2020 m. birželio 2 d.

 

Pirmoji Lietuvos vadovaujama tarptautinė kibernetinė greitojo reagavimo komanda pradėjo budėjimą

7
Paskelbta: 2020-01-21 14:34 Autorius: ekspertai.eu
KAM nuotr.
KAM nuotr.

Nuo 2020 m. pradžios Lietuvos kuriamos Kibernetinės greitojo reagavimo pajėgos pradėjo pirmą tarptautinės komandos rotaciją. Tai pirmasis pajėgų budėjimas, kuriam vadovauja Lietuva. Pernai budėjo Nyderlandų specialistų komanda.

Daugiašalę greitojo reagavimo į kibernetinius incidentus komandą sudaro 6-8 kibernetinio saugumo specialistai iš Lietuvos, Lenkijos, Nyderlandų ir Rumunijos. Šiuo metu pagrindinis dėmesys skiriamas pagalbai projekte – Kibernetinės greitojo reagavimo pajėgos ir tarpusavio pagalba kibernetinio saugumo srityje – dalyvaujančioms šalims narėms. Ateityje planuojama plėsti komandos veikimo apimtį – reaguoti į kibernetines atakas ES institucijose, ES bendrojo saugumo ir gynybos politikos misijose ir operacijose. Komanda taip pat galėtų imtis prevencinių veiksmų ir daryti kibernetinio pažeidžiamumo vertinimus. Tokiu būdu tarptautinės kibernetinio greito reagavimo pajėgos leis išvengti valstybių ir institucijų išteklių, suvaldant kibernetines grėsmes neefektyvaus naudojimo.

Siekiant sklandaus tokių komandų veikimo yra rengiamas ir derinamas Susitarimo memorandumas, padėsiantis teisinį pagrindą veikti skirtingose jurisdikcijose bei užtikrinsiantis projekto tikslų įgyvendinimą.

Pilnam komandos pajėgų funkcionavimui ir pajėgumų išvystymui reikalingos skirtingos kvalifikacijos kėlimo, procedūrinės, teisinės bei techninės priemonės. Siekiant šio tikslo 2019 m. lapkričio mėnesį kibernetinio saugumo specialistų komanda, sudaryta iš Lietuvos, Lenkijos, Nyderlandų ir Rumunijos atstovų, pirmą kartą treniravosi kartu veikti Lietuvoje vykusiose pratybose „Gintarinė migla 2019“. Šiais metais komandai treniruotis yra suplanuotos dar dvejos pratybos bei mokymai.

„Komandos tarpusavio darbui svarbiausia yra geri komandos narių įgūdžiai bei žinios, gera komunikacija, aiškios funkcijos.  Kita vertus, reikia nepamiršti ir mokėjimo dirbti kartu sudėtingose situacijose“, – sakė pirmosios tarptautinės kibernetinės greitojo reagavimo  komandos vadovas Deividas Stumbras. Anot jo, komandos formavimas, ypač kai jos nariai atvyksta iš skirtingų šalių ir turi skirtingus gebėjimus bei įgytas praktikas, reikalauja bendrų darbo taisyklių ir procesų. Todėl bus toliau vystomos Standartinės veikimo procedūros (angl. SOPs), dėl kurių turės sutarti visos projekto šalys narės bei komandoje dirbsiantys kibernetinio saugumo ekspertai.

Tarptautinės kibernetinės greitojo reagavimo komandos – tai dar vienas žingsnis vystant Lietuvos inicijuoto ES Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) rėmuose įgyvendinamą projektą Kibernetinės greitojo reagavimo pajėgos ir tarpusavio pagalba kibernetinio saugumo srityje.

Lietuvos pasiūlyta kibernetinių greitojo reagavimo pajėgų ir savitarpio pagalbos kibernetinio saugumo srityje iniciatyva yra vienas iš 34-ių Europos Sąjungos Tarybos Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO) patvirtintų projektų. Nuolatinis struktūrizuotas bendradarbiavimas yra ES Lisabonos sutartyje numatytas instrumentas, skirtas gilinti bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje toms ES valstybėms narėms, kurių kariniai pajėgumai atitinka aukštesnius kriterijus ir kurios tarpusavyje yra susaistytos didesniais įsipareigojimais.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
7. kibernetinis elektronikas
(2020-01-22 11:43:33)
(84.46.169.193) Parašė:

Negaliu patikėti - jie savo pratybas pavadino „Gintarinė migla 2019“. Tai jau tikrai, tiksliau jų veiklą apibūdinti būtų nelengva. Sekančias pratybas siūlau pavadinti "Py2dabolai rūke 2020".6. trumpai
(2020-01-22 07:51:39)
(78.57.130.78) Parašė:

>3. tas kibernetinis tai-itariu totalinis sekimas.5. yel“l“ow submarine
(2020-01-22 04:30:27)
(88.119.234.132) Parašė:

atkreipkite dėmesį į šią eilinę debilo karoblio kontoros klerkučių žodinę trydą “ Tokiu būdu tarptautinės kibernetinio greito reagavimo pajėgos leis išvengti valstybių ir institucijų išteklių, suvaldant kibernetines grėsmes neefektyvaus naudojimo“ :)))) - aš asmeniškai, metų metais kraupau ir baisėjausi, kaip “neefektyviai naudojami valstybių ir institucijų ištekliai, “suvaldant“ kibernetines grėsmes“ :))))))))))))))))) - na, ačiū “dievui“, dabar viskas bus čiki :D , - žo, grėsmėms šakės :) - ir už prieinamą(costefective) kainą :)))))))))))4. pradedančiųjų įsilaužėlių
(2020-01-21 19:51:53)
(188.69.194.221) Parašė:

kursai, skirti išaiškint gabesnius, apie kuriuo nieks nekalbės, nieks nežinos; dar viena cpec. paskirties atšaka.3. tas kibernetinis tai
(2020-01-21 18:36:09)
(90.135.151.111) Parašė:

tikra migla - nieks nesupranta kas tai2. trumpai
(2020-01-21 16:46:58)
(78.57.130.78) Parašė:

Tai dar padaugėjo veltedžiu komandos lygtai ir taip mažai ju ten buvo.1. U-2
(2020-01-21 16:10:52)
(89.116.124.39) Parašė:

Nieko nesupratau... Negi dabar tvarteliniai elfai, landzberginiai jorksyrai ir netgi Rabinovicius is Rokiskio bus aprengti komufliazu, los tik pagal komanda o Jakylui, Greitai ir Garbaciauskaitei bus suteikti informacio karo generolu laipsniai, lampasai ir silkines partenkes nuo Versace?Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras