2024 m. gegužės 10 d.

 

Rumunai aršiai priešinasi „auk­so karšt­ligei“

5
Paskelbta: 2013-09-12 15:57 Autorius: ekspertai.eu
Protestai Rumunijoje. Twitter.com nuotr.
Protestai Rumunijoje. Twitter.com nuotr.

Rumunijoje jau daugiau nei savaitę nesiliauja masiniai protestai. Tokių protestų ši šalis neregėjo nuo 2010 m., kai, siekdama sumažinti biudžeto deficitą, tuomečio premjero Emilio Boco centro-dešiniųjų vyriausybė nusprendė 25 proc. sumažinti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus, o pensijas ir socialines išmokas apkarpyti 15 proc. Tuomet į gatves išėję dešimtys tūkstančių rumunų privertė premjerą trauktis iš pareigų.

Šįsyk rumunų nepasitenkinimą sukėlė valdžios ketinimai leisti Ka­na­dos bend­ro­vei „Gabriel Resources Ltd" (TSE: GBU) eksploatuo­ti di­džiau­sią Europoje auk­so ka­syk­lą Tran­sil­va­ni­jos regione, kurį viešėdamas Rumunijoje D. Britanijos princas Charlesas pavadino „stulbinančiu“. Čia Ka­na­dos įmo­nė Kar­pa­tų kal­nuo­se esančio­je Ro­šija Mon­ta­nos (Raudonojo kalno) kasyklo­je planuoja iš­gau­ti apie 330 to­nų aukso ir 1500 to­nų sidabro.

Dėl ekonominės krizės tarptautinėse rinkose aukso kainos nuolat kyla. Šiuo metu būtent auksas yra vertingiausia „valiuta“ pasaulyje. Tad nenuostabu, kad tarptautinės įmonės rengia naujų aukso kasyklų projektus Ispanijoje, Portugalijoje, Slovakijoje, Graikijoje, Šiaurės Airijoje ir Rumunijoje.

Ro­šija Mon­ta­na – vienas iš labiausiai prieštaringų projektų dėl numatomų plotų, kuriuose vyktų darbai, dydžio, dėl poveikio aplinkai ir dėl archeologijos radinių, siekiančių senovės Romos imperijos laikus, atrastų vietovėje, kuriai jau 2000 metų.

Projekto priešininkai perspėja, kad prasidėjus kasybos darbams dauguma romėnų galerijų bus sunaikintos.

Be to, aplinkosaugininkams kelia rūpestį aplinkybė, kad šachtose bus panaudota 12 tūkst. tonų cianido per metus. Tai 12 kartų didesnis skaičius, nei panaudota aukso kasyboje Europoje pagal 2011 m. šios pramonės duomenis.

Norėdama išsklaidyti susirūpinimą dėl kalnų papėdėje plytinčio slėnio taršos cianido atliekomis, įmonė sukūrė užtvankos projektą, kuris gali atlaikyti 8 balų žemės drebėjimą. Turėtų atsirasti ir užimantis 600 hektarų plotą tvenkinys. Taip pat nuo žemės paviršiaus dingtų keturi kaimai, esantys kalnų papėdėje. Projekto oponentai sako, kad tai pakeis viso regiono kraštovaizdį.

Nuo 1998 m. Rumunijoje buvo uždarytos 550 kasyklos ir 80 tūkst. žmonių liko bedarbiai. Komunistų laikų kasyklos neatitinka šiuolaikinių aplinkosaugos reikalavimų ir ES konkurencijos taisyklių. Kanados investuotojai bedarbiams kalnakasiams kelia didelių vilčių. Tačiau projekto oponentai teigia, kad Rumunijos „kišenėje“ liks tik nedidelė dalis pelno.

Ro­šija Mon­ta­nos kasyklos pradžia siekia komunizmo erą, ji priklauso vietos bendrovei „Rosia Montana Gold Corporation“ (RMGC). Šiuo metu „Gabriel Resources Ltd“ (TSE: GBU) valdo kontrolinį „RMGC" akcijų paketą, o Rumunijos vyriausybė – 20 %. Pagal naująjį įstatymo projektą, po kasyklos statybos pradžios valstybė valdytų 25 %.

Kairioji Rumunijos vyriausybė, vadovaujama premjero Vic­to­ro Pon­to, rugpjūčio pabaigoje jau uždegė žalią šviesą šiam projektui. Dabar jį turi palaiminti ir parlamentas, prie kurio vyksta tūkstantinės (viena jų sutelkė 15 tūkst.) rumunų demonstracijos. Rumunijos vyriausybės vadovas mano, kad parlamentas nepritars Kanados investorių planams.

Pagal sociologines apklausas dauguma rumunų nepritaria Ro­šija Mon­ta­nos kasyklos plėtrai.

Tad Rumunija, neturtingiausia ES valstybė, yra krečiama „auk­so karšt­ligės“.

Parengta pagal užsienio portalų informaciją

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
5. Grybai
(2013-09-13 14:24:41)
(213.226.162.138) Parašė:

"The project, which aims to use cyanide to mine 314 tonnes of gold and 1,500 tonnes of silver, has drawn fierce opposition from civic rights groups and environmentalists, who say it would destroy ancient Roman gold mines and villages" Tai projekto apimtys. Projektas apie 17 metų.



4. cha
(2013-09-13 10:23:25)
(86.100.220.236) Parašė:

Аukso kiekis nurodytas klaidingai, kalba gali būti 3 ar 30 kg, ko pakaktų tam, kad Rumunijos čigonai susistatytų auksinius dantis. ES visur šikna: ar su skalūnais, ar su auksu. Vis tiek viską išvogs ir išvež, o žmonėms liks tik tarša.



3. jonas
(2013-09-13 09:51:22)
(78.60.89.105) Parašė:

gal 3kg



2. wh
(2013-09-13 08:14:27)
(78.61.216.147) Parašė:

per dieną - 300 tonų aukso???



1. valatkas
(2013-09-13 08:06:29)
(78.60.188.42) Parašė:

ka jie nenori geriau gyventi? ka jiems nereikia didesniu pensiju? rumunai visai nesuprantu valstybes vykdomos ilgalaikes strategijos. rumunai yra atsilikeliai.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras