2019 m. lapkričio 14 d.

 

Vyriausybė Seimui siūlo pripažinti Astravo BE nesaugia, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui

26
Paskelbta: 2017-06-08 07:47 Autorius: ekspertai.euVyriausybė pritarė Baltarusijoje, Astravo rajone, statomos branduolinės elektrinės (BE) vertinimo išvadoms. Seimui siūloma pripažinti Astravo BE (anksčiau ji buvo vadinama Astravo AE – red. pastaba) nesaugia, kuri dėl geografinės padėties kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai.

„Nacionalinio saugumo ir žmonių interesai yra patys svarbiausi. Lietuvos pozicija dėl Astravo branduolinės elektrinės yra aiški ir principinga – Astravo BE statyba negali būti tęsiama. Nuo pat pradžios šias statybas lydi rimti pažeidimai ir incidentai, nebuvo ir iki šiol nėra laikomasi nei branduolinės saugos, nei tarptautinių aplinkosaugos reikalavimų“, - pasakė premjeras Saulius Skvernelis.

„Energetikos ministerija vadovaudamasi išvadomis, kurias pateikė Valstybės saugumo departamentas, Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija, Radiacinės saugos centras, Užsienio reikalų ir Aplinkos ministerijos, Aplinkos apsaugos agentūra, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba ir Lietuvos geologijos tarnyba, parengė vertinimą“, - sakoma Vyriausybės pranešime visuomenei.

Vertinime nustatyta, kad Astravo BE pažeidžia nacionalinius ir saugumo interesus pagal visus įstatyme nustatytus kriterijus.

Teigiama, kad Baltarusija nepateikė įrodymų, jog parenkant BE statybų aikštelę, kuri vos per 40 kilometrų nutolusi nuo Vilniaus, buvo tinkamai įvertintas Lietuvos gyventojų skaičius, jų pasiskirstymas ir kiti veiksniai, kurie yra reikšmingi branduolinės ar radiologinės avarijos Astravo BE atveju.  

Lietuvai nėra pateikta informacija dėl radiologinio poveikio nei normalaus BE eksploatavimo metu, nei avarijų atvejais. Astravo BE įvykus sunkiai branduolinei ar radiologinei avarijai, maždaug trečdalis Lietuvos gyventojų galėtų patirti žalingą radiacijos poveikį. Situaciją apsunkintų dar ir tai, kad į pavojaus zoną patektų sostinė Vilnius, kuriame dirba dauguma svarbiausių šalies valstybės institucijų.

Parenkant branduolinės elektrinės statybų aikštelę, nebuvo atsižvelgta į galimus seisminius ir kitus gamtinius pavojus. Taip pat nepateikta įrodymų, kad aikštelė parinkta vadovaujantis Tarptautinės atominės energetikos agentūros saugos reikalavimais. Baltarusija nėra atlikusi BE rizikas ir atsparumą vertinančių testų (angl. „stress tests“).

Vertinimo metu nustatyta, kad statant Astravo BE nėra laikomasi tarptautinių aplinkosaugos, branduolinės bei radiacinės saugos reikalavimų ir yra pažeistos tarptautinės – Branduolinės saugos, Espo bei Orhuso – konvencijos.

Galiausiai, nepaisant aktyvių Lietuvos pastangų ir tarptautinių organizacijų raginimų laikytis skaidrumo ir atvirumo principų, Baltarusija neužtikrino, kad būtų greitai ir skaidriai pateikiama visa informacija apie Astravo BE statybų procesą.

Ekspertai.eu primena, kad gegužės mėnesio pabaigoje Vilniuje viešėjęs už energetiką atsakingas Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius pasakė, kad Briuselis linkęs savo dėmesį koncentruoti į atominės Astrave saugumą, o ne į elektros embargą. EK pirmininko pavaduotojas teigė, kad Komisija baigia susitarti su Baltarusija dėl europinių standartų saugumo testų Astrave.

Ekspertai.eu taip pat primena, kad žalią šviesą Astravo AE uždegė konservatoriaus Andriaus Kubiliaus vyriausybė, kuri viską gerai žinojo, sekė informaciją, net susitikinėjo su Baltarusijos aukščiausiais pareigūnais, tačiau nieko nenuveikė, kad prie pat Lietuvos sienos atominė neatsirastų. Baltarusija lemiamus sprendimus  priėmė 2011 metais, kai pasirašė elektrinės statybos kontraktą su Rusijos korporacija „Rosatom“.

Keli susiję:

M. Šefčovičius: kontaktai su baltarusiais rodo, kad aukščiausi standartai gali būti pasiekti

Iš pradžių patvirtinę, kad dalyvaus, Lietuvos ambasados atstovai paskutinę minutę atsisakė  

Proveržis: pasmerkta Astravo AE bei sutarta dėl paramos Ukrainai ir bendradarbiavimo su JAV   

JOKIO ASTRAVO su Maskvos branduoliniu teroru   

Žalią šviesą Astravo AE uždegę konservatoriai toliau kovoja dėl šios jėgainės statybų sustabdymo

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
26. Anfisa
(2017-06-08 21:29:12)
(78.61.49.251) Parašė:

25-m. Net nesvajok, tamsta. Jau seniai,seniai pervelu. Negausit jus is Rusijos nieko po-pigiai, praejo tie laikai. Skaudziai pasimoke rusai su tokiais "draugais", kaip jus. Daugiau nebus jokios draugystes, viskas bus tik uz pinigus, ir didelius pinigus...Sekmes.25. manau
(2017-06-08 21:12:15)
(77.90.124.209) Parašė:

reikia pradet draugaut su rusija ir gauti pigias dujas,elektra ir nafta,nes arteja didziule krize ir lietuviai kurie nespejo emigruoti kris kaip muses nuo ,,dichlofoso,,24. NeKonservas
(2017-06-08 19:28:41)
(37.190.26.194) Parašė:

Bijo beretės, deda į kelnes... Pasikeiskite pampersus, dvokia!23. Šiaip klausiu
(2017-06-08 19:23:03)
(37.190.26.194) Parašė:

O tai "Rusijos" programišiai grėsmės jau nekelia?? Visas pasaulis jų bijo o Dalytė ne....22. Aidas iš girių
(2017-06-08 19:17:00)
(37.190.26.194) Parašė:

Jei pripažinti Astravo AE nesaugia, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui, tai iš jos nebus perkama pagaminta elektros energija. O tada toliau pirksime elektrą iš INTER RAO Lietuva kompanijos, kurią valdo du broliai kauniečiai (ne)žydai Garbaravičiai, o jų "stogas" visada buvo vienas iš konservatorių lyderių A.Kubilius.21. suldu ->15. arthur
(2017-06-08 19:06:40)
(82.135.251.145) Parašė:

Tai nera idiotizmas, daryti nusikaltimus ir likti nebaudziamam.20. manau jau bus
(2017-06-08 19:00:18)
(86.28.143.2) Parašė:

gera tradicija,apsitverti 2m siena nuo gresmiu?!19. senis
(2017-06-08 17:37:38)
(84.15.178.78) Parašė:

vyksta derybos tarp Baltarusijos ir Lenkijos del sienos statybos aplink Lietuva. Sudarinejami turistiniai marsrutai. Saugiu atstumu nuo pastatytos sienos bus irenginejami apziuros bokstai, bus siekiama ivairiu saliu gyventojams parodyti kur veda salies elito atitrukimas nuo gyventoju, elito tarnavimas salies priesu interesams,kaip brangiai gali kainuoti kvailybes valdzioje isigalejimas. Kiekvienas turistas tures atvezti vietiniams maisto.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras