2019 m. gruodžio 11 d.

 

Į laimę ar į sumaištį, o gal į protą

52
Paskelbta: 2019-05-04 17:45 Autorius: Vytautas Landsbergis

Valdysimės referendumais. Turėjom tokių vaikiškų valstietiškų užmojų 2014 metais. Po generaline idėja referendumu atmesti Europos Sąjungos sutartį (bendrą žemės rinką ES ribose) buvo paslėptas ir Konstitucijos pakeitimas: visai sumažinti bet kokių ateities liaudies referendumų rengimo kvotą. Po to ir valdyti šalį nebe Seimo posėdžių salėje, o gatvėje diskutuojamais ir balsuojamais įstatymais.

Tie užmojai anuomet žlugo. Likome Europos Sąjungoje ir su referendumais be išdykavimų. Dabar vėl ateinam į vieną mažaprasmį referendumą – sutaupyti dvidešimties parlamentarų atlyginimą perbraižant arba neperbraižant rinkimines apygardas – ir į kitą jau prasmingą, aktualų, nes jaudinantį.

Tai siūlymas visuotiniu balsavimu keisti sunkiai pajudinamą Lietuvos Konstituciją, jos piliečio ir pilietybės sampratą bei institutą. Pateikta ir idėja (graži), ir tekstas (šiaip sau). Gausybiniai daugybiniai Lietuvos ir tuo pat metu dešimčių kitų šalių piliečiai.

Toks eina valdančiosios jėgos pasitikrinimas. Ar jo reikia mūsų kairei ir dešinei? Jei pakankamai žmonių balsuos už dabartinio pilietybės instituto ryžtingą konstitucinį perrašymą, jei referendumo tekstas laimės, turėsim tolesnių užduočių. Tikriausiai, kovų.

Seimas, tai yra, pakankama jo dauguma, turės priimti konstitucinį pilietybės įstatymą, kuris nei tautos, nei Seimo svarstymams dar nepasiūlytas, tėra tik projektas, įregistruotas raštinėj. Tačiau rytojaus referendumu jo pavadinimas ir idėja bus jau priimti. Patvirtinta ir priimta įstatymas, kurio dar nėra (kaip M. Gorbačiovo laikais); belikęs užpildyti blanką, kad atsirastų ir pats konstitucinis įstatymas. Seime tai lengviau padaryti, o dar ypatingos skubos tvarka.

Idėja patraukli. Kad lietuviai, išsiblaškę ir ieškantys laimės svečiose šalyse – o laimės dalis yra ir gauti tų šalių pilietybę, – galėtų išsaugoti turimą nuo gimimo Lietuvos pilietybę, nebūtų dabar jos atsisakę savo valia.

Gudraujantys vadina atsisakymą „atėmimu“; kiti graudena, neva tai visų „išvažiavusių“ problema, nors iš tikro žmonės ir išvažiuoja, ir parvažiuoja, kai nori ir kaip nori. Juk ne iš Sibirų. Tad verčiau negudraukim žodžiais, žiūrėkim reikmės.

Štai antrasis galimas atvejis – referendumo rezultatas neigiamas. Pernelyg daug kam ten buvo visokių neaiškių ir nesvarstytų dalykų. Nuo piliečio pareigų atlikimo, tarkim, jau tapus kitų šalių piliečiais, iki daugeliui neaiškaus priimtinų mums „bendrapilietinių“ valstybių sąrašo konstituciniame įstatyme. Kas tos organizacijos: OECD (EBPO) ir EFTA (ELPO) – ir kokių ten rytoj į jas dar gali būti priimta? (Rusija ir Kinija – kandidatės).

Nenorintys katės maiše arba istorinės rizikos gali pagrįstai suabejoti. Prisipažinsiu, prie šių priklausau ir aš, nors pritariu, kad prigimties teise turintiems Lietuvos pilietybę ir norintiems ją išsaugoti – reikia padėti.

Turėtume iškart rengti naują referendumą, universaliau suredaguotą Konstitucijai keisti, ir viešai svarstytą dar konstitucinio įstatymo lygmeny. Sutarimas, ne eksperimentas: pavyks nepavyks. Iš stebėtojo pozicijos matau ir paprastesnių būdų, kurių buvo galima imtis arba teks imtis, jei šio balsavimo rezultatas nebus pakankamas. Ne pralaimėjimas, ne tragedija. Proga daryti geriau.

Antai žinom, kas tvirtai konstituciškai nustatyta: šalies prezidentas suteikia Lietuvos pilietybę išimties tvarka, kuri negali būti masinė.

Tąsyk derėtų skirti pilietybės suteikimą ir jos išsaugojimą. Šio nevaržant skaičiavimais, ar tai pavieniai asmenys, ar daugybė persikėlusių kitur, bet norinčių išsaugoti pilietybinį ryšį su Lietuva. Tegul būna ir dešimtys tūkstančių, ir šimtas, jeigu tie nori ir kreipiasi. Ne mechaniškai. Spręstų ir praneštų – „jūsų Lietuvos pilietybė išsaugojama“ – speciali Pilietybės išsaugojimo institucija prie Lietuvos Respublikos Prezidento.

Sprendžiama, kai gaunantieji antrąją Lietuvai draugiškos, priimtinos valstybės pilietybę kreipiasi prašymu į Respublikos prezidentą, kuris dekretu leidžia būtent išsaugoti prigimtinę Lietuvos pilietybę. Galėtų būti ir dekretas tūkstančiui sukauptų, Prezidento institucijos peržvelgtų pavardžių.

Nei supriešinimų, nei rinkiminių aistrų, nei politikavimo intrigų. Pakaktų parlamentarams šiek tiek pajudinti smegenis ir draugiškai susitarti.

Juk jau įrašė į viešai nediskutuojamą konstitucinio įstatymo projektą. Tai kam tada visa referendumo įtampa? Kam išlaidos? Nebent norint paslapčia įpiršti įtartinų valstybių draugystę.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
52. JUDO BROLIUI ŽYDUI LANDSBERG
(2019-05-06 22:28:27)
(82.135.0.87) Parašė:

Žydėjimas trumpas, žydėjimas šitas Ne vieną širdį šį rytą apkrito. Tik tau net žydėjimas padėti negali – Nešiesi lyg kuprą savo nedalią. Nupirktas šleivas lig grabo lentos Su Kaino žyme ant raukšlėtos kaktos. Nuo naštos palinkęs, bijodamas visko. Į žmogų atvirstum, jei sutiktum Kristų. Gal jo neieškojai, gal jo neradai, Kai pynės po žemę purvini takai? Ne rožės tau klojos, o dygūs dygliai, Per visą amželį pats juos auginai. Iš Judo taurės brolių kraujo ragavęs, Išdavęs – pardavęs, pardavęs – išdavęs. Tau atėmė Dievas šviesųjį protą, Už atgailą davęs nešt dvasią kuprotą.51. Kas valdo Lietuvą?
(2019-05-05 22:14:13)
(92.243.166.42) Parašė:

Klausimas retorinis, bet atsakymą seniai Lansbergis žino. Valdo mafija, pasamdžiusi priedangos partijas. Ta mafija, kuri Kiesų ir sūnų nužudė, ta, kuri "Mažeikių naftą" pasidovanojo,ta, kuri Snoro banką pavogė iš teisėtų savininkų, ta, kuri visus turtus -naftą, vandenį , iškasenas ir miškus parceliuoja veltui , kuri susisiurbia visus Europos pinigus. Todėl nevaidinkite naivuoklio, pone Lansbergi, jūs ir jūsų bendrapartiečiai, kaip ir brazauskistai, ir kubilistai, ir kirkilistai ar grybauskininkai - valdo buvę KGB-istai kartu su bankininkų žydijos mafija. Pavardes jūs tikrai žinote. Tai ir naujieji nausėdos, šimonytės, vasiliauskai, valiūnai, norkai, sutkienės, mockai, kurlianskiai, masiuliai, kreiviai, švedai, udrėnai ar audickai, taigi-neklausk mafijos vardo...Vardas nesvarbu. Jie dabar slepiasi po visokių įmonių, advokatų kontorų, bankų, VŠĮ ir kt. pavadinimais. O ką galite apkaltinti dėl nepriimto desovietizacijos įstatymo? Akivaizdu, jog tik patį mamą Landsbergį. O jie ir nenorėjo, kad tauta savo įmones, savo žemę, savo miškus, savo pinigus išsaugotų!50. Tadas
(2019-05-05 21:33:53)
(88.95.206.27) Parašė:

Tai Svolocius net savn nusikaltimus teigia kamp pergale.Kad greiciau ji venias...49. -48. vladas lukosevicius
(2019-05-05 15:24:51)
(86.38.178.107) Parašė:

Na,ką Jūs... baikit... Senelis TIK vienas, mažiukas, visiems neužteks.:)))48. vladas lukosevicius
(2019-05-05 14:51:09)
(90.131.35.181) Parašė:

Na gražu , kai kažkoks tvirkintas nuo 16 metų Lansbergiūkštis , išlindes iš po Austėjos sijono nuo popieriukų nešiotojo URM pakliūna į EU parlamentą , paskui pradeda vadovauti partijai ir pakliūna į seimą . Čia pas visus lietuvius tokios stulbinančios karjeros galimybės ,,,,,, ar tik pas KGB stukačiaus Lansbergio giminaičius ? Aš irgi noriu būti KGB stukačiaus Lansbergo anūku . Kas dar norite tapti anūkais stokite į eilę ,,,, IR SUKLESTĖS TA MŪSŲ LIETUVA - KAI VISI TAPSIME SPALIUKAIS LANSBERGIO ANŪKAIS .47. V. Ladas
(2019-05-05 14:23:19)
(188.69.197.175) Parašė:

Mane tai šiurpina tas, kad, tarkim, ir pavykus referendumui, ne visi Lietuvos piliečiai gaus lygias antros pilietybės galimybes. Žydų tautybės piliečiai jau dabar faktiškai turi, bet tik tie, kur iš Vakarų. O tie Lietuvos piliečiai, kurie didele dalimi ne patys išvyko, o buvo ištremti į TSRS teritoriją, jie ir toliau bus "mažiau lygūs" dviejų pilietybių atžvilgiu, nors tai nėra teisinga. Čia vėl įpainiojama politika...46. Vytas
(2019-05-05 13:27:12)
(46.249.171.21) Parašė:

V.Landsbergis kaip visada "aukštumoje" savo demagoginiais išvedžiojimais. Tyliai apeina klausimą, o kuo Argentinos ar Rusijos lietuviai blogesni už "draugiškų" šalių, pav., JAV lietuvius? Manau, kad vienintelė teisinga išeitis - nedalyvauti tokiame spektaklyje, kuriame betrūksta tik alaus ir skalbimo miltelių.45. MG Baltic monstras uŽaugo ant A.KUBILIAUS kelių
(2019-05-05 12:03:32)
(92.243.166.42) Parašė:

Visus mafijos požymius turi Dariaus Mockaus vadovaujamas MG Baltic koncernas. * 2000 metais prasidėjusi draugystė ir bendradarbiavimas su „MG Baltic“ karu pasibaigė žinomam verslininkui Tadui Karosui. Kas jį laimėjo, galima spręsti iš viešai ištartų pastarojo žodžių, jog Darius Mockus atidavė tai, ko jam pačiam nelabai reikėjo. * 2000-aisiais paslaptingomis aplinkybėmis mirė kartu su D.Mockum dirbęs verslininkas Arūnas Grigas. Iš pradžių ekspertai nusprendė, jog mirties priežastimi tapo apsinuodijimas etilenglikoliu (pagrindine automobilių aušinimo skysčio dalimi). Ekshumavus palaikus ir Kijeve atlikus pakartotinę ekspertizę, konstatuota natūrali mirtis. Tiesa, neišvengta įtarimų, jog į Ukrainos sostinę nuvežti visai ne to žmogaus kūno pavyzdžiai. * 2003 metais „MG Baltic“ privatizavo valstybės valdomą bendrovę „Stumbras“. Už ją sumokėjo 152 mln. litų. 6 mln. litų mažiau nei siūlė konkurse dalyvavęs „Latvijas Balzams“ ir jos vadovo Jurio Gulbio vadovaujamas konsorciumas. * 2006 metais nusižudė buvęs D.Mockaus verslo partneris, firmos „Status“ savininkas Vladas Bieliauskas. * 2007 metais tuometinis „VP Grupės“ akcininkas Žilvinas Marcinkevičius viešai prakalbo turintis D.Mockaus bendradarbiavimo su Rusijos saugumo tarnybų atstovais įrodymų. D.Mockus kreipėsi į teismą, tačiau šis šių teiginių paneigti neįpareigojo. Nuspręsta, kad tai buvo tik išsakyta nuomonė. 2009 metais „VP Grupės“ vadovas Nerijus Numavičius oficialiai D.Mockaus ir „MG Baltic“ atsiprašė dėl Ž.Marcinkevičiaus ištartų žodžių. * 2007 metais Latvijos verslininkas ir šios šalies parlamentaras Valdis Kalnuozuolas „MG Baltic Investment“ pardavė savo statybų įmonės „Kalnozols Celtnieciba“ akcijas. Netrukus latvis paduotas į teismą ir iš jo pareikalauta apie 7,5 mln. eurų. Neva dėl šio sandėrio lietuviai patyrė didelių nuostolių. Teismus laimėjo Latvijos verslininkas. *Daug metų „MG Baltic“ finansiškai rėmė šalies konservatorių ir liberalų politines partijas. * Šiuo metu jau buvęs koncerno viceprezidentas Raimondas Kurlianskis kaltinamas papirkęs buvusį Liberalų sąjūdžio lyderį Eligijų Masiulį bei Darbo partijos vicepirmininką Vytautą Gapšį.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras