2020 m. liepos 7 d.

 

Lietuvos karinė žvalgyba stiprina gebėjimus analizuoti Kinijos keliamas rizikas kartu su Baltarusija ir Rusija kuriant 5G tinklą

10
Paskelbta: 2020-06-01 10:49 Autorius: ekspertai.eu

Birželio 1 d. savo atkūrimo trisdešimtmetį mininti Lietuvos karinė žvalgyba nuo pat šalies nepriklausomybės atstatymo yra efektyviausias valstybės gynybos garantas. Žvalgybos tarnybų informacija yra esminė politinei ir karinei vadovybei formuojant šalies saugumo ir karinę politiką, o pajėgoms – ruošiantis neutralizuoti valstybei kylančias karines grėsmes. Šiandien karinės žvalgybos funkcijas vykdančio Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos veikla yra gyvybiškai būtina krašto apsaugos sistemos (KAS) funkcionavimui.

Karinės žvalgybos paskirtis – laiku rinkti, analizuoti ir vertinti visą reikalingą informaciją apie oponento valią bei ketinimus, turimus pajėgumus ir planuojamus bei vykdomus veiksmus, teritoriją ir erdvę aplink ją tam, kad šalis ir jos ginkluotosios pajėgos galėtų efektyviai užtikrinti savo šalies gynybą. Be pajėgios, tikslios ir laiku veikiančios karinės žvalgybos bei jos teikiamos informacijos, nė vienos ginkluotosios pajėgos nesugebėtų tinkamai įvykdyti joms keliamų užduočių ir pasiekti numatytų efektų.

Kaip ir visa krašto apsaugos sistema, po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo žvalgyba buvo pradėta kurti nuo nulio. Tačiau jau per pirmuosius penkerius metus buvo padėti pagrindai būsimai efektyviai karinės žvalgybos tarnybos veiklai: sukurti būtini techniniai pajėgumai, suburti tinkami žmonės, formuoti jų įgūdžiai, kaupta patirtis. Ieškota tinkamiausio karinės žvalgybos pavidalo, jos vietos valstybėje ir krašto apsaugos sistemoje. Todėl šiuo tarnybos kūrimo laikotarpiu daug kartų keitėsi jos pavadinimas, struktūra ir personalas.

Krašto apsaugos departamente prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės (KAD prie LRV) 1990 m. birželio 1 d. įsteigtas žvalgybos skyrius, kuris pagal tarpukario Lietuvos tradicijas pavadintas Antru. Tiesa, jau spalio mėn. šis padalinys buvo pervadintas į Informacijos-žvalgybos skyrių. Iš pradžių skyriuje dirbo vos 7 pareigūnai. Jiems teko kaupti ir analizuoti informaciją apie Lietuvoje dislokuotus sovietinės kariuomenės dalinius, o parengtas duomenų suvestines teikti KAD prie LRV vadovybei.

Praėjus metams, 1991-ųjų spalio mėn., KAD prie LRV buvo reorganizuotas į Krašto apsaugos ministeriją (KAM), o Informacijos tarnybai paskirta krašto apsaugos sistemos kompiuterizavimo ir informacijos kaupimo funkcija. Žvalgybos funkcija buvo palikta vieninteliam tarnybos padaliniui – Analizės skyriui. Tų pačių metų gruodžio mėn. KAM paraleliai įkurta Imuniteto tarnyba, kuriai pavesta vykdyti kontržvalgybą.

1992 m. pradžioje žvalgybos informacijos rinkimo ir analizavimo funkcijas perėmė naujai įkurta KAM II tarnyba. Kiek daugiau nei per vienus egzistavimo metus Lietuvos karinė žvalgyba išplėtojo naujus pajėgumus. Neapsiribota tik okupacinių SSRS karinių pajėgų Lietuvoje stebėjimu, domėtasi ir situacija kaimynystėje.

Po metų, 1993 m. sausio 8 d., II tarnyba pervadinta Žvalgybos departamentu, o Imuniteto tarnyba – Kontržvalgybos departamentu. Po kelių mėnesių abi tarnybos sujungtos į vieną – Žvalgybos ir kontržvalgybos departamentą, kuris, remiantis tarpukario tradicija, 1994 m. gegužės 1 d. pervadintas į Antrąjį departamentą prie KAM, o 1997 m. liepos 22 d. Lietuvos karinė žvalgyba gavo dabartinį pavadinimą – Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie KAM.

2000 m. liepos 17 d. priimtas Lietuvos Respublikos žvalgybos įstatymas įtvirtino, kad AOTD yra žvalgybos tarnyba, vykdanti žvalgybą gynybos, karinėje-politinėje, karinėje-ekonominėje, karinėje-techninėje srityse, KAS institucijų veiklos užsienyje srityje, KAS valstybės ir tarnybos paslaptį sudarančios informacijos apsaugos srityje. 2013 m. sausio 1 d. įsigaliojęs šio įstatymo pakeitimo įstatymas naujai apibrėžė žvalgybos sistemą, atribojo kontržvalgybą nuo teisėsaugos, nustatė žvalgybos pareigūnų statusą, griežtus kontrolės mechanizmus ir įvardijo aiškius Departamento veiklos principus. Remdamasis šiuo įstatymu nuo 2013 m. AOTD visuomenei pradėjo teikti metines viešas veiklos ataskaitas ir Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimus. Nuo 2016 m. Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimus AOTD rengia ir visuomenei teikia kartu su Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamentu.

Svarbu paminėti ir tai, kad nuo 2004 m., Lietuvai tapus visateise NATO ir Europos Sąjungos (ES) nare, AOTD glaudžiai bendradarbiauja su NATO ir ES žvalgybos ir kontržvalgybos bendruomene, žvalgybos informacija remia NATO ir ES priimamus strateginius sprendimus, gynybos ir operacijų planavimą.

2019 m. sausio 8 d. Valstybės gynimo taryba patvirtino 2019–2024 metų AOTD veiklos strategiją, kurioje suformuluota AOTD vizija ir misija, nubrėžtos ilgalaikės pajėgumų plėtros aiškios gairės. AOTD vizija – patikima, profesionali, inovatyvi ir technologiškai pažangi žvalgybos institucija, sėkmingai vykdanti misiją besikeičiančioje aplinkoje. AOTD misija – stiprinti Lietuvos Respublikos nacionalinį saugumą gynybos srityje, laiku nustatant kylančias grėsmes, jas užkardant ir šalinant bei informuojant nacionalinį saugumą užtikrinančias institucijas.

Didėjantis Rusijos užsienio politikos agresyvumas ir vis dažniau pasitelkiama karinė jėga jos įgyvendinimui tapo svarbiausiu iššūkiu ne tik Lietuvos, NATO bei ES valstybių saugumui, bet ir tikru iššūkiu žvalgybos tarnyboms. Atsižvelgiant į šiuolaikines grėsmes, AOTD keliami šie pagrindiniai tikslai: laiku užtikrinti perspėjimą ir grėsmių užkardymą bei šalinimą; pritraukti ir išlaikyti profesionalų, motyvuotą ir lojalų personalą; savo veiklą grįsti šiuolaikinėmis technologijomis ir inovatyviai sprendimais; efektyviai bendradarbiauti tiek su LR nacionalinį saugumą užtikrinančiomis institucijomis, tiek su tarptautiniais partneriais.

Per trisdešimt savo veiklos metų Lietuvos karinė žvalgyba subrendo ir tapo profesionalia žvalgybos institucija.

(Interviu Lietuvos žiniasklaidai AOTD vadovas pulkininkas Remigijus Baltrėnas sakė, kad šiuo metu karinė žvalgyba stiprina medicininės žvalgybos pajėgumus bei gebėjimus analizuoti Kinijos keliamas rizikas: rizikų Lietuvai kelia Kinijos karinis bendradarbiavimas su Baltarusija ir Rusija bei telekomunikacijų kompanijos „Huawei“ siekis dalyvauti kuriant penktosios kartos mobiliojo ryšio (5G) tinklą, - red. past.)

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
10. SS
(2020-06-02 07:21:01)
(78.63.162.242) Parašė:

Kovotojai su savo šešėliais.9. Optimizmo pilna Jolce
(2020-06-01 19:30:17)
(78.63.229.198) Parašė:

Galvoju, kad ruosiamasi is anksto, 5G-6G rysys bus reikalingas tada, kai bus ivesta kripto valiuta ir tik tada butinai reiks aktyvaus implantuojamo medicinos prietaiso, nr.666, Rusijoj ji nr.060606, Jav - 6666.8. > Romui
(2020-06-01 18:57:41)
(78.63.229.198) Parašė:

2015m. - 215 mokslininku is 41 salies, paragino JT ir PSO, stabdyti mob. rysio technologiju pletra. Ju teigimu , del elektromagn. lauku poveikio gali sutrikti sirdies veikla, ivykti pokyciai kamieniniu lasteliu vystymosi procese, genuose ir metabolizmo sistemoje. Perspejama, kad del to gali prasideti neurologiniai sutrikimai, prasteti vyru seklos kokybe, daugeti autizmo atveju.... Taigi komerciniams interesams nugalejus, o tai bus dalijimasis milijardiniais pelnais, 5G rysio pletra lems precedento neturincius aplinkos pokycius ir t.t. Taigi po kokiu 30-50m. metu nebus nei biciu nei pauksciu, vaikscios gatvemis paskutiniai autistai ir jokio rysio jau nebereikes, nebent degtuku lauzui susikurt, jei bus is ko...7. Jop ta ra rai
(2020-06-01 18:32:53)
(78.63.229.198) Parašė:

Rupuzes, be zmoniu referendumo jau senai sudare plana, kur bus tie 5G. O pirmininkas sitos aferos tikriausiai bus R.Masiulis? Drauge dirba Italijoj, tai ji sake, kad nuomavo buta uz labai maza kaina, salia Romos, kur irengti tie 5G ir ten kazkokia ju raizgalyne, tai istvere 2 menesius. Prasidejo nemiga ir galvos skausmai. Tame rajone beveik neliko gyvenanciu zmoniu.6. jeronimas
(2020-06-01 18:16:45)
(51.37.43.65) Parašė:

vaistu rusisku nepirksim,nes per didelis efektas ir iskart isgidys visa corona.O tuomet kaip beigyvendinsim zydu uzmojus su 5g ir priverstina vaakcina su cipais???5. Romas > 4. >>> 3. Romas
(2020-06-01 14:58:28)
(77.111.247.59) Parašė:

As savo komentare ne zodzio nepasakiau apie 5G. Kalba buvo apie Huawei, amerikonus, Kinija ir kad reikia "isvyti is Lietuvos viska kas pagaminta Kinijoje. Atleiskite, bet man jusu komentaras juokingas. Zmogaus sekimas vyksta jau seniai ir tai niekaip nesusije su 5G ntchnologija, 5G turi visiskai kita uzduoti, tai viena. Antra - jus galvojate kad esate toks reiksmingas, kad jusu sekimui bus "metami vejams" milijardai doleriu? As ir skaiciau Orvela, bet nereikia viska suprasti taip tiesiogiai. Jusu ziniai - dar 1956 metais Vokietijoje buvo idiegta sekimo kameru sistema, ji vadinosi - "Zauberspiegel". Kaip suprantate, tai buvo tada, kai nebuvo net to pacio mobilaus ir juolab 5G. :))) Po 10 metu visa tai jau klestejo Anglijoje, JAV ir t.t. Taip, nuo tu laiku kameru skaicius isaugo, nes pvz. pries 50-60 metu Londone, Liverpulyje ir t.t. buvo tik po 4 kameras ant namo, bet sutikite - isaugo zmoniu ir transporto kiekis, isaugo ir gresmes. Pvz. tam paciam Londone jau seniai arti milijono municipaliniu sekimo kameru, o yra dar begale priklausanciu imonems ir privatiems zmonems. Todel vel klausiu - prie ko cia 5G? 5G bus, patinka tai kam ar ne, bus ir 6G. Nieks nevercia naudotis 5G galimybemis. As ir nesinaudoju ismaniu telefonu, bet ne todel kad mane baugina naujos technologijos, o todel kad jis man reikalingas tik Viber rysiui, visa kita nedomina. taip, Kinijoje yra daug kameru, bet ten ir zmoniu gyvena daugiau nei visoje Europoje. Tarp kitko, nepaisant visu kalbu apie 5G Lietuvoje, Europoje ir JAV 5G veikia jau nuo 2016 metu. Pvz. Sveicarijoje, siuo metu, apie 60 miestu veikia 5G rysys. Siaip jus "suplakete" viska i viena vieta. Galite neabejoti, siuolaikineje lLietuvoje ne kiek nemaziau diktaturos nei Kinijoje, sakyciau net daugiau - Kinijoje, jeigu ten buvote, nereikalingas "aukstas" diktaturos lygis, nes pas kiniecius visiskai kitas mentalitetas. Nera saliu be Diktaturos, net pas anarchistus visada buvo diktatas. Istikruju, paskaicius jusu komentara, susidaro ispudis - jus nieko nezinote apie 5G ir pernelyg ibaugintas ivairiomis virtualiomis gresmemis. tai suprantama - XXI amzius nesudaro palankiu salygu gyventi ramybeje ir saugiai, bet patikekite - kaimynas alkoholikas ar narkomanas yra zymiai didesne jums gresme, nei 5G. Valdzia, ji visada buvo ir bus savotiska gresme pilieciui, nes valdzioje esa zmones, o zmones turi nieksiskumo savybe. Todel reikalingas didelis pilietiskumas renkant valdzia ir galimybe kontroliuoti valdzia, o ne kovoti su naujom technologijom. Technologijas reikia tirti, tobulinti ir naudoti visuomeniniam labui. Galu gale, nemanau kad kas nors draudzia jums gyventi miske ir nesinaudoti "civilizacijos" vaisiais. Manau, koki simtmeti, tai dar imanoma. Pabaigai - 5G nenesa didesnes zalos zmogui nei 4G/3G.4. >>>3. Romas > 2. Agne
(2020-06-01 13:41:19)
(31.17.252.93) Parašė:

Kam reikalingas 5G? Man pav. - ne! As labai gerai gyvenu be mobilaus! 1. As zinau, kam jis reikalingas - absoliuciai zmoniu kontrolei! To pavyzdys jau yra Kinija - 600 mln. sekimo kameru, t.y. 1 kamera seka 2 zmones, kur jie eina, su kuo susitinka ir t.t. - kiekviena zingsni! Uz tai kiekvienas gauna arba is jo atimami socialiniai taskai! Jei jis neatitinka diktaturos normu - jo nuotrauka afisuojama atvirose vietose monitoriuose, zmogus gali staiga dingti, arba jis istremiamas uz visuomenes ribu...Kokiomis etinemis moralinemis vertybemis vadovaujantis??? Norime mes to? As - ne! 2. Kas bus ekonomikoje spartinama, ivedus 5G,kai visa industrija (masinu, metalo ir ja aptarnaujancios elektrines) pav. Vokietijoje jau dabar merkel diktaturos samoningai naikinama turbo greiciu??? Vyksta mao-kulturine revoliucija - masiskai statomi vejo malunai - elektros gamyba neatsipirks niekada, lyginant su islaidomis, o jau dabar pranasaujamas elektros energijos stygius - jei dar prisides elektra varomi automobiliai!!! Atgal i akmens amziu su 5G? --- 3. Dar iki galo neistirta ir niekas nesuinteresuotas medicininiais tyrimais del 5G kenksmingumo tiek zmogui, tiek gamtai! Viena aisku - bus iskirsti medziai, nes lapai absorbuoja ne tik uv, bet ir bangas... velgi: kokiomis vertybemis galima tai pagristi??? As pasilieku prie seno telefono, kad isliktu gamta ir isliktume mes!3. Romas > 2. Agne
(2020-06-01 12:51:11)
(185.130.104.137) Parašė:

Gal jus ir teisi, bet tada reiketu sugrizti i akmens amziu, blogiausiu atveju bent 100 metu atgal. Jus sutiksite? Leiskite pasiteirauti - kaip LT sugebetu isgyventi? Jums, kaip visada, tersia galva ivairiomis "siukslemis" - Huawei yra gera ir pazangi kompanija, ir kova su ja, tai tik kova uz rinkas. Prekybinis zenklas Huawei jau senokai aplenke Apple ir tai amerikonus siutina. Suprantu amerikonus, bet tai neturi nieko bendro su tuo melu, kuri jie kurpia pries Huawei. Kuo skiriasi Huawei nuo Apple? Tik tuo, kad Huawei yra pazangesnis ir uz mazesne kaina, nes Apple ir pagamintas Kinijoje. Ismeskite is Lietuvos viska, kas susije su Kinija ir LT nusiris pora simtmeciu atgal. :))) Suprantu kad tai tesis gal ir neilgai, gal keleta metu, kol "vakarai" prades ka nors masiskai gaminti, bet tai niekaip nepades. Kas Lietuvoje pirks JAV pagaminta iPhone uz kokius 2-3 tukst. doleriu? Patikekite - net patys amerikieciai tokiu nepirks. Tada kam tas tuscias burnos ausinimas? Kinija "isnykusia" Lietuvos rinka net nepastebes, o Lietuvai tai butu katastrofa.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras