2020 m. balandžio 3 d.

 

Archfondo pokalbis: kritinės Baltijos regiono praktikos architektūroje

Paskelbta: 2013-04-17 10:59 Autorius: Almantas Bružas / pilotas.lt
Nuotr. iš archfondas.lt
Nuotr. iš archfondas.lt

Architektūros fondas baigia savo 9-ąjį pokalbių ciklą, skirtą disidentiškumui architektūroje. Paskutinio pokalbio tema – kritinės Baltijos regiono praktikos. Architektė bei rašytoja Ieva Zibarte (Latvija), architektūros istorikė Marija Drėmaitė (Lietuva) ir architektūros kritikė Ingrid Ruudi (Estija) čia diskutuos apie skirtingas savo šalių architektūros kritinių praktikų formas, kurios buvo atsakas slogiai standartizuotos sovietinės architektūros kalbai.

 

Balandžio 18 dieną (ketvirtadienį) 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) vyks paskutinis pokalbių ciklo "Disidentiškumas architektūroje" renginys. Jame bus diskutuojama apie kritines Baltijos regiono praktikas sovietmečio architektūroje.

Ieva Zibarte susirinkusiesiems papasakos apie savo tyrimą ir atradimus, istorijas, susijusias su pokario modernizmu Latvijoje, aptars Baltijos šalių architektų ryšius su Vakarais ir pateiks įžvalgas, kokias pasekmes tokie ryšiai turėjo šio regiono architektūriniam kontekstui. Marija Drėmaitė svarstys, koks kritiškumas galėjo egzistuoti nelaisvoje visuomenėje, kokiomis formomis, kaip pastebimai ir kokio atgarsio jis sulaukė bei kokie buvo kitaip mąstančio architekto siekiai (savo kritiškumu praplėsti architektūros meno ribas ar kritikuoti politinį režimą ir ideologiją, ir ar šie du dalykai apskritai gali būti atsiejami). Ingrid Ruudi pateiks vieną iš galimų įžvalgų apie Estijos architektūros ir meno sceną „Perestroikos“ laikotarpiu. Pranešėja pristatys kritinių pozicijų įvairovę neramumų ir pasikeitimų akivaizdoje: žlungant Sovietų Sąjungos režimui ir kylant nacionalinės valstybės atkūrimo viltims.

Diskusijoje taip pat bus aptarta kritiškumo sąvokos samprata dabarties ir praeities architektūroje bei bus svarstoma, kaip disidentiškumo pozicija, dažnai siejama su nepriklausomybės judėjimais, galėtų būti naujai permąstyta ir priimta šiuolaikiniame Baltijos regiono kontekste. Pokalbį moderuos meno kritikė Lolita Jablonskienė. Pokalbis vyks anglų kalba.

Ieva Zībārte (Ryga) yra architektė, rašytoja ir kompanijos "Modernistai", užsiimančios dizainu, tekstais, parodų rengimu ir tyrimais, kūrybinė direktorė. 2010 m. ji kuravo parodą „Už užuolaidos. Architektė Marta Stana“, už ją buvo apdovanota Latvijos architektūros prizu. Nuo tada I. Zibarte dirba verslo srityje ir ieško naujų pokario laikotarpio istorijų.

Ingrid Ruudi (Talinas) interesų sritis yra architektūros ir meno susidūrimo vietos, kritinės ir dalyvavimą skatinančios erdvinės praktikos ir urbanistinės viešos erdvės. 2008 m. Venecijos architektūros bienalėje ji kuravo estų projektą "Gas Pipe", 2011 m. instaliacijų mieste festivalį LIFT11, Taline. Pastaruoju metu Ruudi tiria pereinamąjį 1980-1990 m. laikotarpį.

Marija Drėmaitė (Vilnius) yra architektūros istorikė, besidominti XX a. architektūros socialiniais ir technologiniais kontekstais, dalyvaujanti Šiaurės ir Baltijos šalių moderniosios architektūros istorijos projektuose, su kolegomis neseniai išleidusi knygą „Architektūra sovietinėje Lietuvoje“. Bendradarbiauja projekte www.modernizmas.lt.

Parengta pagal Architektūros [pokalbių] fondo informaciją.

www.pilotas.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras