2020 m. vasario 24 d.

 

Pratybose „Gintarinė migla 2019“ sukurtame Kibernetiniame poligone treniruojamasi apsaugoti ypatingos svarbos infrastruktūrą

3
Paskelbta: 2019-11-19 15:11 Autorius: ekspertai.eu
Asociatyvi nuotrauka srž. sp. Ievos Budzeikaitės.
Asociatyvi nuotrauka srž. sp. Ievos Budzeikaitės.

Jau antrą savaitę vykstančiose Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo organizuojamose kibernetinio saugumo pratybose „Gintarinė migla 2019“ tobulinamas tarpinstitucinis ir tarptautinis karinis bendradarbiavimas saugant nuo kibernetinių grėsmių ypatingos svarbos informacinę infrastruktūrą, reikšmingą Lietuvos kariuomenei.

Pratybose „Gintarinė migla 2019“ lapkričio 11-22 d. dalyvauja daugiau nei 100 specialistų iš Lietuvos, Jungtinių Amerikos Valstijų, Sakartvelo, Ukrainos ir Europos Sąjungos šalių. Pratybose vertinami greitojo reagavimo į kibernetinius incidentus komandų (angl. Rapid Reaction Team, RRT) gebėjimai vykdyti gynybines kibernetines operacijas – įvertinti priešiškus veiksmus kibernetinėje erdvėje, aptikti ir identifikuoti kibernetines grėsmes, vykdyti potencialių kibernetinių atakų prevenciją ir jų poveikio neutralizavimą.

„Pastaraisiais metais situacija kibernetinėje erdvėje ypač sparčiai keičiasi. Kibernetinės atakos tapo nauju, moderniu pavojingu ginklu, galinčiu suparalyžiuoti ne tik atskirų įstaigų, gamybos, prekybos, transporto, ryšių, elektros energijos, vandens tiekimo įmonių, bet ir valstybės ginkluotos gynybos operacijas, todėl dabar svarbiausiu ginklu tampa aštrus protas“, – sako krašto apsaugos viceministras Edvinas Kerza, ketinantis apsilankyti ir pasveikinti pratybų dalyvius.

Pratybose „Gintarinė migla 2019“ taip pat dalyvauja ir Lietuvos inicijuoto ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo gynybos srityje (angl. Permanent Structured Cooperation) rėmuose vystoma kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų komanda, sudaryta iš Lietuvos, Nyderlandų, Lenkijos, Rumunijos ir Suomijos kibernetinio saugumo specialistų. Komanda turi ir du papildomus uždavinius. Pirmasis – treniruotis dirbti kartu, dalytis informacija, bendradarbiauti nustatant bei analizuojant kibernetines grėsmes, priešiškus veikėjus ir išpuolius. Antrasis uždavinys – įvertinti bendrus kibernetinės gynybos pajėgumus.

PESCO komanda ne tik treniruojasi, bet ir atlieka įvairias komandos formavimo užduotis, rengia operacines procedūras bei diskutuoja dėl naudojamų įrankių suderinamumo. Taip komanda ruošiasi artėjančiai rotacijai 2020-taisiais metais, kai budėjimą  pradės pirmoji šio projekto rėmuose suburta tarptautinė komanda, kuriai vadovaus Lietuva.

Pratybas „Gintarinė migla 2019“ planuojantis karininkas, Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo viršininkas generolas majoras Gintautas Zenkevičius, pratybų atidarymo metu akcentavo, kad šiuolaikiniame pasaulyje kasdien vis  labiau susiduriama su kibernetiniais incidentais, kurie įtakoja ne tik paprastų piliečių gyvenimą, tačiau ir pačias valstybes bei jų institucijas. Didelio masto kibernetinės atakos gali sutrikdyti ne tik valstybinių įstaigų veiklą, bet ir ypatingos svarbos infrastruktūros įmonių veiklą, o tai gali iššaukti masinius nepasitenkinimo protestus ir chaosą valstybėse. Tam, kad būtų užkardyta priešiškų jėgų veikla ir yra kuriami bei vystomi kibernetinio saugumo pajėgumai. Lietuvos kariuomenė šiuo metu yra sukūrusi ir vysto kibernetinius pajėgumus, kurie esant poreikiui gali dalyvauti suvaldant kibernetinius incidentus mūsų valstybėje.

„Per penkerius metus šios pratybos iš nacionalinių išaugo į tarptautines ir pakilo į naują kokybinį lygmenį. Ypatingai svarbu suderinti tarpusavio veiksmus ir procedūras sprendžiant kibernetinius incidentus ne tik Lietuvos kariuomenės valdomose sistemose, bet ir ypatingos svarbos infrastruktūros objektuose,“ – pabrėžė Gynybos štabo viršininkas gen. maj. G. Zenkevičius.

Svarbiausio kibernetinio saugumo pratybose „Gintarinė migla 2019“ naudojamo įrankio – Kibernetinio poligono, kuriame treniruojasi greitojo reagavimo į kibernetinius incidentus komandos, sukūrimas buvo patikėtas Lietuvos kariuomenės Ryšių ir informacinių sistemų bataliono vienetui, sudarytam iš aktyviojo rezervo karių.

„Šiemet kibernetinis poligonas sukurtas siekiant imituoti verslo sistemas bei atkartoti verslo poreikius ir IT valdymo procesus didelėse organizacijose. Taip pratybose yra mokomasi ne tik techninių saugos užtikrinimo aspektų, bet ir prisitaikoma prie verslo IT valdymo praktikų – tai leidžia tobulinti standartines greito reagavimo į kibernetinius incidentus komandų procedūras, pritaikant jas prie realesnių sąlygų,“ – sakė pratybų techninis direktorius kapitonas Tomas Mogodia.

Pratybose „Gintarinė migla 2019“ treniruojasi kariai iš Lietuvos kariuomenės Gynybos štabo, Ryšių ir informacinių sistemų bataliono, Informacinių technologijų tarnybos prie krašto apsaugos ministerijos, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos. Jie užtikrina kibernetinę saugą ir vykdo gynybines kibernetines operacijas taikos ir karo metu. Kartu su jais treniruojasi ir Vilniaus universiteto, Vilniaus Gedimino technikos universiteto, AB „Lietuvos geležinkeliai“, UAB „Ignitis“, JAV Pensilvanijos nacionalinės gvardijos, Ukrainos ir Sakartvelo kibernetinės reagavimo į incidentus komandos, sudarytos iš profesinės karo tarnybos, aktyviojo rezervo karių ir kibernetinio saugumo specialistų.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
3. Vytas
(2019-11-19 18:15:05)
(46.249.171.56) Parašė:

Įdomu, kiek ta gintarinė "migla" kainuos Lietuvai?2. jo
(2019-11-19 17:18:37)
(78.57.130.78) Parašė:

internetine migla saviems gyventojams pucia jau nepirmus metus,nieko naujo1. Kibernetineje migloje
(2019-11-19 15:41:52)
(78.56.75.110) Parašė:

tikrai galima istirpdyti kiek tik nori biudzeto pinigu .. Visai geras pavadinimas - brendas )Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras