2019 m. lapkričio 21 d.

 

Ar „Skype“ jau atrakino slaptas duris šnipinėtojams?

1
Paskelbta: 2012-07-25 00:02 Autorius: Balsas.lt

Bendrovė „Microsoft“, vykdydama naujus elektroninio sekimo įstatymus, gali suteikti techninę galimybę specialiosioms tarnyboms sekti įtariamų asmenų bendravimą „Skype“ tinkle.

Nauji JAV, Australijoje ir kitose šalyse parengti elektroninių komunikacijų sekimo įstatymai privers internetinės telefonijos programų gamintojus įdiegti jose technines priemones, leidžiančias pareigūnams teismo sprendimu klausytis juos dominančių asmenų pokalbių ir sekti jų susirašinėjimą, pranešė „Slate“. Iki šiol populiariausia IP telefonijos paslauga „Skype“ sugebėdavo atsispirti tokiems įvairių šalių teisėsaugos institucijų reikalavimams,  tačiau dabar padėtis keičiasi. O gal jau ir pasikeitė, tik apie tai „Skype“ mums nepraneš, sakoma pranešime.

„Skype“ jau daug metų buvo neįveikiama kliūtis specialiosioms tarnyboms: stiprus šifravimo algoritmas ir sudėtinga tiesioginio sujungimo (P2P) tinklo struktūra leido paslaugos vartotojams bendrauti visiškai nesibaiminant pasiklausymo. Antai 2007 m. Vokietijos policija skundėsi negalinti vykdyti pasiklausymo „Skype“ tinkle ir net prisipažino nusamdžiusi programinės įrangos bendrovę, kad sukurtų specialų Trojos virusą, kuris, įterptas į įtariamųjų kompiuterius, leistų fiksuoti jų bendravimą per „Skype“. „Skype“ atstovai taip pat ne kartą yra viešai pabrėžę komunikavimo savo tinklu saugumą.

Tačiau šį pavasarį hakeriai pastebėjo, kad „Skype“ galimai pakeitė savo P2P tinklo architektūrą taip, kad specialiosioms tarnyboms būtų paprasčiau periminėti tinklu siunčiamus duomenis. Savo ruožtu „Skype“ atstovai atmetė tokią prielaidą aiškindami, jog P2P tinklo restruktūrizavimas tebuvo techninis atnaujinimas, niekaip nesusijęs su šnipinėjimu. Tačiau praėjusią savaitę pakartotinai paprašyti atsakyti į klausimą, ar „Skype“ jau gali vykdyti teismo sankcionuotus pasiklausymo orderius, bendrovės atstovai, remdamiesi jos viešumo taisyklėmis, atsakė negalintys to nei patvirtinti, nei paneigti. Tebuvo apsiribota pareiškimu, kad „Skype“ „bendradarbiauja su teisėsaugos tarnybomis, kiek tai įmanoma teisiškai ir techniškai“.

Tepraėjus vos mėnesiui nuo 2011 m. gegužės, kai „Microsoft“ už 8,5 mlrd. dolerių įsigijo „Skype“, „Microsoft“ užpatentavo „sankcionuoto pasiklausymo“ per interneto telefonijos (VoIP) tinklus technologiją. Ji leidžia „nepastebimai nukopijuoti per ryšio seansą perduotus duomenis“, rašo „Slate“. Ar ši technologija buvo įdiegta į „Skype“ infrastruktūrą, kol kas neaišku.

„Skype“ privatumo apsaugos politikos 3 skyriuje nurodoma, kad „Skype“ ar jos partneriai, remdamiesi teisiškai pagrįstais teisėsaugos tarnybų ar įgaliotų valstybės institucijų prašymais, gali joms suteikti asmeninę savo vartotojų informaciją, bendravimo turinį ir (arba) internetu siunčiamus duomenis. Taip pat skelbiama, kad per „Skype“ tinklą išsiųstos tekstinės žinutės bus saugomos bendrovės serveriuose ne ilgiau nei 30 dienų, „nebent įstatymais būtų nustatytas kitoks laiko tarpas“.

Turint mintyje, kad „Skype“ turi daugiau nei 663 milijonus registruotų vartotojų, galima įsivaizduoti, kokį spaudimą iš įvairių šalių vyriausybių turėtų patirti paslaugos, leidžiančios kiekvienam nemokamai ir konfidencialiai bendrauti internetu, teikėjai. Kita vertus, būtent toks „Skype“ atvirumas ir iki šiol patikima asmeninių duomenų apsauga padėjo pasiekti milžinišką sėkmę rinkoje. Sumažėjęs atvirumas neišvengiamai pakirs vartotojų pasitikėjimą, o tai savo ruožtu kai kuriuos iš jų vers ieškotis kitų alternatyvų, pavyzdžiui, tokių, kaip atvirojo kodo „Jitsi“, siūlanti abipusį ryšio kanalo šifravimą, sakoma pranešime.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu
 
Komentarai

 
1. patarimas
(2012-07-25 13:49:17)
(94.126.178.1) Parašė:

Nėra tas Skype toks jau saugus ir stebuklingas,koks sukurtas įvaizdis.Net Skype pašnekovo IP adresą sužinoti yra nesudėtinga.Mano nuomone Google Talk daug saugesnis ir patikimesnis.Ir Gmail siunčiami elektroniniai laiškai saugesni-gavėjęs "Source" pamatys vieno iš Google serverių IP adresą,o ne jūsų asmeninį,kaip kokiame Inbox. Tačiau nereikėtų pamiršti,kad Rusijos FSB,grasindama uždrausti paslaugų teikimą Rusijoje,dar prieš porą metų išsireikalavo tiek Skype,tiek Gmail,tiek Hotmail,ICQ algoritmus iš minėtų kompanijų.Žinant šiltus ir net kartais intymius VSD santykius su FSB,visko gali būti ir pas mus.Tiek,kad beveik kasdien atsiranda panašių paslaugų tiekėjų,todėl visko jie tikrai nesukontroliuos.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras