2020 m. gegužės 26 d.

 

Nauja: Lietuvos mokslininkų sukurta biotechnologija leis kovoti su oro užterštumu

5
Paskelbta: 2016-11-06 11:05 Autorius: vgtu.lt

Gamyba ir ekologija – suderinama? Niekam ne paslaptis, kad čia naudojami tirpikliai, dažai, skiedikliai, išskiria galybę teršalų, kurie, patekę į aplinką, neigiamai veikia atmosferą ir klimato kaitą, kurios reikšmė Žemei, žmonijai ir jų ateičiai yra itin didelė bei neabejotina. Lengvoji, chemijos, naftos pramonė, medienos, metalų apdirbimas, autoservisai, spaustuvės – sunku sugalvoti pramonės rūšį, kurioje nevyktų dujinių teršalų išsiskyrimas į aplinką. Jau ne pirmąjį biofiltrą sukūrę Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) mokslininkai Pranas Baltrėnas ir Alvydas Zagorskis pristatė dar tobulesnę biotechnologiją, padėsiančią reguliuoti teršalų kiekį bei spręsti itin aktualią problemą – švelninti klimato kaitą.

„Organiniai teršalai: acetonas, butanolis ir t.t. – visa eilė tirpiklių, kurie naudojami ruošti dažams. Tirpikliai labai greitai garuoja ir atsiranda dujiniai teršalai. Kadangi gamyklose darbų apimtys yra didelės, neigiama įtaka aplinkai taipogi labai pastebima“, – naujosios biotechnologijos, šį rudenį gavusios Europos patentą, svarbą aiškina P. Baltrėnas, kurio sąskaitoje – jau šešiasdešimt devyni tarybiniai, dvidešimt keturi Lietuvos patentai ir šis – pirmasis Europos patentas.

Pasak A. Zagorskio šiuo metu taikomi kasetinės konstrukcijos oro valymo biofiltrai, kurie užpildyti mikrobiologiškai aktyviomis medžio žievėmis, kompostu, ceolito granulėmis ar kita įkrova. Tuo tarpu šis biofiltras jau yra gerokai pranašesnis: „Šis išradimas išsiskiria unikalia biofiltro konstrukcija. Jis yra sudarytas iš viena šalia kitos išdėstytų mikrobiologiškai aktyvuotų plokštelių. Tokia įrenginio konstrukcija leidžia ženkliai sumažinti įrenginio aerodinaminį pasipriešinimą bei sutaupyti energijos sąnaudas įrenginio eksploatacijai“.

Kaip teigia P. Baltrėnas, naujasis išradimas unikalus ir savo drėkinimo sistema. Įprastuose biofiltruose įkrova drėkinama vandens purkštukais. Drėgmė būtina mikroorganizmų aktyvumui įkrovoje užtikrinti. Tuo tarpu sukurtame įrenginyje plokštelių drėkinimui pritaikytas fizikinis reiškinys – kapiliarinis efektas. Dėl šio efekto dalinai į vandenį panardintos plokštelės drėkinamos tolygiai, nenaudojant elektros energijos. ­Tai yra kokybiškai tobulas drėkinimas, kuriam nereikia jokių energetinių sąnaudų, jis pasižymi paprastu aptarnavimu.

Svarbiu momentu tampa šio biofiltro ilgaamžiškumas. Jame panaudotas medienos plaušas, kuris yra specialiai apdorotas, tad nepūva. Būtent tai padidina įrenginio ilgaamžiškumą, nes jis yra patvaresnis nei įprastos technologijos.

„Dar 2012-aisiais padavėme patento paraišką „Plokštelinės konstrukcijos biofiltrui su kapiliarine įkrovos drėkinimo sistema“. Toliau patentas bus palaikomas trijose šalyse – Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje ir Prancūzijoje. Tai yra tos šalys, kuriose tokie biofiltrai populiariausi“, – pasakoja daug aplinkosaugai nusipelnęs P. Baltrėnas.

Šiuo metu VGTU Aplinkos inžinerijos fakultete galima realiai išvysti išbandytą ir patikrintą pramoninį pavyzdį. Tikimąsi, jog greitu metu naujasis biofiltras įsikurs dalyje Lietuvos ir užsienio gamyklų, tikslinių įmonių ir taip stipriai prisidės prie švaresnės aplinkos kūrimo.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
5. aAlgirdas
(2016-11-07 14:52:15)
(78.56.79.247) Parašė:

tiesiog idomu - ar jau yra minimų filtrų gamintojas4. iš baudų krašto
(2016-11-07 10:10:14)
(88.119.72.145) Parašė:

"Sukure"naujus filtrus ,kad galima bausti nuodų gamintojus.Visas brūdas sukurtas mokšų sunaikinant orą,vandenį, maistą,ir brangiausią žmogaus turtą sveikatą ir nei vienas jų nera nubaustas.Alergija,onkologija,apsigymimai,nevaisingumas,ateinantis į gyvenimą ligoniukai,kokią pasogą mums dave pasaulio mokšos.Rašo tik apie žiedelius,o kodel mokšos nutyli apie besibaigiantį Žemes planetos geriamą vandenį,kurio jau neturi du milijardai planetos gyventojų.Nafta, dujos, akmens anglis,visos kąsamos rūdos iškąsus jas jos pavagią negrįžtamai geriamą vandenį,vanduo užpildo tuščias ertmes.Tušteja šachtiniai šulniai,senka upes,ežerai.Kad sustabdyti skubančią žemes katastrofą,kur be gelo vandens ištiks vienas bendras visų likimas,stabdyti išvardintą gamybą.Be šios gamybos žemeje gyvene žmones išgyveno tukstančius metų.........Nafta jau primeną gelo vandens kainą pas krautuvininkus.Turesime gyventi be šiandieninių patogumų,bet galesime išgyventi.Pamenu po antrųjų pasaulio skerdynių laukus are arkliais,apie jokius dirvos trešimo nuodus nebuvo nei kalbos,treše laukus tik organiką.Automobiliai ypač lengvieji atrode kaip dabar danguje praskrendančios lekštes.Negirdetas šeimoje atvejas ,kad kas eitų pas daktarus.Užaugome be elektros,telefonų,cheminių vaistų,chemines-salerkines degtines cheminio susintetinto senu pavadinimu alus,baigeme mokyklas kas norejo baige didesnius mokslus,visur suspejome,nebuvome alkani,nuplyše,basi.3. Darijus
(2016-11-06 21:10:45)
(212.233.63.220) Parašė:

Ei ten, Durnių laive, reikia kovoti su oro teršėjais, o ne su oru.2. trumpai
(2016-11-06 15:24:55)
(78.61.53.31) Parašė:

Tokie išradimai turėtu buti privalomi o svarbiausiai tai kad tai nevirstu prabangos preke kurios negalėtu ipirkt paprasti mirtingieji nors iš straipsnio supratau kad švarus ir geras oras rupi tik vokieciams,prancuzams ir britams musu klerkams ir verslininkams tai nereikalinga nes juk tai neneša pelno.1. yel“l“ow submarine
(2016-11-06 12:43:14)
(78.63.212.238) Parašė:

sukurti yra viena, o patentas yra kūrėjo deguonis :) - klausimas tik : kas įvertins ir pasakys/nuspręs - ar naudoti verta, gal tiesiog būtina, todėl nuo šiol tuos filtrus privalės turėti visi dažų ir skiediklių fabrikėliai, autoservisai, kitokios visokių tručyznų gamyklėlės ir pan . ? - eurokolūkio klerkučiai, apie tai neturintys nė žaliausio supratimo ar dar kvailesni vietiniai valdininkėliai, suvokiantys tik vieną klausimą - “o kas man iš to“ ? :))))))))Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras