2024 m. gegužės 29 d.

 

Nepelnytai pamiršti

4
Paskelbta: 2012-09-19 23:21 Autorius: Adomas Rutkauskas

Liūdna prisiminti žmogų tik tada, kai jis miršta, bet juk ir taip retai susimąstome, kas buvo kūrėjai tų technologijų, be kurių šiandien jau nebeįsivaizduotume kasdienybės. Žinoma, nemažai prisideda ir reklama – pernai turbūt buvo neįmanoma rasti žmogaus, negirdėjusio apie S. Jobso mirtį, bet pakelkite rankas tie, kurie žinojo, kad tomis pačiomis dienomis į amžinybę išėjo ir Dennis Ritchie?

Nors turbūt pirma reiktų klausti, kas išvis girdėjo apie tokį D. Ritchie. O jo įtaka IT pasauliui – žymiai didesnė, nei S. Jobso. Mat D. Ritchie buvo „Unix“ sistemos kūrėjas ir programavimo kalbos „C“ pionierius, ir, tiesą sakant, be „Unix“ ir „C“ nebūtų nė pačios „Apple“ imperijos – būtent šie elementai naudojami programinės obuolio įrangos kūrime.

Šį savaitgalį mirė dar vienas IT pionierius - Billas Moggridge'as (nuotrauka viršuje), turintis teisę vadintis pirmojo nešiojamojo kompiuterio (angl. laptop) kūrėju.

„Laptopo“ idėją britas pristatė 1979-aisiais, o pats įrenginys, pavadintas „GRiD Compass“, prekyboje atsirado po trejų metų – 1982-aisiais.

Įrenginys turėjo nuosavą operacinę sistemą „GriD OS“ ir kainavo 8 - 10 000 JAV dolerių, kas tais laikais buvo išties dideli pinigai. Kompiuteris turėjo „Intel 8086“ procesorių, 340 kilobaitus operatyviosios atminties, 320x240 raiškos elektroliuminescencinį monitorių ir 1,200 bit/s modemą, bet neturėjo nei standžiojo disko, nei lanksčiųjų diskų nuskaitymo/įrašymo įrenginio (šiuos buvo galima prijungti atskirai).

Pirmasis pasaulyje „laptopas“ svėrė 5 kilogramus.

Kompiuteris buvo naudojamas ir kosmose – juo misijų metu šatle dirbo NASA astronautai.

Billas Moggridge'as buvo atsakingas būtent už kompiuterio dizainą – reikėjo sukurti tokį korpusą, kuris užimtų nedaug vietos, bet sutalpintų daug dalių, kurios iki tol būdavo komplektuojamos atskirai. Nusižiūrėta moliusko geldelės koncepcija pasiteisino – juk iš tiesų šį tekstą skaitote turbūt irgi tos pačios konstrukcijos įrenginyje, kuriame ekranas užsilenkia ant jo klaviatūros...

Praėjo jau trisdešimt metų, ir tik dabar kompiuteriai pradeda keistis – „susilankstančius“ nešiojamuosius keičia planšetiniai. Kartasi progresas ne toks jau ir greitas, kaip gali pasirodyti...

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
4. dv
(2012-09-21 14:40:01)
(195.182.71.50) Parašė:

to Pinger - tamsta ko gero, Linux'a matėt tik vieną kartą ir tik prieš 10 metų? Seniai jau galima apseit be komandinės eilutės. P.S. beje, komandinę eilutę aš naudoju ir Windows'uose - reikiamą komandą dažnai griečiau surinkt klaviatūra, ne pele kapstytis per kelis langus.



3. Pinger
(2012-09-20 13:53:51)
(95.173.36.251) Parašė:

Egle, o tai ką, tamstos nuomone, šis straipsnis reklamuoja?.. Ubuntu - taip taip, marš visi į DOS laikos. KOMANDINES EIJLUTES PAKANKA WISKAM!!!



2. Eglė
(2012-09-20 10:13:00)
(188.69.227.246) Parašė:

...tai ką, dabar pradėsim reklamuoti produktus straipsniais?.. Argi čia tikrai toks portalas?......



1. ubuntu
(2012-09-20 09:20:34)
(84.240.51.234) Parašė:

plansetiniai kompiuteriai yra totalus pravalas, del ju visos desktopines sistemos praranda savo funkcionaluma, susidaro ispudis kad prarandama multitasking funkcija, beto idiotiskas sprendimas desktopinem sistemom diegti pristu valdoma interfeisa, jie nori padarti kad zmones butu buki ir nebemoketu naudotis rimtom sistemom naudotu tik ta iranga kokia jie nori kad naudotu yra begale prgramines irangos kuri yra tikrai kokybiska bet visai netinkama plansetams, o operacines sistemos "tobulinimas" minetiem irenginiam tas visas iranagas nori nurasyti i atgyvenas.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras