2020 m. balandžio 6 d.

 

„Keliaujačių architektūros dirbtuvių“ kelionė tęsiasi: projekto pusiaukelė Pagirių miestelyje

Paskelbta: 2013-07-31 10:55 Autorius: Evelina Sabeckaitė

Liepos 21 dieną „Keliaujančių architektūros dirbtuvių“ (KAD) komanda atvyko į Kėdainių rajono Pagirių miestelį. Malonus sutapimas: būtent šis vidurio Lietuvos miestelis tapo vieta, kur buvo paminėtas KAD projekto vidurys. Margą savanorių komandą, kurią sudarė tiek esami, tiek studijuojantys ir dar tik būsimi architektai, prie miestelio mokyklos pasitiko Pagirių bendruomenės centro organizacijos vadovė, aktyvi renginių organizatorė Daiva Noreikienė.

Pirmąją dieną savanoriai skyrė palapinei pasistatyti ir susipažinti su smalsiais ir energingais vaikais. Jaunieji projekto dalyviai trumpam tapo gidais: aprodė savanoriams vietas, kuriose susitinka su draugais, leidžia savo laisvalaikį žaisdami. Per ekskursiją buvo aplankytas tvarkomas parkas, prie mokyklos esantis stadionas, žaidimų aikštelės ir skersiniai, taip pat miesto centrinė aikštė, liepų alėja ir kalnas, ant kurio vasarą rengiamos gimtadienio šventės ir nuo kurio slidinėjama žiemos metu. Pamačius visas lankytinas vietas, išgirdus daug pasakojimų, skirstytis namo buvo sunku – įdomūs, linksmi ir judrūs žaidimai suvienijo vaikus ir savanorius, juokas aidėjo visame miestelyje iki pat vėlaus vakaro.

Kitą dieną nuo ankstyvo ryto susirinkę vaikai turėjo galimybę žaisti savanorių paruoštus žaidimus ir bendrauti. Taip pat jiems buvo išsamiai pristatyta Architektūros [vaikų] fondo veikla bei „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“. Vaikai ne tik pasirašė saugaus darbo taisykles, bet ir siūlė savanoriams savo idėjas, kurios galėtų patobulinti dirbtuvių eigą ir į kurias savanoriai pažadėjo atsižvelgti. Tuomet prasidėjo diskusijos ir eskizavimas – vaikai susidomėję piešė Pagirių miestelio ateities perspektyvas, diskutavo, kurias vietas miestelyje galima būtų patobulinti, ir vėliau pristatė savo siūlymus. Po pristatymų paaiškėjo, kad viena lankomiausių ir jaukiausių vaikams vietų yra mokyklos teritorijoje esanti sporto aikštė, – ši erdvė ir pasirinkta tolesniems darbams. Vaikų sprendimu buvo nutarta gaminti suoliukus, nes jaučiamas didžiulis trūkumas, kai atėjus pasportuoti nėra kur pasidėti daiktų, atsisėsti pailsėti. Žinoma, pasirinktas ir krepšinio aikštelės atnaujinimas, taip pat mažųjų dirbtuvių dalyvių noras – sūpynės.

Kitą dieną planus jaukė lietingas oras, todėl dirbti buvo persikelta į šalia esančią mokyklos sporto salę. Vaikų užsidegimas sužavėjo ne tik savanorių komandą, bet ir vaikų tėvelius bei mokytojas – iki pat vėlaus vakaro vaikai šlavė aikštę ir šalino joje augančias samanas ir žoles.

Paskutinę dieną buvo vykdomi užbaigimo darbai: pakabintos krepšinio lentos, dažomi stovai, įbetonuoti suoliukai, kabinamos sūpynės. Nepamirštas ir tradicinis paskutinis pasisėdėjimas – darbo rezultatų aptarimas su vaikais buvo įsimintinas, jaukus ir įdomus. Vaikai džiaugėsi savo darbo vaisiais, buvo nustebę, kad per tokį trumpą laiką suvienijus jėgas įmanoma padaryti ypač daug.

Jau vakare žaidimų aikštelės buvo pilnos jaunimo, o sūpynės nepaliaujamai siūbavo. Nuoširdžios vaikų šypsenos – pats geriausias savanorių komandos pastangų įvertinimas.

Pagiriai (Kėdainių r.)
2013 m. liepos 21-24 d.
REZULTATAS: nuvalyta ir atnaujinta krepšinio aikštelė, pagamintos naujos krepšinio lentos, atnaujinti lankai ir stovai, nudažyti kaip šachmatai juoda ir balta spalvomis, nupinti krepšinio tinkleliai ir nubraižytos linijos; nuvalytos žolės nuo kitos aikštelės, esančios šalia krepšinio aikštės, jai suteikta funkcija – žaidimų aikštelė: nubraižyta šaškių lenta, „tvisterio“ ir „gyvatėlės“ žaidimai. Pakabintos sūpynės: vienos iš padangos mokyklos teritorijoje, kitos – medinės – miestelio aikštėje. Po miestelį pasklido šviesiai mėlyni suoliukai, žymintys jautriausias miestelio vietas, kuriose daugiausia susiburia žmonės: kalnas, liepų alėja, krepšinio ir tinklinio aikštelės.
SAVANORIŲ KOMANDA: Evelina Sabeckaitė (kuratorė), Sandra Šlepikaitė, Evaldas Dumčius, Eglė Mikalonytė, Eimantas Tinginys, Kornelija Sabeckaitė, Mantas Danius, Gabija Rutkūnaitė.
VIETOS KOORDINATORĖ: Pagirių miestelio (Kėdainių r.) bendruomenės centro organizacijos vadovė Daiva Noreikienė.
DIRBTUVIŲ DALYVIAI: 21 vaikas iš Pagirių miestelio ir aplinkinių kaimų.

„Keliaujančios architektūros dirbtuvės“ – tai pirmas Architektūros [vaikų] fondo organizuojamas didelio masto projektas, vyksiantis per vasaros atostogas, kuriuo norima atkreipti visuomenės, ypač vaikų, dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką. Projektu siekiama parodyti, kad aplinka rūpintis, ją puoselėti ir keisti galima realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis. Projekto metu bus aplankyta 16 Lietuvos miestelių.

Architektūros [vaikų] fondas – jau trečius metus gyvuojanti savanoryste paremta Architektūros fondo iniciatyva, kurianti ir įgyvendinanti architektūros edukacijos programas vaikams.

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras