2020 m. sausio 20 d.

 

Priešpriešos

18
Paskelbta: 2012-09-12 19:32 Autorius: Šarūnas Navickis

Politinėje Lietuvos erdvėje tarp menamos „kairės – dešinės“, kuri akivaizdžiai sukasi ratu pati aplink savo ašį, jokių priešpriešų ar įtampų seniai nėra. Tiek ankstesnysis 2K projektas, tiek dabartiniai Seimo gyventojai jokia realia pozicija – opozicija, turinčia bent jau teoriškai įtvirtinti demokratiją, netapo, o gal net nesistengė. Gedimino Kirkilo mažumos vyriausybė be „opozicinių“ konservatorių palaikymo nebūtų išgyvenusi, o nemėgstamiausio Lietuvos politiko laurus visą kadenciją išlaikęs tarytum dešinysis Andrius Kubilius, kurį, rodos, tereikėjo stumtelėti ir to užtektų, nebuvo rimčiau judinamas nė vienos save atseit kairėje pozicionuojančios frakcijos. Todėl ir sakau, kad čia nėra jokių objektyvių orientyrų, o tik klaidžiojimas ratu ir dar rūke.

Demokratija irgi nelabai kvepia...

Ieškant giluminių šaknų, ant kurių išauga visos Lietuvą žudančio vėžio metastazės (kalbu visų pirma apie nesiskaitymą su piliečiais „vsio zakonno“ principu, nors ne tik apie tai), teorinės demokratijos virtimas „klanokratija“ yra pati storiausia ir giliausia šaknis. Iš jos išauga visi kiti ūgliai. Tačiau kaip tik tokioje situacijoje pasitvirtina tiesa, kad sunkiausi iššūkiai ištraukia į pirmąjį planą didžiausius herojus. Nuo savęs pridursiu, kad ne tik ištraukia, bet ir sukuria.

Ir išties, pastarųjų Seimo rinkimų rikiuotei išaiškėjus, matome nebe butaforinę sisteminėmis besiskelbiančių partijų dichotomiją, o realią priešpriešą, kurią sistemai sudaro mano minėtieji herojai. Kad tai nebūtų dar vienas teoretikų pafilosofavimas, eikime tiesiai prie pavyzdžių.

Štai kelios, mano požiūriu, itin ryškios ir charakteringos konkurentų rinkiminėse apygardose poros: Algirdas Patackas ir Rasa Juknevičienė, Liudvikas Jakimavičius ir Algis Čaplikas, Tomas Viluckas ir Raimundas Palaitis. Žinoma, tokių priešpriešų yra ir daugiau, bet šios trys man atrodo vienos iš ryškiausių bei pakankamų, kad galėtume apie tai kalbėti kaip apie politinį reiškinį, o ne atsitiktinumą.

Pradėkime nuo pirmosios poros. Abu politikai – landsberginio politikos sparno senbuviai ir pagal apibrėžimą dešinieji. Taigi, senoji takoskyra aiškiai netinka – tačiau abu kandidatai į Seimą susiduria tiesiog kaktomuša. Tad kas gi juos skiria?

Rasa Juknevičienė, aktyvi konservatorių partijos narė ir dabartinė Krašto apsaugos (šnekamojoje kalboje – karo) ministrė, nuosekli funkcionierė, priklausanti konservatorių elitui ir atvira A. Kubiliaus rėmėja. Partijos rinkimų sąraše (nomenklatūroje) ji viena pirmųjų. Štai ką randu jos oficialioje biografijoje:

Kovo 11 d. Akto signatarė, 1990-1992 m. buvo išrinkta į Aukščiausiąją Tarybą – Atkuriamąjį Seimą. Nuo 1993 m. Tėvynės Sąjungos Lietuvos konservatorių narė. 1996, 2000, 2004 ir 2008 m. išrinkta į LR Seimą. Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė. Seimo valdybos pirmininko pavaduotoja, NATO reikalų komisijos pirmininkė. 1996 - 2000 m. Seimo delegacijos Tarpparlamentinėje sąjungoje narė, Parlamentinių ryšių su Siaurės Europos šalimis grupės pirmininkė. 2000 m. Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje vadovė. Daug dėmesio skyrė parlamentinei veiklai bei ryšiams su kitų šalių parlamentais, Lietuvos saugumo, integracijos į NATO klausimams, yra paskelbusi straipsnių periodinėje spaudoje, nuolat dalyvauja įvairiose radijo, televizijos laidose, rengia spaudos konferencijas Seime.

Nuo 2008 m. lapkričio 18 d. NATO Parlamentinės Asamblėjos vicepirmininkė. 2008 m. gruodžio 9 d. Prezidento dekretu paskirta penkioliktos Vyriausybės krašto apsaugos ministre.“

Trumpai drūtai – gėrėkis, Lietuva! Puikus elitizmo bei etatizmo simbolis, visiškai atitinkantis tą sampratą, remiantis kuria infrastruktūra yra vertingesnė už žmogų, o biudžeto eilutė – už tūkstančius emigrantų.

Tuo tarpu Algirdas Patackas visu savo gyvenimu, kiekvienu nelengvos biografijos randu yra gyvas priekaištas bet kokiam elitizmui ar valdiškai nužmoginimo  sistemai, bent kiek prasilenkiančiai su jo kompromisų nepripažįstančiu vidiniu cenzoriumi, besiremiančiu ant askezės ribos balansuojančiu tiesumu visame kame. Jo, Nepriklausomybės Akto signataro, biografijoje skaitau:

Baigė Kauno politechnikos institutą (dabar - Technologijos universitetas), įgijo inžinieriaus technologo kvalifikaciją. Vėliau buvo Mokslų akademijos aspirantas, mokslinis bendradarbis. Dėl pogrindžio veiklos mokslinio darbo turėjo atsisakyti. Nuo 1982 metų - melioracijos darbininkas. 1986-1987 m. kalėjo kaip pogrindžio leidinių "Lietuvos ateitis", "Pastogė" redaktorius.

Lietuvos Sąjūdžio Kauno tarybos, pirmojo ir antrojo Lietuvos Sąjūdžio Seimo narys. 1990 m. išrinktas Aukščiausiosios Tarybos - Atkuriamojo Seimo deputatu, 1992 metais - į Seimą kaip Sąjūdžio kandidatas Kauno Žaliakalnio rinkimų apygardoje. Dirbo Švietimo, mokslo ir kultūros, vėliau - Nacionalinio saugumo komitete.

Skaito baltų kultūros ir etikos kursą Kauno Technologijos ir Vytauto Didžiojo universitetuose.“

Nei tau NATO, nei Parlamentinių asamblėjų, nei kitų kandeliabrais tviskančių fonų su atitinkamomis pareigomis ir privilegijomis. Užtat yra epizodas, kur nubaustas už antitarybinę veiklą buvęs mokslinis bendradarbis dirba darbininku melioracijoje. Aukštos prabos žmogiškumas atsiskleidžia ir 2008 metų vasario 16 – ios epizode, kai (cituoju):

Kovo 11-osios Akto signataras, Laisvės kovų dalyvis Algirdas Patackas ištesėjo savo atsisakymą dalyvauti Vasario 16-ąją surengtoje valstybinių apdovanojimų įteikimo ceremonijoje. Šeštadienį signataras nepasirodė Prezidentūroje vykusiose iškilmėse, kur jam turėjo būti įteiktas Vyčio Kryžiaus ordino Riterio kryžius.

Jo teigimu, taip jis pasielgęs iš pagarbos Lietuvos valstybei ir jos žymenims.

"Yra giliai neteisinga, kai tuo pačiu ordinu apdovanojamas kalinys ir jį tardęs KGB tardytojas. (...) Todėl atsisakau dalyvauti apdovanojimo ceremonijoje, kol nebus surasta garbinga išeitis iš padėties, kol nebus atstatyta tiesa ir teisingumas", - viešai išplatintame pareiškime teigė A. Patackas.“

Taigi, du kraštutinumai, du simboliai, kurių vienas mėgaujasi labiausiai „jėginės“ ir mažiausiai atskaitingos (kadangi karinės, taigi, ir įslaptintos) žinybos privilegijomis, o kitas yra disidentas iš pašaukimo. Štai čia ir atsiveria toji takoskyra: tarp konformizmo ir jį lydinčios sėkmingos karjeros – ir pasišventimo bei griežtos vidinės disciplinos tarnaujant Lietuvai ir net sunkiausiomis sąlygomis neišduodant Tiesos siekio.

Čia būtų galima dėti tašką, tačiau labai noriu paminėti dar vieną dalyką, kuris A. Patacko pasaulėžiūroje kaip niekur kitur suliedina į vieną dvasingumo erdvę senąją lietuvių sarmatą, jų dora remtą pasaulėžiūrą bei darną su supančia gamta ir tą grynąją krikščionybę, kuria galbūt mėgavosi dykumose gyvenę atsiskyrėliai ir pranašai. Prisipažinsiu, man tai yra pati patraukliausia šio iškilaus žmogaus savybė, gal ne iškart įžiūrima po išorinio atšiaurumo šarvu.

Kitoje dalyje – apie T. Vilucką ir R. Palaitį.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu
 
Komentarai

 
18. taigi
(2012-09-24 17:04:29)
(193.219.191.26) Parašė:

navickas su paulausko partija dergdamas konservatorius nepakliuvo nei į seimą, nči į savivaldybę. dabar metėsi į kitą partiją irvėl šmeižia konservatorius. Niekingas žmogelis. O palyginimai rasos su patacku tokiais argumentais niekiniai. Tai kas blog, kad gabus žmogus kyla karteros laiptais. Ar visi turi dirtbti griovių kasėjais. Kažkaip kvailai priešpastatomi. O kad patackas rado patį blogiausią Lietuvoj asmenį- rasą ir kad pati blogiausia partija tapo jo buvusioji tai jau čia Patacko problema. Eina kartu su KGBistaissąrašą DK.17. >. grj
(2012-09-23 09:15:51)
(188.69.227.191) Parašė:

Patacko radikalizmas taip pat ne visada priimtinas. Jei tamsta galėtum paviešinti nors vieną Patacko radikalizmo pavyzdį ,būčiau labai dėkingas.Apart tėškimo Valatkai į snukį už chamišką isterijos išpuolį,jokių radikalizmo veiksmų šis garbingas pilietis nėra padaręs,greičiau atvirkščiai,garbingai elgėsi ramindamas savanorių maištą pakaunėje.16. Mes
(2012-09-17 22:09:26)
(86.100.30.129) Parašė:

labai gerbiame internauto "PIKASAS" nuomonę... mums tik neaišku - kodėl Š.Navickas iškėlė savo kandidatūrą vienmandatėje "Baltijos" apygardoje ?(Klaipėda) ,nes jam laimėti nėra jokių šansų... yra labai puikių kandidatų,bet... dauguma balsuos už NERINGĄ ir "DK"partijos sąrašą Nr.6,na ir dar penkis reitinguos ...15. Retro,
(2012-09-17 01:00:24)
(78.60.44.101) Parašė:

nepadoruteisti zmogu net jeigu paziuros neatitinka Jusu paziuroms. Mes esame uz Drasos kelia, uz Lietuva Lietuvoje Konservatoriai, liberalai juodosios kregzdes- gryna tiesa. Jiems zmogus trukdo puoseleti kapitalistus ir juju kapitala.Vaikai, musu mieli vaikeliai, juodosioms kregzdems nereikalngi. Uzdaryti visus su kauketais su cerniauskais, kurie pakrumeje 'tupdis vaikus kai uzsimanys....'14. kaunietis
(2012-09-16 13:15:07)
(84.55.17.141) Parašė:

daug apie Patacka gali pasakyti faktas, kad galedamas gauti renta, jis dirba, nors finansiskai tai neapsimoka13. Pikasas
(2012-09-16 10:18:40)
(78.62.86.131) Parašė:

Šarūno Navickio politinės pažiūros nedaug pasikeitė nuo to laiko, kai su grabu ir jame esančiomis juodomis popierinėmis kregždutėmis bėginėjo Kauno gatvėmis, koneveikdamas konservatorius kaip tik įmanydamas. Matau jo labai aktyvias pastangas pozityviai įsirašyti į “D.Kedžio istorijos” aktyvistų už tiesą ir teisingumą gretas. Nors tos pastangos kiek pavėluotos, bet jos tikrai veiksmingos ir gan padorios. Nepadoru tik tai, kad stengiamasi įzoliuoti “Drąsos kelio” partiją nuo jos potencialių bendrininkų. Tikiuosi, kad to iki galo nepavyks įgyvendinti. Kitu atveju lauktų naujos politinės jėgos suskaldymas ir … pribaigimas. Jėgos, nenorinčios esminių permainų šalyje galingos ir jos nesiruošia atleisti jokiems išsišokėliams. 2012 rugsėjo 16 - 09:15 Komentaras prie rašinio “Š.Navickis. Mano prezidentė” RETRO 2011-04-26 Šis Šarūno Navickio straipsnis iš pradžių šokiravo. Ne todėl, kad iki garbstymo išaukštinta LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir tradiciškai nusivemta ant konservatorių. Esmė tame, kad mūšis dėl prezidentės didesnio palankumo vienai ar kitai politinei pusei, prasidėjęs dar prieš prezidento rinkimus, atkakliai tęsiamas. Net ir tokiais keistais vinguriavimais, kaip šis. Galimas variantas, kad šis “politinės bačkos” politikas sumąstė dribtelėti ir į Seimo nario kėdę. Paramą jis susilauks gal ir labai nemažą. Ne veltui jis bėginėjo su popierinių kregždučių prikrautu karstu Kauno miesto miesto centrinėmis gatvėmis. Nors visi tie jo nuolatiniai pezėjimai apie buvusį Kauno merą būdavo iš piršto laužti, tačiau buvo kam tas jo kalbas “nuo bačko” viešinti žiniasklaidoje. Pastaroji kažkodėl:) visada būna labai imli bet kokiems tauškalams, kurie panašūs į srutas pilamas ant konservatorių galvų. Ir kai toks tipas išreiškia savo giliausią pagarbą LR prezidentei, vietoj galimo pritarimo, apima tam tikras koktumo jausmas. Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra labai aktyvi, dažnai netgi gatvėje ekspromtu išreiškianti savo nuomonę. Ta nuomonė būna panaši į neginčytinus sprendimus ir po jų skrenda pareigūnų galvos be jokių papildomų paaiškinimų. Kaip žurnalistui paklausti, jei viskas vienu ar dviem trumpais sakiniais išsakyta einant nuo automobilio iki pastato durų. Na, o jei kas suskubdavo, tai išgirsdavo ir taip: “O kas čia neaišku. Man viskas aišku”. Dėl vienų sprendimų visuomenei gal ir būdavo aišku, tačiau toli gražu ne dėl visų. Gal apie jų aiškumą sužinosime gerokai vėliau. Sakykim, iš kokių prezidentės memuarų? Situacija yra tokia, kad iš prezidentės malonių tikisi įvairių politinių pozicijų atstovai. Pagal jos mokytojo A.M.Brazausko pamokymus, atrodytų, kad ji turėtų vykdyti lietuviškų neokomunistų įnorius. Teigti, kad tai nuolat vyksta – taip pat negalime. Net pagrindinio sprendimo dėl opozicijos užsisėdėjimo opozicijoje nesulaukta. Netgi nuolatiniai socdemų, paksoidų ir darbiečių “lopatologai” pasimetę. Dažnai net nežino ar toliau garbstyti prezidentę ar iš nevilties dantimis griežti. Būkime atviri bent jau patys sau. Prezidentės darbe galima įžvelgti ne tik smulkių klaidelių, bet ir rimtų apsiskaičiavimų. Kas norės minėti tik tai, gali jų nemažą krūvą prikrauti. Tačiau verta mokėti įžvelgti ir tuos pozityvius darbus, kurių taip pat netgalima nurašyti į nebūtį. Jie padaromi, jie pastebimi ir yra palankiai vertinami. Neįžvelgiu Šarūno Navicko nuolatinėse dėlionėse politologinio mąstymo ar matymo gelmės. Tie jo bulvarą primenantis patauškimai dažniausiai būna visiškai nykūs. Tad lyginant su jais, šiame rašinyje matosi daugiau padorumo. Bet tik tiek. Ar jis iššauktas mano paminėto proceso – “virvės tempimo varžybų” ar daugiau asmeninio suinteresuotumo, geriau galėtų paaiškinti pats Šarūnas Navickis. Nemanau, kad jis tą kada nors padarytų, nes veidmainystė gali būti jam jau tapusi duona kasdienine.12. Batvinis.
(2012-09-14 16:35:03)
(78.58.104.140) Parašė:

Labai patiko gerb. Šarūno Navickio pasamprotavimas. Tikslus ir ganėtinai gilus. Ir ne pirmą kartą mane nustebina savo intelektualumu. Pagarbiai.11. grj
(2012-09-14 11:23:35)
(84.15.181.101) Parašė:

Iki šiol rėmiau konservatorius ir manau, kad Juknevičienė ne pati blogiausia iš jų, bet pastaruoju metu jie pradėjo atvirai obuoliauti su nelabuoju, ypač bjauriai kaip smėlis tarp dantų sugrikšėjo jų demaršas prieš Venckienę, taigi teks rinktis kitą pusę. Patacko radikalizmas taip pat ne visada priimtinas, bet pats žmogus iš tiesų labai gerbtinas ir simpatiškas.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras