2020 m. vasario 24 d.

 

Lietuvos kariai – NATO lyderiai, stiprinantys saugumą ten, kur jo labiausiai reikia, – Ukrainoje, Afganistane

12
Paskelbta: 2017-05-29 10:08 Autorius: ekspertai.eu

Valstybinis transliuotojas LRT gegužės 28 d. laidoje „Savaitė“ pranešė svarbiausia praėjusios savaitės naujieną – Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgos (SOP) – naujųjų Lietuvos laikų partizanai – kitais metais skaičiuos jau dešimtmetį, nors atskiri vienetai buvo įkurti gerokai anksčiau.

Per šį laikotarpį „Aitvaras“ atliko daugybę misijų Afganistane ir užsitarnavo sąjungininkų pagarbą.

„Lietuvos karius amerikiečiai jau vadina NATO lyderiais“, - informavo valstybinis transliuotojas.

Specialiųjų operacijų pajėgos – tai strateginės pajėgos, kariuomenės ieties smaigalys, gebantis nulemti karo eigą.

Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgoms per daugiau nei dešimtmetį misijų Afganistane neprarasti nė vieno žmogaus – tai yra beveik neįmanoma tokiose pajėgose.

Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgos misijas Afganistane baigė tik 2015-aisiais ir per visą tą laiką nežuvo nė vienas karys.

Sąjungininkai pagyrų Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgoms negaili ir teigia, kad per kelerius metus „aitvarai“ tapo Aljanso lyderiais.

Pagrindinės Specialiųjų operacijų pajėgų užduotys yra specialioji žvalgyba, tiesioginiai veiksmai ir karinė parama. Patys geriausi kariai įgyja teisę nešioti antsiuvą „Žaliukas“. Tai sąsaja su partizanais, besipriešinusiais Sovietų Sąjungos agresijai.

Tikslūs karių skaičiai yra įslaptinti. Viskas, kas susiję su šiais kariais, yra slapta.

Šie kariai atlieka itin svarbų vaidmenį hibridiniame konflikte, priešinasi agresoriui ir priverčiančius jį „kraujuoti“ nuo staigių, neprognozuojamų, bet skausmingų smūgių pačiose netikėčiausiose vietose ir situacijose.

Neretai SOP kariai vadinami elitu – tai strateginės pajėgos, gebančios nulemti net karo eigą.

Lietuvos gynybos planuose konvencinės atakos metu Specialiųjų operacijų pajėgoms yra numatyti konkretūs uždaviniai, nors tai ir gana nedidelė organizacija, galbūt prilygstanti įprastam sausumos pajėgų batalionui.  

Specialiųjų operacijų pajėgas turi visos NATO šalys ir jų partnerės. Tačiau tik kelių šalių kariai turi išskirtinį statusą. Į šį klubą galėtų įstoti ir mūsų „aitvarai“, jiems tereikia oro platformų.

Šį statusą turintys kariai gali vadovauti NATO jungtinėms specialiosioms operacijoms. Jau praėjusiais metais buvo prabilta apie galimybę „aitvarams“ pirkti sraigtasparnius. Šiemet žadama priimti galutinius sprendimus dėl transportinių, o galbūt ir kovai pritaikytų sraigtasparnių.

„Galvojam apie transportinius sraigtasparnius Specialiųjų operacijų pajėgoms arba Greitojo reagavimo pajėgoms, bet kadangi biudžetas jau išdėstytas keleriems metams į priekį, tai dėl įsigijimo realiai galėsim pradėti kalbėti tik nuo 2022 metų. Dabar ieškom kažkokios galimybės dėl nuomos“, - pasakė kariuomenės vadas J. V. Žukas.

„Dar didesnis prioritetas ir pirmiausia žiūrima galimybė – pereiti prie vakarietiškos platformos. Jau dalį platformos turime. Tai yra trys mažesni „Dauphin“ tipo sraigtasparniai, dar trijų reiktų, kad visiškai užpildytume gelbėjimo ir paieškos funkcijas. Na, ir trys turėtų būti jau panašioms funkcijoms kaip SOP“, paaiškino Krašto apsaugos ministras Raimundas Karobilis.

Tad kadaise besimokiusios Lietuvos Specialiųjų operacijų pajėgos dabar pačios stiprina saugumą ten, kur jo labiausiai reikia, – Ukrainoje, Afganistane, kituose karštuose pasaulio taškuose.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
12. lietuvis
(2017-05-30 08:20:58)
(78.62.7.110) Parašė:

lietuvos klumpakojai okupantai dziaugesi kad juos pagiria kiti okupantai .cia tokia pati situacija kaip paimtum kokiai keksei uz tarpkojo ta labai susijaudina ir su ja daryk ka nori11. kindziulis
(2017-05-29 20:34:40)
(5.20.106.186) Parašė:

SOP=saplia....[liet.snarglys]10. trumpai
(2017-05-29 18:19:41)
(88.119.51.191) Parašė:

galima pasižiurėti kad ir lenku sukurta filma Волынь arba Wolyn ir kariaut noras praeis gal daugeliui ir protas nušvis.9. ceslovas
(2017-05-29 18:01:56)
(188.69.210.199) Parašė:

kaip greitai parsidaveliai teslagalviai uzmirso kai buvo okupuoti, dabar patys tampa okupantais ir dziaugiasi jog amerikosai juos vadina lyderiais (subinlaiziu).8. alius>4
(2017-05-29 17:03:45)
(78.62.46.166) Parašė:

Kolega,okupantai buvo prieš dialektinį materializmą.Dabar tai taikdariai.7. Anfisa
(2017-05-29 17:01:04)
(78.61.49.251) Parašė:

4-m. Taip, teisingai, okupantai. Del to ir slepiasi uz gerai apsaugotu kariniu baziu sienu, pav. Afganistane. Be ginklu nedrysta iseiti uz tvoros, bijo vietiniu gyventoju, bijo vietiniu partizanu, bijo vietines liaudes, nes yra OKUPANTAI. Bet jie saves tokiais nelaiko - jie gi nesa demokratija, europietiskos vertybes, bet nieko gero nesukuria, tik viska sugriauna. Sauguma jie stiprina... Kur, Mancesterije? Mulkiai.6. viltė
(2017-05-29 16:32:28)
(85.255.48.4) Parašė:

Mane tai labiausiai užknisa totalus melas ir parsidavėliškumas lietuviškų išdavikų , tokių kaip karooblis , bet...istorija negailestinga tokiems laiko tarpsniams , viskas stos į savo vietas , bet , ar mes sulauksime šito ?5. arthur
(2017-05-29 16:19:12)
(88.222.107.223) Parašė:

Nemanau,kad jeigu koks SOP karys-iai ir žūvo,tai mes apie tai sužinotume....Viskas apie juos tai įslaptinta! O "žaliukai"Lietuvoje,tai vien tik taikius gyventojus žudė ir terorizavo,prieš TSRS armiją jokių operacijų nevygdė. Taip kad iš kur čia tos analogijos??Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras