2020 m. balandžio 6 d.

 

Už beveik keturis milijonus mokesčių mokėtojų eurų su dar viena savo kurta sistema lietuviai perspjaus „Google“

10
Paskelbta: 2019-10-29 22:49 Autorius: ekspertai.eu
Daugkartinių vertimo sistemų kūrėjas, mokslininkas Arūnas Samuilis (kairėje).


Lietuvoje veikia ne viena už valdiškus pinigus sukurtų modernių kalbų vertimo sistemų. Pati garsiausia – tai Vilniaus universiteto „Anglų–lietuvių–anglų ir prancūzų–lietuvių–prancūzų“ kalbų mašininio vertimo, paremto statistiniais metodais, sukurta sistema (su šia sistema galite susipažinti adresu raštija.lt).

Šios sistemos kūrėjai yra informavę, kad jų produktas leidžia mažesnėmis laiko ir lėšų sąnaudomis versti tekstus ir užtikrina didesnį nei dabar esančių sistemų vertimo tikslumą.

Visas minėtos sistemos raštija.lt sukūrimas mokesčių mokėtojams kainavo 2 milijonus 144 tūkstančius 835,6 eurus (beveik 7,5 milijono litų).

Sistema buvo pradėta kurti Žmonių partijos valdymo laikais 2012 m. balandžio 1 d., o Lietuvos žmonių labui veikia nuo 2015 m. kovo 31 d.

Kaip veikia ši sistema galite pabandyti patys, arba sususipažinti kad ir, pavyzdžiui, šiose ekspertai.eu publikacijose:

„Mes vis dar reikia Rytų Stratcom prieš Kremliaus troliai“,

„Dėl straipsnio „Lentelė, lentelė, Lietuva su savo karo laikų praeitį“ kreiptasi į Lietuvos diplomatijos vadovą“,

„R. Juknevičienė sukritikavo rinkimus Gruzijoje: nežinau, ar tai pats geriausias mūsų draugų gruzinų/kartvelų pasirinkimas“  ir t.t.

Tačiau paaiškėjo, kad sustoti neketinama ir Vilniaus universiteto mokslininkai už mokesčių mokėtojų pinigus kurs dar vieną, brangesnę, bet dar geresnę sistemą.

Nepriklausomas Žmonių partijos portalas kaip ir visa nepriklausoma šalies žiniakslaida pakiliai pranešė, kad „lietuviai pasitelkė dirbtinį intelektą, kad sukurtų e. vertyklę, pranokstančią „Google“ vertėją.“

„Vilniaus universiteto mokslininkai kartu su partneriais kuria sistemą, sugebančią automatiškai versti tekstus iš (į) 5 kalbų poras. Projektą, finansuojamą ES struktūrinių fondų ir Lietuvos Respublikos lėšomis, planuojama užbaigti iki 2021 metų. Į jį bus investuota 3,8 mln. eurų“, skelbiama publikacijoje „Lietuviai meta iššūkį „Google“ vertėjui: pasitelks dirbtinį intelektą bei investuos 3,8 mln. eurų“.

VU mašininio vertimo grupėje dirba aštuonių žmonių komanda, kuriai vadovauja Vilniaus universiteto mokslininkas dr. Arūnas Samuilis.

„Gyvename dirbtinio intelekto revoliucijos amžiuje, todėl ši technologija yra tinkamiausia automatiniam vertimui. Pasitelkę geriausias vertimo praktikas, apmokysime šį intelektą. Be to, suteiksime jam lokalią terpę – tai yra išmokysime geriau atpažinti Lietuvai būdingą terminiją, informaciją ir jos kontekstą: terminus, sąvokas, vietovardžius, pavardes ir pan. Mūsų tikslas, kad lietuvių kalbos terpėje ši vertyklė verstų net geriau nei „Google“ vertėjas“, - pasakė Vilniaus universiteto Taikomųjų mokslų instituto mokslininkas dr. Arūnas Samuilis.

Projekto įgyvendinimo technologinius darbus atlieka konkursą laimėjusi specializuota kalbos technologijų bendrovė UAB „Tilde IT“.

Skelbiama, kad nauja sistema pravers tautinėms mažumoms, vertėjams, ieškantiems informacijos ir žurnalistams. E. vertyklė galės versti iškart visą dokumentą ar svetainę.

Ekspertai.eu kviečia prisiminti ir dar vieną tų pačių mokslininkų už mokesčių mokėtojų pinigus sukurtą ir prieš ketverius metus pristatytą mašinio vertimo sistemą (su šia sistema galite susipažinti adresu versti.eu):Ekspertai.eu primena, kad mokesčių mokėtojų pinigų įsisavinimas informacinių technologijų srityje yra vienas saugiausių variantų Lietuvoje.

Ekspertai.eu taip pat kviečia prisiminti ataskaitą apie ES 2007–2013 m. struktūrinės paramos Lietuvos informacinės visuomenės plėtrai rezultatus, kuri buvo pristatyta 2015 m. spalio 14 d. Seimo Informacinės visuomenės plėtros komiteto posėdžio metu. Apie sėkmingai įsisavintą milijardą litų papasakojo Ryšių reguliavimo tarnybos tarybos narys, Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos direktorius, UAB „Prinus Projects“ vadovas Ramūnas Čepaitis.

Pasak R. Čepaičio, Lietuvoje „formuojasi visuomenės gyvenimo stiliaus įgūdžiai“. Įsiklausykime į šiuos žodžius. Visiems malonaus meditavimo (tekstinę-iliustracinę milijardo pristatymo versiją galite pamatyti ČIA).

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu

 
Komentarai

 
10. Stėrvai
(2019-11-01 09:38:10)
(86.38.234.166) Parašė:

Tikrai, šis naujas vertėjas bus pritaikytas teisinių dokumentų vertimui. Gal suspės atsakinėti į ES teismų sprendimus. Juk čia ne vien CŽV kalėjimas kabo, ir Deimantės priverstinis dingimas ir dar daug bus. Juk dabartinis versdavo taip: How do you do? vertimas-Yaba daba do...9. patarimas
(2019-11-01 08:56:55)
(83.183.88.121) Parašė:

pedagogams rekomenduoju pasiziureti i siuos mokslininkus ir pasimokyti, kaip reikia gyventi o ne dejuoti ir streikuoti. priprate lietuviai ant kiekvieno kampo verkti8. yel“l“ow submarine to 2. marius
(2019-10-30 14:04:25)
(88.119.234.132) Parašė:

taip mariuk, taip :))) - bandykim tol, kol pasiseks , skant kol bus dovanotų pinigų iš eurokolūkio ar litchūanijos biudžeto :)) - tik leisiu sau pastebėti, kad jeigu pasaulis būtų ridėjęs ta kryptimi, kai mokama ne už rezultatą, o vien už “bandymus“, dabar pagrindinis transportas būtų karučiai mediniais ratais, medicina jau mokėtų(turbūt) gydyti trydą bei mozolius, o pašto karvelių trafikas realiai grėstų kažkelintu ledynmečiu, totaliai uždengdamas soliario spinduliukus :()))))))7. yel“l“ow submarine
(2019-10-30 13:52:06)
(88.119.234.132) Parašė:

litchūaniškos eurokolūkinių babkių plovyklos, kaip taisyklė, - pačios juokingiausios plovyklos :))) - beliko pasidomėti, kokiu būdu ir su kieno parašais, bei su kokiais “nuridenimais“, šitas kalnelis jevrų atiteko kažkokių tautinių pridurkų kompanijai, pareiškusiai norą dar kartą išrasti dviratuką :))))))))))))))6. na
(2019-10-30 13:34:32)
(213.190.48.241) Parašė:

belieka tik pasveikinti organizatorius su šauniu darbu ir siekti pergalės naujuose nemokslinės fantastikos frontuose...5. U-2
(2019-10-30 09:48:43)
(89.116.124.39) Parašė:

Kaip sake lietuviu literaturos klasikas Balys Sruoga - "zmogus, pavoges beveik 7,5 milijono litų, jau ne vagis o organizatorius". Todel zmogus su geru veidu, Vilniaus universiteto mokslininkas dr. Arūnas Samuilis yra ne siaip sau organizatorius o didis organizatorius.4. Plaunami pinigai
(2019-10-30 09:46:13)
(78.61.0.42) Parašė:

ir daugiau nieko.Lygiai taip pat kaip elektroniniai receptai ! Pensininkas gauna recepta,bet vaistu nusipirkti neturi uz ka.3. anga
(2019-10-30 08:55:13)
(88.119.206.90) Parašė:

tai jeigu galima nuolatos “isisavinti“ biudezetinius pinigus, kodel to nedaryti jei niekas nedraudzia ir svarbiausia nebaudzia niekada? teisingai vyrai daro. po to gales dar viena sistema sukurti, ir dar.... nesvarbu kad niekas nesinaudoja tuo meslu, bet pinigai tai teisingai pasiimtiParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras
 Naujausi