2020 m. vasario 17 d.

 

Siūlymai Seimo Antikorupcinei komisijai

1
Paskelbta: 2011-05-19 05:45 Autorius: ekspertai.eu

2011 05 19
Vilnius Seimo Antikorupcinės komisijos pirmininkuiEsminis visos didžiosios korupcijos punktas - politinė korupcija. Naujoje Teisingumo ministerijos ruoštoje kovos su korupcija programoje, kurią jau patvirtino Vyriausybė ir tik teliko patvirtinti Seimui, šis valstybės vėžys net nėra niekaip apibrėžtas. Susipažinus su šia programa galima apgailestauti, kad jokių esminių pokyčių kovoje su korupcija nenumatoma. Todėl visų valdžių - esamų, buvusių, būsimų atsakomybė už nuveiktus darbus, už padarytas "klaidas" (pvz. gudriai, bet neteisėtai pasisavintus mokesčių mokėtojų pinigus) yra ir toliau bus niekinė.

Nacionaliniai stadionai, veksai, alitos, flailalai, leo, nesibaigiantys įvaizdžių, strategijų ir vizijų kūrimai, ES lėšų "pompavimai" ir begalė kitų "projektų", galų gale net ir naujajoje kovos su korupcija programoje paminėtos sritys yra iki šiol visiškai neliečiamos didžiosios politinės korupcijos tiesioginis padarinys.

Lietuvoje didžiausia problema yra ne korupcija medicinoje ar  kelių inspekcijoje. Pati pavojingiausia - politinė korupcija, kuri pasireiškia ne tik konkrečiais veiksmais, t. y. piniginio kyšio davimu, bet žymiai blogiau - sisteminiais, įvairiais politinio - verslo, valstybei žalingais susitarimais, už kuriuos vėliau niekas niekada aukščiausioje valdžioje nebelieka atsakingas.

Politinių partijų finansavimas yra politinės korupcijos pamatiniai daigai. Apie tai visos iki vienos esamos ir buvusios politinės valdžios užsispyrusiai nenori pradėti kalbėti. Turbūt neverta ir priminti, kad Lietuva likusi beveik vienintelė Europos Sąjungoje, kurioje leidžiama juridiniams ir fiziniams asmenims finansuoti politines partijas.

Neįtikėtina, kad žodis "korupcija" apskritai nefigūruoja Baudžiamajame kodekse.

Būtent politinė korupcija įteisina ir socialinę nelygybę, kuri Lietuvoje ypač ryški. Politinė korupcija didele dalimi pasireiškia biudžeto rengimo etape, pavyzdžiui, mažinant išlaidas, skiriamas švietimui ir sveikatos sektoriui ar antikonstituciškai "nupjaunant" pensijas. Tuo pat metu pinigus, remiantis įvairiausiais Vyriausybių nutarimais ir Seimo priimtais įstatymais, skiriant gerai žinomiems, liaudyje tiesiog "pinigų plovyklomis" vadinamiems projektams.

KELI SIŪLYMAI.

1. Pirmu numeriu šioje naujoje antikorupcinėje programoje įrašyti politinę korupciją ir ją labai aiškiai ir suprantamai apibrėžti, kad būtų aišku bet kuriam žmogui iš gatvės.

2. Padaryti taip, kad korupcijos apibrėžimas pagaliau atsirastų Baudžiamajame kodekse.

3. Kaip vieną kovos su korupcija punktų siūlyti kuo skubiau inicijuoti visuomeninio prokuroro institucijos steigimą.

4. Aiškiai įstatymiškai įtvirtinti, kad viešąjį interesą galėtu ginti fiziniai ir juridiniai asmenys, o ne vien visišką pasitikėjimą praradusi prokuratūra.

5. Patobulinti 2003 m. sausio 21 d. Vyriausybės nutarimą Nr. 75 "DĖL ATLYGINIMO UŽ VERTINGĄ INFORMACIJĄ APIE NUSIKALSTAMAS VEIKAS, KURIOMIS PADARYTA ŽALA VALSTYBEI".

EKSPERTAI.EU

 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu
 
Komentarai

 
1. Olla
(2012-10-14 21:40:46)
(217.91.164.39) Parašė:

Manau, kad šiame interviu aprašyta padėtis yra armita ir ne vienai mūsų šalies vyskupijai .Kažin, ar mūsų vyskupijos prilygsta tokiems seksualinių nusikaltimų mastams. Juk Lietuvoje nebuvo iškelta nė viena byla šiuo (pedofilijos ar pan.) klausimu.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras