2020 m. birželio 4 d.

 

R. Šimašius ir teisingumo vėliava

10
Paskelbta: 2012-10-08 15:53 Autorius: Prof. Vladas Vilimas, Lietuvos Sąjūdžio tarybos narys, Lietuvos Žmogaus teisių gynimo asociacijos komiteto narys

Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakultete (VDU PMDF) organizuotuose debatuose dalyvavęs Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovas, teisingumo ministras Remigijus Šimašius paskelbė, kad „teisingumo vėliavą pasiėmė žmonės, kurie su teisingumu nieko bendro neturi“.

Dėl to, kad pasitikėjimas teismais ir visa teisėsaugos sistema yra dramatiškai smukęs, ministras savo kaltės nejaučia ir teisingumo vėliavą savo rankose nori išlaikyti kaip turintis daug bendra su teisingumu.

Teismais, kuriems pavesta vykdyti teisingumą, Lietuvoje pasitiki mažiau negu 15 procentų Lietuvos gyventojų. Tai žemiausias rodiklis ES ir apskritai tarp demokratinių valstybių.

Pasitikėjimas šia institucija pradėjo mažėti nuo 1995 metų, kai iš teismų buvo pašalinti visuomenės atstovai. Nuo šiol Lietuvos teismai yra tarp praėjusio šimtmečio vidurio totalitarinių valstybių, tokių kaip frankistinė Ispanija, nacistinė Vokietija, sovietinė Rusija, kur atėję į valdžią diktatoriai pasistengė teismus perimti savo žinion pašalindami iš jų visuomenės atstovus. Tiesa, sovietinėje Rusijoje visuomenės atstovai tarėjai buvo teismuose, tačiau šalia tokių teismų suformuotos vadinamosios „troikos“, čia darbavosi tik prievartos struktūrų atstovai.

Per priešrinkiminius debatus sisteminių partijų atstovai stengiasi nepastebėti degradavusios teisėsaugos. Laidų vedėjai nepatogių klausimų neužduoda. Pavyzdžiui, kas buvo įsipareigota teismų pertvarkos srityje ir kas padaryta. Ypač konkrečius įsipareigojimus buvo davusi TS – LKD, dirbusi ranka rankon su koalicijos partneriu Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiu, kuriam atstovauja R. Šimašius.

Cituoju programinę nuostatą: „Visuomenei reikalaujant taip pat siekdami stiprinti žmonių pasitikėjimą teismais, pirmaeiliu uždaviniu laikome įvykdyti teismų reformą, pertvarkant juos pagal demokratinių valstybių pavyzdį: konstituciniu lygiu įteisinsime teismų sistemoje tarėjų institutą, sieksime, kad mūsų frakcijos Seime jau pateikta konstitucijos pataisa būtų kuo greičiau priimta.“

Būtų įdomu sužinoti, kas padaryta šiuo klausimu? Manau, kad teisingumo ministras, kaip koalicijos partneris, kuravęs šią sritį, duotų atsakymą, bet laidų vedėjai, kaip minėta, nepatogių klausimų neužduoda.

Gyvenimas teka savo vaga. Kuriasi naujos partijos, kurioms rūpi ne vien ekonomika, finansai ir energetika, bet ir valstybės pagrindas – teisingumas, kurį sisteminės partijos stengėsi ir stengiasi apeiti. Pažiūrėkime, ką siūlo nauji dariniai, turiu galvoje naujas partijas, kurios, pasak ministro, su teisingumu neturi nieko bendra.

Iš Drąsos kelio, už Lietuvą Lietuvoje ir Lietuvos sąrašo keliamų esminių klausimų dėl teismų sistemos pertvarkos paminėtini šie: Konstitucinio teismo funkcijų perdavimas Aukščiausiajam teismui, Apeliacinio teismo – apygardų teismams, Vyriausiojo administracinio teismo – apygardų ir apylinkių suformuotiems administraciniams teismams. Šiuose teismuose įsitvirtinę daugiausia buvusieji – sovietiniai teisėjai. Siūloma sukurti trijų pakopų teismų sistemą, kaip yra Estijoje ir iš dalies Latvijoje. Tarp kitko, minėtose valstybėse pasitikėjimas teismais gerokai didesnis negu Lietuvoje – Estijoje net tris su puse karto.

Svarbiausia idėja, plėtojama minėtų partijų programose, yra tarėjų instituto įteisinimas ir teisėjų rinkimo klausimas. Būtinybė rinkti teisėjus siejama su tuo, kad Lietuvoje nebuvo įvykdyta liustracija. Be to, teismų sistemoje įsivyravo „šeimyninė ranga“, klesti nežabota korupcija. Vadinasi, tik teisėjų rinkimai begali atkurti normalią situaciją svarbiausioje valdžios struktūroje – Teisme.  Kandidatų, galinčių dalyvauti tokiuose rinkimuose, yra pakankamai. Kaip matome, žmonės, pretenduojantys į teisingumo vėliavą, teisingumą yra iškėlę į pirmąjį planą.

Ką siūlo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis? „Kurdami atvirą ir atskaitingą teismų sistemą, skatinsime viešumo ir skaidrumo aplinką bei sudarysime sąlygas, kad pareigūno profesija būtų prestižinė ir patraukli. Mūsų pažadas: nė vienas nusikaltimas neliks nepastebėtas“.

Atrodo, komentarai nereikalingi. Nusikaltimams stebėtojų nereikia, juos visuomenė puikiai mato, bet valdžia dengia. Kai uždega žalią šviesą nusikaltėliams, visuomenė taip pat puikiai mato. Su tokia vėliava liberalų sąjūdis vėl veržiasi į Seimą.

Vis dėlto ne ministras, o rinkėjai spręs, kam teks perduoti teisingumo vėliavą.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
10. manau
(2012-10-11 00:37:54)
(86.45.41.88) Parašė:

liudininkas ir dar ministras ir dar teisingumo,cia buvo geras anikdotas9. grj
(2012-10-10 14:37:41)
(84.15.178.220) Parašė:

Lietuvos teismai yra nepriklausomi - pirmiausia nuo teisingumo ir nuo moralės8. Šimašiau,
(2012-10-10 12:19:41)
(5.20.166.30) Parašė:

█░▄▀░█░░█░░█▀▀█ █▀▄░░█░░█░░█▀█░ █░░█░█▄▄█░░█░░█ ░░░░░░░░░░░░░░░ █░░░█░█▀▀▀░░█▀▀█░░█▀▀█░░█░░▀█▀░░█▀░▀ █▀▄▀█░█▄▄░░░█░░░░░█▄▄█░░█░░░█░░░█▄▄░ █░░░█░█░░░░░█░▀█░░█░░█░░█░░░█░░░█░░░ █░░░█░█▄▄▄░░█▄▄█░░█░░█░░█░░░█░░░█▄▄▄7. kagi,
(2012-10-09 21:57:16)
(84.209.25.10) Parašė:

Remigija Simase tik vykdo DARBDAVIU UZSAKYMA. (buto remontus tai reikia pasibaigti.....)6. tėvas
(2012-10-09 18:23:55)
(193.219.12.52) Parašė:

ministras šimašius per savo kadenciją atliko tik vieną gerą darbą - įvykdė tikrąjį teisingumą iškrypėlio pedofilo ūsofilo atžvilgiu - sąmoningai palydėjo į pragarą!5. 1-am
(2012-10-09 11:09:10)
(78.57.213.210) Parašė:

gal tamsta ir teisus?4. šimašius
(2012-10-08 22:31:03)
(78.62.81.149) Parašė:

šiuos plačiai pagarsėjusius žodžius pasakė apie save ir sau prijaučiančius.3. Pikasas
(2012-10-08 17:52:13)
(78.62.86.131) Parašė:

Nelengva nujausti, kas labiausiai suveikė, ginant A.Ūso garbę, tačiau įmanoma… Giliau pasikapsčius… Galima buvo pastebėti keletą marginalų ar “popų Gaponų” besisukinėjančių ir apie N.Venckienės suneštą “medaus korį”. Tik vienam kitam ”DK” sąraše pavyko prilipti. Reitinguojant gali ir tie iškristi. “Gaponai” dabar A.Ūso teisme skeryčiojasi, tačiau nemanau, kad daug ką gali jie savo liudijimais įtikinti. Labai nerišliai tos kalbos dėliojasi… Teisingumo ministras aiškina, kad teisingumo vėliava pasiėmė ne tos rankos. Jei teisingumo vėliava, ministro R.Šimašiaus nuomone, buvo laaaabai garbingo A. Ūso rankose ,tai kodėl jis keturrratį iškeitė į “buldozerį”, birzgiantį iš priešrinkiminių tribūnų iki šiandien? Jei R.Šimašius jo kelyje nepavijo, tai dar nereiškia, kad “sistema” liko neatsakinga už trispalvės sumindžiojimą gegužės 17 d. Klonio gatvėje. R.Šimašius aiškina, kad ne tie žmonės vėliavą “pasiėmė”. Ar apie save ir kitus teisėsaugininkus, kurie daugybę bylų, susijusių su “D.Kedžio istorija” nagrinėjo ir nagrinėja, ar su tais, kurie bet kokiu oru mergaitę nuo smurto saugojo? Manau, kad pirmas variantas labiausiai šiuo atveju tiktų. Gal ministras apkaltins antstolės S.Vaicekauskienės valdomos didžiulės komandos veiksmus stebėjusius dar ir tuo, kad mergaitės nuo smurto jiems nepavyko apsaugoti? Kad maldos nepadėjo? Argi galėjo priešintis prieš tokią jėgą? Kokį ryšį su teisingumu turi LR teisėsaugos institucijos? – tenka tik spėlioti. O juk neturėtų taip būti, nes mokesčių mokėtojų lėšomis jos išlaikomos. Kai antram “šturmui” jau buvo pasiruošta, ministras R.Šimašius, nežiniuku apsimetęs, pasiteiravo: ” o ar mergaitės nuomonės kas nors paklausė?”. Taip, paklausė. Visuomenė jos atsakymą išgirdo daug kartų. Na ir ką? Vėliavos ministras savo rankose neturėjo? Iškelti jos nepagėgė ar sutrukdė kas?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras