2020 m. liepos 2 d.

 

Paaiškėjo: geležinkelio atšakos Pažeimenėje įrengimas yra tik didesnio projekto, skirto NATO, dalis

10
Paskelbta: 2020-05-29 14:05 Autorius: ekspertai.eu

Gegužės mėnesį baigta tiesti nacionalinės reikšmės geležinkelių linijos Pabradė-Pažeimenė atšaka, kuri padės užtikrinti patogesnį į Lietuvą atvykstančių NATO sąjungininkų karinės technikos ir kitos įrangos perdislokavimą į netoliese Pabradės esantį Lietuvos kariuomenės Generolo Silvestro Žukausko poligoną (Švenčionių r.). Šią naująją krovinių gabenimo galimybę pirmieji gegužės 29 d. išbandė savo rotaciją baigiantys ir iš Lietuvos išvykstantys Jungtinių Amerikos Valstijų kariai.

Baigus geležinkelio tiesimo darbus 51-ajame linijos Naujoji Vilnia–Turmantas–Latvijos siena atšakos kilometre atnaujinta geležinkelio infrastruktūros dalis, nutiesta maždaug kilometro ilgio geležinkelio atkarpa, įrengtos elektros, ryšių, signalizacijos, eismo valdymo sistemos.

„Tai strateginis šalies projektas, kuris ypač palengvins sąjungininkų karių ir technikos atvykimą į Lietuvą, sudarys patogesnes sąlygas nuolat vykstančiam kariniam judėjimui tarp Ruklos ir Pabradės poligonų. Greitas ir efektyvus sąjungininkų atvykimas į Lietuvos teritoriją stiprina Lietuvos saugumą, todėl karinio mobilumo didinimas ir Lietuvos, kaip sąjungininkus priimančios šalies, paramos gerinimas išlieka vienu pagrindiniu Lietuvos krašto apsaugos sistemos prioritetų”, – sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Ministras tuo pačiu pasidžiaugė ir glaudžiu JAV ir Lietuvos karių bendradarbiavimu. „JAV karių buvimas Lietuvoje yra tvirčiausias saugumo garantas. Tobulindama poligonų ir karinio mobilumo infrastruktūrą Lietuvos kariuomenė siekia sudaryti sąlygas  sąjungininkų dislokavimui ir treniravimuisi Lietuvoje“, – sakė ministras.

„Lietuva labai geranoriškai priėmė JAV sausumos pajėgų 9-ojo kavalerijos pulko 1-ojo  bataliono karius, už ką esame nepaprastai dėkingi. Pastaraisiais mėnesiais vykusios JAV ir Lietuvos karių bendros pratybos patvirtino, kad esame stiprūs partneriai ir esant būtinybei pasiruošę bei galintys ginti. Ši geležinkelio atšaka neabejotinai pasitarnaus karinio mobilumo Lietuvoje stiprinimui ir sudarys palankesnes sąlygas karių atvykimui į Pabradės poligoną, tuo pačiu užtikrinant tiek karių, tiek ir šio regiono gyventojų saugumą“, – sakė renginyje dalyvavęs JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas (Robert S. Gilchrist)

„Lietuvos geležinkelių“ generalinis direktorius Mantas Bartuška pabrėžė, kad  naujoji atšaka yra tik viena dalis dideliame karinio mobilumo žemėlapyje, kuris šiais metais gerokai pasikeis. „Baigus šį projektą ir rekonstrukciją Kauno geležinkelio mazge, po kurios Kaunas per „Rail Baltica“ geležinkelį pilnai integruosis į Europos Sąjungos geležinkelių sistemą, „Lietuvos geležinkeliai“ taps dar svarbesne Lietuvos nacionalinio saugumo sistemos dalimi. NATO daliniai su sunkiąją technika galės būti perkrauti ne tik Šeštokuose, bet atvykti tiesiai į Kauną, o iš čia mokymų metu iki Pažeimenės ar, esant poreikiui, kitos Lietuvos vietos“, – sakė „Lietuvos geležinkelių“ vadovas.

Infrastruktūros įrengimo darbus Pabradėje planuojama tęsti ir šalia geležinkelio atšakos įrengti rampą ir aikštelę. Taip bus sudaryta galimybė sąjungininkų kariams savo sunkiąją techniką į poligoną gabenti geležinkeliu, tausoti kelius ir kelti mažiau eismo nepatogumų aplink poligoną esančių miestelių gyventojams.

Kol bus pastatyta ir įrengta stacionari rampa ir aikštelė, planuojama atšaką naudoti dalinai tik transporto priemonių pakrovimui. Kiti kroviniai tuo pačiu metu būtų kraunami Pabradės geležinkelio stotyje, sąstatus sujungiant pagal poreikį tolimesniam krovinio pergabenimui Lietuvos teritorijoje arba už jos ribų.

Įrengiama geležinkelio atšaka itin svarbi, nes sudaryta galimybė Lietuvos ir sąjungininkų sunkiosios karinės technikos ir kitos įrangos kroviniams iš Generolo Silvestro Žukausko poligono gabenti geležinkeliu tiesiogiai per Pažeimenę. Tai leis tausoti Pabradės miesto gatves, pagerins miesto gyventojų kokybę, sumažins automobilių kelių apkrovimą bei susijusius eismo apribojimus. Kol bus pastatyta ir įrengta stacionari rampa ir aikštelė, planuojama karinių krovinių gabenimą geležinkeliu organizuoti važiuojančią techniką pakraunant Pažeimenėje, o kitą dalį krovinių Pabradės stotyje, kur sąstatai galės būti sujungti ir toliau keliauti pavyzdžiui, pagal poreikį, į Klaipėdą.

Projektas vykdytas vadovaujantis 2019 m. LR Vyriausybės nutarimu „Dėl viešosios infrastruktūros objekto statybos”. Jį įgyvendinant dalyvavo Krašto apsaugos ir Susisiekimo ministerijos bei bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“.

Geležinkelio atšakos projektas iš viso kainavo 2,2 mln. eurų. 2,1 mln. eurų skyrė Krašto apsaugos ministerija, likusią sumą pervažos rekonstrukcijai skyrė „Lietuvos geležinkelių grupė.

Geležinkelio atšakos įrengimas yra sudėtinė didesnio projekto dalis, skirto užtikrinanti NATO pajėgų perdislokavimo pajėgumą. Jį įgyvendinant sąjungininkų atvykimo į poligoną  Pabradėje galimybę užtikrina dar keli paraleliai vykstantys projektai Pažeimenėje: privažiavimo kelio tiesimas,  geležinkelio rampos statyba, taip pat yra statoma aikštelė, kuri bus skirta technikos ir krovinių pakrovimui, iškrovimui ir laikinam saugojimui. Šiuo metu vyksta jų projektavimo darbai, o įrengimo darbus planuojama atlikti iki 2022 metų.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
10. aAlgirdas -Romui(5)
(2020-05-30 21:30:27)
(78.63.201.190) Parašė:

kadangi nežinau ar Tamstą išmes, vis tik pabandysiu remdamąsis paties parašyta mintimi: "man gaila salies, kuri sprendzia savo logistikos problemas tik tam, kad sukurti patogumus svetimu saliu kariniams daliniams" pasamprotauti -- kas taip pykdo cenzorius. Ogi faktas, kad rašote "šalies" - betgi kas ta šalis ir ką turi bendro su Lietuva. Neaišku ką galvojate --- reikia pašalinti. Atsiprašau9. Jei jau statyti,
(2020-05-30 19:25:09)
(188.69.212.3) Parašė:

tai iki sienos su Rusija. Po valandos X, tęsti statybą toliau...8. xxxx
(2020-05-30 11:58:25)
(88.222.106.54) Parašė:

svetimos kariuomenės buvimas šalyje, vadinamas okupacija. Tai ar neturėtų jie patys statyti kelius, kareivines ir kt.? Kai buvo kita okupacinė kariuomenė, tikriausiai viską darė okupavusi šalis. O gal jau kaip tam tarybinių laikų anekdote kai žadėjo pakarti, o virvę patiems teko atsinešti.7. Anfisa
(2020-05-30 08:41:31)
(88.118.163.49) Parašė:

6-m. Taip. Nusileidai autostradoj, davaziavai iki artimiausio viaduko, per ji apsisukai, ir gali toliau sau skrysti. Svarbu tik nepainioti vaziavimo juostu ir laikytis eismo taisykliu.6. trumpai
(2020-05-30 08:30:37)
(78.60.194.148) Parašė:

Nieko tokio kažkada tarybiniais laikais vilnius klaipėda autostrada taipat turėjo strategine karine reikšme,todėl ir išdygo gražus ilgas nusileidimo takas ir jei tas kelias nebutu turėjes strateginės karinės reikšmės butume tos autostrados tikrai neturėje.5. Romas
(2020-05-29 22:06:24)
(77.111.247.241) Parašė:

Buvau vakar parases komentara, bet ji sekmingai istryne. Tiek to, ne tame esme. Nekalbesiu apie tai, kad sis gabaliukas, kariniu atzvilgiu yra beprasmiskas, bet... Kaip rasiau vakar - man gaila salies, kuri sprendzia savo logistikos problemas tik tam, kad sukurti patogumus svetimu saliu kariniams daliniams. Pirmoje eileje, logistikos klausimai sprendziami pagerinti salies gyventoju ir prekiu judejima, tame tarpe nieks nedraudzia panaudoti logistikos objektus ginybos reikalams iskilus poreikiui.4. Kiek suprantu,
(2020-05-29 21:53:20)
(2.247.244.173) Parašė:

tai nutiesė iš Pabradės tarybinio pločio gelžkelį, o tai kaip davažiuosi iš užsienių, kol iki Kauno tik Europinė vėžė! :) Blyn, bent jau Jukniaučienė pasipiktintų!3. U-2
(2020-05-29 20:04:42)
(176.10.99.200) Parašė:

Viskas cia gerai. Unitaz States sendien tokie ligoti, pavarge ir dap-isti, kad paskutiniu metu jiems padeda ne tik uz skolintus pinigus gyvenantys karocenzūrai bet ir Rusija. Puikus filmukas kaip rusu Su 27tas ir Su-30tas padeda rasti kelia namo virs Juodosios juros pklydusiam jankiu bomberiui B-1B. youtu.be/mg5wJFMHGRM Megaukites.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras