2024 m. balandžio 27 d.

 

KT: teisėjų atlyginimų įstatymo priedėlyje nustatyti teisėjų atlyginimų koeficientai neprieštarauja Konstitucijai

Paskelbta: 2014-05-08 15:48 Autorius: Naujienų redaktorius
Eltos nuotr.
Eltos nuotr.

Konstitucinis Teismas ketvirtadienį priimtame nutarime pripažino, kad byloje ginčyti Teisėjų atlyginimų įstatymo priedėlyje (2008 m. lapkričio 6 d. redakcija) nustatyti teisėjų pareiginės algos koeficientai neprieštarauja Konstitucijai.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad tam tikras neesminis teisėjų atlyginimų sumažinimas, susijęs su buvusiu tam tikru teisėjų atlyginimų teisinio reguliavimo neaiškumu, nestabilumu ir prieštaringumu, galėtų būti pateisinamas pereinamojo laikotarpio, kuriuo formuota atkūrusios nepriklausomybę Lietuvos Respublikos teismų (ir teisėjų atlyginimų) sistema, išskirtinėmis aplinkybėmis.

Konstitucinis Teismas pabrėžė, kad iki Teisėjų atlyginimų įstatymo įsigaliojimo galiojęs ir faktiškai taikytas teisėjų atlyginimų dydžių ir jų apskaičiavimo teisinis reguliavimas buvo laikino pobūdžio, nenuoseklus ir prieštaringas, jis laikytinas pereinamojo laikotarpio, kuriuo formuota atkūrusios nepriklausomybę Lietuvos Respublikos teismų (ir teisėjų atlyginimų) sistema, laikinuoju faktiniu teisiniu reguliavimu.

Konstitucinis Teismas pažymėjo ir tai, kad, praėjus daugiau kaip aštuoniolikai metų nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo priėmus Teisėjų atlyginimų įstatymą, nebuvo pagrindo tikėtis, jog pagal tame įstatyme nustatytą teisinį reguliavimą šalies teismų teisėjams, kaip jų atlyginimo sudedamoji dalis, galėtų būti mokamas priedas už ištarnautus ne Lietuvos Respublikai metus, t. y. už laikotarpį iki 1990 m. kovo 11 d. Atsižvelgdamas į tai, Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad laikotarpiu iki Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. kovo 11 d. vienintelės Lietuvos valstybės institucijos buvo užsienyje veikusios Lietuvos Respublikos diplomatinės atstovybės ir konsulinės įstaigos, tarnyba Lietuvos valstybei buvo įmanoma tik okupuotoje Lietuvos Respublikos teritorijoje tam tikrą laiką veikusiose organizuotos ginkluotos kovos su okupacija (Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio) struktūrose.

Byloje buvo ginčijami Aukščiausiojo Teismo, Lietuvos vyriausiojo administracinio ir apygardos administracinių teismų teisėjų atlyginimų koeficientai, nustatyti Teisėjų atlyginimų įstatymo priedėlyje. Motyvuota tuo, kad pagal juos nustatyti atitinkamų teisėjų atlyginimai yra mažesni, palyginti su nustatytaisiais pagal iki 1999 m. gruodžio 31 d. galiojusį Vyriausybės nustatytą teisinį reguliavimą. Pareiškėjai abejojo, ar dėl šios priežasties Teisėjų atlyginimų įstatymo priedėlyje nustatyti šie teisėjų atlyginimų koeficientai nepažeidžia konstitucinio draudimo mažinti teisėjo atlyginimą ar kitas socialines garantijas, kylančio iš teisėjo ir teismų nepriklausomumo principo.

Konstitucinis Teismas nustatė šias bylai reikšmingas išskirtines aplinkybes: pirma, Vyriausybės nustatytas reguliavimas, su kuriuo pareiškėjai lygino ginčijamą Teisėjų atlyginimų įstatymo priedėlyje nustatytą teisinį reguliavimą, galiojo tik nuo 1997 m. liepos 1 d. iki 1999 m. gruodžio 31 d. ir nustojo galios likus daugiau kaip aštuoneriems metams iki Teisėjų atlyginimų įstatymo priėmimo; antra, Vyriausybės nustatytu teisiniu reguliavimu buvo nustatytas teisėjų tarnybinių atlyginimų (koeficientų) padidinimas, kuris Vyriausybės 1999 m. gruodžio 28 d. nutarimu nuo 2000 m. sausio 1 d. buvo sumažintas atsižvelgiant į tuo metu susiklosčiusią sudėtingą ekonominę ir finansinę būklę; trečia, teisėjų atlyginimų minimalūs dydžiai, apskaičiuoti pagal ginčijamą teisinį reguliavimą, yra vidutiniškai 25,8 proc. didesni nei atitinkamų teisėjų atlyginimų minimalūs dydžiai, apskaičiuoti pagal Vyriausybės nustatytą teisinį reguliavimą, galiojusį ir faktiškai taikytą laikotarpiu iki Teisėjų atlyginimų įstatymo priėmimo; ketvirta, nuo Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo iki Teisėjų atlyginimų įstatymo įsigaliojimo galiojęs ir faktiškai taikytas teisėjų atlyginimų dydžių ir jų apskaičiavimo teisinis reguliavimas buvo nustatytas ne įstatymu, buvo laikino pobūdžio, nenuoseklus ir prieštaringas.

Konstitucinis Teismas pažymėjo, kad teisėjų atlyginimų sumažinimas pagal šiuos koeficientus, nors ir nėra esminis, galėtų būti laikomas pažeidžiančiu Konstitucijoje įtvirtintą teisėjo ir teismų nepriklausomumą, jeigu šioje byloje nebūtų šių išskirtinių aplinkybių.

Eltos inf.

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras