2020 m. gegužės 28 d.

 

Visuotinės gerovės ideja

15
Paskelbta: 2019-06-01 12:18 Autorius: Michailas BugakovasPasibaigė autoritarinis D. Grybauskaitės dešimtmetis. Naujuoju Lietuvos prezidentu tapo ekonomistas, finansų analitikas, ilgametis skandinaviškų bankų patarėjas, liberalas G. Nausėda. Taigi, turėsime šalies vadovą, kuris yra dabartinio globalinio kapitalizmo kūrinys ir akcininkas. Globalinio finansinio kapitalo sistemą jis atstovauja gryname jos pavidale, išlukštentą ir apvalytą nuo visokių šalutinių intarpų ir įtakų, taip sakant, visame jos nuogume ir gražume.

Prezidentinius rinkimus jis laimėjo pasikinkęs vieną kapitalistiniame pasaulyje seniai nuvalkiotą, apkramtytą bei išspjautą idėją - „visuotinės gerovės“ valstybės idėją. Šią idėją jis naudojo per visą savo rinkiminę kampaniją, ją pakartojo ir savo pirmoje jau išrinkto prezidento kalboje.

Gerovės idėja ir pati „visuotinės gerovės“ valstybės koncepcija buvo išpopuliarintos dar pokaryje, pirmiausia JAV, o vėliau ir Vakarų Europoje. Šios teorijos pagrindus sukūrė žinomas ekonomistas Dž. M. Keinsas (1883-1946), kuris 1936 metais parašė knygą “Bendroji užimtumo, palūkanų ir pinigų teorija”.

Savo knygoje Keinsas ir suformulavo idėją apie valstybę kaip neutralią, antklasinę ir viršklasinę instituciją, kurios funkcija - taikant ekonominio reguliavimo svertus rūpintis socialinės sferos (socialinis draudimas, mokesčiai, algos, kainos, viešieji darbai, užimtumo programos ir panašiai) deramu funkcionavimu, užtikrinti visų socialinių grupių ir žmonių gerovę.

Keinso teorija tapo savotišku beribio liberalizmo ideologijos antipodu bei tarybinio socializmo alternatyva. Visa jos argumentacija anais laikais rėmėsi išsivysčiusių kapitalistinių valstybių pasiekimais ekonominėje bei socialinėje plotmėje. „Gerovės“ teoriją toliau plėtojo kiti žinomi buržuaziniai ekonomistai - Dž. Gelbreitas ir E. Chansenas.

Kita vertus, „visuotinės gerovės“ idėją propagavo ir socialdemokratijos teoretikai, tame tarpe ir garsaus „renegato“ bei reformisto Karlo Kautskio sūnus Benediktas Kautskis.

Švedų teoretikas G. Miurdalis prakalbo net apie „gerovės pasaulį.“ Atseit, svarbu yra siekti „visuotinės gerovės“ ne tik atskiroje kapitalistinėje valstybėje, bet užtikrinti ją pasauliniu mastu, santykiuose tarp visų pasaulio kraštų.

Visi „gerovės“ teoretikai teigė, kad socialinės kapitalizmo negerovės kyla ne iš paremto privačia nuosavybe gamybos būdo, o iš neteisingai organizuotos perskirstymo sferos. Kapitalistinės šalys yra prigaminusios tiek gėrybių, kad jų turėtų užtekti visiems. Valstybė turi tik teisingai viską paskirstyti ir tinkamai vykdyti biudžetinę bei mokestinę politiką.

Deja, „visuotinės gerovės“ teoretikai ir propagandistai nutylėdavo paprastą faktą, kad materialinis “auksinio milijardo“ šalių gerbūvis buvo sukurtas neokolonializmo politikos bei „trečio pasaulio“ žmonių skurdo, bado ir nepriteklių sąskaita.

Tokia globalinio kapitalo politika galų gale atsisuko savo atvirkštine puse. Šiandien vyksta naujas didysis tautų persikraustymas, gilėja civilizacijų priešprieša, plečiasi lokalinių konfliktų (tame tarpe ir ginkluotų) zona, vyksta prekybiniai, technologiniai bei geopolitiniai „karai“, taikomi embargai ir sankcijos, klesti terorizmas ir ksenofobija, stiprėja neonacizmo tendencijos, ryškėja tarptautinės teisinės, politinės bei kultūrinės sistemos ir ypač pasaulį ir atskiras šalis valdančio elito degradacija.

„Gesinti“ visas šias ir kitas problemas visomis prasmėmis brangiai kainuoja, reikalauja nemažai finansinių ir kitokių lėšų. Vienu žodžiu „visiems gerai“ būti tiesiog negali.

Dabar jau aiškiai matosi, kad žlungant amerikanizuotai pasaulinei tvarkai, socialinė pasaulio diferenciacija stipriai padidėjo. Šiandien vos 26 milijardieriai valdo tiek turto, kiek turi pusė likusio pasaulio gyventojų.

„Visuotinės gerovės“ idėja patyrė nesėkmę ir pačiose išvystyto kapitalo kraštuose. Visuotinė gerovė išvirto į dar didesnę socialine poliarizaciją ir diferenciaciją, pagilino socialinę atskirtį. XXI amžiaus pradžioje 10% turtingiausių JAV gyventojų valdė daugiau nei pusę nacionalinio šios šalies turto. Gerovė visiems tapo gerove saviems.

„Visuotinės gerovės“ idėja iš pat pradžių buvo utopija. Valstybinio – monopolistinio kapitalizmo sąlygomis visų gerovė – tai visada kapitalistų ir valdžiažmogių gerovė. Šios idėjos utopiškumą bei mitologinį turinį, jos neatitikimą gyvenimo realijoms vėliau suprato ir jos teoretikai.

Jau minėti Dž. Gelbreitas ir E. Chansenas dar antroje XX amžiaus pusėje su apgailestavimu pripažino, kad „gerovės“ valstybėje nėra „socialinės pusiausvyros“ ir kad JAV susiformavo „dvi nacijos“ - pasiturinti nacija ir varguomenė. Tuo tarpu taip vadinama „vidurinioji klasė“ visur eižėja.

Taigi, p. G. Nausėda „įpiršo“ naiviems Lietuvos vartotojams ir rinkėjams nors ir gražiai įpakuotą, bet gerokai pašvinkusią prekę, kurios galiojimo terminas jau seniai pasibaigė.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
15. bugajau
(2019-06-08 12:54:49)
(212.122.74.6) Parašė:

ar skiri patį gerovės terminą, nuo Gerovės valstybės teorijos, susiformavusios [per pastarąjį pusšimtį metų?14. Kas yra kas
(2019-06-02 16:05:25)
(92.243.166.42) Parašė:

Pasakysiu kas kaip. SEB bankas priklauso Wallenberg Faundations. Wallenberg family giminei, nueikit į google į wikipedia ir suveskit Wallenberg Family, pamatysit, kad tai bankininkų dinastija nuo 17 amžiaus, dabar jai priklsuso apie 40% Stokholmo akcijų biržos kompanijų!!! Įveskit į youtube Bilderberg Wallenberg ir pamatysit, kad jų galva Jacob Wallenberg kasmet lankosi Bilderberg susıtikimuose, kad jie ir Švedijoj paskiria ministrus pirmininkus, kad turi ryšių su baltaisiais rūmais ir t.t. Lietuvos vergus žydai valdys, o Nausėda tik aktorius vaidinsiantis prezidentavimą.13. Žmonės, atsibuskit: Realybė yra kita!...
(2019-06-02 16:04:04)
(92.243.166.42) Parašė:

Skandinavijos bankus valdo žydai, kurie turi didelius ryšius su Federaliniu rezervu. SEB banką įkūrė žydas André Oscar Wallenberg. Swedbanką valdo įtakingi žydai, todėl naikinti švediškus bankus yra antisemitizmas. Rusiško kapitalo konkurentai Lietuvoje buvo staigiai panaikinti Prezidentės ir nusikalstamos Konservatorių partijos elito pagalba. Taigi, švediškų bankų savininkai, manau, gali jau raportuoti savo tikriesiems šeimininkams Rotšildams, kad turi jau savąjį išrinktąjį prezidentą ir kad ne tik bankus, žiniasklaidą Lietuvoje valdo, bet ir visa Lietuva nuo šiol bus pilnai jų rankose.12. Prezidento rinkimų lyderis - A.M.Brazauskas
(2019-06-02 16:00:57)
(92.243.166.42) Parašė:

A. Brazauskas iki šiol liko vienintelis atkurtos Lietuvos prezidento rinkimų kandidatas, kuris peržengė milijono gautų rinkėjų balsų ribą. Jis 1993 m. sulaukė net 1 211 070 rinkėjų pasitikėjimo (60,1 proc. nuo visų dalyvavusiųjų) bei triuškinamai laimėjo prezidento rinkimus jau pirmajame ture. G. Nausėdos dabartinių 2019 m. prezidento rinkimų antrajame ture gautų balsų persvara taip pat nepalieka jokių abejonių mandato svarumu: jis gavo 881 496 balsus (65,68 proc. nuo visų balsavusiųjų). Tačiau pirmajame ture G.Nausėda liko antras, surinkęs tik 441 396 balsus (30,94 proc. nuo visų dalyvavusių). A. Paulauskas 1998 m. rinkimuose gavo dar daugiau balsų, nei G.Nausėda surinko dabar – net 953 775 balsus, (49,6 proc. nuo visų dalyvavusiųjų). K.Prunskienė, pavyzdžiui, 2004 m. gavo per 651 tūkstantį balsų arba 47,35 proc. nuo visų dalyvavusiųjų. Bet abu jie, – tiek A.Paulauskas, tiek ir K.Prunskienė, prezidento rinkimus pralaimėjo.11. Suldu
(2019-06-02 02:24:45)
(84.15.191.120) Parašė:

Simonyte atliko savo darba idialiai.10. Darijus
(2019-06-01 21:36:47)
(90.140.134.93) Parašė:

Visuotinė gerovė yra komunizmas. Tai tas pats, kai asilui pririša morką ant pagalio ir pritaiso ant sprando.9. Visuotine gerove
(2019-06-01 20:52:30)
(78.58.225.231) Parašė:

Kaip Vokietyjoje 30km už didmiesčio pigiausios žemės sklypas jo vienas aras kainuoja €300.000. Perkami namo statybai 3 arai.Tiek pat kainuoja namo statyba.Tuomet jauna seima iki karsto savanoriškai uzsiraso pjaustytų popieriu gaspadoriams vergijon.Kaip bus ateityje su visuotine gerove kaip jau šiandiena žemės planetoje keturiems milijardams trūksta geriamo vandens. Kaip bus toliau kaip baigėsi biologinis kuras,o vėjo,saules energija nepasitvirtino. 35 uranas kurio seremos atominėms elektrinėms menki likučiai.8. Romas
(2019-06-01 20:46:41)
(77.111.247.44) Parašė:

Kaip visada geras Bugakovo straipsnis. Aciu...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras