2020 m. gegužės 28 d.

 

Kada pasibaigs nebaudžiamas Lietuvos niekinimas, mažai gerbiami Seimo nariai?

24
Paskelbta: 2019-07-17 21:39 Autorius: ekspertai.eu
Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė Teresė Birutė Burauskaitė (kairėje) ir anušauskinių KGB sąrašų skelbėjas Arvydas Anušauskas (dešinėje).


2018 m. sausio 26 d. Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Zigmas Vaišvila kreipėsi į LR Seimo valdybą dėl mirusių žinomų Lietuvos žmonių – Vincento Sladkevičiaus, Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio apšmeižimo įvertinimo.

Kaip žinoma, 2018 m. sausio 5 d. Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) interneto svetainėje kgbveikla.lt buvo pranešta, o nepriklausomos Lietuvos žiniasklaidos akimirksniu išplatinta informacija, kad minėti asmenys slapta bendradarbiavo su TSRS VSK (rusiškai – KGB). Tai padaryta skelbiant taip vadinamą KGB agentūros archyvinių asmens bylų registracijos žurnalą.

Seime buvo sudaryta Darbo grupė, vadovaujama Arūno Gumuliausko, kuri visa tai turėjo ištirti ir įvertinti.

Kaip nelengvai sekėsi šiai Darbo grupei dirbti tiriant paskelbtą šmeižtą, ekspertai.eu skelbė ne vienoje publikacijoje (nuorodos straipsnio apačioje).

Įvertinimo procesas užtruko išties netrumpai – apie pusantrų metų – kol pagaliau jau š. m. liepos 16 d. Z. Vaišvila sulaukė iš LR Seimo kanceliarijos atsiųsto rašto.

Tačiau paaiškėjo, kad esminių klausimų, dėl kurių Z. Vaišvila kreipėsi į Seimo valdybą, Seime sudaryta darbo grupė iš viso nenagrinėjo.
 
Todėl š. m. liepos 17 d. Z. Vaišvila vėl kreipėsi į Seimo valdybą.

„Gavau 2019 birželio 26 d. Seimo valdybos pavedimu Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos sudarytos darbo grupės Tyrimo ataskaitą, 2019 liepos 10 d. patvirtintą Seimo valdybos.
 
Šioje Tyrimo ataskaitoje nustatyta, kad dėl mirusių žinomų Lietuvos žmonių kardinolo Vincento Sladkevičiaus, Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio nepagrįsto apšmeižimo bendradarbiavus su TSRS KGB atsakomybė tenka LGGRTC vadovei T. B. Burauskaitei.

Tyrimas nustatė ir tai, kad LGGRTC, sužinojęs, kad LYA saugomame taip vadinamame KGB agentūros archyvinių asmens bylų registracijos žurnale yra visuomenei žinomų asmenų, nedelsdamas užsiėmė šios informacijos tikrinimu ir analizavimu, bet viešinimu. Vincento Sladkevičiaus, Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio klausimas buvo pavestas jaunam istorikui M. Ėmužiui, į LR VSD ir tarpžinybinę Liustracijos komisiją LGGRTC nesikreipė.

Nustačius T. B. Burauskaitės atsakomybės faktą dėl šios veiklos, prašau nedelsiant spręsti jos atleidimo iš užimamų pareigų klausimą ir medžiagą perduoti prokuratūrai. Jums pateikta 2018-06-12 Vilniaus apygardos teismo nutartimi nustatyta, kad „vieši kaltinimai bendradarbiavus su užsienio valstybių specialiosiomis tarnybomis (šiuo atveju KGB), gali itin pažeisti asmens garbę ir orumą ir kartu peržengti civilinės atsakomybės ribas“. Mirusiųjų Lietuvos įžymių žmonių apšmeižimas slapta bendradarbiavus su TSRS KGB ir dar įvykdytas valstybės įstaigos LGGRTC vardu, yra išskirtinis ir įžūlus piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi ir valstybės pasitikėjimu vykdyti šį atsakingą darbą, sąmoningas visuomenės sukiršinimas, savavaldžiavimas, mirusiųjų atminimo paniekinimas - visu tuo diskredituojant pačią mūsų valstybę.
 
Tačiau Darbo grupės Tyrimo ataskaitoje nėra duomenų, kad būtų tirti esminiai klausimai, dėl kurių kreipiausi į Seimo valdybą ir kuriuos prašau ištirti, pratęsus šios Darbo grupės veiklą:

1. www.kgbveikla.lt LGGRTC paskelbti ne KGB, bet LGGRTC sukurti šmeižikiški dokumentai:

1.1 LGGRTC Duomenys apie KGB agentą „Alksnis“;
1.2 LGGRTC Duomenys apie KGB agentą „Bronius“;
1.3 LGGRTC paskelbti galimai LYA dokumentai apie KGB agentą „Bronius“;
1.4. LGGRTC Duomenys apie KGB agentą „Saliutas“
1.5 LGGRTC paskelbtas galimai LYA dokumentas apie KGB agentą „Saliutas“.

Šiuos www.kgbveikla.lt LGGRTC paskelbtus jų sukurtus dokumentus pateikiau Seimo valdybai.

2. Taip vadinamame KGB agentūros archyvinių asmens bylų registracijos žurnale ranka tik įrašytos kardinolo Vincento Sladkevičiaus, Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio pavardės ir galimi jų, kaip slaptųjų TSRS KGB agentų, vardai, tačiau LGGRTC sukūrė apie šiuos žinomus Lietuvos žmones išsamius LGGRTC dokumentus ir juos paskelbė www.kgbveikla.lt. Nuoroda, kad tai yra informacija iš Visuotinės lietuvių enciklopedijos ir minėto KGB agentūros archyvinių asmens bylų registracijos žurnalo yra akivaizdžiai ir žinomai melaginga – tokios informacijos šiuose dokumentuose nėra.

Darbo grupė netyrė, iš kur LGGRTC gavo šią informaciją ar pati ją sukūrė. Prašau tai ištirti.

3. Netirta, kieno nurodymu tai padaryta, nors Generalinė direktorė T.B. Burauskaitė viešai ir Jums pateiktu 2018-01-19 LGGRTC raštu Nr.55R-7 patvirtino, kad tai padaryta žiniasklaidos ir politikų spaudimu. Todėl prašau ištirti, kieno nurodymu LGGRTC tai padarė.

4. Nustačius, kad taip vadinamame KGB agentūros archyvinių asmens bylų registracijos žurnale kardinolo Vincento Sladkevičiaus, Donato Banionio ir Sauliaus Sondeckio pavardės įrašytos ne eilės seka pagal datas, nenustatinėta, kas tai padarė, o nustačius galimą šio dokumento suklastojimo faktą, nesikreipta į prokuratūrą dėl ikiteisminio tyrimo pradėjimo.

5. Nustačius, kad taip vadinamą KGB agentūros archyvinių asmens bylų registracijos žurnalą perdavė LR VSD, nenustatinėta, iš kur šį taip vadinamą žurnalą gavo LR VSD, kas šiame žurnale ir kada padarė įrašus apie kardinolą Vincentą Sladkevičių, Donatą Banionį ir Saulių Sondeckį“, - rašoma Z. Vaišvilos rašte.

Su „Lietuvos Respublikos Seimo Valstybės istorinės atminties komisijos sudarytos Darbo grupės „Dėl Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Zigmo Vaišvilos rašto“ tyrimo ataskaitos dokumentu (po kuriuo kažkodėl nepasirašė Darbo grupės narys, anušauskinių KGB sąrašų skelbėjas Arvydas Anušauskas) susipažinti galima ČIA.

Ekspertai.eu laukia skaitytojų pastebėjimų ir komentarų.

Keli susiję:

Seime iki paskutinės akimirkos ginama anušauskinių KGB sąrašų skelbėjų reputacija   

KGB srutomis aptaškė per akimirką – paneigimui ir atsiprašymui pusantrų metų kol kas nepakako  

Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija balsavo dėl darbo grupės išvadų apie KGB agentus ir jų skelbėjus  

Komisijos pirmininkas A. Gumuliauskas atskleidė stipriai užsitęsusio proceso priežastis   

Užsitęsęs tyrimas dėl KGB agentų paviešinimo: apdergė per akimirką, o taškai dėliojasi ilgus mėnesius   

Šmeižikiškų anušauskinių KGB sąrašų iniciatorių ir skelbėjų prokuratūra tirti nenori 

Atskleista: KGB sąrašas paskelbtas tam, kad nejaustų žmonės nostalgijos buvusiam sovietiniam gyvenimui  

Komentuodama KGB'istų veiklą Lietuvoje, konservatorė pacitavo Joną Paulių II-ąjį

Anušauskiniai KGB sąrašai savo tikslą pasiekė tik iš dalies: Liustracijos komisija padėjo tašką   

Paskelbta: prieš Lietuvą veikė garsiausi Lietuvos menininkai – Donatas Banionis ir Saulius Sondeckis    

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
24. T0mas J.
(2019-07-22 12:54:16)
(85.206.112.194) Parašė:

Sladkevičius buvo, mano akimis žiūrint, "šventas žmogus" ir jokie šmeižtai jam nelimpa. O ar išverstaskūriai TSKPistai Banionis ir Sondeckis buvo dar ir KGBistai - klausimas man nesvarbus, nes TSKPistas mano akyse ne geresnis už KGBistą, kgbistai buvo tik TSKP tarnai, o jų steigėjas ir šeimininkas buvo TSKP.23. Ne į temą
(2019-07-20 18:35:41)
(107.150.23.197) Parašė:

Man patinka Grybauskaitės žmona Ulbinaitė, aišku, patinka ir Grybauskaitės vyras Šimonytė, bet kodėl Grybauskaitė gyvena, pasak B.Genzelio, su savo drauge ir buvusia kambarioke Briuselyje Rima Kaziliūniene?22. K
(2019-07-20 00:26:26)
(84.15.188.235) Parašė:

Kaip visada,1977,vasarą dirbome KPI studentų statybiniamiame būryje Joniškio rajone (kas gyvi :visiems -Sveikatos!). Dėkui Kauno Politechnikos Instituto būrio vadovams (kaip jie nebijojo?), kurie nuvežė mus į Paberžę. Aplankėme kažkokią bažnyčią, apžiūrėjome puikią paveikslų galeriją, pasikalbėjime su labai išprususiu Istorijoje, Mene, Architektūroje, Politikoje gan laisvamaniu kunigu. Įspūdis paliko ženklą. Apie Ką jis sakė, mums (19-meciams komjaunuoliams) atrodė antivalstybiška, visiška nesąmonė. Kai 1989 JĮ pamačiau nuotraukose,buvau tikras, šis iškilus Dievo Tarnas tikrai vertas Garbės, vien dėl to, kad be baimės netekti posto, švietė, skleidė, nebijojo Sistemos, prieš 10 metų numatė tolesnius Pasaulio Įvykius. Tikrai, už tai Gerbiu. AtA...21. šernius >> 5. Nelaime
(2019-07-18 19:16:09)
(185.220.101.33) Parašė:

Atleiskite, už kišimąsi į ne savo reikalus, bet toks komentaras iš šono, gal bus naudinga. Aš pastebėjau, kad Jūs iš esmės teisingus procesus bandote palaikyti, bet dažnai savo teigiamas pastangas neutralizuojate. Jeigu aš neklystu, Jūs anksčiau vadinotės "nesamone", bet tikriausiai supratote, kad pasirašius "nesąmonė", po to einantis tekstas taip ir atrodo. Dabar gaunasi panašiai: "Nelaime Jau ne toli!". Na kam šaukti ant mūsų visų galvų nelaimes, jų ir taip pakanka :)? "Laisvė - jau netoli", "Laimė - jau netoli", "Atgimimas - jau netoli" skambėtų geriau šiuo atveju :))).20. šernius >> 19. Laikas
(2019-07-18 19:06:25)
(185.220.101.33) Parašė:

Na ką Jūs. Pirmiausia jiems turi būti teismas, o jau tik po to, ką liaudies teismas nuspręs... Taip iš karto, tai čia jau banditizmas būtų.19. Laikas
(2019-07-18 17:59:19)
(94.232.229.7) Parašė:

Juos šaudyti ar karti gyvus.18. >> 17. U-2
(2019-07-18 15:05:38)
(188.69.193.19) Parašė:

Tikrai taip.17. U-2>16am
(2019-07-18 14:59:27)
(89.116.124.39) Parašė:

"Pagaliau Bestija neteko gerb. statuso." BK reikia gerbti. Nuo siol ji tures "senes Bestijos" titula. Pelnytai...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras