2022 m. rugpjūčio 9 d.
 

 

Teismas paskelbė, kad buvęs FNTT vadovas Vitalijus Gailius buvo atleistas neteisėtai (papildyta video)

38
Paskelbta: 2012-12-05 11:51 Autorius: ekspertai.eu
Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko Vitalijus Gailiaus nuomonė apie prokuratūrą nesiskiria nuo eilinių piliečių nuomonės. Nuotr. fntt.lt
Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko Vitalijus Gailiaus nuomonė apie prokuratūrą nesiskiria nuo eilinių piliečių nuomonės. Nuotr. fntt.lt

Šiandien Vilniaus apygardos administracinis teismas paskelbė, kad buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) vadovas Vitalijus Gailius iš pareigų atleistas neteisėtai. 

PAPILDYTA 13.13. Teismas V. Gailiaus skundą dėl atleidimo iš tarnybos tenkino iš dalies: pripažino, kad jis atleistas neteisėtai, tačiau į pareigas negrąžino. Teismas pripažino buvusio ministro Raimundo Palaičio įsakymą neteisėtu ir priteisė buvusiam FNTT vadovui žalos alttlyginimą. Teismas V. Gailiui priteisė 42 tūkstančių litų išeitinę kompensaciją, daugiau kaip 67 tūkstančių litų vidutinį darbo užmokestį bei 25 tūkstančių litų neturtinės žalos atlyginimą. 

V. Gailių, kuris sėkmingai vadovavo FNTT po skandalingai išgarsėjusio generolo Romualdo Boreikos pasitraukimo, bei jo pavaduotoją Vytautą Giržadą iš pareigų vasario 15 dieną atleido buvęs vidaus reikalų ministras liberalcentristas Raimundas Palaitis (apie R. Boreikos sąsajas su liberalcentristais ir nuopelnus, marinant baudžiamąją bylą dėl dešimtis milijonų litų kainavusios scenos rekonstrukcijos Nacionaliniame operos ir baleto teatre, kuriam iki šiol vadovauja įtariamasis G. Kėvišas, rašėme publikacijoje “Politinės korupcijos stogai – FNTT ir GP”. Iš mirties taško ši rezonansinė byla buvo pajudėjusii tik FNTT vadovu tapus V. Gailiui). 

Ne vieną organizuotų grupuočių nusikaltimą ištyrę pareigūnai buvo apkaltinti tuo, kad neva nutekino dienraščiui “Lietuvos rytas” informaciją apie ketinimus paskelbti banko “Snoras” bankrotą.

Toks kaltinimas valstybės paslapčių išdavimu buvo grindžiamas Valstybės saugumo departamente (VSD) atliktu poligrafo tyrimu.

Kaip Seimo Antikorupcijos komisijai teigė V. Gailius, VSD atliekant šį patikrinimą jam buvo pateikti tendencingai suformuluoti klausimai.

„Buvo nepasiruošta ir nepasirengta tam tyrimui, man užduodamas klausimas, ar jūs kam nors suteikėte informaciją apie banką „Snoras“. Sakau, gal 80 žmonių suteikiau, kaip jūs manęs klausiate”, - sakė V. Gailius. Mat aiškinantis, kur galėjo dingti “Snoro” turtas, FNTT vadovas nuolat bendravo su teisėsaugos pareigūnais iš užsienio.

Atlikus tyrimą poligrafu Krašto apsaugos ministerijoje, jo rezultatai buvo V. Gailiui palankūs.

Buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas Andrius Nevera Seimo Antikorupcijos komisijai liudijo, kad iškart po skandalingos “Lietuvos ryto” publikacijos kilo įtarimų, jog informaciją galėjo nutekinti generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

A. Nevera teigė šiuos įtarimus nedelsdamas informavęs prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėją Joną Markevičių, tačiau šis nesiėmė jokių veiksmų.

V. Gailius Seimo Antikorupcijos komisijai liudijo, kad savo įtarimus dėl šaltinio, iš kurio galėjo nutekėti informacija, netrukus po skandalingos publikacijos jis išdėstė VSD vadovo pavaduotojui Romualdui Vaišnorui.

„Pateikę mes tikėjomės, kad tas nusikaltimas, ar galimas nusikaltimas, bus tiriamas. Iš esmės mūsų daugiau niekas kaip ir nepaklausė. Ir aš iš VSD pareigūno, to paties R. Vaišnoro, telefoninių skambučių supratau, kad mes esame įtariamieji. (...) Gal jau lapkričio pabaigoje, gruodžio pradžioje. Tai yra visos mūsų ir kitos versijos atmestos ir formuojama nuomonė. Mes šitą jau supratome aiškiai. Eidami į poligrafo tyrimą“, – Antikorupcijos komisijos apklausoje sakė V. Gailius.

Nekreipiant dėmesio į kitas versijas, R. Palaitis skubiai atleido abu FNTT vadovus, jiems atimta teisė dirbti su slapta informacija, todėl pareigūnai net negalėjo susipažinti su savo atleidimo pagrindu.

Atlikusi tyrimą, Seimo Antikorupcijos komisija konstatavo, kad iš pareigų turi būti atleisti vidaus reikalų ministras R. Palaitis ir generalinio prokuroro pavaduotojas D. Raulušaitis, o FNTT vadovai atleisti nepagrįstai ir turi būti grąžinti į darbą.

Tokią išvadą iš dalies patvirtino ir teismas, rugsėjo mėnesį nurodęs grąžinti V. Giržadą į darbą ir sumokėti jam 20 tūkstančių litų neturtinės žalos. Tačiau vidaus reikalų ministru po R. Palaičio tapęs liberalcentristas Artūras Melianas šią teismo nutartį apskundė

Ekspertai.eu primena, kad šioje istorijoje minėto D. Raulušaičio sąsajas su “Lietuvos rytu” įvertino Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), rugsėjo 12 dieną konstatavusi, kad Dariaus Valio pavaduotojas pažeidė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymą. Mat paaiškėjo, kad tyrimas dėl “Snoro”, kurį koordinavo D. Raulušaitis, buvo susijęs su jo žmonos dėdės A. Budrio - vieno UAB “Lietuvos rytas” akcininkų ir vadovų - interesais šiame dienraštyje. Tačiau prezidentė D. Grybauskaitė po šio sprendimo pareiškė, kad generalinio prokuroro pavaduotojas gali toliau eiti pareigas. 

Netrukus išsiaiškinta, kad su skandalingą straipsnį paskelbusiu dienraščiu yra susijęs ir dar vienas D. Raulušaičio giminaitis – jo žmonos tėvas dirba UAB “Lietuvos rytas” Panevėžio skyriaus vadovu (apie tai rašėme publikacijoje “D. Raulušaičio giminaičiai kviečiami registruotis urmu”). 

Atleistieji FNTT vadovai vertinami kaip itin patyrę kovotojai su organizuotu nusikalstamumu. V. Gailius sudavė didžiausius smūgius Panevėžio regione veikusiai pavojingiausiai Tulpinių gaujai ir jos lyderiams, V. Giržadas dalyvavo atskleidžiant rezonansinę Medininkų žudynių bylą, tiriant pulkininko Vytauto Pociūno žūtį, padėjo konfiskuoti “Daktarų” gaujos nelegaliai sukauptus turtus.

Be kitų tyrimų, V. Gailiui vadovaujant FNTT buvo sėkmingai tiriamos bylos dėl monopolizuotos energetikos ir komunalinio ūkio įmonių. „Vykdant šiuos tyrimus nustatyti milžiniški sukčiavimo faktai. Ir jau žinoma, kur nukeliauja įspūdingos sumos. Tos sumos siekia milijardus. Bet, matyt, kažkam norėtųsi, kad mes kovotume su kioskais, o ne su baltų apykaklių grupuotėmis“, – anksčiau žurnalistams yra sakęs V. Gailius.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu [email protected]
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
38. Tomas J.
(2013-05-17 10:03:03)
(216.218.254.20) Parašė:

Nusikalstama teisėsauga yra tik įrankis valdžios rankose - komunistinio Seimo ir TSKPistės Prezidentės. Akivaizdu, kad Lietuvos prokuratūra, kaip ir kitos teisėsaugos įstaigos, visąlaik yra niekšų rankose. Dabar - taip pat. Juk visus teisėsaugos įstaigų vadovus, pavaduotojus parenka nelojalūs Lietuvai žmonės - okupacijos laikų kolaborantai, TSKPistai ar šiaip komuniagų ir KGBistų draugai (V.Adamkus, KGBistus medaliais ordinais apdalijęs). Kad ir pirmasis nepriklausomos Lietuvos Generalinis prokuroras: TSKP narys.. LKP CK darbuotojas, KGB pulkininko sūnus. Kaip toks galėjo tikti rinkimus laimėjusiam Sąjūdžiui?! Tačiau nėr ko stebėtis, - tas pats Sąjūdžio patriarchas ir už dabartinę Prezidentę, TSKPistę aktyvistę D.Grybauskaitę agitavo balsuoti, o dabar toliau ją palaiko. Ar žinote, ką padarė TSKPistė aktyvistė su A.Valantinu, tikrai vilkinusiu Medininkų bylą (kai buvo GP vadovas), Sausio 13-osios bylą, Perdofilijos bylą? Paskyrė jį teisėju, o po kurio laiko pakylėjo pareigose - dabar jis jau Apygardos teismo teisėjas... Kol tskpistų aktyvistų, kolaborantų tautos priešų už grotų nesukišim revoliucijos būdu, - tol Lietuva bus nusikaltėlių rankose, nusikaltėlių valdoma, be jokio teisingumo.37. kokia
(2012-12-06 21:25:14)
(85.255.56.134) Parašė:

GARBĖ LIETUVAI,kad tokių žmonių yra ,kaip Gailius...o jei būtų nors kiek daugiau?36. Modestas
(2012-12-06 12:10:15)
(146.75.247.226) Parašė:

Vitalijus Gailius daug "prikakojes" tiem kuriem "prikakoti" negalima. Reikia tik pasidziaugti ir stebetis, kad nebuvo skirtas Valdo Adamkaus ordinas siai asmenybeu, kaip jis buvo skirtas Vytautui Pociunui.35. Tadas
(2012-12-06 09:42:44)
(62.212.207.154) Parašė:

Manau ,kad Gailius bailys,kitaip reikalautu kompensacijos iš Grybauskaitės nes būtent ji nušalino jį iš pareigų,"Palaitis ne prie ko" argi ne taip sakė Grybauskaitė.Dabar kai Gailius sėdi Masiulio vežime kuris puikiai padlaižiauja Grybauskaitei,tai nori panaudot seną metodą,kad aplinka kalta.34. oho
(2012-12-05 23:27:31)
(77.90.124.239) Parašė:

atrodo ir grybauskaite kartu su palaiciu tures atlyginti zala savo pinigais.33. IP
(2012-12-05 23:24:33)
(84.32.122.48) Parašė:

kaip? teismas driso priesintis rusu snipei grabauskaciai?32. dilgėlė
(2012-12-05 23:22:45)
(88.216.53.133) Parašė:

V.Gailius - labai tinkamas prezidentas.31. KAROLIS
(2012-12-05 20:25:44)
(86.100.107.203) Parašė:

REIKIA ORGANIZUOTI PREZIDENTEI APKALTA, NES JI YRA PARSIDAVELE.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras