2024 m. balandžio 26 d.

 

A. Dobryninas: „Administracinė korupcija ar valstybės užvaldymas“?

13
Paskelbta: 2013-11-06 06:48 Autorius: Marius Matulevičius | ekspertai.eu
Sociologijos profesorius Aleksandras Dobryninas. Transparencyschool.org nuotr.
Sociologijos profesorius Aleksandras Dobryninas. Transparencyschool.org nuotr.

Ne taip seniai kriminologas, sociologijos profesorius Aleksandras Dobryninas su grupe kolegų atliko tyrimą, kuris buvo išleistas atskira knyga „Pasitikėjimo Lietuvos teisėsauga profiliai“. Tačiau šį kartą su Aleksandru kalbamės ne apie tyrimo išvadas, o apie valstybės valdymą, užvaldymą bei korupciją. Būdamas universiteto dėstytojas ir mokslininkas, A. Dobryninas jau nuo Sąjūdžio laikų akylai stebėjo mūsų valstybės politinę evoliuciją. Taip pat jis specializavosi kriminologijos srityje, bandydamas įsigilinti į mažiau mūsų šalyje diskutuotus dalykus: selektyvų teisingumą, silpnesnio visuomenės sluoksnio baudžiamąjį persekiojimą, politinių galių centrų įtaką korupciniams procesams. Tad klausiame Aleksandro Dobrynino mums labai rūpimų klausimų apie vadžios korupcijos grėsmes, politinių galių virtuvę bei žiniasklaidos įtaką.

– Kaip pats kaip mokslininkas vertintum politinės korupcijos mastą Lietuvoje? Tarsi konkrečių bylų nėra daug, tarsi vyrauja nebylus sutarimas, jog viešai apie šį reiškinį nereikia kalbėti, lyg jo ir išvis nebūtų.

– Pradėkime nuo klasikinio korupcijos apibrėžimo: tai piktnaudžiavimas viešąja galia siekiant asmeninės naudos. O kalbant apie politinę korupciją svarbūs du skirtingi lygiai. Pirmasis, kai politikas už tam tikras politines paslaugas paima kyšį. Tai individuali politinė korupcija. Tačiau galima išskirti ir sisteminius dalykus, kai bandoma visą valstybės vystimąsi pakreipti viena ar kita kryptimi. Antruoju atveju sudėtinga įrodyti piktybinius kėslus. Prisiminkime garsiąją mašinų gamybos koncerno įkūrėjo Fordo frazę: „Tai, kas naudinga Fordui, yra naudinga Amerikai.“ Jis teigė, jog jo privatūs interesai atitiko valstybės interesus. Iš pirmo žvilgsnio tai klasikinis politinės korupcijos pavyzdys. Tačiau ilgesniuoju laikotarpiu jo veikla buvo vertinama kaip turėjusi naudingos įtakos šaliai.

– Lietuvoje galime pamatyti daug viešų lėšų švaistymo pavyzdžių: nebaigta Nacionalinio stadiono statyba, Valdovų rūmai, milijonus kainavusi Valstybinio operos ir baleto teatro scena, į orą paleisti VEK‘s milijoniniai saliutai. Kažin, ar šie švaistymai pasiteisina ir ilguoju laikotarpiu?

– Dėl šių pavyzdžių net neverta ginčytis: tai akivaizdūs įstatymų landų išnaudojimo ar įstatymų apėjimo pavyzdžiai. Tačiau norėčiau grįžti prie bandymo apibrėžti politinės korupcijos terminą. Sutikite, jog mes deleguojame savo sprendimus politikams ir tikimės, kad jie veiks visuomenės labui vadovaudamiesi Konstitucija ir įstatymais. Bet, kita vertus, politika nėra kažkoks taisyklėmis reglamentuotas amatas. Politika tai tam tikra kūryba ir ne visuomet paprasta atskirti sprendimus, kurie padaryti valstybės naudai ar tik tam tikros grupės žmonių interesams tenkinti.

– Viename iš savo interviu esi sakęs, jog tie, kurie turi politinių galių, žymiai rečiau pakliūna į teisingumo rankas nei tie, kurie jų neturi. Kai kalbama apie sekamus žmones, valstybės lėšų švaistymą tarsi bandoma šiuos dalykus viešoje erdvėje prislopinti, lyg tai būtų smulkūs administraciniai nusižengimai.

– Tai, kad egzistuoja selektyvus teisingumas, yra žinomas dalykas. Išrinktųjų tikimybė patekti į teisiamųjų suolą yra visada mažesnė. Tačiau yra kitokių pavyzdžių. Pavyzdžiui, ponia Julija Tymošenko Ukrainoje žurnalistų, paprastų žmonių vertinama ne tik kaip demokratijos gynėja – kalbama ir apie jos korupcinį šleifą politinėje biografijoje. Tad klausimas, kodėl visa Vakarų politinė bendruomenė, kuri mus moko skaidriai gyventi, dabar teigia, jog ten tebuvo susidorojimas su politiniu oponentu? Tarsi norima įteigti, jog savi už tą patį veiksmą vertinami kaip padarę politinę klaidą, o lygiai taip pat nusižengę priešininkai yra niekšai bei korumpuoti žmonės. Toks selektyvus vertinimas šiuo atveju nėra tik politinio cinizmo apraiška. Tikriausiai mąstoma, jog iš kelių blogybių verta VIENĄ palaikyti vardan šviesesnės perspektyvos. Matome tam tikrą politinį konsensusą rimčiau palaikyti vieną labiausiai tinkamą alternatyvą. Politinę galią turintys sluoksniai sprendžia, kada tą patį nusižengimą laikyti tik „politine klaida“, o kada jau už peržengtas ribas verta eliminuoti vieną iš žaidėjų ne tik iš politikos, bet ir iš normalaus civilizuoto gyvenimo. Tada jau imami taikyti visi galimi Baudžiamojo kodekso straipsniai.

– Tai kuriuo atveju politikų dalyvavimas, priimant sprendimus, vertintinas kaip korupcija?

– Maždaug prieš 20 metų jauna komanda iš Pasaulio banko atliko fantastišką tyrimą bei sukūrė korupcijos vertinimo metodologiją. Ten buvo suformuluotos du terminai: administracinė korupcija ir valstybės užvaldymas (state capture). Būtent valstybės užvaldymo terminas apibrėžia panašius dalykus kaip politinė korupcija. Anot metodologijos autorių, administracinė korupcija yra įstatymų pažeidimas, kai tam tikras pareigas užimantis žmogus ima prekiauti savo postu, imdamas kyšius bei siekdamas asmeninės naudos. Tuo tarpu valstybės užvaldymas yra įdomesnis dalykas. Galima oficialius įstatymus pakeisti taip, kad vėliau kam nors būtų apčiuopiamos naudos. Kaltų šiuo atveju nėra. Prisiminkime, kaip Lietuvoje nekilnojamasis turtas buvo paverstas kilnojamu. Tai buvo unikalus atvejis Europoje, kai buvo leista atkurtą žemės nuosavybę kilnoti iš vienos vietos į kitą. Nei vienoje šalyje nerasite tokių pavyzdžių, kur leistų sklypą perkelti į paežerę ar netoli miesto. Tokių valstybės užvaldymo pavyzdžių yra nemažai. Prisiminkime, kaip pastaraisiais mėnesiais netikėtai pakilo elektros kainos: šią situaciją vėl lėmė oficialios valstybės įmonių pasirašytos sutartys. Iš pradžių kilo triukšmas, tačiau paaiškėjo, jog nėra jokių pažeidimų – viskas legalu. Mušamės į krūtinę, kovodami dėl Lietuvos energetinės nepriklausomybės, tačiau nenorime prisiminti, kaip ši nepriklausomybė buvo parduota tam pačiam Gazpromui. Tuo metu, kai Pasaulio bankas pristatė savo tyrimą, Lietuvoje administracinė korupcija buvo labiau pažengusi nei valstybės užvaldymas, tačiau šiandienos situaciją reikėtų vertinti iš naujo. Kai eina kalba apie valstybės užvaldymą – visada verta kelti klausimą, kokie yra galutiniai šių iš pirmo žvilgsnio legalių sprendimų tikslai. Šiuos interesus galima išsiaiškinti tik esant demokratinei politikai.

– Tačiau kai taisykles nustato politinių galių centrai, diskutuoti labai sudėtinga?

– Nevertėtų politikos prilyginti tiesioginiam administravimui. Vienas mano kolega buvo prilyginęs a. a. M. Brazausko valdymo stilių UAB „Lietuva“ vadovavimui. Jo administravimo stilius nepriminė klasikinio politinio valdymo. Politika – tai interesų derinimas.

– Ar neatrodytų, jog ir dabartinė prezidentūra tęsia administracinio valdymo politiką?

– Nemanykime, kad šios valdymo tradicijos buvo sukurtos dabar. Kas stebi politinės komunikacijos istoriją Lietuvoje, mato, jog politikai iškeliami į viešumą tarsi naujos prekės, jų reklamai buvo taikomos tokios pat taisyklės, kaip bet kokio naujo produkto įvedimui į rinką. Tuo tarpu politikos mokslai aiškiai teigia, jog politinė komunikacija nėra paprasta rinkodara. Politikai turėtų mokėti derinti grupinius visuomenės bei valstybės interesus. Tokių žmonių mes, deja, šiandien beveik neturime. Žinoma, tokie politikai kaip Čerčilis negimsta kiekvieną dieną. Tačiau tikrų politikų nebuvimas yra viena iš didžiausių mūsų problemų. Politinio mąstymo stoka mums labai kenkia. Jeigu mes renkame į aukščiausius postus žmones, kurie neišėjo politinės mokyklos kurso partinėje veikloje, mes labai rizikuojame. Norėčiau pacituoti Aristotelį: „Yra geras žmogus ir yra geras pilietis. Geras žmogus pasižymi žmogiškomis vertybėmis. Tačiau geras pilietis turi ir papildomų vertybių. Pirmiausia, jis moka valdyti. Antra, jis sugeba būti valdomas.“ Valdymo dalykų galima išmokti – tai nėra įgimta. Politikos menas reikalauja sugebėjimų valdyti žmones, tautą ir tuo pat metu paklusti tam tikroms taisyklėms. Lietuvos dvidešimt dvejų metų istorija, atrodytų, buvo per trumpa, kad išugdytume stipriais politines partijas bei stiprius politikus. Stiprių, gabių asmenybių buvo, tačiau tie žmonės nebuvo priimti į politikų ratą.

– Grįžkime prie selektyvaus teisingumo minties. Ar visuomenė, piliečiai turėtų taikstytis su mintimi, jog teisingumas dažniausiai yra dozuojamas?

– Teisingumo taikymas visada yra selektyvus – tai kadaise parodė žymus Amerikos kriminologas Ričardas Quinney. Žinoma, turi būti konsensusas tarp atskirų visuomenės grupių, kokių principų bus laikomasi. Dažnai žmonės, ypač interneto portalų komentatoriai, mėgsta pasisakyti už visą Lietuvą. Tačiau sutikite, kad žmonės yra labai skirtingi, jie turi skirtingus įsitikinimus, vizijas; tad pasisakyti visos visuomenės vardu yra labai sudėtinga. Kita vertus, yra viešoji erdvė, kurioje mes visą nuomonių įvairovę galime išgirsti. Demokratijos tikslas ir būtų ginti tą viešąją erdvę, kur galima būtų bendrauti, diskutuoti ar ieškoti bendrų sutarimų.

– O jeigu pati viešoji erdvė tampa nelabai laisva ir neįsileidžia skirtingai mąstančių? Tokių požymių matome Lietuvoje.

– Tai demokratijos mirties požymiai. Negalima juokauti su tokiais dalykais. Vakarų politikos moksluose vartojamas terminas media demokracy (žiniasklaidos demokratija). Ši žiniasklaidos demokratija turi ir teigiamą, ir neigiamą atspalvį. Šiuolaikinės technologijos leidžia diskutuoti čia ir dabar apie visas politines aktualijas. Kita vertus, matome ir savotiškos kontrolės formų. Kontroliuojama tai, koks asmuo ir kaip turi būti rodomas ar nerodomas viešumoje. Sociologijoje Tomas Mathienas pirmas atkreipė į tai dėmesį – tai vadinama synopticum. Anksčiau buvo manoma, jog totalitariniai režimai buvo tobulai įvaldę turinio kontrolės formas, tačiau paaiškėjo, kad egzistuoja dar veiksmingesnės kontrolės formos. Prieš dvidešimt metų kolegos iš Vakarų universitetų mums pasakojo apie šiuos dalykus. Tada kartais atrodydavo, jog tai tik klaidinga kairuoliška teorija. Tačiau dabar ir Lietuvoje tokio tipo kontroliuojamą viešąją erdvę mes matome. Matome, jog rinkodaros priemonėmis bandoma kurti politinius vartotojus: kai vienos temos patenka į pirmuosius puslapius, o kitiems neleidžiama kalbėti. Taip pat naudojama oponentų perrėkimo, neigiamų epitetų, moralinio triuškinimo taktika. Ne vienas iš mano kolegų po tokių įžeidimų pasitraukė iš viešosios erdvės. Taip pat valstybei svarbios temos dažnai atakuojamos organizuotų komentarų lavinomis bei patyčiomis.

– Vadinasi, kol kas tendencijos yra gana liūdnos?

– Nevertinčiau situacijos pernelyg pesimistiškai. Matau pakankamai daug gabių, politiškai jautrių žmonių, tarp jų ir dirbančių įvairiuose žiniasklaidos kanaluose. Tai žmonės, kuriems yra ne tas pats, kaip klostosi gyvenimas Lietuvoje. Jiems ne tas pats, kaip čia gyvens jų vaikai, kaip žodis lietuvis bus vertinamas ir už Lietuvos ribų. Šie žmonės susikuria savo erdves bendravimui bei savo vizijos sklaidai. Jiems nebūtina dalyvauti ciniškai manipuliuojamoje viešojoje erdvėje. Mes taip pat turime galimybę ugdyti jaunus žmones taip, kad jų neveiktų pigi politinė rinkodara.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško asociacijos „Global Gaze Network“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
13. . .
(2017-07-03 02:25:27)
(2.120.184.27) Parašė:

media demokracy neegzistuoja



12. Vytautas
(2013-12-05 13:53:13)
(79.133.226.155) Parašė:

Man labai patiko šis pokalbis ir straipsnio turinys, kadangi stipriai rezonavo su kitais šaltiniais, kalbančiais apie tą patį - tik dabar jau žinau patį terminą terminą "valdžios užvaldymas", arba tą "synopticum". Pastarasis nėra toks naujas reiškinys, bet dabar tai yra tokia aktuali problema, kad per gerklę lipa.



11. Jonas
(2013-11-06 17:01:50)
(78.56.182.203) Parašė:

Gaila, kad kai mažas būdamas Zigmukas pridėjo į kelnytes ir jos labai smirdėjo, o šiandien nenori prisipažinti.Tikriausia dabar jau nebededa ir viskas gerai. Tai kam ieškot to šudo, kurio ne tik turinio neliko, bet ir kvapas baigia išnykti.O vaišvila vis dar nori to ,,kvapo"? Tikriauia iš neturėjimo kas veikti?



10. skorpas
(2013-11-06 16:25:52)
(213.164.101.175) Parašė:

TYČIOJIMASIS - tai vyksta TIPO jumoro laodose, tipo turi būti juokinga....o ištikrūjų paslėptas TYČIOJIMASIS pvz.: iš žmonių , kurie pasisako prieš skalūnines...VARKŠAI MŪSŲ artistėliai neturi kur SAVO talento išlieti ir pasitašo tokiose scenelėse _ FUI, aišku jiems irgi valgyt reiukia...JUK KINO STUDIJĄ ir TĄ sugebėjo SUGRIAUTI... KINAS YRA GERAS PAREIOTIŠKKUMO VARIKLIS tai kam jis LIETUVAI REIKALINGAS? :( ir tą sugriovė :( LIETUVOS KINOTEATRAS - ir tą sugriovė... užtat per teliką visiems pasiekiamos laidos , kur kaimuose pešasi , pjaunasi, kraujaškos tyška... ir tai rodoma dažnai, kad visi žinotų tipo KUR GYVENA - ir kai vieną gražią dieną vėl įžygiuos sovietikas - visiems bus jau dalapmački.....MATYT TO IR SIEKIAMA ... :(



9. 8 -ai "martai"
(2013-11-06 11:14:58)
(213.164.112.144) Parašė:

visur tas pats komentaras bus? :) ką gi - ir atsakymas.."martut", prezidentės autoriteto "sumenkinti" neįmanoma - ji pati jį menkino 5 metus, o prieš rinkimus suprato, kad rankoje nieko nėra..kas belieka? Griebtis spektaklių. O tamsta čia, kad apšmeižtum Z. Vaišvilą? Nesiaiškinkite - puikiai žinom ir suprantam, kad mirtinai bijote, jog jis bolotiruosis į prezidentus. Kas būtų, jeigu..a? Klausimai jums - kiek milijonų išvaistymo bylų Valys numarino ir kodėl preidentė jį dengia? Kodėl prezidentė atleidinėjo sąžiningai dirbusius FNTT pareigūnus? Kodėl prezidentė prieštarauja teismams? Kodėl prezidentė praktikuoja telefoninę teisę? Kodėl prezidentė atsisako vykdyti Konstitucijos jai pavestą užsienio politiką? Kodėl prezidentė siekia išparuduoti Lietuvos žemes? Kodėl prezidentė įžeidžia Lietuvos žmonių intelektą darydama spektaklius apie "Rusijos puolimą"? Ko prezidentė bijo ir kodėl? Kažkaip nesigirdi jokių naujų faktų...kodėl prezidentė nesikalba su Lietuvos piliečiais 5 metus ir juos prisimena tik prieš rinkimus? Turiu dar daug kitų klausimų, padiskutuosim, manau.



8. conspiracy?
(2013-11-06 10:35:17)
(84.15.180.25) Parašė:

"Keistai labai elgėsi VSD, ir tai, aš manau, kaip gerai suplanuota akcija prieš Seimą", - teigė ji." Teigė Graužinienė vakar (del L. Graužinienė: VSD informacijos paviešinimas – suplanuota akcija prieš Seimą) Na, po tokių žodžių jau tikriausiai nei vienas neabejoja, kad ponia Graužinienė išdavė seimo daugumos paslaptį - seimo daugumos užsakymu ieškoma papildomo kompromato prieš prezidentę, nes tų pletkų, kuriuos skleidė iki šiol Dubnos auklėtinis Z.Vaišvila per sorošistų portalus jau nebepakanka tam, kad prieš rinkimus galutinai sumenkinti Prezidentės autoritetą piliečių akyse. O gal netgi pakartojant išbandytą metodą Ukrainoje kuomet Tai kas visgi šio sąmokslo prieš valstybę pagrindiniai organizatoriai ? Juk turėtų paaiškėti ir kas seime daugiau nei dešimt metų buvo mafijos stogu. Lodėl delfis nerašo apie vakar sulaikytą stambiausią Europoje mafijos grupuotę, kuri Kaune 10 metų kuo saugiausiai gamino narkotikus, uždirbdama daugiau nei pusantro milijardo eurų? Aišku, kad Skvernelis be Interpolo nebūtų šių mafijozų sulaikęs . Mafija Lietuvoje turėjo net du bankus pinigų plovimui... Prezidentės iniciatyva prokuroras Valys tyrė šių bankų veiklą, nes jų veikla jau buvo pradėta tirti interpolo. Aišku, kad mafija turėjo ir stogą seime. Graužinienės žodžiai tarsi patvirtina, kad susivienijęs po Viktoro skėčiu šis stogas bandė apginti mafijos interesus Lietuvoje. Darbo partijos susiėjimuose nuolat dalyvavo Rumunijos ambasados darbuotojai. WikiLeaks nutekėjimai informavo, kad Rumunijos medija ir vyriausybė užvaldyta stambiausio Rusijos- Ukrainos mafijozo - Semion Mogilevič, už kurio adresą FTB skiria 100 000 dolerių premiją. Skandalas dėl Prezidentės praeities dėmių - tai tik dėmesio nukreipimas nuo esminių dalykų, kurių kažkodėl spauda neanalizuoja. Apie Uspaskicho ryšius su organizuotu nusikalstamumu rašė BNS savo interviu su The Economist redaktoriumi Edvard Lucasu. E.Lukasas tokių dalykų neteigtų, jei tai nebūtų žinoma interpole.



7. Kai Lietuvos
(2013-11-06 10:14:20)
(78.63.22.245) Parašė:

valdžia nėra šalies ir tautos reikalų vadovė, tai visuomeninės komisijos smurto aktui Garliavoje tirti išvados jiems DZIN. O juk komisijoje dirbo Nepriklausomybės Akto signatarai teisininkai Kazimieras Motieka ir Liudvikas Narcizas Rasimavičius, Aukščiausiosios Tarybos-Steigiamojo Seimo narė teisininkė Zita Šličytė, teisininkas, buvęs Generalinės prokuratūros Tardymo departamento ypač svarbių bylų tardytojas ir Seimo kontrolierius Kęstutis Milkeraitis, Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas, Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos pirmininkas Romualdas Povilaitis ir M. Romerio universiteto profesorius Saulius Arlauskas. Grybės valiai, raulušaičiai, betingiai, skvarneliai, kryževičiai "geriau žino" ko reikia Lietuvai, jos žmonėms. Nežinau kuo paremtas p. Dobrynino optimizmas, bet aš nematau pagribndo optimizmui kai Lietuvą valdo tokio žemo moralinio lygio žmogeliukai.



6. "Mailiaus" byloje reikia pasakyti ir E
(2013-11-06 09:50:37)
(78.57.165.73) Parašė:

"Mailiaus" byloje teismas pasakė A, bet reikia pasakyti ir E. Per nepriklausomybės atkūrimo laikotarpį buvo ir yra 15 rezonansinių bylų (kaip skelbia Generalinės prokuratūros portalas). "Mailiaus" byla yra viena iš jų ir dabar teismas išaiškino, kad byla sužlugo, kaltinimai nepasitvirtino. Bet nėra jokios reakcijos nei iš vienos valstybinių institucijų pusės. Kas atsakys už pagamintą netikrą bylą, 4 metus skleistą melą, apšmeižtus žmones ir išleistus gal keliasdešimt milijonų litų šios bylos tyrimui? Tyli net žiniasklaida.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras