 metų nuotraukos, kurioje tuometinis Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas man įteikė apdovanojimą – Puškino medalį. Jis įteiktas už nuopelnus kultūros ir meno srityje ir neturi jokio politinio atspalvio. Lietuvoje buvo apdovanota apie trisdešimt žmonių, bet jie gavo medalį Rusijos ambasadoje Lietuvoje ar Maskvoje iš Rusijos ministro ar užsienio reikalų viceministro rankų, po aš — iš prezidento rankų“, - sako E. Kanaitė.

Taip pat toje ataskaitoje VSD kalbėjo apie žmogaus teisių organizaciją – Žmogaus teisių tyrimų ir apsaugos centras, į kurią įeina penkios organizacijos, tarp jų ir Lietuvos rusų mokyklų mokytojų asociacija, kuriai du dešimtmečius vadovauja E. Kanaitė.

Antrą kartą VSD metiniame pranešime Ela Kanaitė paminėta 2016 metais – šį kartą mokytoja apkaltinta prižiūrint rusų programas, skirtas tautiečiams palaikyti. Lietuvos specialiosios tarnybos atskleidė, kad E. Kanaitės veikla – tai yra „minkštoji“ Kremliaus galia.

„Aš paklausiau Valstybės saugumo departamento atstovo: „Mano, kaip visuomeninės organizacijos vadovės, veikla prieštarauja Lietuvos įstatymams, Konstitucijai?“ „Ne, neprieštarauja.“ „Tai kodėl aš patenku į šias pažymas?“ Neatsakė. Ir tik 2019 metais pagaliau gavau atsakymą: pasirodo, prevenciniais tikslais“, - papasakojo mokytoja.

Tuomet Seimo narys, Žmonių partijos atstovas, jaunuoju šios organizacijos naciku tituluojamas, buvęs murzininkas Laurynas Kasčiūnas pareiškė, kad istorijos mokytojas, kuris figūruoja VSD ataskaitose, negali dirbti mokykloje.

„Vienas žurnalistas tiesiog tardė: „Ar jūs Lietuvos patriotė? Kur gimėte? Kodėl jūs šlovinate gegužės 9 dieną?“ Aš jam paaiškinau, kad esu Lietuvos patriotė, gimusi Vilniuje, o protėviai čia gyvenę nuo XVII a. Mano mama kilusi iš Lietuvos žydų. Ir Pergalės diena man yra šventa. Jei ne sovietų kariškiai, nebūtų likę nė vieno žydo. Iš mano gausios žydų šeimos liko tik motina ir jos tėvai, kiti buvo nužudyti per Holokaustą. Tada jis užsičiaupė, toliau negvildeno temos“, - prisimena E. Kanaitė.

Išpuoliai buvo tokie agresyvūs, kad mokytoja negalėjo to atlaikyti — vienas po kito ją ištiko du širdies smūgiai. Kanaitė beveik tris savaites buvo nedarbinga. Grįžusi į „Santaros“ gimnaziją Vilniuje, kur ji dirbo, suprato, kad jai ten gyvenimo nebus. Iš pradžių gėdingai, neaišku, už ką, skyrė papeikimą ir pasakė, kad direktoriaus pavaduotoja stebės jos pamokas, o paskui ją vėl turės atestuoti.

Šiuo metu mokytoja yra bedarbė ieško kažko tinkamo socialinėje srityje, galbūt bibliotekoje, tačiau kol kas be rezultato.

Moters teigimu ji neketina išvykti iš Lietuvos, nors Izraelyje gyvena giminaičiai, pasirengę ją priimti ir padėti.

„Aš gimiau čia, mano šaknys yra Lietuvoje, ir tai, kad mama buvo žydė, o tėtis totoris, netrukdo man būti ruse. Kaip sakė garsaus žodyno kūrėjas Vladimiras Dalis, tautybę lemia ne kraujas, o kalba, kuria žmogus kalba ir galvoja. Aš buvau auklėjama rusų kultūroje, Rusijos istorijos, rusų kalba yra mano gimtoji. Ir niekas manęs neprivers palikti Lietuvos ir atsisakyti savo nuomonės“, - svarsto E. Kanaitė.

Ekspertai.eu primena, kad por advokato profesoriaus Stanislovo Tomo kreipimosi ir suteiktos informacijos apie daugybinius žmogaus teisių pažeidimus Lietuvoje, 2018 m. liepos 26 d. Jungtinių tautų žmogaus teisių komitetas (JTŽTK) paskelbė Valstybės saugumo departamento Grėsmių nacionaliniam saugumui sąrašą prieštaraujančiu minties laisvei ir įpareigojo jį panaikinti. Lietuvos institucijos šios nurodymo iki šios dienos neįvykdė.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
20. Emigrantė
(2020-01-29 20:37:38)
(50.101.251.199) Parašė:

Kam nepatinka Lietuvos įstatymai, gali laisvai emigruoti. Aš labai jaučiausi nuskriausta ir išduota, kai mano m-klos sovietinė direktorė,kužkietėjusi komunistė, atstačius Nepriklausomybę, pirmoji gavo garbingą Laisvės kovotojų medalį, o aš, niekada nepriklausiusi KP, likau už borto. Direktorė kaip ir pusė Lietuvos veikėjų tuoj pat išvertė skūrą...Po šio įvykio emigravau, tik neišsižadėjau Lietuvos. Tai buvo Aklųjų mokyklos internato dir. pavaduotoja...19. ko dar reikia?
(2020-01-27 16:09:50)
(84.181.166.104) Parašė:

na kodel niekas nereaguoja i mano prasyma itraukti i kokius nors prevencinius sarasus juk as: Rusijos televizijas ir filmus ziuriu, dainu klausausi, buvusia savo Tevyne TSRS myliu, geguzes 9-aja svenciame visa seima, rusiskas knygas ir laikrascius skaitau, Europos imperijos ir jos diktatores nekenciu, Nauseda ir Tulpe laikau nusikaltusius Lietuvos tautai, delfi ir lryto esu uzblokuota, Holokoata pripazystu ir zydu tauta gerbiu, JAV, kaip militaristes nekenciu,... Na, ka cia dar? O, gal, jau uzteks18. skorpionas
(2020-01-27 15:11:43)
(84.55.16.112) Parašė:

Ramanauskai, kasciunai-neonaciai, kuriuos VSD-KGB ir landsgrybių mafija laiko patriotais.17. Pažymos
(2020-01-27 05:09:01)
(78.60.84.45) Parašė:

Nesuprantu, įtraukia į pažymą, o tu, žmogus, net negali teisiniu keliu apsiginti - iškart pasmerktas ir jokiam teismui piliečių laisvės ir teisės nerūpi. Tai panašu į stalinistinės "troikės" teisinius abrakadabrą.16. yel"l"ow submarine
(2020-01-27 03:44:48)
(78.63.46.11) Parašė:

pagarba šiam žmogui - Mokytojai iš pačios didžiausios raidės ...15. kalbukanoriunuomone
(2020-01-26 22:12:41)
(199.249.230.86) Parašė:

Judašvilis Stalinas buvo žydas! Jo motina tikrai taip pat. Šauk14. SS
(2020-01-26 21:28:48)
(78.63.162.242) Parašė:

Kokių dujų prisiuosto Lietuvos valdžiažmogiai susėdę į kėdes po rinkimų? Prieš rinkimus elgiasi kaip žmonės, o po rinkimų tampa visiški balvonai. Čia tikriausiai agentų su dryžuotai žvaigždėtom ausim darbas - kažkuom paveikia smegenis ir visi pradeda vienodai kabėti. Valdžia ir tauta lieka skirtingose barikadų pusėse.13. Romas > 5. Oho
(2020-01-26 19:07:15)
(77.111.247.235) Parašė:

Beprasmiskai "trinti uzpakali" darbovieteje, tai nereiskia dirbti. E. Kanaite moke vaikus, kad jie, nepaisant viso melo ir manipuliaciju, bent ka zinotu. Blogai kai toks, jau suauges, dede nezino elementariu dalyku - Lietuva neturi jokios Nepriklausomybes, nei politines, nei ekonomine, nei socialines. Stalina garbino dauguma Pasaulio zmoniu. Nepaisant viso liberastinio meslo ir smeizto, Stalina garbina ir dabar apie trecdalis zmonijos. Jeigu nezinojote, zurnalas "The Times" Stalina paskelbe metu zmogumi. O jus ka garbinate, tvartelio kupriuka muzikanta? Uzjauciu jus. Tikiuosi kad E. Kanaite isgelbejo nuo bukumo nors viena mokini. Pagarba jai.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras