2024 m. gegužės 20 d.

 

Atnaujinta Nacionalinio saugumo strategija, atsižvelgus į pakitusią saugumo aplinką po Rusijos agresijos Ukrainoje

3
Paskelbta: 2017-01-17 19:28 Autorius: ekspertai.eu
Asociatyvinė KAM archyvo nuotrauka (aut. Alfredas Pliadis).
Asociatyvinė KAM archyvo nuotrauka (aut. Alfredas Pliadis).

Lietuvos Respublikos Seimas sausio 17 d. pritarė naujajai Nacionalinio saugumo strategijai, kurioje įvardijami nacionalinio saugumo interesai, grėsmės, pavojai ir rizikos veiksniai, taip pat prioritetai ir uždaviniai.

„Nacionalinio saugumo strategija buvo atnaujinta atsižvelgus į pakitusią saugumo aplinką po Rusijos agresijos Ukrainoje. Tai – realistiškas ir kartu ambicingas dokumentas, nubrėžiantis gaires visapusiškam nacionalinio saugumo stiprinimui“, – teigė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. 

Dokumente deklaruojama, kad Lietuva nė vienos valstybės nelaiko savo priešu, tačiau taip pat pabrėžiama, kad dabartiniu laikotarpiu pagrindinę grėsmę kelia agresyvūs Rusijos Federacijos veiksmai, pažeidžiantys visuotinėmis tarptautinės teisės normomis ir principais pagrįstą saugumo architektūrą.

Nacionalinio saugumo strategijoje nurodoma, kad konvencinės karinės grėsmės Lietuvos Respublikai ar kitai regiono šaliai nebėra teorinės, o karinės ir nekarinės priemonės, nukreiptos prieš Lietuvos Respublikos nacionalinį saugumą gali būti taikomos išvien. Lietuvai ypatingą grėsmę kelia užmaskuotos karinės ir žvalgybinės grėsmės, informacinės ir kibernetinės grėsmės.

Ekonominė ir energetinė priklausomybė, nesaugios branduolinės energetikos plėtojimas šalia Lietuvos sienų, terorizmas, korupcija, socialinė ir regioninė atskirtis, demografinė krizė taip pat yra įtraukta tarp grėsmių, pavojų ir rizikos veiksnių nacionaliniam saugumui.

Dokumente atspindėtos priemonės stiprinti nacionalinius gynybos pajėgumus ir NATO kolektyvinį atgrasymą, fiksuotas įsipareigojimas 2018 m. gynybai skirti 2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto ir užtikrinti tolesnį finansavimo didinimą.

Aukštas prioritetas skiriamas priemonėms, skirtoms didinti Lietuvos atsparumą kibernetinio ir informacinio saugumo, viešojo saugumo, ekonominio ir energetinio saugumo, socialinio saugumo srityse, demografiniams iššūkiams. Vienas iš prioritetų skirtas – visuomenės pasirengimo valstybės gynybai ir pilietinės visuomenės stiprinimui.

Nacionalinio saugumo strategiją parengė krašto apsaugos ministro vadovaujama tarpinstitucinė darbo grupė. 2016 m. rugsėjo 19 d. dokumentui pritarė Valstybės gynimo taryba, o 2016 m. spalio 12 d. – Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Nacionalinio saugumo strategija nustato ilgojo ir vidutinio laikotarpių nacionalinio saugumo politikos prioritetus ir uždavinius, tačiau ji turi būti atnaujinama pasikeitus saugumo aplinkai.

Šaltinis: kam.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
3. NUOMONĖ
(2017-01-18 14:41:31)
(78.56.158.86) Parašė:

Palaukime Trumpo ir Putino susitikimo - juk svarbu ne sukurptas popierinįs nacionalinės strategijos dokumentas, o gyvenimo realybė - kieno įtakos zonoje pasaulio didieji paliks Lietuvą.



2. Nuomonė
(2017-01-18 12:49:59)
(188.69.193.40) Parašė:

Mano nuomone, etiniais sumetimais, tokiame dokumente tiesiog negalima vardyti konkrečios dar ir kaimyninės valstybės, prieš kurią nukreipta visa strategija, ar koks jos atskiras punktas, nebent būtų karo stovis su ta valstybe. Tai, be kita ko, yra nesaugu. Ypač, jei valstybė, tai vardijanti, yra nykštukinė, ekonomiškai ir kariškai neįgali įvardytos valstybės atžvilgiu. Tai gali išprovokuoti didelę valstybę kokiems nors priešiškiems veiksmams. Prisiminkime, "neprileidome ivano prie vamzdžio", ir vamzdis rūdija tuščias...



1. Vadakste
(2017-01-18 02:52:20)
(78.58.56.171) Parašė:

Tai , kad Ukrainoje kariauja ne Rusijos valstybe , o Ukrainos gyventojai - pilieciai . Tenai vyksta kaip ir pilietinis karas. Na nenori visi i ta ES , tai matyt ir sukilo gyventojai. Stop karui Ukrainoje , Donbase.Zmonijai reikalinga taika.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras