2018 m. spalio 20 d.

 

Klastotė. Visuomenininkai stojo ginti kardinolo garbę

13
Paskelbta: 2018-01-14 12:36 Autorius: ekspertai.eu

Visuomenėje kilus pasipiktinimui, kad Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGTC) interneto svetainėje paskelbė bendradarbiavusių su KGB sąrašą, kuriame įrašyti Donatas Banionis, Saulius Sondeckis ir kardinolas Vincentas Sladkevičius, Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras kreipėsi į Seimą ir Vyriausybę, apkaltinęs LGGTC atviru išpuoliu prieš visuomenę.

Sausio 11 d. pareiškime žmogaus teisių organizacijos reikalauja LGGTC nedelsiant pašalinti kardinolo Vincento Sladkevičiaus pavardę iš tinklalapio www.kgbveikla.lt. Kartu siūlo Seimui įstatymu reglamentuoti LGGTC atsakomybę už nepatikimos ir teisiškai nepagrįstos informacijos paskelbimą bei spręsti dėl LGGTC atsakomybės už šio Centro padarytą žalą kardinolo Vincento Sladkevičiaus atminimui.

„LGGTC teigia, kad sąrašo paskelbimo tikslas – visuomenės švietimas, kartu pripažįsta, kad jis sudarytas nepatikimų šaltinių pagrindu, kas leidžia manyti, jog viešinamo sąrašo tikslai yra visai kiti.

Svarbu ir tai, kad sąrašas paskelbtas prasidėjus Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio metams, jame yra pavardės mirusių, apsiginti negalinčių asmenų, tuo grubiai pažeidžiant asmens nekaltumo prezumpciją – asmens kaltumą gali nustatyti tik teismas.

Todėl abejotino turinio (galimai suklastoto) sąrašo skelbimą Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras vertina kaip sąmoningą provokaciją ir mėginimą sukiršinti visuomenę“, – rašoma pareiškime.

Visą pareiškimo tekstas:

Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui
Lietuvos Respublikos Seimo frakcijoms
Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui

PAREIŠKIMAS
20187 m. sausio 11 d.
Vilnius

Dėl iškilių Lietuvos žmonių atminimo žeminimo

2018 m sausio 5 d. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGTC) interneto svetainėje www.kgbveikla.lt buvo paskelbtas sąrašas žmonių, bendradarbiavusių su Sovietų okupacinio režimo specialiosiomis tarnybomis (KGB), tarp kurių yra aktorius, režisierius Donatas Banionis (1924-2014) dirigentas, profesorius Saulius Sondeckis (1928-2016 m.) ir kardinolas Vincentas Sladkevičius (1920-2000).

Lietuvos Respublikos 1998 m. liepos 16 d. įstatyme Nr. VIII-858 SSRS valstybės saugumo komitetas (NKVD, NKGB, MGB, KGB – toliau VSK) pripažįstamas nusikalstama organizacija, kuri vykdė karo nusikaltimus, genocidą, represijas, terorą ir politinį persekiojimą SSRS okupuotoje Lietuvos Respublikoje. Taigi bendradarbiavusieji su KGB laikomi dalyvavę vykdant nusikaltimus prieš Lietuvos gyventojus, o paskelbtas „Agentų sąrašas“ turėtų atskleisti, kas dalyvavo šioje nusikalstamoje veikloje.

LR Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įstatymo 5 straipsnio 23 punktas leidžia LGGTC tikrinti, analizuoti ir skelbti buvusios SSRS specialiųjų tarnybų dokumentus. Tačiau jis nereglamentuoja LGGTC atsakomybės už nepatikimos ir teisiškai nepagrįstos informacijos paskelbimą.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras nesiima spręsti, kokiais pagrindais nustatomas asmens bendradarbiavimas su KGB, tačiau mano, kad negali būti viešinami teisiškai nepagrįsti, neįrodyti ar neįrodomi faktai. Visuomenei sukėlė abejones sąrašo viešinimo tikslas, nes:

1. LR valstybės archyve tėra nedidelė dalis bylų apie asmenis, kurie okupaciniu laikotarpiu bendradarbiavo su KGB, todėl viešinamas sąrašas negali būti laikomas teisingumo atstatymu.

2. LGGTC tinklalapyje nurodoma, kad .

3. LGGTC nurodydamas, kad , kad , tarsi pats abejoja skelbiamos informacijos patikimumu.

4. LGGTC patvirtina, jog kardinolo V. Sladkevičiaus įrašymo į sąrašus aplinkybės lieka neaiškios – jis verbuotas 1958 metais, tačiau nebendradarbiavo, iš agentūrinio tinklo išbrauktas bei ištremtas į Nemunėlio Radviliškį.

Tokiu būdu LGGTC patvirtina, jog sąrašą reikia vertinti kritiškai. Be to LGGTC skelbia, kad dalis sąraše nurodytų užverbuotų asmenų nebuvo agentai, dalis jų buvo įtraukti į sąrašą operatyviniais ar kompromitavimo tikslais, nes sovietinis saugumas skleisdavo informaciją apie žmogaus tariamą bendradarbiavimą su KGB. Todėl kyla pagrįstas klausimas: kokiu tikslu kardinolas Vincentas Sladkevičius, nebuvęs KGB agentu, pagal nepatikimą sąrašą buvo įrašytas skiltyje „Agentų sąrašas“, kuri, kilus pasipiktinimui visuomenėje, pervadinta į „Agentūros bylų reg. Žurnalas“. Net ir pakeitus jos pavadinimą, kardinolo pavardė su prierašu agentas „Alksnis“ palikta tarp agentų smogikų, žudžiusių partizanus ir išdavikų bei KGB šnipų.

LGGTC teigia, kad sąrašo paskelbimo tikslas – visuomenės švietimas, kartu pripažįsta, kad jis sudarytas nepatikimų šaltinių pagrindu, kas leidžia manyti, jog viešinamo sąrašo tikslai yra visai kiti. Svarbu ir tai, kad sąrašas paskelbtas prasidėjus Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio metams, jame yra pavardės mirusių, apsiginti negalinčių asmenų, tuo grubiai pažeidžiant asmens nekaltumo prezumpciją – asmens kaltumą gali nustatyti tik teismas. Todėl abejotino turinio (galimai suklastoto) sąrašo skelbimą Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras vertina kaip sąmoningą provokaciją ir mėginimą sukiršinti visuomenę.

Laikydamas LGGTC paskelbtą informaciją atviru išpuoliu prieš visuomenę, Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras:

reikalauja LGGTC nedelsiant pašalinti kardinolo Vincento Sladkevičiaus pavardę iš savo tinklalapio www.kgbveikla.lt skilties „Agentūros bylų reg. Žurnalas“;

prašo Lietuvos Respublikos Seimą reglamentuoti LGGTC atsakomybę už nepatikimos ir teisiškai nepagrįstos informacijos paskelbimą, t.y. papildyti LR Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro įstatymo 5 straipsnio 23 punktą nuostata, kad „Centras, atlikdamas jam pavestus uždavinius tikrina, analizuoja ir skelbia TEISIŠKAI PATIKIMUS buvusios SSRS specialiųjų tarnybų dokumentus.“;

siūlo LR Seimui ir Vyriausybei spręsti dėl LGGTC vadovo atsakomybės už nepatikimos informacijos skelbimą ir šio Centro padarytą žalą kardinolo Vincento Sladkevičiaus atminimui.

Lietuvos žmogaus teisių koordinavimo centras
Lietuvos žmogaus teisių asociacija – Vytautas Budnikas
Piliečių gynybos paramos fondas – Stasys Kaušinis
Lietuvos Helsinkio grupė – Stasys Stungurys
Nepartinis demokratinis judėjimas – Krescencijus Stoškus

Šaltinis: pozicija.org

Susiję:

Atskleista: KGB sąrašas paskelbtas tam, kad nejaustų žmonės nostalgijos buvusiam sovietiniam gyvenimui    

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
13. Dzukas > 11. V. Ladas
(2018-01-15 13:05:14)
(93.100.87.209) Parašė:

Nesutiksiu su tamstos teiginiu. Prezidentas turi buti 100% politikas ir jo amatas valdyti, atstovauti sali tarptautineje arenoje ir priversti dirbti vyriausybe.12. yel“l“ow submarine
(2018-01-15 12:41:46)
(88.119.234.132) Parašė:

šalies prezidentas visų pirma, privalo būti politiku - tai yra aksioma ! - visi kiti variantai yra arba vaikiškas eksperimentavimas, arba bėgimas nuo realybės :) - kad būtų aiškiau , pateikiu keturis vikipedinius politikos apibrėžimus : ------------------------------------------------------- viešosios valdžios formavimas, viešosios valdžios formavimo technologija ------------------------------------------------------ viešųjų reikalų tvarkymo procesas: žmonių gyvenimo visuomenėje organizavimo ir nuolatinio reguliavimo veikla, nustatant bendras privalomas taisykles visuomenėje arba tarp valstybių. Mūsų kasdienybėje ji reiškiasi valdymo, valdžios santykių pavidalu ------------------------------------------------------ menas valdyti valstybę (Aristotelis) ------------------------------------------------------ autoritetinis, privalomas vertybių paskirstymas visuomenėje (David Easton) ------------------------------------------------------ kas, ką, kada ir kaip duoda, gauna (Harold Laswell) ------------------------------------------------------ kokiai formulei artimesnis litchuaniškos politikos modelis, galima diskutuoti iki pažaliavimo :) - tačiau aišku viena - prezidento savybių “komplektas“ , t.y. išslavinimas, intelektas, erudicija, gyvenimo patirtis, patriotizmo “praba“, reputacija, moralinis stuburas, charakterio savybės ir t.t., turi būti akivaizdžiai ir stipriai pranašesnis už konkrečios visuomenės vidurkį :) - tuo būdu, nesunku pamatyti, kaip stipriai, netgi tragiškai, į šią formulę netelpa musmirė, šlepetės, kiek mažiau tragiškai - paksas ir netgi velionis brazauskas :) - bet tokių anekdotinių pavyzdžių labiausiai gausu pindosyne :)) - manau, tamstos prezidento stereotipas kaip ir yra labiausiai iškreiptas šių “pavyzdžių“ įtakoje :))) - kokios galios nebūtų suteiktos prezidentui konstitucijoje, jis objektyviai privalo būti/tapti vienu gerbiamiausių autoritetu - ypač , jei jis renkamas visuotiniu balsavimu ! - o dėl anekdoto “mentas demokratas“ , galiu pasakyti tik tiek, jei tamsta taip purkštauji : tam reikalui yra dvi sąvokos - “dėsningumas“ ir “išimtis“ :))) - sorry, bet jokių prielaidų, leidžiančių įtarti esant išimtį matijošaičio atveju, aš net su lupa nematau - ir pavyzdys su vyčiu, yra labai juokinga to iliustracija - sprendimas buvo priimtas pačiu autoritariteškiausiu būdu, kas būtų dar pakenčiama, jei meras būtų renkamas visuotiniu , tiesioginiui miestiečių balsavimu :)11. V. Ladas-9 yel''l''ow...
(2018-01-15 11:58:24)
(188.69.211.21) Parašė:

Jei toks protingas ir mėgsti apibendrinimus, tai pasakyk apibendrintai, kas, tavo nuomone, yra šalies prezidentas? Dėl "mento demokrato", tai jokia profesija netrukdo būti demokratišku. O jei ponas Visvaldas sutiks kandidatuoti, turės progos, ir turės pareigą išsakyti savo poziciją, tame tarpe ir politiniais klausimais. Kol kas jis dirbo, o ne politikavo. O kad išreiškė Kauno siekį priimti kai kurių jėgų kol kas Vilniuje atstumiamą Vytį, tai gerai išreiškia jo pilietinę poziciją. Kita vertus, šalies Prezidentas ir neturi politikuoti, jis turi būti virš politikos. Užtenka mums iki šiol (nusi)politikavusių prezidentų...10. T0mas J.
(2018-01-14 21:06:31)
(84.55.21.36) Parašė:

Pareiškimo antro punkto lakoniškumas mane taip suglumino, kad nieko pakomentuoti negaliu. Be komentarų.9. yel“l“ow submarine to 3. V. Ladas
(2018-01-14 18:33:38)
(88.119.234.132) Parašė:

jooo... :)) - tamsta mėgsti laiks nuo laiko pasicirkinti savos gamybos anekdotais :)) - “mentas demokratas“ - originalu :))) - o iš esmės - matijošaitis tėra ūkvedys - kiek efektyvus, gabus ir lankstus - kitas klausimas - su savo priekaištais nesiplėsiu :) - kiek sąžiningas - trečias klausimas - nes tokio masto “oligarchai“ jokia moraline higiena pasigirti negali :))) - tačiau to, kas būtina prezidentui, aš jame nematau nė pusės :)) - negana to - politikoje jo nėra, niekas nei girdi, nei žino jo poziciją įvairiausiais valstybės gyvenimo klausimais - išskyrus gyvatyno žaidimus aplink lukiškių aikštę :) - na ir dar daug visko - , žo, tuščia jo :)8. aha
(2018-01-14 17:49:22)
(193.83.224.160) Parašė:

reiskia jiems S.Sondeckis ir D.Banionis - neverti pasalinti . Pseudo kovotojai ! Demagogai !7. AMEN
(2018-01-14 16:45:33)
(83.182.53.175) Parašė:

Buvo tokie laikai ir žmonės vykdė tos valdžios reikalavimus. Pasikeitė valdžia, ir žmonės vykdo tos valdžios reikalavimus. Artėjant tokiai didžiai šventei,vasario 16-ąjai reikėtų tautai būti vieningai, o ne teisti vieni kitus. Juk reikia pripažinti, kad norint pasiekti užsienį tarybiniais laikais- kildavo problemų. Vieni palūžo ir juos užverbavo, kiti nepalūžo ir jų neužverbavo... Jei naršysime kiekvieno žmogaus kaulelius sau "aureolės" neužsidėsime. Dabar gi, šitie paminėti, pagarbūs žmonės yra išėję anapilin, tai kam drumsti jų ramybę, nežinant tiksliai ar jie buvo užverbuoti,ar ne? Tegu ilsisi ramybėje. AMEN.6. Senis Šaltis
(2018-01-14 15:36:11)
(88.222.97.16) Parašė:

Priminsiu Rolando Paulausko frazę "Saugok kraštinį". Smagu, kada rūpinasi savo imidžu, bet tai reikia daryti ne kaip patį jau užkabino, bet, kada ir kitą, silpnesnį žemina. Anksčiau ar vėliau ir iki pačio prieis.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras