2019 m. liepos 20 d.

 

Pateikiame situacijos apie mergaitės įvaikinimą įtėviams iš Naujosios Zelandijos išaiškinimą

21
Paskelbta: 2018-12-18 09:04 Autorius: vaikoteises.lt
Nuotrauka kurią Vaiko teisės pridėjo prie savo paaiškinimo.
Nuotrauka kurią Vaiko teisės pridėjo prie savo paaiškinimo.

Žiniasklaidoje pasirodė informacija apie dešimtmetę kaunietę, skubiai ruošiamą įvaikinimui į Naująją Zelandiją. Žiniasklaidoje skelbiama: „Nė žodžio angliškai nemokanti mergaitė savo naujuosius namus matė tik nuotraukose. Naujosios Zelandijos gyventojai būsimos įdukros gyvai nėra matę, tačiau yra visiškai tikri, kad Lietuvos teismas priims jiems palankų sprendimą. Dešimtmetę pusmetį globojo bendraamžę savo dukterį auginanti moteris. Pasak kaimynų, mažylę ji ketino įsivaikinti. Mergaitei viskas nupirkta, į baseiną Druskininkuose veždavo. Ji ją kaip savo antrą dukrą augina. Ji turi ir dukrą, ir sūnų, bet ir ją mylėjo kaip antrą savo dukrą, – pasakojo netoli šeimos gyvenanti moteris. – Ji norėjo ją įsivaikinti, bet jai neleidžia, jai tik globa buvo paskirta.“

Pateikiame Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos situacijos išaiškinimą.

Mergaitė yra 2009 m. gimimo, ji nori būti įvaikinta, su ja ketinančia įvaikinti šeima bendrauja technologijų pagalba (susirašinėja, bendrauja IT programų pagalba, siunčia nuotraukas, dalinasi informacija, mergaitė mokosi anglų kalbos).

Kai įvaikinamas dešimties metų sulaukęs vaikas, būtinas jo rašytinis sutikimas. Sutikimą vaikas duoda teismui, be šio sutikimo įvaikinti negalima. Įvaikinamas dešimties metų nesulaukęs vaikas, jei jis sugeba išreikšti savo nuomonę, turi būti išklausytas teisme, ir teismas, priimdamas sprendimą, turi atsižvelgti į vaiko norą, jei jis neprieštarauja jo paties interesams. Įvaikinimas negalimas prieš vaiko norą.

Naujoji Zelandija visiškai nėra susijusi su vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarka. Taip pat įvaikinimo organizavimo procedūros nuo š. m. liepos 1 d., kaip ir iki pertvarkos, vyksta pagal galiojantį ir iki tol galiojusi teisinį reglamentavimą (Hagos konvenciją dėl vaikų apsaugos ir bendradarbiavimo tarptautinio įvaikinimo srityje, Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nuostatas bei kitus nacionalinės teisės aktus). Tarptautinis įvaikinimas vykdomas tik per Užsienio valstybės instituciją, įgaliotą veikti vykdant tarptautinį įvaikinimą Lietuvos Respublikoje (toliau – įgaliota užsienio valstybės institucija).

Nuo 2006 m. rugpjūčio 1 d. nepriimami užsienio valstybių institucijų nauji prašymai dėl įgaliojimų veikti vykdant tarptautinį įvaikinimą Lietuvos Respublikoje suteikimo. Šiuo metu akredituotos mūsų šalyje užsienio valstybių institucijos, pasibaigus jų akreditacijos laikotarpiui, gali pratęsti tarptautinio įvaikinimo veiklą. Šiandien Lietuvoje veikia 10 akredituotų užsienio valstybių institucijų, iš jų 4 Italijos, 2 JAV ir po vieną Ispanijos, Kanados, Naujosios Zelandijos ir Švedijos įgaliotą instituciją.

Daugiau informacijos apie akredituotų užsienio valstybių institucijų įgaliojimų veikti vykdant tarptautinį įvaikinimą Lietuvos Respublikoje pratęsimą galima rasti čia: Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro 2005 m. birželio 3 d. įsakymu Nr. A1-162 patvirtintame Įgaliojimų veikti vykdant tarptautinį įvaikinimą Lietuvos Respublikoje suteikimo akredituotoms užsienio valstybių institucijoms tvarkos apraše (Žin. 2005-06-11, Nr. 73-2668, Žin. 2012-01-12, Nr. 7-218).

Vaikas gali būti siūlomas įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečiams, nuolat gyvenantiems užsienyje, ir užsieniečiams, jei per 6 mėnesius nuo vaiko įtraukimo į galimų įvaikinti vaikų apskaitą (mergaitė apskaitoje laukia galinčios įvaikinti Lietuvos šeimos nuo 2015 m. balandžio mėn., o nuo 2016 m. rugpjūčio siūloma tarptautiniam įvaikinimui) nebuvo rasta Lietuvos Respublikos piliečių šeima, gyvenanti Lietuvoje, galinti globoti ar įvaikinti šį vaiką. Taigi prioritetas visada suteikiamas globai ar įvaikinimui Lietuvoje, o ne įvaikinimui užsienyje. Tarptautinis įvaikinimas organizuojamas tik gavus vaiko globėjo pritarimą  (kuris, be abejo, yra suderintas su vaiko nuomone ir noru) bei gavus Tarpinstitucinės įvaikinimo komisijos rekomendaciją, kad tarptautinis įvaikinimas atitinka geriausius vaiko interesus.

Vaiko globėjas (šiuo atveju institucija) pateikė nuomonę, kad tarptautinis įvaikinimas atitinka geriausius vaiko interesus. Mergaitės tėvas miręs, motinai 2015 m. neterminuotai apribota motinos valdžia.

Šiuo metu mergaitė turi dvi nepilnametes seseris, viena jų globojama Lietuvos Respublikos piliečių šeimoje, kita auga kartu su norima įvaikinti mergaite globos institucijoje. Moteris, kuri globoja šeimoje norimos įvaikinti mergaitės seserį, nesikreipė į teritorinį vaiko teisių apsaugos skyrių su prašymu nei dėl mergaitės svečiavimosi, nei dėl globos, nei dėl įvaikinimo. Jei būtų gautas toks prašymas, būtų stabdoma ikiteisminė tarptautinė įvaikinimo procedūra. Šiuo metu Norinčių įvaikinti asmenų apskaitoje nėra nei vienos šeimos, kuri pageidautų įvaikinti vyresnį nei 6 metų vaiką.

Moterys, kurios komentuoja straipsnyje, viena iš jų savanoriauja globos institucijoje (bendruomeniniuose vaikų globos namuose), kita yra kaimynė ir draugė savanorės (pasak Globos namų socialinio darbuotojo). Mergaitė nėra nei globojama moters šeimoje, nei svečiuojasi nustatyta tvarka, tiesiog apsilanko pas savo bendraamžę (draugę).

Teismas, nagrinėdamas įvaikinimo bylą, patikrina, ar tinkamai buvo įvykdyta ikiteisminė įvaikinimo procedūra ir, ar išnaudotos visos galimybės vaikui būti globojamam šeimoje ar įvaikintam Lietuvoje. Teismo posėdis numatytas 2019 m. sausį. Šeima taip pat atvyksta į Lietuvą kitų metų pirmomis dienomis tikslu susipažinti, pabendrauti su vaiku ir, atsižvelgiant į vaiko nuomonę, spręsti klausimą dėl tolimesnio gyvenimo kartu.

Vaikas anglų kalbos mokosi nuo antros klasės, be to, susitikimuose su įtėviais bendrauja vertėjai.

Šaltinis: vaikoteises.lt

Keli susiję:

Paneigimas: informacija apie skubiai įvaikinamą mergaitę porai iš Naujosios Zelandijos – klaidinanti   

Dešimtmetė kaunietė ruošiama įvaikinimui Zelandijoje: vaikų teisių ir gerovės specialistai nieko komentuoti negali   

Ministre L. Kukuraiti, neprisidenginėkite moterimis, atsakykite į paprastus klausimus

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
21. airijai
(2019-01-16 00:40:43)
(2.25.226.175) Parašė:

tai tu ir vaziuok i ta Zelandija jei zinai ,kad ten taip gerai ,ko tu ta mergyte taip nori ten issiusti ,jokioi Airijoje tu nesi ,matyt esi is tu kur prekiauja vaikais .20. airija
(2019-01-15 23:41:55)
(37.228.248.200) Parašė:

Idomu kur tas vadinamas broils buvo anksciau,kodel tik dabar parupo sese,kai butent buvo ruosiama ivaikinimui. Kodel nelanke anksciau.?? Matai pretekstas negalejo ,neturejo kaip, nes patiems gime vaikas. NESMONE... pati gyvenu Airoje, auginu vaikus,,. Beje dar vos triju menesiu bunant vaikam skraidziodavau i Lietuva pas savo tevus ir seses,skraidziodavau kasmet ir jokios problemos.. Taip kad nepasiteisinimas kad negalejo seses lankyti,nes turejo kudyki.Netiduociau seses tokiam broliui,,paprasciausiai nori pasipelnyti is seses, juk ten uz vaika pinigus moka ir netaip kaip lietuvoj duoda kapeikas.Ta mrgaite bent gera ateity turetu N.Zlandijoje,ko nemanau kad gautu pas vadinama broil ( ir broliu as jo nepavadinciau)…. As l savo sesiu buciau kovojus nuo pirmu dienu,o ne paskutine akimirka draskytis ir kazka vaizduot… net pikta19. zinoma
(2018-12-18 21:58:24)
(78.58.24.230) Parašė:

Anksciau pries Kaledas kaimo seimos issivarydavo is tvarto gyvulelius pasiskersdavo ir turedavo skaniai valgyti . Dabar siaucia teroristinis organizuotas pavojingas susivienijimas prekyba Zmonemis tarptautiniu mastu , grobia ir parduoda Kaledoms , Naujiems Metams silpnesnius vaikinus , merginas , dideliam bizniui , kad galetu prabangiai ilsetis spa , turizmo prabangiose salose is parduotu ziauriu jaunuoliu kanciu ,seksualinio smurto . Jaunimas raitosi vergijos kanciose tarptautiniu mastu ir niekas negina , nes daug kas is vergu kanciu minta . Su terorizmu reikia kovoti , kitaip suluosins puse jaunimo , priverte vergauti kanibalams , vampyrams , iskrypeliams , teroristams . Dabar niekas nieko nebijo , nebijo kas parduoda ir nebijo kurie negina silpnesnius Piliecius . Su terorizmu reikia kovoti .18. KĄ ŠITAS PARAZITAS DIRBA?
(2018-12-18 21:18:27)
(77.190.144.49) Parašė:

13. Andrius (2018-12-18 16:18:02) (89.249.90.150) Parašė: Situacijos, negalima vertinti vienareikšmiškai. Keli iš jūsų pastoviai lankote vaikus iš vaikų namų? Aš su jais dirbu kokie 6metai. Mano akyse auga jų karta, todėl matau, jų pokyčius. 10m vaikas, kaip pliušinis žaisliukas, jis visiems mielas, visiems jo gaila. Šitų vaikų mes gailime kol jiems sueina kokie 14-15m. Tokio amžiaus, iš mielo pliušinio žaisliuko, jie pavirsta į plėšrų besivalkiojantį katiną, su kuriuo žaisti jau nebesinori. Na nebent, kartais jį užjaučiam.. Nuo 18-20m, jų niekas net nebeužjaučia, nes jų gyvenimas dar net nepasiekus kalno, pradeda leistis apačion. Jų charakteriai suformuoti, įgūdžių neturi, paramos nebeturi. Kai toksai nusikalsta ar virsta pamažu benamiu mes nebeatsekame, kad prieš 10m, tai buvo mielas vaikas(tas pats pliušinis žaislas)augęs be tėvų. Tad, jei patiems trūksta drąsos ir valios kažką įsivaikinti, netrukdykime to padaryti kitiems, kurie turi tą norą. Gaila, kad mergaitė išvyktų, tačiau jokie savaitgaliniai jos pasisvečiavimai neatstos NUOLATINIŲ TIKRŲ NAMŲ. P.S Šita mergaitė, turi jau suaugusį brolį. Jei jį būtų kas įsivaikinę 10m., gal būt jo gyvenimas būtų pasisukęs kitu kampu...17. Jooo
(2018-12-18 20:56:47)
(213.226.169.79) Parašė:

Išsiunčia toli,kad nebeparbristų į Lietuvą.16. Norėčiau įsivaikinti
(2018-12-18 20:53:48)
(213.226.169.79) Parašė:

Kur pamatyti šią mergaitę?15. Senis Šaltis
(2018-12-18 16:54:23)
(88.222.97.16) Parašė:

Kur Lietuvos interesai? Kažkas nusprendė, kad vaiko interesai bus geriausiai atstovaujami N. Zelandijoje? Tokiu atveju, patys atvirai pripažino, kad Lietuvoje niekas vaiko interesų neatstovauja. Vyksta teritorijos atlaisvinimas.14. Vadakste
(2018-12-18 16:49:27)
(78.62.55.176) Parašė:

Viskas aisku , kad Lietuvoje isparceliuota viskas, kas nejuda visokiais Lietuvos turtais , tai belieka dabar parceliuoti Lietuvos vaikus , nors ir taip jau isemigravo is brangios Tevynes apie milijonas zmoniu.Brangios buvau paemusi i kabutes , bet istryniau , o be to kas taip elgiasi parceluodami brangu Lietuvos turta vaikus , tai tiems ir nera brangi ta Lietuva , kad ja tokiu budu ja mazina.Ar tokios Lietuvos mums reikejo po 1991 metu, tai manau , kad ne.O be to viena istremta mergaite kodel nekalba su seneliais nuotoliniu budu , o jau zelandieciai taip bendrauja visai su nepazystama mergaite. Uzdaryt ta Uzsienio reikalu ministerija , nes per ja daug nemalonumu , negerumu.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras