2024 m. kovo 28 d.

 

Konservatorius: hibridiniai, kibernetiniai išpuoliai iš Rusijos privertė Vakarų demokratijas gintis

80
Paskelbta: 2017-11-24 07:10 Autorius: ekspertai.eu

Europos Sąjunga ir šešios Rytų Partnerystės valstybės lapkričio 24 dieną susitinka penktajame Valstybių vadovų susitikime.

„Išlikimo susitikime“, kaip jį jau spėta pakrikštyti. Arba galutinai pasmerksime Rytų partnerystę, arba įkvėpsime ją naujai epochai. Lietuvai tai vėl istorinis šansas“, - teigia konservatorius Vygaudas Ušackas.

Apie tai jis pranešė savo analizėje „Istorinė galimybė nuovargį Rytų partnerystėje pakeisti ambicija“, paskelbtoje nepriklausomame konservatorių portale delfi.lt.

Kaip žinia, pradinę politinę ambiciją padėti tokioms šalims kaip Ukraina ar Gruziją atsikratyti sovietinio palikimo ir palaipsniui integruotis su Europos Sąjungą ilgainiui pakeitė inercija ir nusivylimas.

Europos Komisija užsiėmė Laisvos prekybos sutarčių techninių detalių derinimu. Dauguma valstybių narių nukreipė savo resursus ir dėmesį pabėgėlių krizės sprendimui. Visa ši ambicija tarsi patogiai pasimiršo.

Kol tai vyko, Rusijos agresija Ukrainos atžvilgiu pakirto Europos saugumo architektūrą ir šokiravo Vakarus. Hibridiniai, kibernetiniai išpuoliai iš Rusijos privertė Vakarų demokratijas gintis ir stiprinti visuomenės bei technologinį atsparumą.

Ir užuot šiam sukrėtimui virtus vienijančiu veiksniu, politiniuose kuluaruose iš kai kurių Europos pareigūnų pasigirdo kaltinimai Rytų partnerystės autoriams. Už neva santykių su Rusija gadinimą ir net karo įžiebimą.

Taip iš Europos Sąjungos lyderių užsienio politikos prioritetų ėmė ir išnyko Rytų partnerystė, kuri taip svarbi Lietuvai ir ne tik.

Taip, tokia situacija tapo priešiškų jėgų pergale. Tačiau analogiškai iššaukė ir priešingą reakciją.

Į Ukrainos draugų grupę susibūrę buvę valstybių ir jų vyriausybių vadovai, vadovaujami buvusio NATO Generalinis sekretorius Anders Fogh Rasmussen, kreipėsi į dabartinius Europos Komisijos ir Europos Sąjungos valstybių vadovus, primygtinai kviesdami suteikti naują impulsą Rytų partnerystei, kuri pakeistų dabartinę technokratinę inerciją.

Tai turi atnešti aiškią žinutę – Rytų partnerystė privalo grįžti ne tik į Europos Sąjungos prioritetų sąrašų viršūnes, bet ir į jos piliečių sąmonę. Nuo šių sienų saugumo priklauso mūsų saugumas. Nuo šių valstybių piliečių integracijos priklauso mūsų ekonominė gerovė.

Pateikiame neredaguotą šio kreipimosi tekstą ir jį pasirašiusių narių sąrašą. Tai istorinė proga Lietuvai ir kitoms šalims vėl prisiimti lyderystę.

Nesugebėdami mūsų Rytų Europos partneriams nubrėžti ilgalaikės perspektyvos, padarytume didžiulę geopolitinę klaidą. Tokiu atveju jie turėtų dar mažiau paskatų transformuoti posovietines ekonomikos sistemas, kontroliuoti valstybių sienas ir taptų labiau pažeidžiami Rusijos vykdomai destabilizacijai.

Todėl artėjantis Rytų Partnerystės viršūnių susitikimas suteikia galimybę atnaujinti Bendrijos įsipareigojimus Europos kaimynėms. Europos lyderiai turėtų tai išnaudoti ir pasiūlyti aiškią politinę viziją Rytų Partnerystės šalims arba susidurti su reformų nevykdymo rizika.

Rytų Partnerystės programa padėjo sustiprinti Rytų Europos šalių valdymo struktūras bei ekonomiką. Gruzija, Moldova ir Ukraina įsipareigojo priimti beveik 70 proc. Europos Sąjungos teisės aktų bei standartų. Prekybos ir vizų liberalizavimo perspektyvos paskatino reformas šiose šalyse, kurių kitu atvejų nebūtų buvę. Tai yra vienas esminių pavyzdžių, kaip Europos Sąjunga didesnėmis integracijos galimybėmis gali paskatinti sudėtingas reformas regione, sukuriančias pridėtinę vertę tiek Europos Sąjungai, tiek partnerėms šalims.

Deja, pastaraisiais mėnesiais Rytų Partnerystės diskusijos buvo supaprastintos iki siauro dvilypumo: narystės arba narystės nebuvimo. Šalys, kaip Ukraina, Gruzija ir Moldova, nusipelnė Europos perspektyvos. Mes suprantame, kad laikas dar nėra tinkamas pačiai narystei. Visgi reikalingas politinis „trečiojo-kelio“ sprendimas, galintis praplėsti šį siaurą pasirinkimą.

Europos Sąjunga turi ir daugiau patrauklių bendradarbiavimo formų – ne tik narystę: tai ir sektorinė integracija ar tokie populiarūs projektai kaip tarptinklinio ryšio mokesčių panaikinimas. Į tai įeina ir narystės perspektyva bendrojoje Europos Sąjungos elektroninės prekybos erdvėje, energetikos sąjungoje ir, žinoma, muitų sąjungoje, jeigu ir kai šalis atitiks visus reikalavimus.

Alternatyva šiai pozityviai darbotvarkei – pavojinga inercija. Panašu, kad Europos Sąjunga įeina į politinės stagnacijos periodą, besitikint, kad Rytų Partnerystės šalys ateinantį dešimtmetį ir toliau vykdys esančius susitarimus be integracijos perspektyvos. Tai būtų panašu į važiavimą dviračiu į kalną, neminant pedalų ir riedant žemyn. Jau dabar matome augantį žalingą nusivylimą Europos Sąjunga Rytų Europoje.

Rytų partnerės didžiąją darbo dalį turi padaryti pačios ir jų pagrindinė motyvacija turėtų būti supratimas, kad esminės reformos, kova su korupcija ir teisės viršenybė padarys jų šalis tvirtesnes bei turtingesnes. Europos Sąjungos lyderiai puikiai žino, kad reformos yra sudėtingos ir piliečiai turi matyti ilgalaikę naudą. Jei visuomenės šiame regione nematys teigiamų perspektyvų, neturėtume stebėtis, kai jų renkami atstovai atsisakys sudėtingų reformų dėl jų nepopuliarumo.

Europos Sąjungos ilgalaikės vizijos pasiūlymas yra geriausias Rytų Partnerystės šalių reformų garantas. Atėjo laikas atsisakyti inercijos ir pademonstruoti, kad ES vis dar yra varomoji pokyčių jėga savo kaimynystėje.

Mes suprantame, jog dėl įvairiausių priežasčių valstybėms šiuo metu per anksti suteikti narystės perspektyvą. Tačiau, siekiant motyvuoti ir suteikti pozityvų impulsą būtinoms reformoms, galime kitu būdu padėti Rytų Partnerystės šalims tapti dalimi teritorijos, kur, pavyzdžiui, netaikomi tarptinklinio ryšio mokesčiai. Ir taip palaipsniui integruotis į Europos Sąjungos skaitmeninę rinką, energetikos sąjungą ir muitų sąjungą.

Laikas inerciją pakeisti ambicija, kuri sugrąžintų tikėjimą ir pasitikėjimą Europos Sąjunga giliu ir prasmingu įnašu kuriant saugumo, stabilumo ir gerovės Rytų kaimynystę
“, - parašė konservatorius.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
80. Pagarba
(2017-11-29 03:36:07)
(47.205.235.77) Parašė:

Ušackas būtų tikrai geras Prezidentas.



79. 78-am
(2017-11-29 03:33:18)
(47.205.235.77) Parašė:

tavęs irgi niekam nereikia



78. lr
(2017-11-27 08:04:56)
(78.60.230.15) Parašė:

Man buvo priimtiniausias kandidatas i prezidentus,bet aciu dievui,kad jis pilnai pravere burna ,paciu laiku,na jo man dabar nereikia....



77. jonas
(2017-11-27 00:03:08)
(78.62.171.54) Parašė:

Ar atkreipėte dėmesį,kad neina įeiti į ldiena.lt sveta inę,meta,kad tai labai pavojinga svetainė.Laisva Lietuva,laisvoje europoje,kur žodžio ir nuomonės laisvė.Sulaukėme....



76. konservatorių mylėtojams
(2017-11-26 23:17:06)
(164.132.106.162) Parašė:

2008 vastybes skola tebuvo 15%!!! 2012 jau 40% Skirtumas tarp TVF ir banko palukanu Lietuvai kainuos 1.6 mlrd euru (tiek uztektu atominei). Negana to, TVF nerekomendavo mazinti pensiju. 2008-2011m is Lietuvos pabego rekordas 250 tukst. Bukas bukiausias taupymas buvo grandiozine klaida. Tereikejo paimti pigius TVF pinigus ir renovuoti namus ir zmones butu like. Per A.Kubiliaus kadenciją 2008-2012m.m.(ministrais buvo I.Šimonytė ir V,Ušackas) LT valstybinė skola padidėjo trigubai – kodėl buvo brangiai skolintasi – todėl, kad šiltos kėdės buvo tik ką padalintos, o TVF mainais už pigius kreditus reikalavo labai ženkliai sumažinti valstybinį biurokratinį aparatą. Latviams garbė, nes jie tai padarė ir būtent nuo 2009 m. pradėjo lenkti Lietuvą ir nepraskolino savo vaikų ir anūkų. Kaip Lietuvis ir Lietuvos Pilietis laikau A.Kubilių politiniu – kriminaliniu nusikaltėliu – geriau jis jau būtų likęs fizikoje.



75. Dzukas > 74. stasys
(2017-11-26 22:13:06)
(93.100.87.209) Parašė:

Gerai pamenu sia priespaskutine laida su Dzangirovu. Kame matot priestaravimus ar neteisybe Dzangirovo kalboje, jeigu suprantate apie ka jis kalbejo? :DDD



74. stasys
(2017-11-26 21:10:37)
(83.181.28.137) Parašė:

Egidijui Baltušiui.. youtube.com/watch?v=4G0y6SG0704 (Дмитрий Джангиров: Мы вступаем в эпоху турбулентности, где значение приобретают символы) ..18 min. teiginys apie Vilniu mažu mažiausiai keistas .Tai verčia suabejoti ar Dmitrijus aplamai supranta apie ka kalba ..:(



73. Liūdna
(2017-11-26 17:37:41)
(188.69.197.169) Parašė:

Pasirodo, ta pati panelė...tik kita suknelė...nieko naujo Lietuvos padangėje



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras