2018 m. gruodžio 15 d.

 

Žmogaus teisių komitetas: antisemitizmas turi būti atpažįstamas

25
Paskelbta: 2017-12-06 16:36 Autorius: ekspertai.eu

Gruodžio 6 d. posėdyje Žmogaus teisių komitetas (ŽTK), vykdydamas parlamentinę kontrolę, aiškinosi, ar teisės aktai yra pakankami, siekiant užkirsti kelią antisemitizmui. Komitetas reagavo į Europos Žydų asociacijos ir organizacijos Žydų balsas Europoje laišką Seimo Pirmininkui, kuriame buvo pateikta informacija apie 2016 m. gegužės 26 d. Bukarešte vykusioje sesijoje patvirtintą teisiškai neįpareigojančią antisemitizmo apibrėžtį. Už šios apibrėžties priėmimą balsavo ir Lietuvos delegacija. Ši apibrėžtis yra tokia:

„Antisemitizmas yra tam tikra samprata apie žydus, kuri gali pasireikšti neapykanta žydams. Žodinės ir fizinės antisemitizmo apraiškos yra nukreiptos į žydus arba ne žydų tautybės asmenis ir (arba) jų nuosavybę, žydų bendruomenės institucijas ir religinius objektus.“

2017 m. birželio 1 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl kovos su antisemitizmu. Europos Parlamentas ragino Europos Sąjungos valstybes priimti šį antisemitizmo apibrėžimą, siekiant padidinti teismų ir teisėsaugos institucijų veiksmingumą kovojant su antisemitizmo išraiškomis. Laiške raginama priimti šį apibrėžimą Lietuvos Respublikoje.

Visi ŽTK posėdžio dalyviai buvo vieningi – Lietuvoje galiojantys teisės aktai yra pakankami ir neapykantos kurstymas tautiniu pagrindu yra baudžiamas. Problema yra pareigūnų nepakankami gebėjimai atpažinti antisemitizmą. Todėl būtinos nuolatinės įvairiapusės šviečiamosios priemonės tiek pareigūnams, tiek ir visuomenei, ypač jaunimui.

Užsienio reikalų ministerijos ambasadorius ypatingiems pavedimams Dainius Junevičius sakė, kad įstatymai yra pakankami, tačiau įgarsinta politinė pozicija antisemitizmo vertinimo klausimu būtų svarbi. ŽTK pirmininkas Valerijus Simulikas pasiūlė Užsienio reikalų ministerijai bendradarbiauti su komitetu parengiant atitinkamos rezoliucijos tekstą, kuris galėtų būti priimtas Seime.

Šio klausimo svarstymo metu posėdyje dalyvavo Užsienio reikalų ministerijos, Generalinės prokuratūros, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos, Tautinių mažumų departamento, Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės atstovai.

Nuo 2002 metų Lietuvos Respublika yra Tarptautinio Holokausto atminties aljanso (angl. IHRA) narė.

Siekiant palengvinti Tarptautinio Holokausto atminties aljanso darbą, pateikiami šie iliustraciniai pavyzdžiai:

Tokios apraiškos gali būti nukreiptos prieš Izraelio valstybę, suvokiamą kaip žydų visumą. Tačiau Izraelio kritika, tolygi bet kurios kitos valstybės kritikai, negali būti laikoma antisemitine.

Dažna antisemitizmo išraiška yra kaltinimas žydams susimokius kenkti žmonijai ir dažnai žydams verčiama atsakomybė už tai, „kodėl viskas yra blogai“. Tai reiškiama žodžiu, raštu, vaizdinėmis priemonėmis ir veiksmais, piktavališkai vadovaujantis stereotipais bei iškeliant neigiamus charakterio bruožus.

Šiuolaikinis antisemitizmas viešajame gyvenime, žiniasklaidoje, mokyklose, darbovietėse ir religinėje srityje gali, atsižvelgiant į bendrą kontekstą, apimti šiuos pavyzdžius, bet tuo neapsiriboja:

• Raginimą, pagalbą, pateisinimą žudyti ar kenkti žydams radikalios ideologijos ar ekstremistinio religinio požiūrio vardan.

• Melagingų, nužmoginančių, įkūnijančių blogį ar stereotipinių teiginių apie žydus arba įsivaizduojamą žydų įtaką – visų pirma, bet neišskirtinai, tokių kaip mitas apie pasaulinį žydų sąmokslą arba žydus, kontroliuojančius žiniasklaidą, ekonomiką, vyriausybę ar kitas visuomenines institucijas.

• Žydų kaip tautos kaltinimą, kad jie yra atsakingi už tikrą ar tariamą atskiro žydo ar žydų grupės padarytą nusižengimą arba net  už ne žydų atliktus veiksmus.

• Nacionalsocialistinės Vokietijos ir jos šalininkų bei bendrininkų Antrojo pasaulinio karo metais vykdyto žydų tautos genocido (Holokausto) fakto, masto, mechanizmo (pvz., dujų kamerų) ar jo tyčinio pobūdžio neigimą.

• Žydų tautos arba Izraelio valstybės kaltinimą išgalvojus arba perdėjus Holokaustą.

• Žydų piliečių kaltinimą didesniu lojalumu Izraeliui arba tariamiems pasauliniams žydų prioritetams nei jų pačių šalių interesams.

• Žydų tautos apsisprendimo teisės neigimą, pvz., teigiant, kad Izraelio valstybės buvimas yra rasistinis tikslas.

• Dvigubų standartų taikymą, iš Izraelio reikalaujant tokio elgesio, kokio nesitikima ar nereikalaujama iš jokios kitos demokratinės valstybės.

• Su klasikiniu antisemitizmu susijusių simbolių ir vaizdų naudojimą (pvz., teiginiai, kad žydai nužudė Jėzų arba kruvinų ritualų mitai), siekiant apibūdinti Izraelį arba izraeliečius.

• Šiuolaikinės Izraelio politikos lyginimą su nacių politika.

• Įsitikinimą, kad žydai yra bendrai atsakingi už Izraelio valstybės veiksmus.

Antisemitiniai veiksmai yra laikomi nusikalstamais, jei taip nustatyta įstatymuose (pavyzdžiui, neigimas arba antisemitinės medžiagos platinimas kai kuriose šalyse).

Nusikalstami veiksmai yra antisemitiški, kai išpuolių taikiniai – žmonės arba turtas, būtent pastatai, mokyklos, religinių apeigų vietos ir kapinės – yra pasirenkami dėl manymo, kad tai yra žydų arba dėl sąsajų su žydais.

Antisemitinė diskriminacija yra atsisakymas suteikti žydams galimybes arba paslaugas, prieinamas kitiems, ir tai yra neteisėta daugelyje šalių.

Šaltinis: lrs.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
25. ko nori zydosai dar ne viskas
(2017-12-09 12:02:26)
(2.28.164.137) Parašė:

persasi isvada ,kad tures problemu .atsibodo visiems .24. Julius Panka
(2017-12-07 19:53:42)
(192.42.116.16) Parašė:

Beje visiem norintiems, galite rašyti į mano lietuvišką pašto dėžutę punksas @ gmail. com. Tarsimės dėl mūsų padėties šiame krašte. Ačiū23. Julius
(2017-12-07 15:21:25)
(79.132.163.32) Parašė:

Koks šito straipsnio tikslas? Tik todėl kad Lietuva Europos sąjungos narė? (tiesiog ES medžiagos automatinis perspausdinimas Lietuvos žiniasklaidoje) Bent jau paskaičius chamiškus (95%), pilnus neapykantos komentarus prie straipsnių apie žydus, holokaustą arba Izraelį, bet kas nors kiek mąstantis supras, jog Lietuvoj antisemitizmas nekitaip kaip visuomeninė norma. Kitaip už jį turėtų bausti: dar negirdėjau nei vieno tokio atvejo.22. Nesistebiu
(2017-12-07 14:52:28)
(5.20.176.16) Parašė:

Kad tarp lietuvių tiek žydšaudžių buvo. Praėjo nemažai metų, o antisemitizmas čia gajus. Tarpukary buvo visai kiti žmonės, kitas mentalitetas, kitos nuotaikos - visi sugyveno draugiškai su žydais. O tie, kurie dabar (ir bet kada) pasisako prieš kitas tautas, padugnės, ir tiek.21. suldu
(2017-12-07 11:18:31)
(82.135.249.117) Parašė:

Ar jie nera slikstynes? deda visas pastangas, kad igautu galiu, automatiskai smerkiancia zmones...O kur palikti europos cigonai? niekam net neidomu tie cigonai, nes niekas apie ju galimas mirtis nesneka, tik zydai apie savo galimas mirtis.20. na
(2017-12-06 23:24:06)
(87.247.108.210) Parašė:

Garsus žydų profesorius matyt klydo teigdamas, kad tarp žydų yra 5-7 kartus daugiau ligonių.19. Tema
(2017-12-06 23:08:52)
(93.193.35.67) Parašė:

Kas yra tas ZTK, ar kas girdejo, kieno ir kada jis yra ikurtas, kam jis dirba, kas ji finansuoja? Faktas yra, kad pasauli valdo ta tauta, kurios kritikuoti negalima.18. jei taip
(2017-12-06 22:50:07)
(87.247.108.210) Parašė:

patvirtinus teisiškai neįpareigojančią tokią detalią antisemitizmo apibrėžtį, tokios pat išsamios apibrėžties norėtųsi ir apie sionizmąParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras