2020 m. sausio 19 d.

 

Lietuva ir toliau skleidžia gerąją NATO žinią: Seimas pritarė Šiaurės Makedonijos Respublikos tapimui Aljanso nare

4
Paskelbta: 2019-03-12 11:07 Autorius: ekspertai.eu
Šiaurės Makedonijos ir NATO vėliavos plazda viena šalia kitos. balkaneu.com nuotr.
Šiaurės Makedonijos ir NATO vėliavos plazda viena šalia kitos. balkaneu.com nuotr.

Seimas po pateikimo pritarė siūlymui ratifikuoti Šiaurės Atlanto sutarties (toliau – Sutarties) protokolą dėl Šiaurės Makedonijos Respublikos prisijungimo.

Teikiamu projektu siekiama ratifikuoti šių metų vasario 6 d. Briuselyje pasirašytą Šiaurės Atlanto sutarties protokolą dėl Šiaurės Makedonijos Respublikos prisijungimo ir taip įvykdyti jam įsigalioti būtinas nacionalines procedūras, o kartu sudaryti teisines prielaidas Šiaurės Makedonijos Respublikos narystei NATO.

Prisijungimo protokolas sudaromas vadovaujantis Sutarties 10 straipsniu, pagal kurį „šalys vieningu susitarimu gali pakviesti bet kurią kitą Europos valstybę, galinčią remti šios Sutarties principus ir prisidėti prie Šiaurės Atlanto regiono saugumo, prisijungti prie šios Sutarties“. Prisijungimo protokolu įtvirtinamas minėtas „vieningas susitarimas“: NATO generalinis sekretorius įgaliojamas visų Sutarties šalių vardu pateikti Šiaurės Makedonijos Respublikos Vyriausybei formalų pakvietimą prisijungti prie Sutarties. Tik gavusi šį formalų pakvietimą Šiaurės Makedonijos Respublika galės atlikti atitinkamas teisines procedūras, būtinas prisijungti prie Sutarties ir taip tapti visateise NATO nare.

Prisijungimo protokolas įsigalios, kai jam pagal savo nacionalines procedūras pritars visos dabartinės Sutarties šalys.

Įstatymo „Dėl Šiaurės Atlanto sutarties protokolo dėl Šiaurės Makedonijos Respublikos prisijungimo ratifikavimo“ projektui Nr. XIIIP-3256 po pateikimo pritarė 108, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė vienas Seimo narys. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Užsienio reikalų komitetas. Projektą Seimo posėdyje siūloma svarstyti kovo 14 d.

Nuo 1995 metų Makedonija buvo NATO valstybė partnerė, dalyvaujanti Partnerystės taikos labui; nuo 1999 metų dalyvavo narystės veiksmų plane. Kai 2018 m. birželio 17 d. buvo pasirašytas istorinis Graikijos ir Makedonijos susitarimas dėl pavadinimo „Šiaurės Makedonijos Respublika“ naudojimo ir susijusių sąlygų („Prespa“ susitarimas), 2018 m. liepą Briuselyje vykusiame NATO susitikime Makedonija buvo pakviesta pradėti derybas dėl prisijungimo prie Šiaurės Atlantos sutarties. Šių metų sausį ratifikavus „Prespa“ susitarimą, jo įsigaliojimas atveria kelią Makedonijos narystei NATO.

Šaltinis: LRS

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
4. >2. francuz
(2019-03-15 09:33:29)
(81.17.27.141) Parašė:

Galbūt iš šono gali atrodyti, kad įstojimas į šią militaristinę organizaciją įvyksta atsižvelgiant į to norinčių šalių pageidavimus, bet, kaip dažniausiai būna, sprendimus priima visiškai ne jos. Reiktų nepamiršti, kad šiuo metu NATO yra periferinė karinė struktura kontroliuojama/koordinuojama JAV, kuri atstovauja pirmiausia JAV interesus. Nesiplėsiu, bet daugelis žino jos pirminę paskyrtį, kokiais tikslais ji buvo sukurta. Kokia jos paskirtis yra šiandien gerai matome iš alianso narių veiksmų ir tų veiksmų pasekmių.3. Socialistas
(2019-03-13 11:20:38)
(188.69.210.7) Parašė:

esu tikras makedoniečiai nenori NATO, bet valdžioje sėdintys daro viską priešingai, o mus pasiekia propagandiniai tendencingi ir melagingi syraipsniai.2. francuz
(2019-03-13 11:15:29)
(188.69.195.101) Parašė:

Bet makedonų irgi nesuprantu. Kam jiems tas NATO??? Leisti pinigus be jokios logikos ir daugiau nieko...1. U-2
(2019-03-12 12:15:14)
(89.116.124.39) Parašė:

Neziurint oriu mordu, geru batu, kostiumu ir laikrodziu, 108 LR Seimo nariai turi šakalo, kuris yvairiapusiskai aptarnavo tigra Šerchana sielas. Šaltinis: R. Kiplingas Džiunglių knyga (The Jungle Book, 1894)Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras