2019 m. balandžio 20 d. 

Seimo paksininkai balsavo kojomis

2
Paskelbta: 2012-07-19 16:17 Autorius: Irena Vasinauskaitė

Taip vakar (liepos 18 dieną) vykusiame susitikime su Šiaulių apskrities bendruomenių konfederacijos atstovais ir daugiabučių bendrijų pirmininkais Seimo narys socialdemokratas Edvardas Žakaris įvardijo savo kolegų tvarkiečių „norą“ padėti žmonėms. Mat Šiauliuose „Tvarkos ir teisingumo“ partija dedasi didžiais daugiabučiuose gyvenančiųjų gynėjais, o kai Seime birželio pabaigoje reikėjo balsuoti už tokias Šilumos ūkio įstatymo pataisas, kokių prašė piliečiai, paksininkai nešė kudašių iš posėdžių salės... Sumaištį gyventojų kasdienybėje sukėlė pernykštės Šilumos ūkio įstatymo pataisos, pagal kurias daugiabučiuose esantys ir šilumos tiekėjams priklausantys šilumos punktai trūks plyš turėjo pereiti kiekvieno namo bendrasavininkių žinion. “Seimas balsuoja už viską, ką tik pasiūlo Prezidentė“, - ironizavo E. Žakaris.

Priminsime, kad minėtos Šilumos ūkio įstatymo pataisos gimė prezidentūros iniciatyva, kai ten buvo nuspręsta, kad atskyrus paslaugos teikimą nuo šildymo sistemų priežiūros, gyventojai mažiau mokės už šildymą. Regis, prezidentūros galvos visai Lietuvai bandė taikyti Vilniaus modelį, kur šilumos ūkį valdo privati įmonė. Šiauliuose gi - kaip ir daugelyje kitų Lietuvos vietų - „Šiaulių energija“ yra savivaldybės nuosavybė.

Pagal dar pernai priimtą skandalingąją Šilumos ūkio įstatymo pataisą šiemet nuo liepos 1-osios daugiabučių šilumos punktų įranga jau turėjo tapti gyventojų nuosavybe, o savivaldybės tarybos privalėjo patvirtinti maksimalius punktų priežiūros tarifus. Tačiau netoleruodami prievartos bei sau nenaudingų iš viršaus nuleidžiamų įstatymų pataisų, Saulės miesto gyventojai pakilo galingai protestų bangai. Bene pirmą kartą per miesto istoriją jėgas sutelkė vadinamieji gatvės protestuotojai ir Šilumos ūkio įstatymo pataisas revizuojanti piliečių komisija, kuri patikrino valdžios teikiamus maksimalių tarifų apskaičiavimus ir rado begalę mokesčių dubliavimosi, priežiūros bei eksploatavimo mokesčių persipynimo atvejų, dėl kurių tie tarifai „maksimalėjo“ į kosmines aukštumas. Pavyzdžiui, neformalios piliečių iniciatyvinės grupės vadovo inžinieriaus mechaniko Vytauto Kabailos skaičiavimu, po prezidentūros pasiūlytų Šilumos ūkio įstatymo pataisų ir valdininkų atlikto tarifų „maksimalinimo“ daugiabučiuose įrengtų šilumos tiekėjams priklausančių punktų priežiūros tarifas didėjo daugiau nei DEŠIMT kartų, nuo 5 centų iki daugiau nei pusės lito už kvadratinį metrą.

Šiemet nuo sausio iki birželio kiekvieną Šiaulių miesto tarybos posėdį pasitikdavo piketai arba mitingai, o posėdžiaujančius valdžios atstovus prižiūrėdavo per šimtą protestuojančių miestelėnų. Ir žmonės nugalėjo – piliečių sutelktumas, kompetentingi skaičiavimai ir valdžios baimė rinkimų išvakarėse trenkti sau per reitingus davė vaisių. Be to, Šiaulių apskrities bendruomenių konfederacijos pirmininkė Nijolė Malakauskienė suorganizavo kelionę į Seimą, kur dar kartą jau žodžiu, ne tik raštais, Lietuvos įstatymų kūrėjams paaiškino, kad mūsų šalyje esama įvairių nuosavybės formų ir prievarta gyventojams piršti, kas jiems geriau – amoralu.

Birželio 28 dieną Seimo posėdyje priimta dar viena Šilumos ūkio įstatymo pataisa, kad miestuose, kur gyvena iki 150 tūkstančių gyventojų, leidžiama rinktis - arba viskas lieka taip, kaip buvę (šilumos tiekėjai savo punktų įrangą prižiūri patys už tuos pačius dešimt centų už kvadratinį metrą), arba gyventojai imasi punktų priežiūros ir tariasi dėl tarifų.

Be Seimo nario E. Žakario minėtame susitikime dalyvavo ir vienas „Šiaulių energijos“ vadovų, komercijos direktorius Gintautas Šablinskas. Jis bandė aiškinti daugiabučių bendrijų pirmininkams, kad Šiauliuose viskas lieka kaip seniau, tik... gyventojams gali tekti susimokėti už šilumos punktuose esančios įrangos permontavimo darbus. Iš salėje kilusios reakcijos šilumos tiekimo įmonės atstovas suprato, kad šį kartą manipuliuoti mokesčių mokėtojų patiklumu nepavyks. Žmonės ir Lietuvoje ėmė skaičiuoti pinigus, aiškintis mokesčių sandarą ir domėtis, kaip savivaldybėje ar Seime balsuoja jų išrinktieji.

P. S. Šių eilučių autorė iš galusalės stebėdama žmonių aktyvumą džiaugėsi, kad pagaliau įstatymus skaitančiai ir mokesčius analizuojančiai aktyviai šiauliečių Nijolės ir Juozo Malakauskų šeimai atėjo geresni laikai: ilgus metus kovoję su miesto šilumos tiekėjų manipuliacijomis, šiandien jie turi būrį bendraminčių.

[gallery columns="7"]

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu
 
Komentarai

 
2. tapšnuotojo
(2012-07-20 07:02:46)
(62.220.135.129) Parašė:

partijai ar su pedikais, ar su velniu aboliauti, kad tik prileistų atgal prie didžiojo lovio.1. xxx
(2012-07-19 21:52:36)
(98.27.162.214) Parašė:

Malakauskiene, o ne Malakauskaite. Berasciai.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras