2018 m. birželio 19 d.


Vilniečiai stoja ginti Kalnų parką nuo išniokojimo

9
Paskelbta: 2017-03-16 22:39 Autorius: ekspertai.eu

2017 m. kovo 9 d. vilniečiai įteikė atvirą laišką Lietuvos Respublikos Vyriausybės Ministrui Pirmininkui S. Skverneliui, kuriame siūloma netvirtinti Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato direkcijos parengto Vilniaus pilių valstybinio kultūrinio rezervato tvarkymo plano.

Iniciatyvai pritarė Lietuvos arboristikos centras, Lietuvių etninės kultūros draugija, susivienijimas Žali.lt, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos visuomeninės aplinkos ir energetikos komisijos pakomisė, nacionalinės J. Basanavičiaus premijos laureatas D. Razauskas, įvairių sričių specialistai, studentai, Vilniaus miesto gyventojai.

Laiško su priedais kopijos įteiktos R. Karbauskiui, E. Jovaišai, K. Mažeikai, L. Ruokytei-Jonsson, K. Navickui, D. Varnaitei.

Rezervato direkcija 2016 m. sausio 4 d. savo interneto svetainėje (http://www.vilniauspilys.lt/pradedamas-vilniaus-piliu-valstybinio-kulturinio-rezervato-tvarkymo-plano-viesinimo-etapas/ ) pranešė, kad prasideda minėtojo plano viešinimo etapas ir visuomenei suteikiama 11 dienų su tuo susipažinti bei pateikti pasiūlymų. Plano aiškinamasis raštas – 53 puslapių administraciniu stiliumi parašytas tekstas. Planas šiuo metu pateiktas tvirtinti Vyriausybei: tai reiškia, kad pasiekta paskutinė stadija prieš imantis jį įgyvendinti.

Laiško Ministrui Pirmininkui iniciatoriai Deivydas Jonelis ir Asta Kasperavičienė teigia, kad rengiant nacionalinės svarbos objekto pertvarkos planą nebuvo atsižvelgta į viešąjį interesą. Vilniaus miesto gyventojai realiai negalėjo laiku sužinoti apie skirtąsias 11 dienų pateikti pasiūlymams, nes apie tai paskelbta tik labai siauroje informacinėje erdvėje – direkcijos interneto svetainėje. Net jeigu informacija būtų stebuklingu būdu surasta, jos iškoduoti, išanalizuoti, perprasti ir sugalvoti pasiūlymus dirbančiam žmogui per 11 dienų nebūtų įmanoma, turint omenyje tai, kad aiškinamasis raštas parašytas aptakiai, daugelyje vietų pateikiami vieni kitiems prieštaraujantys teiginiai, taip paliekant skaitytoją nežinioje – kaip ir kodėl ketinama pakeisti Vilniaus miestovaizdį. Visuomenė negalėjo sudalyvauti nė viešame plano svarstyme, nes jo tiesiog nebuvo. Dėl to laiško iniciatoriams kyla pagrįstas klausimas: kodėl vykdant tokio masto pertvarkas direkcijos atstovams visiškai nerūpi miesto gyventojų poreikiai ir nuomonė?

Laiške teigiama, kad vietovė nėra tinkamai ištirta, planas pagrįstas hipotetiniais teiginiais, to neslepiant ir nepateikiant argumentų, kuo ši pertvarka būtų naudinga Vilniaus miesto gyventojams. Pabrėžiama, kad Kalnų parko teritorijoje esanti natūrali gamta su nykstančiomis gyvūnų ir augalų rūšimis – tai didelis ekologinis turtas, kokį turėti siekiama daugelyje urbanizuotų Europos miestų, tačiau plane numatyti želdinių kirtimo, kabančių takų tiesimo ir kiti darbai, siekiant „išryškinti gynybinę pilių sistemą“ bei padidinti atraktyvumą, gali sudarkyti šį turtą, ir dėl to Vilniaus veidas prarastų savo identitetą, taptų nebepatrauklus nei gyventojams, nei miesto svečiams. Teigiama, kad želdynai saugo šlaitus nuo erozijos, o žaliuojančios kalvos yra ir puiki, miesto plaučių funkciją atliekanti, gamtovaizdžio atsvara urbanizuotai miesto daliai su pastatais iš stiklo ir betono. Nepaisant to, parko teritorijoje galima pastebėti, kad kasmet nežinia kodėl vis labiau retinami sveiki medžiai. Taip elgtasi ir su Gedimino kalnu: iš pradžių retinta, o vėliau nuskusta plikai.

Laiško autorių nuomone, toks skubotas siekis įsisavinti ES struktūrinių fondų lėšas vengiant viešumo sukeltų dar didesnį visuomenės nepasitenkinimą ir nepasitikėjimą valdančiosiomis Lietuvos Respublikos institucijomis. Siekiant to išvengti ir išsaugoti rezervato teritorijoje esančias įvairaus pobūdžio vertybes, laiške siūloma vietovę pirmiausia rūpestingai ištirti ir tik tada, pasitelkus įvairių sričių specialistus, formuoti rezervato teritorijos pertvarkymo viziją, užtikrinant realias galimybes visuomenei dalyvauti šiame procese: skirti pakankamai laiko išsakyti savo pasiūlymus, pastabas, idėjas, pamatyti plano maketus bei kitą vaizdinę medžiagą.

Daugiau informacijos teirautis: Deivydas Jonelis DeivydasJonelis@gmail.com

(Su visu laišku galima susipažinti ČIA)

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
9. baba
(2017-03-19 22:49:42)
(78.58.170.130) Parašė:

argi negana Lietuvoj tu idiotisku bokstu ,lieptu uz es pinigus,dar Vilniu sumane apkarstyt kazkokiom butaforijom FEEEE,LYG NEBUTU KUR PRASMINGIAU PINIGUS panaudot8. Marijos zemes stebuklams nera galo
(2017-03-19 11:09:52)
(128.77.72.53) Parašė:

Tiksliau jie tesis iki 2021m. Bet kiek dar va tokiu stebukliniu pasaku is realybes skaitysime? Matysime po savo langais? Dar 3 su puse metu! Per ta laika, idant " isisavinti" , gal ir Neries krypti bus bandoma pakeisti? Kad Vilnius "labiau atraktyvus pataptu"? Todel aciu D.Razauskui ir kt. Nors uz info.7. Dzūkija>4. 3. Dzūkija>2. "dzūkijai"
(2017-03-17 13:55:30)
(78.62.212.240) Parašė:

Kiekvienas iš mūsų kažkam esame svarbūs..tikrai ne "tik" tuščia vieta"...Aš dėkoju likimui ,kad mano gyvenime yra labai svarbus žmogus...to linkiu visiems...6. Nepasirašysiu
(2017-03-17 13:44:15)
(93.149.26.26) Parašė:

Neįtikėtina - pasirodo, ES lėšas galima sėkmingai įsisavinti ir griaunant. Reikėtų palyginti, ar įsisavinant kartais nebuvo daugiau sugriauta, nei pastatyta.5. nuomone
(2017-03-17 12:10:17)
(193.219.128.141) Parašė:

Vilniuje yra medkirčių firma „Stebulė“. Mano nuomone, jai nuolat surandama darbo. Dabar atėjo Kalnų parko eilė.4. 3. Dzūkija>2. "dzūkijai"
(2017-03-17 00:07:48)
(86.38.184.84) Parašė:

Tai aišku, tik "tuščia vieta"... O va, būtų koks labradoras ar senbernaras... Tai jau "bendrautum"... Taip kaip pripratusi su savo vilkšuniais??? Apie gėdą, sarmatą, savigarbą nei neklausiu, seniai aišku, jog "tai ne tavo pasaulio dimensijos"...3. Dzūkija>2. "dzūkijai"
(2017-03-17 00:01:30)
(78.62.212.240) Parašė:

Pasikalbėsime,kai turėsite vardą...Su "tuščia vieta" nebendrauju...2. "dzūkijai"
(2017-03-16 23:48:30)
(86.38.184.84) Parašė:

Vietoj "ES lėšų", "pilių" ir t.t. pasirūpink savimi. Gydykis, kretineParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 
Naujausi komentarai