2024 m. gegužės 3 d.

 

Gyvojo ir negyvojo mokymo skirtumai

38
Paskelbta: 2012-12-27 01:42 Autorius: Jolanta Lipkevičienė

Mūsų sūnui Nojui teko laimė nuo pirmos klasės pasimėgauti gyvuoju mokymu (Valdorfo klasėse) ir nuo septintos klasės pajusti negyvojo mokymo skonį. Pirmasis mūsų sūnus Lukas iki 10 klasės mokėsi Valdorfo klasėse. Abu vaikai labai noriai eidavo į mokyklą. Vis dėlto vieną dieną teko keisti mokyklą, nes Lietuvoje sunkiai skynėsi kelią Valdorfo pedagogika, pristigo pajėgų ir išteklių sukurti vaikams tęstinumą, tad buvome priversti pereiti į tradicines mokyklas. Pirmasis mūsų sūnus dabar jau gimnazijos dvyliktoje klasėje. Su didžiausia nostalgija atsimena Valdorfo klases. Sako - ten eidavau kaip į pramogą ir dar daug ko išmokdavau. Valdorfo klasėse tarp mokytojų ir mokinių vyravo lygiateisiškumas. Mokytojų leitmotyvas – daugiau gerumo, žmogiškumo, tikėjimo mokiniu, kuo mažiau įsakinėjimo, prievartos. Valdorfo pedagogika gebėjo rūpintis vaiko dabartimi ir ateitimi, sujungti materialumą ir dvasingumą, žemę ir kosmosą, kasdienybę ir vaiko gyvenimo tarpsnius.

Mokytojai vaikus ugdė su didžiuliu atsakingumu, nes, anot Valdorfo pedagogikos pradininko Rudolfo Šteinerio, „vaiko akimis į mus žvelgia Dievas, ir mes dalyvaujame šventose vaiko ugdymo mišiose.“ Tai suvokusio pedagogo mokymo ir auklėjimo metodika kyla ne iš formaliai išmoktų teorijų, o iš neišsenkančio vidinio šaltinio.

Mūsų vaikai iki dabar ilgisi humaniškų santykių ir nenustoja piktintis tradicine prievartine pedagogika. Tiesa, vieną kitą šviesų pedagogą vaikai sutiko ir tradicinėse mokyklose.

Prisimenu, kai vieną dieną sūnaus paklausiau, kas šiandien gero nutiko mokykloje, jis atsakė: „kas gali būti gero mokykloje - dūstu, nuobodu, ir tiek“. Švietimas deklaruoja, kad nuo 2007 metų svarbiausias prioritetas yra mokinių psichinė sveikata, bet iš tiesų į tai mažai kas kreipia dėmesį. Aš kaip mama stebiu savo vaikų psichinę, emocinę būseną ir kai pastebiu perkrovą, leidžiu jiems atsigauti neinant į mokyklą vieną ar porą dienų. Švietimiečiams mažai rūpi, koks užaugs žmogus - svarbiausia, kad jis gautų gerus pažymius, gerai išlaikytų egzaminus, o mokytojas būtų pripažintas „šimtabalininku.“ O kas bus su žmogaus tolimesniu gyvenimu? Atsakomybė nusimetama. Pastebiu, kad daugelis vaikų jau nuo 12 metų pradeda save slopinti rūkydami, vartodami alkoholį ar kitus svaigalus, todėl tampa apatiški, prisitaiko. Tradicinė mokykla žalingų įpročių pradžios nepastebi.

Palyginus Valdorfo ir tradicinių mokyklų pamokų tvarkaraštį, stebina negyvojo mokymo eklektika – jis margas, kaip genys, per dieną vaikas mokomas įvairiausių dalykų. Gausi besikeičianti informacija sudaro prielaidas paviršutiniškumui, vargina mokinį, netgi sekina jį.

Stebėdama vaikų emocinę būseną, nė karto nepasigailėjau, kad jiems buvau suteikusi galimybę mokytis pagal Valdorfo pedagogiką. Valdorfo mokytojas niekur neskuba, gerbia žmogaus savitumą, skiria pakankamai dėmesio kiekvienam vaikui ir jo tėvams. Prie aukštos kultūros gali priartėti tik tokie mokiniai, kuriuos supa didžiosios vertybės: laisvė, bendravimas, meilė, teisingumas.

O iš bendravimų su tradicinės mokyklos pedagogais pastebėjau, kad bet koks mokinio samprotavimas, nukrypstantis nuo ‚,linijos“, yra gniaužiamas. Mokiniai atpratinami ginčytis, ieškoti tiesos, aktyviai veikti, dirbti. 

Mokiniai verčiami „kalti“ dogmas ir tikėti jomis kaip absoliučia tiesa, o paversti kolektyvo sudedamąja dalimi, praranda gebėjimą savitai mąstyti, užmiega jų tikėjimas žmogumi ir pačiu savimi. Tiek daug metų kalbame apie aukštus tikslus, šviesią ateitį, bet per skubėjimą pamiršome patį žmogų. Iš mokyklų yra išguiti svarbiausi dalykai – tolerancija, pagarba vaiko individualumui, mąstymui, išskirtinumui.

Papasakosiu savo sūnaus išgyvenimus bendro lavinimosi mokykloje. Jis nenustoja protestuoti prieš tradicinės pedagogikos modelį. Jo motyvacija mokytis beveik užgesusi, nemato tokio mokymosi prasmės. Vos keli dalykai jį dar traukia į mokyklą – tai geras santykis su auklėtoja, bendraamžiai, kūno kultūros, technologijų pamokos ir šių disciplinų mokytojai.

Valdorfo mokytojai Nojų apibūdindavo kaip gabų, iniciatyvų mokinį. Šioje mokykloje gerų apibūdinimų apie sūnų negirdėjau. Gaunu iš anglų kalbos mokytojos žinią, kad išvestas teigiamas pažymys tarsi avansu, jis jo nėra vertas. Sūnus vengia eiti į tos mokytojos pamokas, neruošia namų darbų. Iš sūnaus girdžiu, kad jam ta mokytoja nieko nereiškia, kad ji nepraleidžia progos pamokose pademonstruoti savo galią, vadina „einšteinais“ ir mėgaujasi rašydama dvejetus. Iš pašnekesių su sūnumi suprantu, kad ryšys tarp mokytojos ir sūnaus yra komplikuotas. Iš esmės tą ryšį parodo ir pažymys. 

Kreipiuosi į anglų kalbos mokytoją per elektroninį dienyną, kviečiu kartu ieškoti sprendimų, kaip motyvuoti mūsų sūnų dalyvauti pamokose ir mokytis anglų kalbos. Tikiuosi geranoriško pokalbio. Gaunu atsakymą – „galėčiau Jus konsultuoti gruodžio 17 d.“

Nuvykstu pokalbiui. Mokytojos tekstas: „Ką gali išmokti mokinys, kuris iš 50 pamokų lankė tik 20, neruošia namų darbų. Jo visiškai negąsdina mano rašomi dvejetai.“

Į prašymą drauge paieškoti būdų, kaip motyvuoti vaiką mokytis, ji man atsako, kad sūnus turi pats norėti mokytis, o aš, mama, turiu iš jo pareikalauti. Papasakoju mokytojai, kad prieš eidama į susitikimą paklausiau sūnaus, ką aš galiu iš mokytojos apie jį išgirsti. Sūnus atsakė – sakys, kad nelanko, neruošia namų darbų, nevykėlis. Mokytoja šaltu veidu atsako – tai dar gerai, kad jis yra savikritiškas. Pasakoja, kad mes, suaugę, irgi ne viską darome, kas mums malonu, bet toks jau gyvenimas. Vis tiek jis turės prisitaikyti, nes kitaip prapuls. Sakau, kad didelė dalis vaikų serga ankstyvos depresijos formomis, tai rodo, kad vaikystėje vaikai praranda džiaugsmą, žaismingumą. Negalime sulyginti vaiko ir suaugusiojo atsakomybės koeficientų. Klausiu, ar mokytoja bandė su sūnumi kalbėtis ne prie visos klasės? Ji patikina, kad kalbėjosi.

Bet mano sūnus sako, kad tokio tiesioginio pokalbio su mokytoja niekada nebuvo.

Parašau mokytojai kitą laišką. Man labai gaila, kad yra atmetamas pats stipriausias mokinių motyvavimo svertas – nuoširdus tiesioginis bendravimas. Mokymo rezultatai priklauso nuo mokinio ir mokytojo santykio. Tokie motyvavimo būdai, kaip „vaikas turi, privalo“, jau yra atgyvenę. Nuo 1998 metų Lietuvoje pripažinta tik humanistinė pedagogika. Vaikai – ne masė, bet individualybės. Turime visi kartu, pasitelkę kūrybiškumą, pažadinti vaiko susidomėjimą. Ir tai rimtas uždavinys.

Sūnui nuėjus į mokyklą, mokytoja jam primena, kad prieš du mėnesius su juo kalbėjosi, tik jis jau pamiršo. Koks tas pokalbis buvo, kad vaikas pamiršo? Vaikai protestuoja, o mokytojai nori važiuoti įprasta sena vaga, turi nusistovėjusį mokymo metodą, o jei kuris nors mokinys pagal tą metodą nesimoko, tai jį laiko nepaklusniu. Kas vyksta mokinių jausmų pasaulyje, niekam neįdomu. Mokykloje svarbiausia – pažangumas ir lankomumas. Statistika skelbia, kad apie 70 procentų mokinių nemėgsta mokyklos ir nenori į ją eiti. Lietuvoje kasmet iš gyvenimo pasitraukia dvi klasės jaunuolių! Daug jaunimo išgyvena ankstyvos depresijos nuotaikas.

Tradicinė pedagogika – negyvo mokymo ištaka, besiremianti prievartiniu mokymu, baimės stimuliavimu. Tokioje atmosferoje ugdymas ,,sustingsta“, gyventi ir klestėti gali tik technika, bet ne žmogus.

Tradicinė mokykla mažai pakeičia mokinių gyvenimus, labiausiai vertina mokinius, gaunančius gerus pažymius. Ji orientuota į rezultatą, o ne į procesą. Mokytojas pasikliauja išoriniais paskatinimais ir bausmėmis, jis jaučiasi daugiau atsakingas už savo dalyko žinias, o mokiniai jam yra tik žaliava, kuriai reikia suteikti formą. Tradiciniai mokymo metodai geba parodyti nesėkmę, bet neturi priemonių ieškoti išeičiai.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
38. Jolanta Lipkevičienė
(2013-01-22 23:51:09)
(78.62.139.174) Parašė:

Kreipiuosi į MAMA-PEDAGOGĘ, prašau prašykite man laiškelį [email protected] Visus kviečiu į konferenciją Kaune Savivaldybėje Laisvės al.96 vasario 4d. 14.00-19.30 TEMA: Kokių pokyčių reikia, kad vaikai noriai eitų į švietimo įstaigas?



37. Mama-pedagogė
(2013-01-16 18:43:50)
(86.38.154.114) Parašė:

Visų pirma esu eilinio, vidutinių gabumų 7 klasės mokinio mama. Noriu pasakyti, kad straipsnio autorė labai taikliai ir gražiai 'nupiešė' šiandieninės mokyklos problemas. Mokymosi krūviai orientuoti į gabiuosius vaikus. Vidutinių gabumų ir silpnesni vaikai nuolat vejasi gabiuosius, o nespėdami paskui juos: 1. psichologiškai išgyvena; 2. įgyja menkavertiškumo kompleksą; 3. smunka mokymosi motyvacija; 4. prastėja mokymosi rezultatai. Viso šito proceso pasekmes atskleidžia kasmet prastėjantys brandos egzaminų rezultatai.... Kaip pedagogė, galiu pasakyti tai, kad mokykla pradeda "pūti kaip žuvis - nuo galvos", kad daugumoje mokyklų vadovų iš tiesų jaučiasi valdovais. Ar bandė kas skaičiuoti kiek vadovų priklauso partijoms...? :)) Diktatūros principais valdomoje mokykloje sunku tikėtis humaniškais principais vedamos pamokos....



36. Audrius Murauskas
(2013-01-09 17:31:26)
(88.119.49.79) Parašė:

Sutinku su Mamyte, kad tėvai gali daug padėti švietimo sistemos kaitoje. Lietuvos Tėvų Forumas būten tokius tėvus ir vienyja. Svarstant Viduriniojo ugdymo bei Valstybinių egzaminų programas LTF aktyviai dalyvavo. Tėvai jaučia kur negerai, pvz. kad vaikams kišamos žinios, kad jų per daug, kad per mažai mokinama tas žinias versti gebėjimais, bet tėvai nėra pedagogai ir negali pasakyti kokios programos turėtų būti. Ką daro tėvai, tai kviečia mokytojus drąsiau reikšti savo nuomone, kartu eiti į ŠMM, kartu ruošti mūsų Vaikams tinkančias ugdymo programas. Mokytojai, ir neabejingi tėveliai, susisiekite su LTF el. paštu [email protected] Kartu mes galime augiau!!!



35. Mamytė
(2013-01-02 20:46:20)
(86.100.151.58) Parašė:

Manau, kad tik tėvai ir gali kelti tokius aktualius klausimus netgi ministerijos lygmenyje, nes mūsų, mokytojų, niekas net nesiklauso, tik gąsdina ir uja ("skaldyk ir valdyk"). Todėl labai būtų graži iniciatyva iš tėvelių pusės, kad jie reikalautų. Tikrai yra atsidavusių savo darbui mokytojų, bet norisi, kad tėvai palaikytų juos, o ne dejuotų, kokia bloga tradicinė mokykla. Dirba tas geras mokytojas, net ačiū jam niekas nepasako, taip turi būti. Tai gerbiami tėveliai, ar nuėjot kada ir ar pasakėt kam nors, koks tai geras mokytojas. Nebūkite tik vartotojai, palaikykite asmenybes, nes mokytojas moko ne tuo, ką jis pats žino, ar, kaip jūs sakote, atgyvenusiais metodais atgyvenusias žinias perteikia, o tuo, kuo jis pats yra. Manau, kad tėvai tik ir gali dar ką nors pakeisti.



34. Nendrė
(2013-01-02 10:41:01)
(81.7.93.38) Parašė:

Įdomu, kodėl patys mokytojai matydami atotrūkį tarp mokymo programų ir realybės, matydami egzaminų absurdiškumą tyli. Kodėl didžioji dalis mūsų, tėvų, mokytojų, akcentuojamės tik į žinių kiekį? Reikalaujam, kad darželis paruoštų mokyklai, mokykla universitetui? Kodėl samdom korepetitorius matematikai išmokti, bet nepasamdom korepetitorių santykiams, emocijų raštingumui? Teisingai Stoškus rašo, kad šiai dienai jaunas žmogus sugeba susirasti daugiau informacijos negu pats mokytojas, kas mokytojui sukelia didelį nepasitenkinimą. O kada ruošime savo vaikus gyvenimui? Labai įstrigo, kaip viena mama pasakojo apie savo dukrą dvyliktokę, kuriai reikėjo parašyti rašinį apie tai, ką jai davė mokykla. Ir mergina puikiai išdėstė, kad taip mokykloje gavo akademinių žinių, paruošė egzaminui, bet gyvenimui - ne. Dabar aišku, daugelis komentatorių gali mane užsipulti, kad tai yra tėvų pareiga ruošti gyvenimui. Bet mūsų vaikai gyvena ne tik šeimoje, jie gyvena ir mokykloje. Tačiau namuose ir mokykloje yra skirtingos aplinkos ir sąlygos. Ir situacijas reikia spręsti ten, kur jos kyla. Mes patys suaugę esam šios klaikios švietimo (o iš tiesų temdymo) sistemos paveikti, kai negalim priimti kitaip mąstančio žmogaus, drąsiai keliančio klausimus, problemas, norinčio jas spręsti. tada žinom pagrindinį metodą, tą žmogų užsipulti, pažeminti ir pan. Norėčiau, kad tokių žmonių, drąsiai kalbančių ir veikiančių, kaip straipsnio autorė atsirastų kuo daugiau.



33. komentatoriui nr.32
(2013-01-01 22:19:09)
(5.20.35.155) Parašė:

O aš samdžiau savo vaikams korepetitorius, todėl, ir tik todėl visus egzaminus jie išlaikė 95 - 99 balais. Pati dirbu mokykloj, puikiai žinau, koks atotrūkis tarp programų sudėtingumo ir galimybės jas įsisavinti, todėl nekankinau vaikų. Aišku, viską galima išmokti pačiam, tik... jei esi abiturientas ar artėji prie to, teks mokytis ne tik dalyko, bet ir perprasti slaptąją egzamino dokumentų kalbą! Patikėkit - tai toli gražu net ne kiekvienam mokytojui "įkandama", ką jau kalbėti apie tėvus ar vaikus (tai tas pats, ar turėti didžiajame sporte trenerį, ar ne). Pasakė ministras, kad programa palengvinta - ir tiki naivuoliai :), o kad programoje surašyti tik reikalavimai MINIMUMUI, nemato! O kas jei nori maksimumo, o ne minimumo? Buvęs NEC direktorius Jurgaitis buvo neatsargiai vienoje konferencijoje leptelėjęs: "Mokykla paruošia tik MOKYKLINIAM egzaminui!", o valstybiniams egzaminams, kurie vieninteliai garantuoja vietą aukštojoje mokykloje, mokykla neruošia (potekstėje - ruošia korepetitoriai). Sakiau - dirbu mokykloje ir puikiai žinau, kiek yra korepetitoriais besinaudojančių mokinių, tik jie nesiviešina bijodami kitų vaikų ir jų tėvų pavydo. Čia išsakomi reikalavimai mokytojams man primena iš istorijos vadovėlių žinomą proletariato diktatūrą. Jūs negalite norėti iš mokytojo paslaugų, už kurias niekas nesumokėjo! Čia daug kas jums nori tai paaiškinti, bet jūs sąmoningai to negirdite! Valstybinė mokykla yra TOKIA (kaip rašoma straipsnyje), tiesiog jūs turite pasirinkimą - leisti vaiką į tokią mokyklą ar neleisti,žaisti pagal tokias švietimo sistemos taisykles ar nežaisti. ...Štai privačioje mokykloje, kai vaikas dėl ligos praleidžia pamokas, su juo dirbama individualiai - patikėkit, tai pavyzdys iš asmeninės patirties.



32. tėvui ir mokytojui
(2013-01-01 20:25:26)
(78.60.15.164) Parašė:

esu trijų vaikų mama, padagogė. Nei karto nepirkau savo vaikams ( dabar jau 26, 25 ir 20 m.) jokio korepetitoriaus paslaugų, bet, turiu pasakyti, kad ne kartą nusivyliau mokytojais, kurie tiesiog šantažavo mano vaiką ir mane, kaip mamą, versdami tai daryti... Tik vienas pvz.: kalbantis su mokytoja telefonu dėl dešimtokės dukros spragų dėl viena po kitos užklupusios ligos, mokytoja tiesiai šviesiai pasiūlė kreiptis dėl papildomų pamokų į jos kolegas toje pačioje mokykloje, nes ji, mat, negali mano dukrai papildomai paaiškinti matematikos...už pinigus - ne korektiška, o dykai - neturi laiko, nes kiti vaikai jau ateina pas ją į namus... O kai po poros savaičių po kontrolinio, įvertinto visai neblogai - 8, matematikos mokytojai, paklausta, kas padėjo pasiruošti, dukra pasakė, jog išmoko pati, mokytojos nepatenkinto veido nupasakoti neįmanoma. Reikėjo pamatyti, kokį ji pademonstravo, nesugebėdama nuslėpti savo pykčio dukrai, kad išdrįso mokytis savarankiškai. To vaizdelio ir tos pamokos, manau, dukra nepamirš visą gyvenimą ir atitinkamu momentu pritaikys, tik, gal jau kitam vaikui ... (beje, kontrolinį, kurį rašė tuo metu, kai visai klasei buvo aiškinama kita - nauja tema ir kurią ji turės vėl išsiaiškinti pati, nes mokytoja po pamokos negali to padaryti)... Man bjauru, kai pamokose - tik reikalavimai ir gąsdinimai, kaip neišlaikysite egzaminų, o bendravimo, supratimo ar bent bandymo suprasti - jokio...Matematika, anglų k., lietuvių k., - tik komercija. Juk gali lietuvių kalbos mokytoja šalia išvadintų dvyliktokų debilais, dar bent keletui klasėje parodyti ir tikėjimo, ir palaikymo ir pasitikėjimo savo jėgomis būsimo egzamino metu įkvėpti... Juk mokėsi 12 metų , ir - nieko nemokate... Psichologinis spaudimas toks, kad aš jau seniai būčiau ją pasiuntus.... Mūsų vaikai - ne durneliai, - visas pamokas įsisavina labai greitai, ir tikrai nepamirš, kaip, tiek tėvai, tiek mokytojai jiems meluoja, jais manipuliuoja ir moko veidmainiauti, ir atsisuks tai tik mums patiems, kai jie dirbs ateityje vadovais, teisininkais, gydytojais, pardavėjais... Suprantu, kaip straipsnyje aprašomiems berniukams, labai sunku, nes buvo įpratę kitaip mokytis ir gyventi... Stiprybėms jiems ir mamai, išdrįsusiai aprašyti savo patyrimus.



31. Tėvas ir mokytojas
(2012-12-31 15:16:42)
(86.38.9.67) Parašė:

Kiek čia švento naivumo. Tebūnie... Nes tą šventą naivumą ministerija kursto kaip vaidilutė šventą ugnį, kad tik naivieji mokytojai, ištižėliai vaikeliai ir dar labiau ištižę jų tėveliai nematytų, kur ir kokios problemos iš tiesų slepiasi. Kiek dar guositės mintimis, kad sekasi tik lūzeriams? Kad galima kažko pasiekti be darbo, be kantrybės, be pastangų? Tokių pasakų yra nuo seniausių laikų ("Pelenė", "Batuotas katinas"), galite sekti sau jas ir toliau. Ką jau tas Tėvų forumas realiai nuveikė iki šiol? "Apdėjo" mokytojus, štai ir viskas, reikalauja iš jų "šviesti", "švytėti" aukotis, nors per 2 tūkstančius metų atsirado tik vienas pasiaukojęs, bet ir tas veltui - niekas pasaulyje iš esmės nepasikeitė. Savo tuščiu, niekuo neparemtu idealizmu tarnaujate kvailiams, atleiskit, bet gal geriau vieną kartą išgirsti tiesą. Jūsų vaikai - jūsų problemos. Šita valstybė gyvena laukinio kapitalizmo sąlygomis: moki "babkes" - turi produktą ar paslaugą. Antraip nebūna. Mokykla tiesiog užtikrina jūsų vaikų buvimą, kol jūs darbe. Visa kita yra perkama kaip papildomos paslaugos - privačios pamokos, būreliai, užsiėmimai, pokalbiai. Už dyką nebus nieko.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras