2024 m. kovo 29 d.

 

Dėl R. Šalaševičiūtės – prezidentės, socialdemokratų ir konservatorių vienybė

44
Paskelbta: 2016-02-02 09:51 Autorius: ekspertai.eu
Prezidentės ir Sveikatos apsaugos ministrės apsilankymas Vaiko raidos centre, 2015 sausio 29 d. Naudos iš šio aukštų politikių vizito ir jų bertų pažadų nebuvo jokios. Nuotr. prezidentas.lt
Prezidentės ir Sveikatos apsaugos ministrės apsilankymas Vaiko raidos centre, 2015 sausio 29 d. Naudos iš šio aukštų politikių vizito ir jų bertų pažadų nebuvo jokios. Nuotr. prezidentas.lt

Socialdemokratų partijos senbuvė, Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė viešai prisipažino prieš 5 metus davusi maždaug 100 litų kyšį. Kadangi šio papirkimo (korupcijos) senaties terminas jau nebeleidžia ministrės patraukti baudžiamojon atsakomybėn, prisimintas garbės kodeksas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, premjeras Algirdas Butkevičius bei premjero partijos atstovai pasiūlė R. Šalaševičiūtei trauktis iš pareigų.

Nors ministrė taip pat buvo apklausta kaip liudytoja teisėsaugos atliekamame tyrime dėl galimos korupcijos Šiaulių ligoninėje, o įtarimai jai nėra pareikšti, ypatingą nuostabą dėl galimų R. Šalaševičiūtės veiksmų išreiškė buvęs konservatorių lyderis Andrius Kubilius.

„Sunku patikėti, kad nuo milijoninių ES projektų kontraktų R. Šalaševičiūtė reikalavo dalies savo asmeninėms reikmėms. Todėl STT turėtų tirti, ar ministrė, reikalaudama kyšių, nerinko neteisėtos paramos savo atstovaujamos partijos rinkimų kampanijai finansuoti“, - teigia A. Kubilius.

Seimo opozicijos lyderis pabrėžia, kad kylant vis naujiems faktams dėl R. Šalaševičiūtės veiklos, kyšio davimo ir galimo kyšio reikalavimo, būtinas skubus jos atsistatydinimas.



Sunku patikėti ne tuo, kad ministrė galėjo duoti ar reikalauti kyšių. Sunku patikėti, kad šį kartą lyg yla iš maišo išlindo nereikšmingas, jau net negalimas dėl senaties tirti faktelis, kurį taip vieningai visuomenei kaip didžiausią nusikaltimą pristatė ir Lietuvos kairieji, ir dešinieji, ir net prezidentė.

Sunku patikėti, kad jie visi taip vieningai – lyg būtų vienas draugiškas kumštis – pageidauja tokio lengvo ir paprasto šio skandalėlio sprendimo – atsistatydinimo.

Tik visiškai nesunku patikėti, kad tas faktelis ištrauktas tyčia ir pačiu laiku, kad ministrė iki ateinančių metų rinkimų galėtų švariai ir garbingai pasitraukti iš politinės arenos kaip sąžinės balso ištiktoji. Toks „garbingas“ pasitraukimas iš pareigų socialdemokratei suteiks puikų šansą dalyvauti naujojoje rinkimų kampanijoje ir vėl bolatiruotis į Seimą.

2015 metų rugsėjo mėnesį Seimo narys Audrius Nakas ne dėl smulkaus papirkimo (korupcijos), o dėl valstybės papirkimo (politinės korupcijos) buvo parengęs ministrei interpeliaciją.

Tada prie šio paklausimo rengimo ir interpeliacijos kėlimo nepanoro prisijungti nei socialdemokratai, nei konservatoriai.

Tada ir prezidentei labai tiko meluojanti ir savo pažadų netesinti Sveikatos apsaugos ministrė. O dabar visiems sutartinai prireikė ne interpeliacijos, ne apkaltos, o tik savanoriško atgailos žingsnelio – atsistatydinimo.

Keista, kad jiems parūpo tada nėjusios ministrės pareigų R. Šalaševičiūtės kyšelis, bet visiškai nebuvo įdomūs kaltinimai dėl tų veikų, kurias ji padarė būdama ministre. Juk jos nusižengimai nė kiek ne mažiau „plauna valstybės pamatus“ (iš G. Landsbergio pastebėjimų apie V. Gapšį), kaip kad Vytauto Gapšio – tada net nebuvusio Seimo nariu – nusikaltimai. O juk dėl V. Gapšio naujasis konservatorių lyderis, jaunasis pirmininkas Gabrielius Landsbergis reikalauja nei mažiau, nei daugiau – apkaltos.

Seimo narys Audrius Nakas:

Noriu tik priminti, kad praėjusį rudenį mano paruošta interpeliacija ministrei nesulaukė jokio palaikymo, vieninteliai liberalai jai pritarė, pagarba jiems. Beje, nukrypsiu į šalį, bet, mano nuomone, liberalai pati labiausiai nemeluojanti partija Lietuvoje. Taip, galima sutikti ar nesutikti su tuo, ką jie siūlo, ką jie daro, bet veidmainystės juose randu mažiausiai, kaip bebūtų keista.

O interpeliacijos projekto daugiau niekas nepalaikė.

Socialdemokratų poziciją visiškai suprantu. Į bėdą papuolusi jų ministrė, jie turi ją kažkaip išsukti. Tačiau konservatorių pozicija… Galiu pasakyti tik tiek, kad vienas garbus konservatorius, didelis sveikatos apsaugos specialistas, tik pasijuokė iš šio interpeliacijos teksto, esą jis itin prastai paruoštas. Pasiūlius ją patobulinti kartu, konservatorius nuėjo nieko nepasakęs…

Na, bet konservatoriai ir yra konservatoriai, didelė piktžaizdė visai Lietuvai jau ne vieną dešimtmetį…



LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARIŲ   
INTERPELIACIJA  
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei

2015 m. rugsėjo mėn.      d.

Vilnius   

2014 metų rudenį Specialiųjų tyrimų taryba (toliau – STT) paskelbė išvadas, kuriose teigiama, jog šiuo metu neužtikrinama, kad būtų vykdomas galimų rizikos veiksnių vertinimas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kad ministerija nevykdo jai priskirtų kontrolės funkcijų dėl organų donorystės ir transplantacijos procedūrų, nėra sukurta skaidri ir efektyvi asmens sveikatos priežiūros įstaigų galimų pažeidimų tyrimo procedūra. Ministrė R. Šalaševičiūtė iš dalies pripažino paskelbtų išvadų teisingumą, patvirtindama, kad trūkumai yra vadybiniai, kai kurios procedūros esą galėtų būti vykdomos sparčiau.

2014 metų gruodžio pradžioje vėl nuskambėjo skandalas – STT buvo pradėtas tyrimas dėl Sveikatos apsaugos ministerijos rengto konkurso į Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovo postą. Į teisėsaugą dėl buvusio sveikatos apsaugos viceministro G. Černiausko ir premjero A. Butkevičiaus elgesio per šį konkursą kreipėsi konservatorė A. Bilotaitė. Ministrės R. Šalaševičiūtės reakcija į šiuos įvykius nebuvo išreikšta.

2015 metų kovo mėnesį STT pareigūnai, atlikę ilgą laiką trukusį kriminalinės žvalgybos tyrimą sveikatos apsaugos srityje, pranešė nustatę nusikalstamą korupcinę schemą, kurioje dalyvavo vienos farmacijos kompanijos atstovai ir įvairių šalies gydymo įstaigų gydytojai. Kaip jau pranešta, pradėtas didelės apimties ikiteisminis tyrimas dėl galimo stambaus masto papirkimo, kyšininkavimo ir apgaulingo apskaitos tvarkymo. Vasario 24 dieną Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje buvo sulaikyta 11 farmacijos kompanijos darbuotojų, įmonės patalpose, sulaikytų asmenų namuose, darbo vietose ir automobiliuose atliktos  kratos.

STT pranešime skelbiama, jog įtariama, kad šios įmonės atstovai buvo susitarę su savo aptarnaujamų daugiau kaip 30 Lietuvos miestų ir rajonų gydymo įstaigų gydytojais, kad jie už neteisėtą atlygį rekomenduotų pacientams įsigyti brangius jų įmonės produktus ir nesiūlytų konkuruojančių įmonių platinamos panašios pagal sudėtį farmacinės produkcijos. STT pareigūnų turimais duomenimis, gydytojams papirkti vien per 2014 metus kyšiams įmonė galėjo skirti daugiau kaip 0,5 mln. litų (apie 145 000 eurų). Šioje nusikalstamoje sisteminės korupcijos veikloje, įtariama, dalyvavo daugiau kaip 100 Lietuvos gydytojų. Ir vėl visuomenė neišgirdo iš ministrės R. Šalaševičiūtės jokio tokių korupcinių schemų vertinimo, nebuvo prisiimta atsakomybė už nuolat skandalų krečiamą sveikatos apsaugos ministeriją, nepaminėti veiksmai, kurių bus imtasi panašių nusikalstamų schemų veikimo užkirtimui.

2015 metų vasario mėnesį Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai, atlikę korupcijos rizikos analizę, nustatė, kad valstybės parama ortopedijos techninėms priemonėms (toliau – ortopedijos priemonės) įsigyti gali būti teikiama neefektyviai ir neskaidriai.

Išsami šios srities analizė atskleidė, kad viena iš didžiausių problemų šioje srityje yra tai, kad dalis šiuo metu į pagal užsakymą gaminamų ortopedijos priemonių sąrašus įtrauktų priemonių yra gaminamos serijiniu būdu ir nesukurtas efektyvus kontrolės mechanizmas ortopedijos įmonėms, imituojančioms užsakomųjų ortopedijos priemonių gamybą, nustatyti. Šios aplinkybės sudaro sąlygas ortopedijos priemonėmis prekiaujančioms įmonėms piktnaudžiauti ir įsigytas serijinės gamybos priemones parduoti kaip priemones, pagamintas pagal užsakymą, imituojant jų gamybos procesą. Tokiu būdu įmonės gali neteisėtai pasinaudoti valstybės kompensacija, skiriama individualių ortopedijos priemonių gamybos išlaidoms kompensuoti. Korupcijos riziką šioje srityje didina ir tai, kad pacientai faktiškai neturi galimybių lengvai prieinamu būdu patikrinti, ar jiems buvo išduota ortopedijos priemonė. STT pareigūnai, siekdami, kad valstybės parama ortopedijos priemonėms įsigyti būtų teikiama skaidriau ir būtų efektyviai naudojamos šiam tikslui skirtos valstybės lėšos, pasiūlė Sveikatos apsaugos ministerijai ir Valstybinei ligonių kasai prie Sveikatos apsaugos ministerijos:

1. Vykdant ortopedijos įmonių kontrolės procedūras vertinti ne tik pagal užsakymą gaminamų ortopedijos priemonių išrašymo ir išdavimo įmonėse teisėtumą, bet ir tai, ar įmonėse iš tiesų vykdoma ortopedijos priemonių gamyba pagal užsakymą.

2. Ortopedijos priemonių gavėjams (pacientams) sudaryti galimybę patiems įvertinti, ar nebuvo pažeistos jų teisės skiriant ir išduodant šias priemones.

3. Svarstyti galimybę ortopedijos techninių priemonių gamybos pagal užsakymą paslaugas įsigyti viešųjų pirkimų būdu.

2015 metų rugpjūčio mėn. ministrė R. Šalaševičiūtė visuomenę informavo, kad, iškilus skandalui, šį klausimą ji yra aptarusi su STT vadovu S. Urbanavičiumi ir jie kartu nusprendė, kad ministerija kol kas susitvarkys pati, be teisėsaugininkų pagalbos. Tariamai STT reikiamų specialistų neturi, o Sveikatos apsaugos ministerija turi, todėl pirminėje stadijoje tyrimą atliks R. Šalaševičiūtės vadovaujama ministerija.

Pažymėtina, kad 2015 metų kovo mėn. kilus skandalui dėl  nusikalstamos korupcinės schemos, kurioje dalyvavo farmacijos kompanijos atstovai ir įvairių šalies gydymo įstaigų gydytojai, ministrė viešai paneigė savo galimybes atlikti tyrimą savarankiškai:
„Sveikatos apsaugos ministerija nėra nei Specialiųjų tyrimų tarnyba, nei prokuratūra, todėl tyrimų neatliks, bet mes apie įtartinus atvejus galime iškart informuoti atitinkamas institucijas, kurios imsis reikiamų veiksmų.“

Sveikatos apsaugos ministrės R. Šalaševičiūtės pasiryžimas atlikti tyrimą, aiškinantis nusikalstamas veikas, kelia abejones jos sugebėjimu realiai vertinti šiandieninę padėtį Sveikatos apsaugos ministerijoje. Tokiu vengimu leisti teisėsaugos institucijoms atlikti savo darbą galimai siekiama nuslėpti dar didesnes problemas ar korupcines schemas sveikatos apsaugos srityje.

Kaip teigiama Europos Komisijos ataskaitoje dėl Europos Sąjungos kovos su korupcija, Lietuva turi sukurti kovos su smulkiuoju kyšininkavimu sveikatos apsaugos srityje sistemą, sveikatos apsaugos ministerija privalo nedelsdama imtis aktyvesnių korupcijos prevencijos veiksmų ir mažinti smulkiąją korupciją.

2015 metų sausio mėnesį prezidentė D. Grybauskaitė apsilankė Vaiko raidos centre, kuris vienintelis Lietuvoje teikia kompleksinį gydymą vaikams, turintiems raidos ir elgesio sutrikimų. Šalies vadovė po apsilankymo šiame centre liepė jį iškraustyti iš netinkamų patalpų iki rugsėjo ir informavo, kad kitaip iš posto teks trauktis pačiai sveikatos apsaugos ministrei R. Šalaševičiūtei. Ministrė R. Šalaševičiūtė, paaiškinusi, kad Vaikų raidos centrui yra rezervavusi 3,5 milijono eurų, pažadėjo Vaikų raidos centrą iškelti iš patalpų iki rugsėjo mėnesio, tačiau į naujas patalpas minėtą centrą įkelti numatė tik 2018 metų gruodžio mėnesio 31 dieną. Tokiu būdu sveikatos apsaugos ministrė akivaizdžiai imituoja Vaikų raidos centro problemos sprendimą, tikrovėje beveik dvejiems metams panaikindama vienintelę Lietuvoje gydymo įstaigą, teikiančią kompleksinį gydymą vaikams, turintiems raidos ir elgesio sutrikimų.

Įvertinę sveikatos apsaugos ministrės R. Šalaševičiūtės akivaizdžią kompetencijos stoką, abejones keliančius veiksmus, įtartiną, galimai net nusikalstamą neveikimą, kuriais diskredituojama  sveikatos apsaugos sistema, leidžiama korupcijai klestėti vienoje svarbiausioje žmogaus socialinės gerovės srityje, menkinamas Lietuvos piliečių pasitikėjimas valstybe, savo sveikatos apsauga, mes, žemiau pasirašiusieji Lietuvos Respublikos Seimo nariai, vykdydami savo konstitucinę pareigą vertinti Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir jos atskirų narių veiklą bei vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos Konstitucijos 61 straipsniu ir Lietuvos Respublikos Statuto (1994 m. vasario mėn. 17 d. Nr.I-399) 9 straipsnio „c“ punktas, 219 straipsnio 1 dalis, teikiame interpeliaciją Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei ir reikalaujame atsakyti į šiuos klausimus:

1. Atsižvelgdami į aukščiau pateiktas STT išvadas, nustatytus jūsų vadovaujamos ministerijos veikloje pažeidimus, kokių priemonių ėmėtės pažeidimams pašalinti (paminėti konkrečius atvejus, asmenis, nubaustus už pažeidimus, prevencijos priemones, siekiant užkirsti kelią būsimiems analogiškiems pažeidimams atsirasti)?

2. Kaip šiuo metu vykdomas galimų rizikos veiksnių vertinimas asmens sveikatos priežiūros įstaigose, kontrolės funkcijos dėl organų donorystės ir transplantacijos procedūrų, tai yra srityse, kuriose nustatytus trūkumus jūs pavadinote vadybiniais?

3. Kaip jūs pati vertinate Sveikatos apsaugos ministerijos 2014 metų gruodžio mėnesį rengtą konkursą į Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos vadovo postą bei buvusio sveikatos apsaugos viceministro G.Černiausko ir premjero A. Butkevičiaus elgesį per šį konkursą?

4. Kokių veiksmų ėmėtės korupcinių schemų, kuriose dalyvauja farmacininkai ir gydytojai, prevencijai? Ar jūs atlikote patikrinimą dėl tokio nusikalstamo veikimo kitose medicininėse įstaigose (be tų, dėl kurių jau vyksta ikiteisminis tyrimas)?

5. Kadangi jūs prisiėmėte atsakomybę dėl galimos korupcijos, valstybės pinigų pasisavinimo dideliu mastu, parduodant tariamas ortopedijos technines priemones, atsakykite, kokia yra šiuo metu jūsų atliekam tyrimo eiga, rezultatai, kokia nustatyta žala, padaryta valstybei, kokie kalti asmenys nustatyti, kokios poveikio priemonės buvo pritaikytos šiems asmenims?

6. Jei Vaikų raidos centras, iškeltas iš patalpų, esančių Vytauto g., Vilniuje, šių metų rugsėjo mėnesį, pradės veikti tik nuo 2018 metų gruodžio mėnesio 31 dienos, kokia kita gydymo įstaiga teiks minėtu laikotarpiu kompleksinį gydymą vaikams, turintiems raidos ir elgesio sutrikimų?

7. Ar yra atliktas auditas, kiek iš viso kainuos Vaikų raidos centro perkėlimas ir kiek kainuotų patalpų, kuriose dabar yra įsikūręs centras, remontas?

8. Ar patalpų remontui nepakaktų aukščiau paminėtų rezervuotų 3,5 milijono eurų?

9. Kadangi prezidentė D. Grybauskaitė skyrė Vaikų raidos centro problemai išspręsti daugiau nei aštuonis mėnesius, tai yra, iki rugsėjo mėnesio, tai, ar nepavykus tinkamai ir laiku išspręsti centro perkėlimo klausimo, jūs esate pasiruošusi garbingai atsistatydinti, kaip to pageidavo prezidentė?

10. Kaip vertinate savo vadovaujamos ministerijos veiklą, per paskutinius metus išaiškėjus tokiam kiekiui ir mastui korupcinio pobūdžio pažeidimų?

11. Ar prisiimate atsakomybę už tai, kad jūsų jau antrus metus vadovaujamoje ministerijoje nuolat fiksuojami veiklos pažeidimai, nuolat kyla korupciniai skandalai?

12. Kaip manote, ar gali sveikatos apsaugos sistemai vadovauti asmuo, kuris nesugeba vadovautis Europos Komisijos ataskaitos dėl Europos Sąjungos kovos su korupcija išvadomis, neatsižvelgia į STT tyrimus?

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
44. melynas chalatas kim jong grybas
(2016-02-09 19:21:37)
(109.252.216.39) Parašė:

o jei dar ziuronus pasikabintu tai visai neatskirtumem



43. mergaite
(2016-02-05 13:32:48)
(178.236.196.132) Parašė:

Šalaša gan fotogeniška panelė



42. Nakai.
(2016-02-03 11:32:41)
(78.58.135.55) Parašė:

liberalams pagarba, tai labiausiai nemeluojanti partija, mažiausiai juose yra veidmainystės.... Liberalams pagarba ir už tai, kad suruošė interpeliaciją Venckienei ant kurios šluotos, ponas Nakai,įjojai į seimą. Mačiau filmuotą medžiagą iš seimo koridoriaus, kuriame stovėjo būrelis jaunųjų liberalų, tai Garliavos"vialnias", Ūsą iki balutės lydėjęs Šimašius,gėjų plakato nešikė Kuodytė, kuriai liberalas Ūsas dėkojo už "gerai atliekamą darbą" prieš Venckienę. Liberalams pagarba.



41. Jonis
(2016-02-02 23:01:49)
(88.216.20.86) Parašė:

Ukrainos specialioje spaudoje donorystes tema gvildenama nuodugniai : health-ua.org/news/10938.html



40. Jonis
(2016-02-02 22:12:11)
(88.216.20.86) Parašė:

Suo pakastas ne ten. Nuoroda: Ar zinote kiek atvezta lektuvais i Lietuva is Ukrainos per karo veiksmus zuvusiu kariu - donoru organu konteineriu? Mauras atliko savo darba...



39. Jonis
(2016-02-02 22:00:35)
(88.216.20.86) Parašė:

Ne ten ieskome. Pabandykit Svedijos,UK, USA daktarui ar policininkui isiulyti. Kam jam, gaunanciam 50 tukst. EUR per metus 'trinti' kazkokius 100 EUR, po netekti darbo ir valstybines pensijos.



38. Labai idomu,
(2016-02-02 21:47:42)
(76.224.238.41) Parašė:

I rajonus atvaziuoja seimo nariai,ministrai,juos vaisina-pietauja,vakarieniauja,tai cia irgi ponuliams reiketu atsistatydinti ,kas cia ,ar ne korupcija,o kas del mediku,tai kodel jiems yra iteisinta dovanu davimas,kas cia, ar ne korupcijos iteisinimas,ar kartais ne konservatoriu iniciatyva tas buvo padaryta...



37. Paprastas
(2016-02-02 20:23:49)
(88.118.179.138) Parašė:

Visas straipsnis ir „interpeliacija“ yra paistalai(sapaliojimai). Vėl su ta nelaiminga korupcija... Na nėra ne „mažos“, nei „didelės“, nei „smulkaus papirkimo (korupcijos)“, nei „valstybės papirkimo (politinės korupcijos)“, nei socialinės, nei seksualinės ir t.t., Korupcijos. Yra atskyri nusikaltimai, kurie smulkiai aprašyti BK straipsnių dispozicijoje. Nevienas profesorius, dar nesugebėjo aprašyti korupcinio nusikaltimo sudėties (objektas, dalykas, objektyvioji pusė, subjektyvioji pusė, ir t.t.), o tai reiškia, kad jį negalima kvalifikuoti... jo tiesiog NĖRA. Realiai, korupcijai artimas yra kolaboravimas, grubiai - valstybės išdavimo rūšis, tačiau ne karinio konflikto, okupacijos, ar aneksijos metu, o taikos metu. Ir padėjimas ne „priešiškai valstybei“, o ‚draugiškai“, aljansams, sąjungos ir t.t.. Liaudiškai - tvirkinimas „valdžia“(galimybė „ilgai“ išbūti valdžioje). Lietuvoje pastoviai žūdami žmonės, policininkai savivaliauja su ginklais ir t.t., tačiau niekas interpeliacijų ministrams nerašo... teisingumo ministrą nekaičia ir t.t. Akivaizdu, kad sudirbo šakalų REFLEKSAS.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 



Naujausi