2019 m. lapkričio 13 d.

 

Ketveri metai po Breiviko: atsakinga yra visa visuomenė

3
Paskelbta: 2015-07-17 08:53 Autorius: ekspertai.eu

Osnė Sejerstad (Åsne Seierstad) – žymi norvegų žurnalistė, dirbusi Kabule, Bagdade, Grozne, Kosove, baigusi rusų ir dar devynių kalbų studijas Oslo universitete, neseniai išleido naują knygą, tik šįsyk ne apie egzotiškus kraštus, kuriuose teko gyventi ir dirbti, bet apie gimtąją Norvegiją. 

500 puslapių knyga Vienas iš mūsų: pasakojimas apie Norvegiją (En av oss : En fortelling om Norge) jau tapo bestseleriu. Tačiau ši knyga nėra tiesiog įprasta gabios žurnalistės ataskaita apie kraupų įvykį ir jo sumanytoją. Pasak O. Sejerstad, sunkiausia rašant knygą buvo patekti į jo aukų, o ne į žudiko pasaulį. 

Knyga skirta tikrai ne vaikams: joje pažymėta kiekviena kulka kiekviename kūne, į kurį pataikė A. Breivikas. Kaip žinome, 2011 m. liepos 22 d. jis nužudė 77 ir sužeidė dar 241 žmones. 

Su O. Sejerstad A. Breivikas kalbėti nesutiko. 

Šaltinis: theaustralian.com.au

Labai tiksliai O. Sejerstad knygoje išsakomas mintis apibendrino Lenkijos radijo laidos „Z najwyższej półki“ (Viršutinėje lentynoje) klausytoja Violeta, kurios komentaras publikuotas minėtos laidos facebook paskyroje liepos 15 d.: Gyvenu šioje šalyje ir bandau suprasti čionykštę kultūrą, papročius. Mano manymu, Breiviko veiksmai buvo neįsisąmonintų, neišsakytų, užspaustų norvegiškos visuomenės emocijų prasiveržimas. Norvegijoje stiprus rasizmas dėl šalies padėties, jos izoliuotumo. Materialinė gerovė nepadeda išspręsti problemų, padeda tik jas užglaistyti. Turi visada būti malonus ir negalima sakyti ne. Egzistuoja tam tikras taip sakymo būdas, kuris reiškia ne. Viešai negalima rodyti emocijų ir yra daug tabu temų. Savo darbe vaikų darželyje susidūriau su nuostata, kad neetiška priglausti vaiką. Negerai yra kaip nors išsiskirti iš grupės. Greičiausiai viso to šaknys slypi netolimoje praeityje, kai norint išgyventi daugelyje Norvegijos vietovių reikėjo būti monolitine bendruomene. Deja, tokia atmosfera sąlygojo daug psichikos nukrypimų. Breivikas yra vienas iš mūsų, jis įkūnijo tai, kas Norvegijoje blogiausia. Nekaltinu vien tik Breiviko. Atsakinga yra visa visuomenė. Kai tai įsisąmonsime, pripažinsime, tada galėsime pradėti sveikti.

O ar sveika mūsų visuomenė, kurioje tiek daug neapykantos sau ir kitiems? Ar ne laikas susimąstyti, kol dar nėra visai vėlu?

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
3. d3
(2015-07-18 22:14:28)
(71.35.61.203) Parašė:

sako, nuo keturiu metu jy prievartavo iskrypeliu seiminele, tai dabar pagyvens bent kaip zmogus2. Oxi
(2015-07-18 21:16:59)
(78.58.64.198) Parašė:

Musiau norgu demokratija issigimsta. Keistas toks geroves visuomenes vadu poziuris - marozas nusauna dagybe zmoniu, o jam suteikiamos visos salygos mokytis univere...1. suldu
(2015-07-17 14:03:11)
(82.135.251.145) Parašė:

labai labai ciniska, taciau viskas vyksta taip, kaip ir breivikas sake.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras