2020 m. vasario 23 d.

 

Ar įsižiebs Vilties žiburėlis Seimo lange?

8
Paskelbta: 2012-11-19 07:57 Autorius: Dainius Paukštė
Martynas Gaubas, "Emigracija", 2012, Londonas. Nuotr. epac3.c-lab.co.uk/
Martynas Gaubas, "Emigracija", 2012, Londonas. Nuotr. epac3.c-lab.co.uk/

Po 2013 Naujų metų sutikimo – esu optimistas ir pasaulio pabaiga netikiu - koks nors žurnalistas praneš tautai: „dėl emigracijos iš Lietuvos 2012 metais galima iš žemėlapio ištrinti dar vieną miestą ir miestelį". Vėliau ekspertai patvirtins, kad migracijos balansas ir toliau yra neigiamas, kaip įprasta pastarąjį dešimtmetį, o Lietuva Europos Sąjungos suvestinėje lentelėje užima sau įprastinę paskutinę vietą.

Ar dar neatsibodo? Ar įmanoma pakeisti nusikalstamą politikų ir vykdomosios valdžios neveiklumą ir imtis realių žingsnių, kad ši padėtis būtų taisoma? Visą ketverių metų kadenciją Andriaus Kubiliaus vadovaujama vyriausybė klusniai vykdė globalistų programą dalyvauti naujos kokybės pasaulio piliečių atsiradime (mums dar nė netapus nei normaliais Lietuvos, nei Europos piliečiais), todėl Lietuvoje siaučiančiai emigracijai neskyrė absoliučiai jokio dėmesio. Tokio neveikimo rezultatai iškalbingi: per šios Vyriausybės kadenciją Lietuvą paliko (paliks) apie 200 tūkstančių piliečių. Priminsiu, jog bendri emigracijos rodikliai nuo nepriklausomybės atkūrimo laikų siekia 680 – 700 tūkstančių Lietuvos piliečių arba 18 procentų visų gyventojų! Jeigu visos vyriausybės būtų dirbusios taip „našiai“, kaip ši, jau būtume netekę daugiau nei milijono gyventojų. Nesuprantu, kodėl, tačiau Prezidentė buvo akivaizdi Vyriausybės neveiklumo šalininkė, nes savo metiniuose pranešimuose šią temą meistriškai apeidavo. Klausimas, ar jos patarėjai analizuodavo padėtį? Matyt, emigracijos tema ir šiame politiniame lygyje, ir Seime, ir Vyriausybėje buvo savotiškas tabu.

Vyriausybė ramino: sugrįš išvykę, nepergyvenkit... Aš manau, kad tikrąsias šios emigracijos pasekmes mes išvysime ne tada, kai ekonomika atsigaus ir galbūt kokie 10-20 procentų išvykusiųjų sugrįš, bet tada, kai Lietuvą ištiks koks nors naujas ekonominis, socialinis ar kultūrinis kolapsas. Tuomet pirmieji sparnus pakels tie, kurie bus sugrįžę, savo pavyzdžiu duodami pradžią naujai, dar didesnei masinės emigracijos bangai. Kuo remdamasis tai tvirtinu? Nagi tos pačios Airijos, kurią A. Kubilius laiko etalonu Lietuvai, pavyzdžiu. Iš pradžių privalau priminti: dėl emigracijos airiai prarado savo valstybinę kalbą ir greta jos valstybine kalba buvo paskelbta ir naudojama anglų. Dabar viešoje erdvėje retai išgirsi vietinę kalbą. Istorija moko: taip, kai kas iš airių grįžo į Tėvynę ir atsivežė pinigus (investicijas), bet užgyventą nekilnojamąjį turtą, o daugelis ir šeimas, paliko ten, kur prasigyveno. O prasidėjus ekonominei krizei, tokie asmenys be jokių skrupulų pirmieji nutraukė savo verslą, taip dar labiau apsunkindami savo „buvusios ar naujai atrastos“ Tėvynės ekonominę padėtį, tarsi patys būtų ne airiai, o eiliniai pasipinigautojai svetimoje šalyje. Vis dėlto optimizmo teikia Vokietijos pavyzdys. Jis moko, kad bendros verslo ir politikų pastangos krizės sąlygomis gali duoti net ir labai teigiamų rezultatų. Štai Vokietija, stambiausia ES ekonomika, šiandien turi tik 5,6 procento nedarbą (palyginkite: ES vidurkis - 10,3 procento, Ispanija - 24,5 procento, Graikija - 21,9 procento). Kur būtų buvusi Vokietijos ekonomika, jeigu jos darbdaviai būtų pasielgę kaip airiai arba lietuviai?

Labai pergyvenu, kad tokiu neveiklumu politikai, palikę emigraciją savieigai, savo rankomis įjungė valstybės susinaikinimo mechanizmą, nes sveikam išeiti iš emigracijos užsukto „užburto rato“ šansų lieka tikrai nedaug. Paskaitykite ne tik mūsų, bet ir išeivių spaudą. Greitai suvoksite: emigracija padalino šalį į dvi nesutaikomas stovyklas – tų, kurie piktinasi išvykusiais, ir tų, kurie šiam žingsniui pritaria. Kad ir kiek politikai ar ekonomistai kalbėtų apie migracijos naudą valstybei, iš tikrųjų ji yra laikina: emigrantai uždirbtus pinigus į Tėvynę siųs tol, kol šeimos nariai gyvens atskirai. Jau dabar šeimų susijungimas tapo masiniu reiškiniu ir, deja, tik į vieną pusę – iš Lietuvos. Skaitome ir apie tai, kad nieko neveikiančius politikus pastaruoju laiku gelbėję reemigrantai, su labai mažomis išimtimis, savo grįžimą į Lietuvą vadina klaida ir dabar jau išvyksta visam laikui.

Kalbėti apie tai, kad esame pasiekę emigracijos dugną – neverta. Emigracija gali tęstis iki paskutinio valstybės piliečio. Štai tada ir bus dugnas. Ribą peržengėme tuomet, kai viršijome natūralios migracijos lygį (3 procentus) ir prasidėjo prievartinės emigracijos periodas, besitęsiantis iki dabar. Valdžia nesugebėjo tinkamai sureaguoti į pagreitį įgavusį procesą. Manau, reikėjo suformuluoti aiškią ir politinę, ir ekonominę valstybės poziciją laisvo asmenų judėjimo ir naujai atsirandančių ekonominių galimybių sąlygomis. Gaila, bet šie klausimai nei vyriausybei, nei politikams nerūpėjo. O pasakyti visuomenei buvo galima daug (pavyzdžiui: išvykimas dirbti į kitas ES šalis yra gerai tuomet, kai ten išvyksta tik vienas šeimos narių ir laikinai. Kad pritardama ir palaikydama tokius žmonių siekius, valstybė imsis veiksmų, kad išvykusiems asmenims būtų suteiktas laikinai išvykusio asmens statusas (iki 5 metų), numatant tam tikras lengvatas (pvz., garantuojamas nemokamas privalomas sveikatos draudimas, vaikams siūlomi darželiai ir mokyklos, gal garantuojamas net buvusios darbo vietos išsaugojimas (?), sudaromos sąlygos investuoti uždirbtas lėšas Lietuvoje, kad vyriausybė garantuos bankams, jog laikinai išvykusiems būtų atidėtas kreditų, paimtų būstui įsigyti, grąžinimas, kad vyriausybė kategoriškai pasisako prieš išvykimą šeimomis ir ypač su vaikais, nes nuo pirmųjų atvykimo į svetimą šalį valandų prasideda integracijos į kitokią erdvę, nei Lietuva, procesas, prarandama tapatybė ir pan.). Tokia arba panaši politikų suformuluota pozicija ir griežtai kontroliuojamas procesas gal būtų įgavęs savotišką realų  „lietuviškos svajonės“ pavadinimą. Tai būtų rimtas politinis ir ekonominis planas, leidęs Lietuvai ir jos žmonėms prisitaikyti prie esamų sąlygų ir išnaudoti globalizavimo teikiamas galimybes. Neabejotinai turtėtų ir žmonės, ir valstybė, nekiltų problemų su tapatybe, nebūtų taip aršiai eksploatuojamas antrosios pilietybės įgijimo klausimas ir, aišku, neturėtume tokių viską žudančių emigracijos srautų.

Taigi, eilinį kartą iškyla politinės valios klausimas. Ar ateinančiai valdžiai šis klausimas rūpi? Juk rinkimų debatuose jis buvo akcentuojamas nuolat. Kaip bus dabar: ar rinkimai įvyko, ir galime pamiršti visus duotus pažadus, ar sulauksime ir konkrečių veiksmų? Airijos parlamento lange jau daug metų dieną ir naktį dega Vilties žvakutė – ji rodo pasaulyje išblaškytiems airiams kelią namo ir patvirtina tą faktą, kad politikai pagaliau suprato visą airių tautos tragizmą, kurį nulėmė emigracija.

Autorius yra LSDS pirmininko pirmasis pavaduotojas, jo blogą galima paskaityti čia.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu
 
Komentarai

 
8. "Baisioji" mailiaus byla
(2012-11-21 14:04:01)
(78.57.165.73) Parašė:

„Baisioji“ mailiaus byla, kas tai? Ar tai komedijų teatras? Ar absurdo teatras? Ar tai sumokėti pinigai už netikros bylos pagaminimą? Ar tai tyrėjų kvailumas ar tyrėjų daromi nusikaltimai? Ar tas ir tas vienu kartu? Byla tęsiasi jau 3 metus ir niekam, nei žiniasklaidai, nei politikams, nei teisėsaugai plačiaja prasme ji nebesvarbi, nors byla buvo skelbta kaip rezonansinė, niekas ja nebesidomi. Gal tik tiek ir tereikėjo - „patrimituoti“ ir į krūmus? Inkvizicija paskelbė žmones raganomis ir bando krauti laužą. Nors byloje nieko nėra ir negali būti, vien tik paistalai ir absurdas, toliau skleidžiamas melas ir blefas. 1.Ikiteisminis tyrimas pradėtas visiškai be jokio pagrindo (galima paskaityti: „Mailiaus“ byla: kaip FNTT tarnyboje „gaminami“ ikiteisminiai tyrimai, su pridėtu FNTT dokumentu) 2.Prokuroro kaltinamasis aktas remiantis „tyrėjų“ „ištyrimu“ surašytas visiškai nesuprantamai, be jokių, visiškai be jokių įrodymų, be jokių paaiškinimų, su prieštaravimais, be jokio pagrindo surašytais BK straipsniais (tokius kaltinimus galima surašyti kiekvienam praeiviui, teisėja jau buvo atmetusi tuos visus kaltinimus kaip nepagrįstus, bet prokuroras skundė tą atmetimą, nors tam neturėjo jokios teisės, nes tai priklauso ikiteisminio tyrimo medžiagai, o ne teisminiam nagrinėjimui, teismo procesas net nebuvo prasidėjęs) 3.Prokuroras Dainius Baraniūnas net sušilęs prieštaravo valstybės tarnautojų, aukštų pareigūnų - liudininku, kurie kaip patys sako „daug blogo žino apie mailiaus bylą“, pakvietimui liudyti teisme. Bet teisėjas kitų proceso dalyvių prašymu vis tik kvies į teismo posėdžius liudyti: Remigijų Žemaitaitį, seimo narį, buvusi Teisės ir teisėtvarkos komiteto narį, Kęstą Komskį, seimo narį, buvusi Antikorupcijos komisijos pirmininką, pagal seimo Etikos komisijos išvadas atleistą iš pirmininko pareigų nes kišosi į „mailiaus“ bylą), Valentiną Mazuronį, seimo narį, Raimundą Palaitį, buvusi VRM ministrą, kuriam yra (buvo) pavaldi FNTT, kurioje ši „mailiaus“ byla sukurta, Saulių Silicką, Nacionalinės mokėjimo agentūros direktorių. Labai keista, kad prokuroras Dainius Baraniūnas nenori kviesti šių liudininkų, kurie „žino daug blogo“ (ir patys tą sako) ir galėtų liudyti prokuroro naudai? Iki šio momento nei vienas prokuroro kviestas liudininkas neliudijo nieko blogo (yra garso įrašai) prieš bandomus apkaltinti asmenis, nes visi veiksmai „mailiaus“ byloje atlikti visiškai teisėtai, be menkiausių pažeidimų. (kodėl kviečiami liudyti anksčiau minėti pareigūnai, galima trumpai paskaityti komentare per Google: Liudininkai „mailiaus“ byloje) Viena televizija nufilmavo proceso dalyvio paaiškinimus, kodėl reikia kviesti šiuos svarbius liudininkus, bet televizija kažkodėl šio reportažo nerodo, gal kažkas draudžia, gal kažkam nenaudinga ši informacija, nes ši informacija kenkia netikros „mailiaus“ bylos gamintojams ir užsakytojams (dabar jie dreba). Visuomenės nariai, nebijokite, drąsiau, kviečiame visas žiniasklaidos priemones pasidomėti kas čia vyksta šioje netikroje sužlugusioje „mailiaus“ byloje! Pakvieskite į televizijas diskusijai! Žmogaus teisių gynėjai, aū, aū, atsiliepkite! Ar kam nors tai svarbu, nes rytoj raganomis būsite jūs?!7. Reikia
(2012-11-21 11:29:24)
(81.7.96.104) Parašė:

Sąjūdžio susivažiavimo aptari moralės,etikos,ekonomikos,emigracijos ir kitas temas.6. Nuomonė
(2012-11-20 22:45:35)
(84.15.185.6) Parašė:

Gal kam įdomu: užsieniečio nuomonė (2012 rugsėjį) apie Lietuvą ir fobijas ...Это отличительная особенность политического процесса в Литве - в нем преобладают эмоции, очень много популистской риторики. А трезвый и прагматичный расчет - в дефиците. ...Литва не самый крупный экономический партнер России. Экономические интересы России не здесь. Они в Евразийском союзе, они в «старой» Европе, в Латинской Америке. Где угодно - но не здесь. Да и в политическом смысле официальный Вильнюс тоже, прямо скажем, не хедлайнер. ...Увы, все социологические замеры говорят, что сегодняшние правящие (=konservatoriai) - аутсайдеры парламентской кампании. А ведь если бы они остались у власти, то это было бы даже очень честно по отношению к самим литовцам: было бы с кого спросить! Ведь «трудовикам» и социал-демократам, если они победят, придется не свои предвыборные обещания реализовывать, а разгребать то, что им оставят в наследство.5. zuokis
(2012-11-20 06:08:33)
(76.214.1.82) Parašė:

lietuva gera salis.gyvenimas vyksta kaip ir kitur.reikia ziureti tik pagrindines tv programas ir skaityti pagrindinius laikrascius;kur sokiai,durniavimai,sposai ir krepsinis,alus,parodos ir vel krepsinis,mados irpletkai,galivudo naujienos amerikoniskos,vel krepsinis,landsbergiu viesas pasisaipymas is baltu tautos,vel krepsinis ir vel rinkimai ir vel viskas is naujo.bet buvo labai baisus ir mums priesingas,svetimas karas,kuris po zudymu mus uzkrete labai baisia biologiskai zmones naikinancia bacila pavadinimu"mankurtai".visi Jos isradejai.....aplamai manau kad nebera prasmes toliau kazka postringauti,nes ima nervas.tik kazkaip iki skausmo liudna pasidaro kaip prisimenu 1940m,Skuca,Povilaiti ir tukstancius panasiu likimo tautieciu kazkoki Roma Kalanta,veliau siuolaikines priklausomybes visas aukas,ismesta ir uzmusta kazkoki V,Pociuna.dar veliau kazkokia tai mergaite,dar kazkoki A,Naka del kurio po rinkimu v,vasiliauskui reikejo visuomenei priminti,kad jis tik loti tesugeba ir kazkokias nesamones rasineja.dar kazkoks d,kuolio kompanjonas rasineja apie kazkoki dviguba dugna....na ne durniu laivas.tai 100% homo sovieticus valstybele europoje.be fabriku gamyklu su skolon pastatytais keliais aukstesniais pastateliais,praskolinta,apvogta,paniekinta ir isblaskyta....4. visiskas briedas
(2012-11-20 02:41:51)
(212.52.40.183) Parašė:

Vokietija todel maziausiai nukentejo, kad naudodamasi savo ekonomine ir politine hegemonija "paskandino" kitas EU valstybes ir deka to "isplauke".Bet ir jai ateina galas.Ja tuo paciu budu veliau nugramzdins USA (ekonominio kazino savininkas).Europieciai visi kartu visvien nebutu issigelbeje.Nuo periferiniu mazu ir silpnu europos valstybiu vyriausybiu veiksmu sioje situacijoje NIEKAS NEPASIKEISTU , ka jos bedarytu.Cia galima isskirti nebent Lenkija, kuri "pasikele" vien del durnu jos kaimyniu (tame tarpe ir Lietuvos) vyriausybiu veiksmu, kurios bande iki galo laikytis mistiniu EU biudzeto deficito reikalavimu (nors GE, FR, ir UK ju nepaise).3. Autorius
(2012-11-19 13:04:58)
(217.147.36.93) Parašė:

Įsigilinau ir nustačiau, kad didžiausia emigracija Lietuvoje buvo per tamstos gerbiamo ir garbinamo Kubiliaus vyriausybės laikotarpį. Tik man labai abejonės kyla, kad tamsta esi emigrantė, kuriai negėda...2. o man
(2012-11-19 12:22:35)
(87.247.108.79) Parašė:

norisi prakeikti tuos valdininkus,del kuriu kaltes tevyne paliko nors vienas Lietuvos sunus ar dukra.manau,kad cia nusikaltimas pries valstybe.1. emigrante
(2012-11-19 11:24:59)
(109.145.38.7) Parašė:

nustokit,pagaliau,visi cenzūrauti del emigracijos! Migruoja visu,net ir labai issivysciusiu valstybiu pilieciai. Vieni smalsumo vedami ar nauju pojuciu,o daugeliui,ypac is Lietuvos, kas nepasiekiama daugeliui Tevyneje,tai gauna kitose salyse.Plius neikainojama patirti,pilietiskumo pamokas ir savo vertes pojuti. Asarodami ir raudamiesi plaukus nieko nepasieksite - butina naikinti priezastis,del kuriu zmones palieka savo sali,o ne keikti pasirinkta ,kaip kad dabar,nemokanti saldzialieziuvauti ir gintis A.Kubiliu. Tikrai negeda emigrantams del A.Kubiliaus.Lyginant,kas buvo anksciau ir daba susiruose "ziburelius seime stayti",Kubilius atrodo pakankamai civilizuotai ir gerai. Autoriui patarciau isigilinti,kada buvo pati didziausia emigracija ir nesunkiai atras,kad didziausios bangos prasidejo po 2000-uju seimo rinkimu,kuomet valdzia pereme komunistai ir "nusipelne geriau gyventi",tik niekas tada neskaiciavo nedeklaravo,kadangi gyveno ir dirbo Vakru valstybese pusiau legaliai ar visai nelegaliai.Po 2004 geguzes daugelis legalizavosi,o nauja banga ir buvo pati didziausia. Nezinau,koks silpnaprotis isgalvojo ta nelemta PSD mokesti,kuris priverte per savaite "emigruoti" (ifoprminti net 10 metu senumo emigracija. Garntuoju,kad nuo Veliniu kaalycyjos pabegs dar 2x tiek!Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras