2020 m. liepos 4 d.

 

Kodėl emigrantai žaidžia „Teleloto“, arba kur dingsta loterijų milijonai?

9
Paskelbta: 2014-05-06 16:04 Autorius: Vilma Blėkė

Jau ketvirtus metus gyvenu Jungtinėje Karalystėje. Tėvynę kaip ir daugelis mūsų palikau dėl to, kad mūsų šalyje jauno žmogaus išsilavinimas ir gabumai yra mažai kam reikalingi. Baigusi ekonomikos magistro studijas Vilniaus Universitete, supratau, kad diplomą galiu pasikabinti ant sienos. Dirbti administratore už minimumą – ne man. O į kitas pareigas be ryšių ir kyšių patekti neįmanoma.

Bet šįkart ne apie tai. Su vyru apsisprendėme ir jau kuris laikas gyvename Nottingame, netoli nuo Londono. Vyras dirba autoservise, aš padedu vesti buhalteriją vienoje lietuvių parduotuvėje, auginame penkiametę dukrytę ir jaučiamės visai laimingi, kad galime gyventi šalyje, kurioje žmogus yra gerbiamas ne už pažintis, o už tai, ką moka ir sugeba.

Koks tas emigranto gyvenimas? Vieni juo džiaugiasi, kiti – keikia, bet tai, matyt, daugiausiai priklauso nuo paties žmogaus. Asmeniškai aš niekada nesuprasiu tų, kurie leidžia laiką gerdami pigų sidrą, žiūrėdami lietuviškas televizijas ir klausydami tų iki skausmo pažįstamų Džordanos Butkutės dainų, kurias klausė vaikystėje. Ne mažiau kvaila man atrodo, kai mačiau tautiečius, kurie perka internetu „Teleloto“ bilietus ir kas savaitę spokso į TV ekraną tikėdamiesi pačiupti savo laimę už uodegos ir laimėti milijoną.

„Koks tau skirtumas, ką jie daro? Nori lošti – tegul lošia“, – aiškina man vyras. Pasak jo, tai yra paprasčiausia pramoga, o jeigu kam nors pasiseka, tai reikia tuo tiktai džiaugtis. Juolab, buvo pavienių atvejų, kai emigrantai laimėjo televizorių ar skalbimo mašiną, parsivežė juos iš Lietuvos į Angliją ir taip pagerino savo gerbūvį.

Dėl pramogos, žinoma, negaliu ginčytis. Man tik gaila, kad su ašaromis akyse palikę tėvynę ir gimines, lietuviai nė nesistengia nutraukti paskutinės bambagyslės ir patyliukais rezga viltį, kad „va, laimėsiu milijoną, ir mano gyvenimas pasikeis“. Netikiu! Mano nuomone, gyvenimą pakeičia ne loterijos, o sunkus ir ilgas darbas. Svarbu turėti tikslą ir žinoti, ko nori, o ne verkti ir aikčioti kiekvieną savaitgalį prie televizoriaus.

Be to, kiek teko mokytis matematikos, laimėti loterijoje stambų prizą tas pats kaip rasti adatą šieno kupetoje – praktiškai neįmanoma. Loterijos yra lygiai toks pats azartinis žaidimas kaip ir bet kuris kitas – kazino, automatai, lažybos. Todėl man keista, kai žiniasklaidoje skelbiama, kad „praėjusiais metais lietuviai loterijose laimėjo 85 mln. litų“. Kaip ekonomistė daiktus norėčiau vadinti tikraisiais vardais – per praėjusius metus loterijose lietuviai pralošė 174 mln. litų.

„Šitiek daug?“ – nustebsite. Būtent. Ir tai yra pinigai, už kuriuos būtų galima kelti ekonomiką, finansuoti visuomenei svarbias sritis. Po du litus - ši suma susideda ne tik iš emigrantų, bet iš močiučių, perkančių bilietėlį prie kasos „Maximoje“, iš inteligentų, studentų, mokytojų ir azartiškų mokinių, keičiančių bilietą į bandelę. Juk Lietuvoje loterijose lošti galima net vaikams. Tarsi kassavaitinę auką bažnyčioje „Olifėjai“, kaip išaiškėjo, užvaldžiusiai net 99 procentus Lietuvos loterijų rinkos, sumeta ir gamyklos darbininkas, ir kariškis, ir daugiavaikė mama, ir senmergė. Tiktai bažnyčioje už savo auką dar gauni nuodėmės atleidimą, o loterijos pinigai nubyra nežinia kam.

Pabandžiau pasidomėti, kam nukeliauja Lietuvos loterijose pralošti pinigai ir tiesiog pakraupau. Štai Didžiojoje Britanijoje loterijų verslas yra valstybės monopolis, ir iš jų, valstybes organizuotame fonde surinktos lėšos naudojamos viešiems reikalams. Tuo tarpu Lietuvoje tai kažkodėl atiduota į privačias rankas dar sudarytos šiltnamio sąlygos.

Štai internete radau, kad Didžiojoje Britanijoje nacionalinės loterijos operatorius „Camelot“ (parintkas valstybes organizuotame viešame konkurse), per metus į biudžetą pervedė 780 mln. svarų sterlingų, o 1,82 mlrd. svarų sterlingų skyrė sportui, menui, kultūrai ir istoriniam paveldui.

Oho! Kaip manote, kokią paramą iš 174 mln. surinktų loterijų litų buvo paskirta geriesiems tikslams Lietuvoje? Oficialiai 2013 metais – 13 mln. litų. Tiesa, dar 8,7 mln. litų reikia sumokėti loterijų ir lošimų mokesčių, bet mokesčius privalo mokėti visi. Ir mes, emigrantai, juos mokame turbūt netgi sąžiningiau nei jūs, likę Lietuvoje.

Didžiojoje Britanijoje nacionalinė loterija tam ir sukurta, kad apie 28 proc. gautų pajamų skirtų sporto, meno, kultūros reikmėms paremti ir dar 12 procentu sumokėtų biudžetui. „Camelot“ sugeba dirbti labai efektyviai, vos 4 proc. pajamų sudaro veiklos išlaidoms padengti, pelningumas – 0,3 – 0,5 procento. Tuo tarpu Lietuvoje 2013 metais atėmus laimėjimų išmokas, mokesčius ir paramą – lieka daugiau kaip 60 mln. litų, kitaip tariant, pelningumas sudaro daugiau kaip 37 procentai. Nereikia būti dideliu finansų ar ekonomikos žinovu, kad suvokti jog apie 30 milijonų litų kasmet „nusėda“ ne ten kur turėtų, privačių veikėjų ir juos, ko gero, globojančių asmenų kišenėse.

Todėl labai geras klausimas galėtų būti Lietuvos valdžiai – kas ir kodėl ligi šiol globoja loterijas? Jau daugiau kaip 15 metų Lietuvoje loterijos dirba ne valstybės, o privačių asmenų naudai, ir kažkodėl niekam tai nė motais. Pagalvokime, ar nėra taip, kad loterijos neatspindi to, kad tėvynėje rūpinamasi yra ne valstybės, visuomenės ir žmonių reikalais, o tais, kurie sugeba „prieiti“, „patepti“ ir „susiorganizuoti“?

Štai dėl ko savo tautiečiams Didžiojoje Britanijoje norėčiau pasakyti, kad jau geriau verčiau jie loštų „Camelot“, o ne „Teleloto“. Mat vienur mes mokame pinigus tam, kad būtų geriau mūsų aplinkai, o kitur – tam, kad ir toliau turtėtų tie, kas ir taip yra turtingi. Kai visa Lietuva juk skursta ir baigia išemigruoti...

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
9. liolka
(2014-05-15 15:58:22)
(193.219.39.194) Parašė:

Mane labai domina kaip vedancioji "jega 2" didziuojasi ,kad kasdien dideja suma virs 200000 Lt. negi is tikruju niekas nieko neislosia,o gal kompiuteris labai tiksliai apskaiciuoja,kam ir kiek galima islosti?8. VytautasKa
(2014-05-11 22:15:00)
(95.173.38.253) Parašė:

KODĖL niekam nerūpi? Aš visą laiką pasisakau, kad LOTERIJOS turi priklausyti Valstybei. Juolabiau, kad ''Olifėjos"" nemaža dalis pajamų iškeliauja svetur.7. aivisst
(2014-05-08 10:08:43)
(213.107.111.24) Parašė:

labai geras straipsnis...6. Edas
(2014-05-06 23:54:48)
(79.132.160.144) Parašė:

Siaubas, kaip yra durninami žmonės, patikėję išplėtota TV reklama už jų pačių pinigus ir žinomai melaginga dėl prizų laimėtoju laimingųjų.Mašinos per reklamą tai gražios, o tikrovėje jas pamačius, viskas subliūkšta. Tai didžiulė mafija, kuri po porą litų atima ir taip jau vos galą su galu besuduriantį varguolį. Gėda, kad mūsų valdžios viršūnėlės nesivadovauja dešimt Dievo įsakymų ir nepagalvoja, kad kitam meluoti yra nuodėmė. Žmonės, nepirkit bilietų, nes jums nubira sūriois ašaros, o pralobusiems turtuoliams pelningas biznis.5. Nuostabu
(2014-05-06 22:37:37)
(78.61.83.179) Parašė:

Senai beskaiciau taip taikliai,dekojam autorei uz tiksluma4. Paprastas
(2014-05-06 21:07:47)
(88.118.179.138) Parašė:

Aplamai lošimas yra paprasčiausiai sukčiavimas. „Žaidimas“ kaip ir visas pasaulis yra valdomas. Tai yra paprastas cirko triukas – reikia žinoti tik matematikos ir fizikos dėsnius. Programavimas užtikrina kad bilietuose neatsirastu tam tikra kombinacija(arba kombinacijos), o fizika užtikrina kad tas „ritulys“ nepakliūtu į „vietą“. Viskas paprasta. Todėl dar nekarta nežaidžiau. Keistai atrodo, žmonės: prisimena kiek kartu išlošė po 3, 6 ... litų, bet kiek kartu ir kiek nupirko (išleido pinigų) neskaičiuoja(pamišta). Viltis - ..... motina.3. Hm
(2014-05-06 20:28:06)
(82.159.206.28) Parašė:

Protingas tai suprato jau anksciau, o durniui nepaaiskinsi ka jis turetu daryti. Galvojat siaip sau atsirado patarle "duok durniui kelia"?2. ruta
(2014-05-06 19:50:54)
(78.62.169.14) Parašė:

Lietuvoje kur pirstu dursi , jau tupi tarpininkai , svogeriai , biciuliai ..., ir visi nori 200% pelno .Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras