2020 m. liepos 3 d.

 

„Snoro“ kreditoriai – skaitykite, žiūrėkite ir žinokite savo vietą

117
Paskelbta: 2013-10-18 08:00 Autorius: ekspertai.eu

Ekspertai.eu jau skelbė, kad bankrutavusio „Snoro“ banko įmonei „Snoras Media“ priklausančių „Lietuvos ryto“ akcijų pirkime konkurencija buvo tik imituojama, o tikrasis pardavimas vyko „po stalu“, visiškai nesirūpinant gauti kuo daugiau pinigų, kurių laukia „Snoro“ kreditoriai.

Finalinis šio proceso veiksmas „Snoro“ tinklalapyje aprašytas taip:

Užbaigtas bankrutuojančio banko „Snoras“ antrinės įmonės „Snoras Media“, valdančios 34 % „Lietuvos ryto“ žiniasklaidos grupės akcijų, pardavimo sandoris. Penktadienį, spalio 11 d., banko „Snoras“ bankroto administratorius Neilas Cooperis pasirašė pirkimo ir pardavimo sutartį su UAB „BIG group“, antrine UAB „Fragrances International“ įmone. Už 100 % „Snoras Media“ akcijų pirkėjas bankui sumokėjo 10 mln. litų.

Be to, neatskleidžiant detalių paminėta, kad „iki sandorio užbaigimo banko bankroto administratorius sutvarkė bendrovę ir kapitalizavo skolas bankrutuojančiam bankui“.

Informaciją apie pirkinį, atitekusį verslininko Beno Gudelio įmonei, žiniasklaida kiek papildė: „spalio pradžioje 10 mln. litų – iki 10,1 mln. litų – buvo padidintas „Snoras Media“ įstatinis kapitalas“, o anot „sandoriui artimų šaltinių, B. Gudelis įsigijo visiškai „švarią“ įmonę, neturinčią skolų bankui, – pusė iš maždaug 20 mln. litų paskolų – 10 mln. litų – buvo kapitalizuota, o likusios nurašytos į blogų paskolų eilutę“.

O dabar pažiūrėkime į iliustraciją, kuriai suprasti nereikia aukštojo finansinio išsilavinimo.

Obuolys kairėje – tokia UAB „Snoras Media“, kokią buvo siūloma pirkti pavasarį paskelbto konkurso dalyviams, obuolys dešinėje – tokia, kokią ją prieš savaitę pirko B. Gudelis.Net nebūnant dideliu finansų specialistu akivaizdu, kad tai, ką įsigijo B. Gudelis, kaip diena nuo nakties skiriasi nuo to, kas buvo pardavinėjama. Pardavinėta didelės skolos slegiama mažos vertės įmonėlė, o B. Gudelis nusipirko daugiau nei 10 milijonų litų vertės įmonę be jokių skolų.

Kaip toks stebuklas įmanomas ir kiek jis kainuoja bankrutavusio „Snoro“ kreditoriams, vis dar neprarandantiems vilties atgauti savo pinigus?

Atsakome: šis stebuklas gali būti kriminalinės prigimties. Jo esmė: „Snoro“ bankroto administratorius Neilas Cooperis dėl finansine logika sunkiai paaiškinamų priežasčių nurašė milžinišką UAB „Snoras Media“ skolą, nors galimybės atgauti šiuos pinigus buvo visiškai realios. Rezultatas: B. Gudeliui pateiktas prašmatnus pirkinys už santykinai nedidelę kainą – 10 milijonų litų, o „Snoro“ kreditoriai patyrė mažiausiai 10 milijonų litų nuostolį.

Įstatyme pasakyta, kad tas, kuris žino apie įvykdytą nusikaltimą, bet apie jį nepraneša, pats daro nusikaltimą. Todėl ekspertai.eu kreipiasi į Valstybės kontrolę, Seimo Antikorupcijos komisiją, STT, FNTT ir net Generalinę prokuratūrą (sandoris įvykdytas neseniai, todėl yra vilties, kad prieš sueinant šios bylos senaties terminui prokuratūros būklė pagerės).Šarūnas Puidokas, ekspertai.eu Visuomeninių ir politinių procesų skyriaus vadovas:

Tiems, kuriems gyvenime netenka dažnai susidurti su finansiniais reikalais, paaiškinsiu.

Dar kartą įdėmiai pažvelkime į iliustraciją viršuje.

Kairėje matome į tris dalis padalintą obuolį. Tai UAB „Snoras Media“ balansas 2012 m. gruodžio 31 d., kai ši įmonė deklaravo turinti 110 894 Lt nuosavo kapitalo ir 20 016 274 Lt mokėtinų sumų bei įsipareigojimų. 20 000 000 Lt sudarė paskola iš AB „Snoras“ UAB „Lietuvos rytas“ 34 procentų akcijų paketui įsigyti. Jos grąžinimo terminas – 2014 m. gegužės mėnuo.

Kad būtų dar aiškiau, pasakysiu liaudiškai: tai buvo mažos vertės įmonėlė, kurią slėgė didelė 20 milijonų litų skolos našta. Tokios būklės įmonę „Snoro“ bankroto administratorius Neilas Cooperis ir siūlė potencialiems pirkėjams, dalyvavusiems pavasarį paskelbtame pardavime.

O dabar pažvelkime į obuolį dešinėje. Taip atrodė UAB „Snoras Media“, kai ją nusipirko B. Gudelis: įmonės įstatinis kapitalas – jau ne 100 000 Lt (tokio įstatinio kapitalo dydžio įmonės pardavimui buvo skelbtas konkursas), o 10 100 000 Lt, be to, ji neturi jokių skolinių įsipareigojimų.

Už taip gražiai sutvarkytą įmonę B. Gudelis turi būti dėkingas „Snoro“ bankroto administratoriui N. Cooperiui, kuris prieš pasirašydamas pirkimo ir pardavimo sandorį visiškai panaikino UAB „Snoras Media“ paskolą: jos dalį 10 mln. Lt sumai kapitalizavo (tokia suma padidino įstatinį įmonės kapitalą), o likusius maždaug 10 mln. Lt nurašė į blogų paskolų eilutę.

Kaipgi atrodo B. Gudelio įsigytos UAB „Snoras Media“ balansas įsigijimo dieną?

Kadangi įmonei nebereikės grąžinti 10 mln. Lt paskolos, šie pinigai priskirtini grynajam įmonės pelnui (paskola gauta realiai, o grąžinti jos nebereikia). Dėl kapitalizavimo procedūros padidėjo UAB „Snoras Media“ kapitalas – jis sudaro 10 100 000 Lt. Taigi UAB „Snoras Media“ nuosavo kapitalo dydis – 20 100 000 Lt (suma koreguotina atsižvelgiant į 2013 metais vykdytos veiklos sąnaudas).

Tai oficialūs Registrų centro duomenys.

Ir šią įmonę, kuri dokumentuose turi 20 100 000 Lt vertės turto, B. Gudelis nusipirko už 10 000 000 Lt... Be to, reikia nepamiršti, kad jai dar priklauso ir 34 procentai UAB „Lietuvos rytas“ akcijų.

Įmonės duomenys tokie puikūs, kad B. Gudeliui net nebūtų reikalingi nuosavi pinigai jos akcijoms įsigyti: turint preliminarius pirkimo ir pardavimo dokumentus, bet koks bankas finansuotų 10 mln. Lt dydžio paskolą UAB „Snoras Media“ akcijoms pirkti.

Belieka paklausti, kodėl „Snoro“ bankroto administratoriaus komanda nusprendė, kad 10 mln. Lt dydžio paskolą reikia nurašyti į blogų paskolų eilutę?

Oficialiame pranešime apie sandorį rašoma, kad jis „buvo sudėtingas“, nes žiniasklaida patiria „sunkius laikus“. Bet toks motyvas, švelniai tariant, labai keistas.

Keistas todėl, kad UAB „Snoras Media“ priklauso 34 procentai UAB „Lietuvos rytas“ akcijų. Ši įmonė taip pat pateikė savo veiklos metinį balansą už 2012 metus. Jo duomenimis, 2012 m. gruodžio 31 d. UAB „Lietuvos rytas“ turėjo apie 26 mln. Lt nepaskirstyto pelno. Taigi UAB „Snoras Media“ priklausytų apie 8,8 mln. Lt.

Be to, atkreipsiu dėmesį, kad UAB „Lietuvos rytas“ priklauso 100 procentų UAB „Lietuvos ryto“ spaustuvės akcijų. Šios įmonės finansiniai duomenys rodo, kad ji veikia pelningai – per 2012 metus deklaravo daugiau nei 6 mln. Lt pelno, taip pat turėjo daugiau nei 12 mln. Lt nepaskirstyto pelno.

Kokiu pagrindu „Snoro“ bankroto administratorius nusprendė, kad 10 mln. Lt dydžio paskola yra beviltiška ir nurašytina net nepabandžius jos atgauti, kai galimybės sugrąžinti šią nemenką sumą buvo visiškai realios? Tuo labiau, kad paskolos grąžinimo terminas dar anaiptol nėra pasibaigęs.

O dabar realybė paprasta: tie 10 mln. Lt, kuriuos N. Cooperis neįtikėtinai paprastai nurašė kaip beviltišką paskolą, – suma, kurios nebeatgaus bankrutavusio banko kreditoriai.

Malonės, kurią N. Cooperis padarė B. Gudeliui, kaina – sumažėjusios žmonių viltys susigrąžinti prarastus pinigus.

Žinant, kad Generalinė prokuratūra šiuo metu atvirai kontroliuojama ir valdoma kriminalinių grupuočių atstovų, šios žmonių viltys, bent jau kol kas šiuo atveju, yra lygios nuliui.

Susiję:

„Cooperis išleido pinigų tiek, kiek per tą patį laikotarpį išleistų GP, VSD, STT, FNTT bei VK kartu sudėjus“

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
117. Vasiliauskai, kur imsi milijardą Snorui?
(2019-07-26 14:34:54)
(62.140.224.202) Parašė:

Tarptautiniame arbitraže Snorui atstovaujantis advokatūros Guru - "Alton & Bird LLP", - kuri atstovauja tokias pasaulio milžines kaip Apple, Nokia, Microsoft, Toyota Motors Corp, Porche, Starbuks Corp ir kt. perkąs Lietuvą kaip popkorną ir užgers Coca-Cola, kurios interesus taip pat atstovauja116. Apie BRUDĄ Modestą Keliauską
(2019-06-25 12:53:17)
(38.132.116.186) Parašė:

Modestas Keliauskas išeidamas iš Snoro (kai išdavikas tapo nebereikalingas bankroto administratoriam) dar pavogė visą klientų bankinės programos bazę. Tada Modestas pradėjo naują "biznį" - pradėjo pardavinėti klientų duomenis į kairę ir dešinę, prašydamas už pilną komplektą duomenų - "visais pjūviais ir bet kokiame laikotarpyje" (kai pats išsireiškė!)- 10 000 EUR. Matomai, tam niekšui nelabai "biznis tas ėjosi (kas nori susidėti su padugne?), tad M.Keliauskas pradėjo važinėti po Lietuvą ir pradėjo tas menkysta tiesiogiai siūlyti turinčių problemų Snoro banko klientus pardavinėti jų konkurentams!Kaip pavyzdį galiu pateikti ilgametį banko klientą iš Šilalės - UAB "Milda" - turėjusį 15 degalinių tinklą tame regione bei plačiai prekevusį gamtinių dujų balionais. Savo laiku UAB "Milda" sėkmingai konkuravo savo regione net su "Lukoil Baltija", kuri niekaip negalėjo jų įveikti, net ir vesdama aktyvų kainų karą (dempingą). Taigi, M.Keliauskas nuvyko pas Ivaną Paleičiką asmeniškai ir pardavė (!) jam UAB "Milda" visus skaičius ir konfidencialią informaciją apie bendrovę (nes bendovė buvo sutarusi ir planavo iš Snoro banko išsipirkti savo paskolas su diskontu). I.Paleičikas, žinodamas visas sąlygas, pasiūlė Snoro bankroto administratoriui kiek daugiau ir nusipirko savo konkurentą "s patraškami" su viskuo , kaip sakoma. Manau, kad UAB "Milda" savininkas Vidas Rimkus žino, kas jį pardavė ir kam jis už tai turi būti "dėkingas" visą gyvenimą. Ir tokių pavyzdžių galima pateikti labai daug. Modestas Keliauskas yra VAGIS IR NUSIKALTĖLIS! O jo 3 dukros turėtų žinoti, koks tėvelis yra NIEKŠAS!115. Nuomonė
(2018-06-04 21:13:47)
(82.102.24.20) Parašė:

Snoras buvo bankas, kuris kasmet augo....ziurekit dokumentus ir nereme konservatoriu, o dar isigijo L.ryta, ir turejo daug pinigu....skaudejo konservams galva, kad Snoras gali paremti bet kuria partija ir bet kuri sekanti prezidenta....Yra irodymu, kad konservatoriai prase pinigu partijai, bet Snoro vadovai nesutiko.Bankas akiplesiskai, ziauriai, ciniskai sunaikintas.114. Snoras - Grybauskaitės inicijuota afera
(2017-02-14 13:55:15)
(37.190.25.176) Parašė:

Radau štai tokį komentarą: Is tikruju Frikllio ir Kuperio "samdymas" ir banko SNORAS akciju vertes "nustatymas" buvo tik papildomu milijonu isplovimas ir SNORO akcininku bei kreditoriu tolimesnis apvogimas! Kaip is viso galejo tame konkurse SNORO akciju vertes nustatymui dalyvauti kompanija "Deloitte" , juk jie yra pasamdyti ir oficialiai dirbo Bankroto administratoriaus N.Cooperio konsultantais?! Juk tai aiski KORUPCIJA ,tik kuria dabar vykdo nebe Kubiliaus Vyriausybe , o tokie pat vagys , kaip ir kubiloidai, socdemu Vyriausybe, o konkreciai Butkeviciaus Vyriausybės finansu ministeris Šadzius. Kaip banko SNORAS akcijos gali buti lygios nuliui, jei akcijos visada kotiravosi OMX birzoje, buvo itrauktos i Baltic Top 10, o 2011m.kiek pamenu jomis jau prekiavo ir tarptautinese FRANKFURTO ir BERLYNO akciju birzose ( ir aisku ne uz nuline kaina!)?! Tai kas cia durneliai- mes, ar vis del to valdziazmogiai -zulikai, tokie kaip Grybauskaite, Kubilius, Simonyte, Vasiliauskas, Šadzius ir Co.113. Euras
(2015-03-02 23:36:01)
(62.210.74.137) Parašė:

Reikia kelti bylą ne tik vykdytojams, o ir Snoro banko antiįstatymiško sužlugdymo užsakovams. Tada pamatysite gijas šio tarptautinio nusikalstamo voratinklio: JAV spec. tarnybos-Švedijos bankų sektorius-LR prezidentūra. Užsakovai buvo verslininkai, susikirtę su Snoro banku konkurse, kurio metu buvo parduodamas bankrutavusio pasaulinės krizės metu ,,Chrysler" lengvųjų automobilių SAAB padalinys Švedijoje. Švedai skambino į JAV spec.struktūras, šios tarpininkavo-skambino Į LR Prezidentūrą, o prezidentūra (suprantate ką turiu galvoj?) atsižvelgė į JAV žvalgybininkų prašymą-rekomendaciją-įsakymą: prisijungė ir VSD... Oficiali Snoro banko apkaltos priežastis - neva, per mažos banko neliečiamos lėšos krizės,(kuri įvyktų,jei banko klientai staiga panorėtų atsiimti savo indėlius, nelaukdami sutarties pabaigos termino) padariniams šalinti. Nors iš tikrųjų ši neliečiama banko atsarga Snore buvo reikalaujamos sumos, tačiau bankas Snoras buvo užgrobtas konservatorių-liberalų chuntos ir Snorui nebuvo leista toliau dirbti, paprasčiausiai jį iškart jėga uždarė.112. Ula Miksyte
(2014-12-19 23:59:34)
(89.207.128.241) Parašė:

Tuos kas pasamde Kuperi reikia vietoje jo sodinti i kalejima.Nejaugi Lietuvos Valdzia tokia nupesiota ar kaip sake estas vieni kvailiai,jeigu kaip skelbia ziniasklaida tas padaras taskosi milijonais i kaire i dasine arba sau i kisene musu mokesciu mokietoju pinigais.Tai gal ir kubiliui,Simonytei ar prezidentei mesteliejo,kodel jie visi tyli.O gal tai tik smeistas.111. KLAUSIMAS
(2014-10-31 21:06:45)
(109.145.51.110) Parašė:

Natūraliai kyla klausimas, kodėl Lietuvos bankas neleido AB bankui Snoras registruoti akcinio kapitalo didinimo ( kuris beje buvo apmoketas ) t. y. stiprinti kapitalo bazės ir kodėl tuomet nedraudė bankui Snoras leisti obligacijų, kurios turėjo itin didelę paklausą tarp investuotojų? Juk faktiškai, jei Lietuvos bankui ir tuometinei Vertybinių popierių komisijai buvo pavesta priežiūros funkcija, tai savaime suprantama, kad turėjo būti vykdoma ir investuotojų interesų apsaugos prevencija. Tačiau jokių veiksmų uždraudžiant platinti obligacijas nebuvo imtasi, nes, iš tiesų, Lietuvos bankas neturėjo jokių įrodymų, kad AB bankas Snoras susiduria su kokiomis nors, kad ir menkiausiomis nemokumo ir/ar likvidumo problemomis. O atsisakymas registruoti AB banko Snoras akcinio kapitalo padidinimą 380 milijonų litų – nuo 494 milijonų litų iki 874 milijonų litų – buvo akivaizdžiai politinis veiksmas, įtakotas prezidentės D. Grybauskaitės. Be to, ir skandinaviško kapitalo bankams buvo visiškai neparanku turėti savo pašonėje daug stipresnį konkurentą.110. SNORO BANKROTAS TYČINIS
(2014-10-31 20:56:18)
(109.145.51.110) Parašė:

Tai naujiena. Lietuvos akcinių bendrovių įstatymas nurodo, kad bendrovėje susidarius nuostuoliams ar trūkumams akcininkai privalo papildomais savo įnašais tuos nuostuolius ar trūkumus padengti. Snoro akcininkamas ne tik kad nebuvo leista aptiktų "trūkumų " padengti, bet net bankas buvo perimtas "valstybės nuosavybėn" kad jie nebegalėtų to padaryti. Net banko kreditoriai siūlėsi padengti tuos nuostuolius, bet ir jiems nebuvo tai leista, nes viso sumanymo tikslas buvo - sunaikinti banką ir išvogti jo turtą. Ką ir atliko V. Vasiliauskas su "aukščiausiu" palaiminimu ir nurodymu. Ir dar "įdomi" detalė. visame pasaulyje bankrotas - tai procedūra apsauganti bankrutuojantį asmenį nuo jo įsiskolinimų vykdymo, kad jis galėtų toliau gyvuoti ir funkciuonuoti. Pas mus "bankas buvo perimtas valstybės nuosavybėn deklaruojant "kad užtikrinti jo veiklos tęstinumą", o vietoj to bankas buvo sunaikintas.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi
„Delfi.lt“ redaktorei šmeižto byloje talkina valstybė – už mokesčių mokėtojų pinigus
20 Visa tai atskleidžia netyčia ne tuo adresu išsiųstas laiškas.