2019 m. lapkričio 18 d.

 

Lietuvos kariai jau 25 metus dalyvauja tarptautinėse operacijose, tarp jų ir karinėje mokymo operacijoje Ukrainoje (PAPILDYTA)

6
Paskelbta: 2019-08-21 14:28 Autorius: ekspertai.eu

1994 m. rugpjūčio 22 d. pirmasis Lietuvos taikos palaikymo būrys LITPLA-1, sudarytas iš 32 karių, vadovaujamų kpt. Artūro Chrapko, išskrido Kroatiją. Nuo šios dienos praėjo lygiai ketvirtis amžiaus – būtent tiek laiko Lietuva dalyvauja įvairiose tarptautinėse operacijose, taip prisidėdama prie tarptautinių pastangų sukurti saugesnę aplinką ir stabilizuoti padėtį krizių apimtuose regionuose.

„Svarbu pabrėžti tai, kad praėjus vos ketveriems metams po Nepriklausomybės atkūrimo Lietuva į tarptautinę operaciją jau skyrė pirmuosius savo karius, tuo pademonstruodama siekį bendradarbiauti su kitomis valstybėmis sąjungininkėmis ir ryžtą dalytis atsakomybe už tarptautinį saugumą. Dalyvaudama tarptautinėse operacijose ir bendrose tarptautinėse pajėgose, Lietuva įgyja daug vertingos patirties ir prisideda prie NATO kolektyvinės gynybos ir karinio bendradarbiavimo stiprinimo, Europos Sąjungos saugumo ir gynybos politikos įgyvendinimo“, – sako krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis.

Per dvidešimt penkerius metus išsiplėtė operacijų, kuriuose dalyvavo ir dalyvauja Lietuva, pobūdis ir geografija. NATO pietų kaimynystėje kylančios grėsmes – nestabilios valstybės Artimuosiuose Rytuose, Šiaurės Afrikoje, išaugę migracijos srautai, teroristinių organizacijų veikla – neigiamai veikia saugumo aplinką. Todėl siekdama prisidėti prie saugumo situacijos stabilizavimo, Lietuva vis labiau įsitraukia į tarptautines operacijas, mokymo ir patariamąsias misijas Artimuosiuose Rytuose ir Afrikoje. Lietuvos kariai taip pat vis aktyviau dalyvauja jūrų operacijose, prisideda prie pasaulio bendruomenės pastangų stabdyti nelegalią migraciją Viduržemio jūroje, tarptautinės bendruomenės kovos su piratavimu Indijos vandenyne.
 
Iš viso per ketvirtį amžiaus tarptautinėse operacijose dalyvavo daugiau kaip 5,5 tūkst. Lietuvos karių, kurių dauguma  į jas vyko po kelis kartus. Jose mūsų kariai įgijo patirties, kaip planuoti ir atlikti operacijas, veikti kartu sąjungininkais įvairiomis sąlygomis, kuri ypač vertinga rengiantis savo krašto gynybai, bet ir patys tapo mokytojais – įgytą patirtį perduoda ir tiems, kuriems šiandien reikia jų kompetencijos ir žinių.

Deja, vykdant tarptautinių operacijų užduotis, netekome dviejų savo karių – vyresniojo leitenanto Normundo Valterio, jis žuvo 1996 m. balandžio 17 d. nuo sprogusios prieštankinės minos Bosnijoje ir Hercegovinoje ir seržanto Arūno Jarmalavičiaus, žuvusio 2008 m. gegužės 22 d. per NATO tarptautinių saugumo paramos pajėgų Lietuvos vadovaujamos Goro provincijos atkūrimo grupės stovyklos užpuolimą ir apšaudymą.

Lietuvos karių dalyvavimui tarptautinėse operacijoje pritaria ir mūsų šalies žmonės. 2018 m. gruodžio mėn. atliktos apklausos duomenimis, 72 proc. apklaustųjų mano, kad Lietuvos kariai turėtų būti siunčiami į tarptautines operacijas, jeigu to prašo NATO sąjungininkai. Taip pat 68 proc. apklausos dalyvių išreiškė pritarimą, kad Lietuva turėtų aktyviau prisidėti prie kovos su tarptautiniu terorizmu.

Šiandien Lietuva siunčia karius dalyvauti 11-je NATO, Europos Sąjungos, Jungtinių Tautų ir kitose sąjungininkų suburtų koalicijų vykdomų tarptautinių operacijų Europoje, Afrikoje, Azijoje ir Indijos vandenyne. Tarp jų – ir karinė mokymo operacija Ukrainoje, ES mokymo misija Malyje, Centrinės Afrikos Respublikoje, NATO operacijos Irake, Afganistane, ES operacija Indijos vandenyne ir kt.

Minint Lietuvos dalyvavimo tarptautinėse operacijose 25-metį ir siekiant  pagerbti per tarptautines operacijas žuvusių  Lietuvos karių atminimą rytoj, rugpjūčio 22 d., Alytuje ir Šiauliuose vyks pagerbimo ceremonijos:

· Rugpjūčio 22 d. 10.30 val. - Šiauliuose, Ginkūnų kapinėse, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai padės gėles prie vyr. ltn. Normundo Valterio kapo. Ceremonijoje planuoja dalyvauti Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Valdemaras Rupšys.

· Rugpjūčio 22 d. 10.30 val. - Alytuje, Klevų gatvės kapinėse, Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai padės gėles prie srž. Arūno Jarmalavičiaus kapo.

Šaltinis: KAM

Vaizdo medžiagos autorius srž. sp. Lukas Tamošiūnas. Fotografijų autorius Tadas Dambrauskas.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
6. -5. Nu jo...
(2019-08-21 21:14:27)
(84.46.245.128) Parašė:

Gerai pasakyta, teisingai. Pagarba5. Nu jo...
(2019-08-21 21:09:18)
(188.69.196.116) Parašė:

Lietuvos kariai dalyvauja "...karinėje mokymo operacijoje Ukrainoje..."? O ne paprasčiau pasakyti, kad Lietuva dalyvauja pilietiniame Ukrainos kare... ?4. Vadakste
(2019-08-21 20:52:28)
(78.62.55.176) Parašė:

KO Lietuva kisasi tarp dvieju slavu tautu , juk tai pilietinis karas. Tegul abi nesutarancios puses seda prie derybu stalo ir uzkasa visam laikui karo kirvius. Ukrainai - Donbasui reikalinga taika. Ne musu kiskis , ner ko kistis. Ukrainos valstybei deretu susitvarkyti ir su bujojancia korupcija , tai gal tai padarys naujasis Ukrainos Prezidentas Zelenskis.Sekmes jam.3. U-2
(2019-08-21 15:23:06)
(89.116.124.39) Parašė:

Prakeikimas. Senis Adamsius dar nenudvese o ministras Karoblius jau leidzia sau nepamineti auksciausios sajungininkiskos operacijos ir JAV CZV užduoties vykdymo pacioje Lietuvoje, Antaviliuose. Juodas nedekingumas... P.S. Jeigu Karoblis drovisi to, kad tarnaudamas JAV Adamsiu paverte Lietuva "violetine skyle", tai to drovetis nereikia. Reikia tiketi CZV. Ji gerai informuota ir bele ko "violetine skyle" nepavadins.2. Anfisa
(2019-08-21 15:07:21)
(88.118.163.49) Parašė:

O, Dieve, litchuanija jau baigia Rusija apsupti! O tam reikia tiek nedaug. Pasisti keleta kariu i Suomija, Svedija ir Japonija. Ir sakes. Rusija pilnai apsupta ir jai lieka tik pasiduoti! Bl..., tik vienas BET pasistoja. KA DARYSIM SU TOKIA TERITORIJA ??? A, prekiausim zeme...1. O kodel
(2019-08-21 14:41:01)
(89.255.92.114) Parašė:

nepaminejo suzeistujuParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras