2019 m. gruodžio 15 d.

 

Bus siekiama nusipirkti Lietuvos energetinės nepriklausomybės garantą „Independence“

16
Paskelbta: 2018-08-20 18:25 Autorius: ekspertai.eu
Nuotr. lrv.lt
Nuotr. lrv.lt

Vyriausybė informuoja, kad bus siekiama iki 2024 metų nusipirkti Lietuvos energetinės nepriklausomybės garantą, plaukiojantį suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą „Independence“ (vok. „Unabhängigkeit“). Šiuo metu šį terminalą mūsų valstybė nuomojasi iš privačios firmos.

Tokia naujiena skelbiama Vyriausybės pranešime „Ekonominės infrastruktūros plėtros komisija: ekonomiškai naudingiausias sprendimas – SGD laivo-saugyklos įsigijimas“.

Komisijos vertinimu, tai ekonomiškai naudingiausias ir strategiškai tvariausias pasirinkimas Lietuvai. Jis užtikrins konkurencingas dujų kainas ir mažiausią SGD infrastruktūros išlaikymo kainą trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje.

Sprendimas dėl SGD terminalo įsigijimo priimtas atsižvelgiant į techninę ir ekonominę alternatyvų analizę ir nepriklausomų tarptautinių konsultantų rekomendacijas.

„Šiandien mes nevertinome paties SGD laivo-saugyklos įsigijimo aplinkybių, jo dydžio ir kainos pagrįstumo. Šie sprendimai buvo priimti gerokai anksčiau ir mes neturime jokios galimybės jų keisti. Šiandien svarbiausia maksimaliai užtikrinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei mažinti gamtinių dujų kaštus gyventojams“, - pasakė premjeras Saulius Skvernelis.

Buvo vertinamos dvi pagrindinės alternatyvos – SGD terminalo ilgalaikė nuoma po 2024 m. ir terminalo pirkimas. Didžiausią naudą vartotojams sukuria sprendimas įsigyti SGD terminalą nuo 2024 m. Priimant sprendimą dėl terminalo įsigijimo po 2024 metų, siūloma terminalo išlaikymo kaštus, tenkančius pagal dabartinį modelį, paskirstyti ilgesniam laikotarpiui. Tai leis jau nuo 2019 m. mokestį už SGD infrastruktūrą vartotojams sumažinti kasmet mažiausiai po 23 mln. eurų (nuo 66 mln. eurų iki 43 mln.).

„Žinant, kad Lietuvai ateityje būtinas ilgalaikis SGD tiekimo užtikrinimas ir dėl energetinio saugumo, ir dėl konkurencingų kainų, rinkomės tą variantą, kuris duodą didžiausią ekonominį efektą ir ilgalaikėje perspektyvoje yra strategiškai tvariausias. Lietuva savo rankose išlaikys prieigą prie tarptautinių SGD rinkų ir kartu turės didžiausią lankstumą ir galimybes ateityje greitai reaguoti į besikeičiančią rinkos situaciją“, - pasakė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Kaip parodė tarptautinės nepriklausomos konsultacinės bendrovės „Pöyry Management Consulting“ atlikta studija, SGD terminalas ir po 2024 m.  išliks vieninteliu ir pagrindiniu Lietuvos rankose esančiu kainų spaudimo instrumentu. Konsultantų vertinimu, neužtikrinus ilgalaikio SGD tiekimo importo, nebus užtikrintas pakankamas konkurencinis spaudimas rusiškų dujų kainai. SGD terminalas eliminuoja rizikas dėl regione dominuojančio tiekėjo „Gazprom“ galimybių piktnaudžiauti dominuojančia padėtimi rinkoje ir nepagrįstai didinti dujų importo kainas vartotojams. Atsisakius SGD terminalo, ekspertų vertinimu, „Gazprom“ rusiškų dujų importo kainas galėtų padidinti iki 20 proc., kas reiškia iki 160 mln. eurų permoką kasmet.

Sprendžiant terminalo išlaikymo iki 2024 m. kaštų mažinimą, Seimo rudens sesijoje bus inicijuojami su šiuo sprendimu susiję reikiamų teisės aktų pakeitimai.

Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo plane numatyta, kad sprendimai dėl ilgalaikio SGD tiekimo užtikrinimo turi būti priimti iki 2018 m. pabaigos.

Klaipėdos SGD terminalas yra tarp efektyviausiai savo pajėgumus išnaudojančių SGD terminalų Europoje, kuris tiekia apie pusę visų Lietuvoje suvartojamų gamtinių dujų.

Susiję:

Paskutinis B. Lubio interviu prieš pašalinimą


„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
16. Dzukas > 15. senis
(2018-08-22 19:25:48)
(93.100.87.209) Parašė:

Saipytis mes galim iki begales, bet realiai tai marazmas - Lietuva, SGD pagalba, uz dujas vidutiniskai permoka apie 300 milijonu i metus. Tai lygu pajamu mokesciui i metus. Visos tarptautines prekybos mokesciai sudaro tris kartus mazesne suma. Tai net ne marazmas, tai nusikaltimas.15. senis 9-am Dzukui
(2018-08-22 18:46:39)
(84.15.179.63) Parašė:

nesakyciau, kad rusai visai be patirties. Jie gi sutare su Magnolija, kad Lietuvai rusiskas dujas pardavines tik per Norvegija, uz triguba kaina. Kiekiai nedideli, bet duju kaina ES islaikyti didesne padejo. Rusai ir Ukrainai zada, kad nerauks ju vamzdzio, tik tokiu atveju, jeigu tai bus pateisinama ekonomiskai. Manau, Parosenka, irgi sutiktu rusiskas dujas pirkti per Norvegija, otkatai didesni.14. Darijus
(2018-08-21 20:38:38)
(83.190.238.83) Parašė:

Teisingas sprendimas - Durnių laivas privalo turėti savo gelbėjimo valtį, todėl kaina nesvarbi.13. stasys
(2018-08-21 20:36:10)
(90.140.169.247) Parašė:

Vytui ... Jus gal ne Vytas o skardžius ? ana asoba irgi taip skaičiuoja , jei jau nuperki tai Jis ir nieko nekainuoja savo išlaikimu ,..nu ka iš rankinio-plūgo paimsi .? metalo šmotas ir yra metalo šmotas ..Leiskite paklausti o kodėl tie 'Zigmai' nenori pasinaudoti kita, pigesne, Konstitucine galimybe ginti ta vieša interesą ??.. susirinkus prie Seimo ir kas antra diena galėtumėte ten švilpauti ir šašlykus kepti ..vėliau skelbti bado akcijas eksponuoti RU TV susitraukiančius pilvus iš bado ir t.t. ?? Gal atsirastu palaikymas ir putino o ans ant 200L bačkos užsiropštęs paskelbtu savo asmenine bado akcija palaikant minti .!! Aš čia gal kiek per toli mintimi nuropojau ..bet ka reiškia mano ropojantis užmojai prieš tokius svieto lygintojus. !!12. Senis Šaltis
(2018-08-21 19:26:09)
(88.222.97.16) Parašė:

O, jei parduos, tik kaina paprašys keturgubą, nei naujas?11. alius
(2018-08-21 19:23:59)
(78.61.181.245) Parašė:

" bus siekiama iki 2024 metų nusipirkti Lietuvos energetinės nepriklausomybės garantą".Vojėtau,o jeigu neparduos.Kas tada bus?10. Vytas
(2018-08-21 13:26:49)
(62.80.225.75) Parašė:

SGD terminalo afera, pradėta konservatorių, tęsiasi. Ir kiek dar panašių aferų Lietuvoje, bus težino vienas Dievas. Iš konservatorių aferos vadžias perėmę žalieji valstiečiai, matyt, neatsispyrė pagundai: vietoj to. kad konservatoriams iškeltų baudžiamąją bylą už šį tautos apiplėšimą, jie nutarė ir patys uždirbti. O kurgi Lietuvos VSD, kuris iki šiol nepamatė to pavojaus Lietuvai, nors pastebėjo, kad Z.Vaišvila, A.Nakas ir kiti KONSTITUCINĖMIS PRIEMONĖMIS stengiasi paveikti valdžią. Ir tai viešai paskelbė. O ar išsinuomoti SGD terminalą už trigubai didesnę kainą negu jis kainuoja nusipirkti ne nusikaltimas? Kažkoks absurdas: jei veiki Konstitucijos rėmuose, tai tu esi nusikaltėlis, o jei vykdai atvirą korupcinį veiksmą, tai elgiesi teisingai?9. Dzukas
(2018-08-21 12:05:50)
(93.100.87.209) Parašė:

Rusai neturi tokios patirties kaip amerikonai, todel naiviai siule savo dujas. Reikejo iskart siulyti vamzdziu amerikoniskas is Luizianos. Jokiu klausimu nebutu. Paziurekit - amerikonai veza amerikoniskas dujas is Ust-Lugos i Lietuva ir Europa, gabena i Ukraina Pensilvanijos angli is Kemerovo. Jokiu kivircu ir nesusipratimu nekyla. Neturi rusai patirties prekyboje...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras