2024 m. gegužės 19 d.

 

Nuo Krymo iki Italijos per pasaulį ritasi referendumų banga

7
Paskelbta: 2014-03-15 12:14 Autorius: Mindaugas Peleckis

Pasaulyje yra tūkstančiai tautų, tačiau tik 206 valstybės yra nepriklausomos. Tiksliau, dėl 190 pasaulio šalių suverenumo nediskutuojama, o 16-os suverenitetas iki šiol kelia nemažai ginčų. Jungtinėms Tautoms priklauso 193 šalys narės, dvi šalys stebėtojos ir 11 kitų šalių.

Vakarai smerkia ne tik Krymo referendumą. Paanalizavę matome, kad Vakarų civilizacijai referendumai dėl nepriklausomybės – skaudi rakštis, parodanti jos trapumą ir prognozuojamą griūtį, išskyrus tuos plebiscitus, kurie naudingi Vakarams, kaip antai Kosovo, Pietų Sudano, Folklando nepriklausomybės paskelbimas. Į referendumus šiose šalyse Vašingtonas investavo milijardus.

„Nėra nieko švenčiau laisviems žmonėms nei teisė patiems valdyti savo reikalus, kai jų išrinkta valdžia apvilia“, – teigia amerikiečių visuomenės veikėjas, Amerikos pilietinių teisių koalicijos pirmininkas Wardellas Anthony Connerly (gim. 1939 m.).

Kai kuriose pasaulio šalyse referendumai prasidėjo dar XVII a.

Krymas

Tai, kad kovo 16-ąją ketinama surengti referendumą Kryme, turėtų stebinti nebent tuos, kas nelabai gerbia mokslų motiną – istoriją. Krymas nepriklausomu pasiskelbė 1991 m. vasario 12 d. po referendumo. 1992 m. vasario 26 d. Krymo autonominė tarybų socialistinė respublika pervadinta į Krymo Respubliką, tų pačių metų gegužės 6 d. priimta Krymo Konstitucija. 1994 m. rugsėjo 21 d. Ukrainos valdžia Krymo Respubliką pervadino į Krymo Autonominę Respubliką (rus. Автонoмная Респyблика Крым, totor. Qırım Muhtar Cumhuriyeti, ukr. Автономна Республіка Крим), o 1995 m. kovo 17 d. panaikino 1992 m. Krymo Konstituciją. 2014 m. kovo 11 d. Krymo Autonominės Respublikos Aukščiausioji Taryba ir Sevastopolio miesto taryba priėmė Krymo Autonominės Respublikos ir Sevastopolio miesto nepriklausomybės deklaraciją, kuri įsigalios, jei kovo 16-ąją krymiečiai balsuos už įsijungimą į Rusijos Federacijos sudėtį.

Krymas nėra visiškai heterogeniškas, nors jo premjeras de facto Sergejus Aksionovas tvirtina, kad už įsijungimą į Rusijos Federacijos sudėtį balsuos daugiau kaip 80 proc. krymiečių. Nepamirškime, kad Krymą sudaro 14 rajonų, 16 miestų, 56 miesto tipo gyvenvietės ir 950 kaimų. Iš viso Krymo pusiasalyje gyvena 2 mln. žmonių.

Beje, seniausių žinomų Krymo gyventojų – klajoklių kimerų, gyvenusių dabartinėje Krymo teritorijoje prieš 2 700 metų, kalba gana artima lietuvių bei persų kalboms.

Tačiau žvelkime arčiau šių dienų. Bene didžiausi nesutarimai tarp Rusiją ir Ukrainą palaikančių Krymo gyventojų ir jų rėmėjų kyla dėl 1954 m. vasario 5 d. Tarybų Sąjungos vadovo Nikitos Chruščiovo pasirašyto dokumento, kuriuo Krymas perduotas Ukrainai.

Italija

Italija – pirmoji valstybė, sudaryta iš miestų-valstybių ir suvienyta Italijos revoliucijos (Risorgimento) metu 1815–1871 m.

IX–XV a. Italija buvo sudaryta iš nedidelių nepriklausomų miestų-valstybių – Milano, Pjačencos, Kremonos, Mantujos, Kremos, Bergamo, Brešos, Bolonės, Padujos, Trevizo, Vičencos, Venecijos, Veronos, Lodžio, Genujos, Turino, Raguzos (dab. tai – Kroatijos Respublikos miestas Dubrovnikas), Florencijos, Pizos, Liukos, Sienos, Ankonos, Salerno, Amalfio, Bario, Neapolio, Tranio ir kt.

Todėl neturėtų stebinti, kad kovo 16–21 d. viename turtingiausių Italijoje Veneto regione, kuriame gyvena apie 4,9 mln. žmonių, vyks referendumas dėl išstojimo iš Italijos Respublikos, Europos Sąjungos ir NATO.

Plebiscito metu Venecijos ir jos apylinkių žmonėms bus pateiktas vienintelis klausimas: „Ar Jūs už tai, kad Veneto regionas taptų nepriklausoma federaline ir suverenia respublika?“

Vasarį referendumo organizatoriai surinko 100 000 parašų, leidusių jiems organizuoti plebiscitą. „La Voce di Venezia“ duomenimis, daugiau kaip 55 proc. Veneto regiono žmonių palaiko atsiskyrimo idėją. Iš jų 73 proc. teigė dalyvausiantys referendume. Kitos apklausos nurodo 64 proc. palaikančiųjų referendumo idėją skaičių.

Referendumo metu Veneto regiono gyventojai galės balsuoti ir rinkimų apylinkėse, ir internetu. Prieš referendumą kiekvienas pilnametis Veneto regiono gyventojas gaus laišką su unikaliu kodu, su kuriuo galės balsuoti.

Vienas iš Veneto regiono nepriklausomybės judėjimo lyderių Raffaele Serafini pareiškė, kad Veneto regiono, po maždaug tūkstančio metų greičiausiai tapsiančio Venecijos Respublika, gyventojai nori palikti ir Italiją, ir Europos Sąjungą, ir NATO.

Nors, kaip teigia skeptikai, laisvė Venecijos Respublikai kainuotų 117 mlrd. eurų, vargu ar referendumo šalininkai jos bijo. Italijos finansų ministerijos duomenimis, kasmet Veneto regionas Romai sumoka 70 mlrd. eurų mokesčių, o iš Italijos sostinės savo reikmėms gauna tik 50 mlrd.

Italijos valdžia pagrasino Venecijos Respublikos šalininkams, kad atsiskyrimo atveju referendumo rezultatus užginčytų Italijos Respublikos Konstituciniame Teisme.

Plebiscitas numatytas ir dar viename iš dvidešimties Italijos regionų – Lombardijoje.

Škotija

Referendumas dėl atsiskyrimo nuo Jungtinės Karalystės Škotijoje vyks 2014 m. rugsėjo 18 d.

Katalonija

Referendumas dėl atsiskyrimo nuo Ispanijos Karalystės Katalonijoje vyks 2014 m. lapkričio 9 d.

Kitos šalys

Apie nepriklausomybę kol kas tik pasvajoti gali Tibetas, Uigūrija, Vidinė Mongolija, Mandžiūrija (visos šios šalys yra Kinijos Liaudies Respublikos sudėtyje), Ladakas (Indijos sudėtyje), Mustangas (Nepalo sudėtyje), Palestina (Izraelio sudėtyje), Somalilendas (Somalio sudėtyje), Kalnų Karabachas (Azerbaidžano sudėtyje), Šiaurės Kipras, Sacharos Arabų Demokratinė Respublika (Maroko sudėtyje), Padniestrė (Moldovos sudėtyje), Grenlandija (Danijos sudėtyje), Flamandija (Belgijos sudėtyje), Puerto Rikas (JAV sudėtyje), taip pat JAV ir Kanados indėnai, Ispanijos baskai, Australijos aborigenai, Indonezijos papuasai, Naujosios Zelandijos maoriai ir kt. 

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. Nokdaunas (5-am)
(2014-03-17 06:33:45)
(84.15.117.200) Parašė:

فارسی (farsi) - arabizuotas persų kalbos پارسی (parsi) pavadinimas. Arabų kalboje nėra garso/raidės "p", todėl taip istoriškai vadinama persų kalba. O jos ir apskritai iranėnų bei indų-iranėnų kalbų artumas prūsų, lietuvių kalboms seniai įrodytas, nesunku rasti literatūros. Klasikinis pavyzdys galėtų būti skaičiaus šeši persiškas atitikmuo "šeš", ašvienio (arklio) - "asb" ir begalė kitų. Gerų studijų!



6. >1. teisingumas
(2014-03-16 22:24:47)
(91.187.172.143) Parašė:

Jūs parašėte tiesą: mūsų avunų tauta taip ir gali balsuoti.



5. ???
(2014-03-16 22:14:20)
(84.240.10.140) Parašė:

autorius tiesiog nokautavo sulygindamas persu (beje, tokios nera, - tik farsi) ir lietuviu kalbas... Tai butu tas pats, kas mandarinu kalba lyginti su suomiu... Pievossssssssssssssssssssssss



4. tie referendumai
(2014-03-16 22:04:15)
(5.20.205.100) Parašė:

tiesiog proga visokiu prezidentu ar karaliu derliui uzaugt Blogai tai kad daugelis is ju bus susitepe nekaltu zmoniu krauju Bet jau tokia valdzios prigimtis



3. Libertad Cataluña
(2014-03-16 19:21:59)
(78.31.227.167) Parašė:

!!!!!



2. Erdvė Putinui
(2014-03-16 15:58:07)
(213.164.121.234) Parašė:

Kuris, pasitreniravęs Kryme, galės teikti "išankstinės okupacijos paslaugas" visiems tiems regionams, paskui paskatindamas ir "savu noru prisijungti" prie Rusijos arba Rusijos draugų.



1. teisingumas
(2014-03-15 15:51:54)
(78.61.13.197) Parašė:

Nei viena nera tiek tautus sunaikinus kiek rusija ,pradedant prusija ,cecenija ,krymo totorius vienu zodziu visas tautas rusai isvadavo ,Tai dabar nori ir Lietuva rusai isvaduoti Pastate i valdzia majore Grybanova ir Lanzbergi KGB agenta diedule .Manau jei dar kadencija Grybanovos bus tai ji mums ta saule su Lanbiergiu atnes .



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras