2024 m. balandžio 25 d.

 

Vytautas Rubavičius. Rinkimų kodeksas – be realios savivaldos

7
Paskelbta: 2013-06-28 16:00 Autorius: Tiesos.lt
Vytautas Rubavičius
Vytautas Rubavičius

Ketvirtadienį Seime buvo patvirtinta Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso koncepcija (projektą skaitykite čia).

Nors šiuo kodeksu nustatoma tai, kaip Lietuvoje bus formuojama politinė sistema, t. y. pagal kokią tvarką artimiausiu metu rinksime Respublikos Prezidentą, Seimo, savivaldybių tarybų ir Europos Parlamento narius, įstatymas ir vėl priimtas be viešųjų klausymų – visuomenė ir vėl buvo nušalinta nuo svarbiausių klausimų svarstymo.

Naująją rinkimų kodekso koncepciją
Tiesos.lt redakcija paprašė pakomentuoti filosofą ir kultūrologą Vytautą Rubavičių, ne kartą kalbėjusį apie Lietuvos politinę sistemą kaip apie „korupcinę sistemą, kurioje piliečiai atskirti nuo valstybės valdymo.

Rinkimų kodeksai ir juose nustatytos taisyklės – politinės sistemos veidrodis. Jau tikriausiai nėra pasaulyje šalių, kuriuose valdžia niekaip nebūtų renkama. Tačiau ir plika akimi matyti, kaip skiriasi renkamos valdžios. Vakarietiškos demokratijos šalyse rinkimų taisyklės nustato, kaip partijos, įvairios partinės organizacijos ir jokiomis partinėmis priklausomybėmis neapsunkinti piliečiai dalyvauja valdžios dalybose.
Demokratinėse politinėse sistemose valdžią dalijasi partijos ir nepartinė visuomenė. Tos visuomenės politinė galia labiausiai ryški savivaldoje, kurioje iš dalies įgyvendinamas tiesioginio atstovavimo principas. Suprantama, partijos ir partinė nomenklatūra visose šalyse siekia gauti kuo daugiau valdžios, tačiau labai gerai suvokiami ir partinės nomenklatūros visavaldystės pavojai demokratijai. Todėl savivaldos rinkimuose numatoma proporcinę sistemą derinti su tiesioginiu atstovavimu, žemesniems savivaldos lygiams suteikti dideles savivaldos teises. Nuosekliai tiesioginio atstovavimo principas įgyvendintas JAV, kur tiesiogiai renkami ne tik aukščiausi politiniai, bet ir kai kurie teisėsaugos pareigūnai.

Lietuva nuėjo kitu – partinės nomenklatūrinės vienvaldystės – keliu. Visa reali politinė valdžia sukaupta partinės nomenklatūros rankose, o visuomenei netenka nė menkiausios valdžios riekės. Konstitucinis Teismas nustatė, kad tokia sistema riboja nepartinių piliečių teisę laisvai rinkti ir būti išrinktiems. Tad naujasis Rinkimų kodeksas ir turėtų jiems tas teises suteikti, ypač per savivaldos rinkimus. Šiuo atžvilgiu dera prisiminti ir prezidentės Dalios Grybauskaitės metinio pranešimo mintį, kad jau metas žmonėms suteikti teisę patiems rinkti merus. Skaitant naująjį kodeksą aiškėja – nesuteikia ir nemano suteikti.

Lietuvos politinis elitas jau senokai įprato savo visavaldystę pridengti demokratinėmis procedūromis. Nors kartkartėmis kalbama apie visuomenės dalyvavimą valstybės reikaluose, tačiau nesiruošiama visuomenei suteikti galimybę pačiai, savivaldos pagrindais tvarkytis kasdieniame gyvenime ir gyvenamojoje aplinkoje. Kodeksas savivaldos rinkimuose įtvirtina proporcinę, sąrašų rinkimų sistemą. Kandidatų sąrašus teikti gali partijos ir visuomeniniai rinkimų komitetai. Atrodytų, einama teisinga linkme – juk į visuomeninius komitetus gali burtis aktyvūs piliečiai ir kelti jų pasitikėjimą pelniusius žmones. Lenkai taip pat buriasi į rinkimų komitetus, tik ten numatyti ir tiesioginiai vaitų, burmistrų, miestų prezidentų rinkimai. Lietuviai pasistengė rinkėjų komitetams apsunkinti darbą. Numatyta, kad tokiame registruojamame komitete turi būti ne mažiau kaip 15 narių, ir jis pateikia ne mažiau kaip pusės renkamų tarybos narių sąrašą. Kuo daugiau narių, tuo sunkiau suburti komitetą, tačiau daug lengviau įvairioms instancijoms manipuliuoti žmonėmis, norinčiais sudaryti komitetą. Galimi ir profesionalūs tokios veiklos „ardytojai“, įvairių teisinių kolizijų kūrėjai, padėsiantys „išmesti“ negeidžiamus sąrašus iš rinkimų. Gausu tokio patyrimo ir Rusijoje, ir Baltarusijoje, o ir mūsų vietos didžiūnai nepėsti. Vėlgi atsigrįžkime į Lenkiją – ten rinkimų komitetus gali sudaryti ir visuomeninės organizacijos, o komitetai gali kelti ir pavienius kandidatus. Į rinkimų komitetą susibūrusiems vietos žmonėms neišvengiamai teks užsiimti į partinę panašia, tik partinių išteklių stokojančia veikla – juk nebus lengva sudaryti sąrašą, jei ir partijos kai kuriems galimiems kandidatams siūlys vietas savuosiuose, kad juos papuoštų. Suprantama – ne už ačiū. Juk jau dabar ar tik ne trečdalis išrinktų pagal partinius sąrašus atsisako mandato – jie buvo „sąžiningumo“ masalas rinkėjams. O jau į tarybas pakyla tie, kurie ir turi ten būti. Savieji.

Pažymėtina, kad kodekso pradžioje aptariamos kitų šalių rinkimų sistemos. Pasirenkamos trys šalys – Lenkija, Vokietija, Prancūzija. Visos didžiosios. Sudėtinga valstybinė sandara, įvairių lygių rinkimai. Tačiau visur esama tiesioginio atstovavimo dalies. Mums, suprantama, įdomiau būtų žinoti, kaip tvarkosi mažosios šalys – kiek ten ne imitacinės, o realios savivaldos. Tačiau apie Latviją, Estiją, Skandinavijos šalis – nė žodžio. Kodėl? Labai jau negražiai tas mūsų kodeksas atrodytų lyginant ir kasantis prie esmės – prie visuomenės politinės galios. Net aprašant Lenkijos rinkimų sistemą nenurodyta, kiek žmonių ten formuoja rinkimų komitetą. Gal ten skaičiai ne mūsų naudai? Nuvylė ir mūsų nepriklausomų seimūnų pateikti pasiūlymai. Visi jie nukrypę į detales ir apeina esmę – Lietuvos žmonėms nesiruošiama suteikti realios savivaldos teisės, nesirengiama visuomenės prileisti prie valstybės reikalų. Žaidžiamas tas pats įgudusių politinės nomenklatūros sukčių žaidimas – kad ir kokius demokratinius referendumų įstatymus priimtume, jokio referendumo nesurengsite. Tad lieka tik apsveikinti tuos sukčius su pirmininkavimu Europos Sąjungos Tarybai. Sėkmės.

„Tiesos.lt

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
7. D Pikčiurnai
(2013-07-02 08:19:46)
(78.58.251.246) Parašė:

“Politikoje vieni patiekalus ruošia, o mes juos priversti suvalgyti ir susimokėti. Tačiau politikoje renkamės iš tų, kuriuos mums pakišo per rinkimus.” Manau, pasirinkimo problemos domina mudu, bet ne Rubavičių – jam pakanka vienmandatės sistemos pasirinkimo, kurioje “teisingame sąraše” yra vienas vienintelis kandidatas. Atskiras klausimas, kas “pakiša” tą vienintelį kandidatą. Viena tikrai žinome – “pakiša” ne atitinkamos apygardos partiečių visuotinis balsavimas, o kažkas Centre. Gal net pats partijos pirmininkas (Kubilius, Venckienė ar pan.). Šiaip ar taip, Rubavičius akivaizdžiai nemėgsta pasirinkimo iš daugiau nei 1 sąrašo kandidato. Eurorinkimų projektiniame variante numatytas skandinaviškas balsavimas už kandidatus, o ne už sąrašus jo nežavi, todėl yra nevertas perkelti į savivaldybių ar Seimo rinkimus. Jis dar labiau nemėgsta eurorinkimuose numatytos išbandyti šveicariškos naujovės, kai rinkėjas nebus pririšamas prie vieno pasirinkimo, prie vieno sąrašo, o galės balsuoti už kandidatus iš skirtingų sąrašų. Rubavičius nesiūlo naujovės taikyti savivaldybių ir Seimo rinkimuose(tikriausiai seimūnai tai padarys ir be ”pilietininkų” raginimų), nesiūlo išplėsti pasirinkimo galimybės nuo 3 iki 5 ar daugiau kandidatų, tuo labiau leidžiant skirti kandidatams nevienodą balsų skaičių pagal rinkėjo preferencijas. Ne, Rubavičių tenkina tik “1 kandidato sąrašas”. “V.Rubavičius pastebėjo ir atkreipė publikos dėmesį, kad nešvariomis rankomis ruošiamas naujas patiekalas, kurį "įkals" į Kodeksą ilgiems metams ir mes tą srėbalą turėsime kasdien vartoti”. Rubavičius į nieką neatkreipė dėmesio, išskyrus detalę apie minimalų reikalaujamą sąrašo ilgį – reikalavimas tikrai perteklinis. Įspūdis toks, kad rinkimų klausimais ką nors pastebėti ne jo jėgoms. Į ką tikrai verta šia tema atkreipti dėmesį, tai į permanentinį Navicko, Medalinsko, Kuolio, Rubavičiaus, Kulakausko, Pociūnienės ir kitų “pilietininkų” nesusigaudymą. Toks įspūdis, kad visi mažyčiai pagerinimai Seime vyksta prieš “pilietininkų” valią. Tokiam teiginiui pagrįsti turiu šiokios tokios karčios patirties…



6. Kritikas Pikčiurna
(2013-07-01 02:49:50)
(78.56.140.149) Parašė:

Kuo politika panaši į kulinariją ir kuo skiriasi. Politikoje, kaip ir kulinarijoje vieni patiekalus ruošia, o mes juos priversti suvaldyti ir susimokėti. Tačiau kulinarijoje patiekalus ruošia apmokyti ir patikrinti, atranką praėję specialistai, o politikoje renkamės iš tų, kuriuos mums pakišo per rinkimus. Keisti mes komentatoriai, V.Rubavičius pastebėjo ir atkreipė publikos dėmesį, kad nešvariomis rankomis ruošiamas naujas patiekalas, kurį "įkals" į Kodeksą ilgiems metams ir mes tą srėbalą turėsime kasdien vartoti. Kodėl už tai reikia peikti autorių, net jei jis ne viską pastebėjo ir ne visur teisus? Ačiū Vytautui, kad pastebėjo ir netylėjo, kaip visi. Esminis klausimas kitas: kokio mums reikia rinkimų kodekso, kad mus ir valstybę atstovautų ir gintų, o ne pardavinėtų?



5. Darijus
(2013-06-30 13:21:19)
(78.60.193.82) Parašė:

Manau, kol kas, bet kokius rinkimus reikia boikotuoti. Aišku, kad bambaliniai pseudopatriotai pradės rėkti - tai valstybės žlugdymas. O kur ta valstybė?



4. >ką daryti
(2013-06-30 10:34:22)
(78.61.251.55) Parašė:

... ogi "po šio Vytauto Rubavičiaus straipsnio turi sekti ištisa serija analitinių ir labai konkrečių kritinių publikacijų bei pasiūlymų lavina". Pradžioje turi būti MINTIS.



3. Kritikas Pikčiurna
(2013-06-29 08:06:05)
(78.56.140.149) Parašė:

Puikus straipsnis, tik galima būtų pridurti, kad rinkimų įstatymas lemia ne tik valdžios pobūdį bei struktūrą, bet ir pilietinės visuomenės raidą, brandą, lyderių ugdymą. Kuo daugiau įvairių visuomenės sluoksnių atstovų įsijungia į sprendimų ruošimo ir priėmimo procesus, ypač žemiausiuose savivaldos lygiuose, tuo yra aktyvesnės bendruomenės, daugiau galimybių rasti, išbandyti ir išugdyti talentingus lyderius, juos demokratiškai kontroliuoti. O būtent lyderių stoka ir šeimynine bei partine - klanine "ranga" valdžioje skundžiamės. Todėl labai svarbu visiems nepriklausomiems visuomenės sambūriams bei judėjimams nepraleisti lemtingo momento labai aktyviai ir vieningai sudalyvauti kodekso rengime, nes senoji nomenklatūrinė mafija nesnaudžia. Tai daug svarbiau, nei patys artėjantys rinkimai. Po šio Vytauto Rubavičiaus straipsnio turi sekti ištisa serija analitinių ir labai konkrečių kritinių publikacijų bei pasiūlymų lavina bei konkretus Sąjūdžio laikų spaudimas. Politikoje, kaip ir kulinarijoje, patiekalo ruošimo receptas (rinkimai) lemia rezultatą. Valdžioje turi įsivyrauti raugintų agurkų principas - ne konkretūs dideli ar maži agurkai, bet sūrymo paruošimas, jo receptas lemia koks bus rezultatas... O rezultatą visuomet lemia tinkamai parinktos proporcijos. Jei neišnaudosim momento ir vėl bus, kaip toj ironiškoj patarlėj: "raugiau raugą, raugs nerūgo, dėjau š-dą - š-ds paplūdo..."



2. Ką
(2013-06-29 00:35:28)
(81.7.96.104) Parašė:

daryti?



1. D
(2013-06-28 20:35:32)
(78.58.251.246) Parašė:

“Nuosekliai tiesioginio atstovavimo principas įgyvendintas JAV, kur tiesiogiai renkami ne tik aukščiausi politiniai, bet ir kai kurie teisėsaugos pareigūnai.” Rubavičius žavisi Amerikos vienmandate rinkimų sistema ir ją sutvėrusiais JAV tėvais-įkūrėjais. Visiems žinoma, kad jų tikslas buvo ne kokie demokratiniai-pilietiniai siekiai, o greičiau priešingas dalykas – visaapimanti ir visakontroliuojanti dvipartinė sistema, visokius išsišokėlius paliekanti už borto, t.y., anapus 50% barjero slenksčio. Jei toks tikslas žavi Rubavičių, nėra ko stebėtis, kai jis apgailestauja, jog vienmandatė sistema nėra taikoma Lietuvos savivaldybių rinkimuose ir eurorinkimuose, o tik renkant Seimą. Jei dvipartinė sistema tampa gėriu, neverta tikėtis, jog Rubavičius piktinsis Seimo rinkimuose tebegaliojančiu 50% mandatų rezervatu tik partijoms. Bet jis juk ir nesipiktina… “Pažymėtina, kad kodekso pradžioje aptariamos kitų šalių rinkimų sistemos. Tačiau apie Latviją, Estiją, Skandinavijos šalis – nė žodžio. Demokratinėse politinėse sistemose numatoma proporcinę sistemą derinti su tiesioginiu atstovavimu, žemesniems savivaldos lygiams suteikti dideles savivaldos teises.” Simptomiška, kad Rubavičius net neužsimena egzistuojant ne vien politinį, bet ir geografinį proporcingumą. Jam neįdomu, jei kokioje Danijoje ar Švedijoje savivaldybėse proporcingai atstovaujami mažesni dariniai, kaip mūsų seniūnijos. Jam neįdomu, kad ten proporciniai rinkimai vyksta regioninėse ir subregioninėse apygardose, garantuojančiose geografinį proporcingumą. Jis nesiūlo regioninių apygardų principo taikyti ir Seimo rinkimuose. Ne, Rubavičiui reikia vienmandatės sistemos, 50% rinkiminio barjero ir dvipartiškumo. “Kandidatų sąrašus teikti gali ir visuomeniniai rinkimų komitetai – tokiame komitete turi būti ne mažiau kaip 15 narių, ir jis pateikia ne mažiau kaip pusės renkamų tarybos narių sąrašą. Vėlgi atsigrįžkime į Lenkiją – ten komitetai gali kelti ir pavienius kandidatus.” Vienintelis teisingas straipsnelio pastebėjimas. Mažoka, sakyčiau.



Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras