2019 m. gruodžio 7 d.

 

Ukrainos ginkluotės kontrolės specialistai virš Lietuvos atliks žvalgomąjį skrydį

7
Paskelbta: 2019-07-22 13:47 Autorius: ekspertai.eu
LK nuotr.
LK nuotr.

Liepos 22-26 d. Lietuvoje lankosi Ukrainos ginkluotės kontrolės inspektoriai. Jie pagal tarptautinę Atviros oro erdvės sutartį (angl. „Open Skies Treaty“) Ukrainos karinių oro pajėgų orlaiviu AN-30B,  aprūpintu specialia skaitmenine fotografavimo įranga atliks žvalgomąjį skrydį virš Lietuvos. Skrydžio metu kartu su  Ukrainos stebėtojais lėktuve būsiantys Lietuvos karinių oro pajėgų atstovai užtikrins, kad svečiai laikytųsi patvirtinto skrydžio maršruto ir naudotų sertifikuotą stebėjimo įrangą pagal Atvirosios oro erdvės sutarties reikalavimus.

Taip pat Ukraina atsiuntė ir ginklų kontrolės inspektorių grupę pagal Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) 2011 m. Vienos dokumento nuostatas.

Pagal Atviros oro erdvės sutartį, atliekant stebėjimo iš oro skrydžius siekiama įsitikinti, kaip šalyje laikomasi galiojančių ginkluotės kontrolės susitarimų. Stebėjimo skrydis gali būti atliekamas virš visos šalies teritorijos, išskyrus vietas, galinčias kelti grėsmę skrydžio saugumui.  
 
Atviros oro erdvės sutartis – svarbus tarptautinis ginkluotės kontrolės instrumentas, kuriuo siekiama stiprinti tarpusavio pasitikėjimą, skaidrumą ir atvirumą karinėje srityje tarp valstybių – sutarties dalyvių. Pagal šią sutartį kiekviena valstybė turi teisę vykdyti ir įsipareigojimus priimti kitų valstybių tam tikslui skirtų specialiai parengtų ir sertifikuotų orlaivių inspekcinius skrydžius virš valstybių teritorijų.

ESBO Atvirosios oro erdvės sutartis buvo pasirašyta 1992 m. kovo 24 d. Helsinkyje Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos konferencijoje. Lietuvos Respublikos Seimas šią sutartį ratifikavo 2004 m. gruodžio 9 d., o pirmasis žvalgomasis skrydis virš Lietuvos teritorijos buvo atliktas 2005 m. spalį. Šiuo metu prie sutarties yra prisijungusios 34 ESBO šalys.

Šiemet tai  antrasis stebėjimo skrydis virš Lietuvos pagal Atvirosios oro erdvės sutartį. Liepos 8-12 d. Lietuvoje lankėsi Rusijos ir Baltarusijos ginkluotės kontrolės inspektoriai.
 
Ukrainos ginklų kontrolės inspektorių grupė, atvykusi pagal ESBO 2011 m. Vienos dokumento nuostatas, pasirinktose Vilniaus, Ruklos, Pabradės ir Kazlų Rūdos vietovėse turės teisę apsilankyti Lietuvos kariuomenės poligonuose: Generolo Silvestro Žukausko, Gaižiūnų, Brigados Generolo Kazio Veverskio. Taip pat, vadovaujantis 2011 m. Vienos dokumento nuostatomis, Ukrainos ginkluotės kontrolės inspektoriams bus sudaryta galimybė apskristi pasirinktą rajoną Lietuvos karinių oro pajėgų orlaiviu ir įsitikinti, kad nedeklaruota karinė veikla nėra vykdoma. Inspektoriai lankysis ir Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų štabe, kur susipažins su savanoriškos tarnybos specifika.

Pagal inspekcijos metu gautą informaciją Ukrainos ginklų kontrolės inspektorių grupė, vadovaudamasi 2011 m. Vienos dokumento nuostatomis, parengs ir išplatins ESBO šalims ataskaitas su išvadomis, kaip Lietuva vykdo tarptautinių sutarčių reikalavimus ginkluotės kontrolės srityje.

Tai bus trečioji šiais metais užsienio šalių ginkluotės kontrolės priemonė Lietuvoje pagal 2011 m. Vienos dokumentą. Balandžio mėn. šalyje  lankėsi Rusijos Federacijos ginklų kontrolės inspektoriai, birželio mėn. Lietuvoje lankėsi Baltarusijos ir Švedijos kariniai stebėtojai. Tuo pačiu metu Baltarusijos ginklų kontrolės inspektoriai vykdė ir inspekciją. Lietuvos atstovai šiais metais jau keturis kartus inspektavo: du kartus Rusijos Federacijos ir po vieną kartą Sakartvelo ir Ukrainos karinius dalinius.
 
2011 m. Vienos dokumentas įpareigoja valstybes kasmet pateikti informaciją apie savo karines pajėgas, gynybinių pajėgumų vystymo planus ir karinį biudžetą, taip pat iš anksto informuoti apie planuojamą karinę veiklą. Valstybės taip pat įsipareigoja priimti savo teritorijoje nustatytą skaičių kitų šalių karinių ekspertų inspekcijų ir vizitų į karinius dalinius.

Šaltinis: KAM

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
 
Komentarai

 
7. nes... gojai nebudėjote
(2019-07-23 12:50:24)
(90.131.39.113) Parašė:

NPVYJ MYRAVOJJI PORIADOK6. To 4 . trumpai
(2019-07-23 00:22:38)
(78.62.55.176) Parašė:

Kas tiesa , tas tiesa kaip kalba ukrainieciai Lietuvoje. Teko traukiniu gryzt namo iki autobusu isvykimo dar buvo laiko , tai stotyje buvo vadinamu ukrainieciu , tai tarp saves kalbejo rusu kalba. Nebukim naivus , nes Ukrainoje gyvena ne vien ukrainieciu tautybes zmones , o ivairiu ir tame tarpe ir rusu.Tai va manau , kad ir kitu tautu zmones atkeliavo i Lietuva dirbti ir ne vien ukrainieciu tautybes.5. U-2>3. Vadakste
(2019-07-22 23:57:15)
(89.116.124.39) Parašė:

"Ukraina nepriklauso ES sajungai , tai manau , kad nepriimta ir i Nato..." Jusu naivumas varo mane y nevilty... Islamo Valstybes y NATO irgi niekas nepriiminejo. Vienok, NATO ir buvusi Pasvalio komjaunimo aktyviste Yukneviciene, matuojasi sachido dirzus ir tikina, kad kova su Rusija(silikoninis by-bis ant brolio verslo) ir Putinu, pagal landzbergima turi testis net Menulyje...4. trumpai
(2019-07-22 23:42:03)
(78.57.130.78) Parašė:

>3. Vadakste-neliudėk ukrainieciai primins rusu kalba kuria buvai primiršus.3. Vadakste
(2019-07-22 23:12:06)
(78.62.55.176) Parašė:

Kazkaip keistai gaunasi, Ukraina nepriklauso ES sajungai , tai manau , kad nepriimta ir i Nato , o cia skraidys , zvalgys po svetima teritorija, ar ne per daug leidziame Ukrainai , nes negana Ukrainos pilieciai vaiksto po Lietuvos teritorija , priimami i darbus , vienu zodziu jauciasi kaip namuos Ukrainoje.Turi nauja Prezidenta, tai gal pasirupins savaisiais kvies gryzti namo.2. trumpai
(2019-07-22 22:59:15)
(78.57.130.78) Parašė:

Reikia paprašyti kad pro langeli gerai stebėtu mažu masiuli pamatys.1. U-2
(2019-07-22 14:10:47)
(89.116.124.39) Parašė:

Tik bereikalingas kerasino deginimas... Banderos ir be aerofoto puikiai zino kur gyvena pensininke Bestija ir naturalizuotas lietuvis Ohmanas. Jeigu Lietuvai nereikalingiems ir todel banderoms padovanotiems sunkiesiems kulkosvaidziams baigesi dovanota amunicija - Ohmanui galima tiesiog paskambinti.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras