2024 m. balandžio 20 d.

 

Švyturio arenoje – Jūrų muziejaus staigmena

Paskelbta: 2014-03-17 15:27 Autorius: www.madeinklaipeda.com

Klaipėdos Švyturio arenos lankytojų laukia netikėtumas – visi, atvykusieji į pasirinktus renginius, prieš juos galės susipažinti ir su Lietuvos jūrų muziejaus edukacine kilnojamąja paroda „Kodėl laivas plaukia?“. Ekspozicija laužo visus standartinius supratimus apie tradicinį muziejų. Joje ne tik galima, bet ir privaloma viską liesti pačiam, nes kitaip nesužinosi laivo statybos ar plūdrumo paslapčių.

Parodoje ne tik pristatoma laivų statybos istorija, bet ir atskleidžiamas ne vieną mūsų dominantis klausimas: kodėl gi geležiniai laivai nepaskęsta. „Kol žmogus išmoko suvirinti laivą iš metalo, turėjo nutekėti daug vandens, – pasakojo parodos kuratorius istorikas Romualdas Adomavičius. – Senovės egiptiečiai riestanosius laivus statė iš virvėmis suraišiotų lentgalių. Nilo deltoje augo vien plonos ir kreivos akacijos, todėl faraonų dailidės įgudo meistriškai užtaisyti medienos plyšius, figūriškai tašyti, išmoko medį išlenkti. Toje tolimoje epochoje atsirado pagrindinės laivo dalys: kilis, števeniai, špantai, stringeris, denis.“

Parodos lankytojai gali išbandyti tris pagrindinius laivo denio lentų tvirtinimo būdus: jie patys išmoks susiūti arba suleisti lentas karaveliniu ir klinkeriniu būdu. Įdomu tai, kad vienodi būdai buvo naudojami geografiškai viena nuo kitos nutolusiose vietovėse: akraveliniu būdu sujungtos ir Kristupo Kolumbo karavelių lentos, taip pat statė kurėnus ir senieji Kuršių marių žvejai.

Šiandien laivai projektuojami ir net išbandomi kompiuteriais. O kaipgi be modernių prietaisų laivadirbiai prieš šimtmečius gebėjo statyti didelius ir stiprius jūrų laivus? „Iš pradžių visi laivai buvo statomi pagal meistro paruoštus šablonus. Vėliau atsirado brėžiniai, tiksliai nustatantys simetrijos ašį ir laivo tūrį“, – pasakojo parodos kuratorius R. Adomavičius.

Parodoje veikia trys atviri baseiniukai – stovumo, plūdrumo, sraigto – ir... vienas kubilas su vandeniu, kuriame galima plukdyti pačių parodoje pasigamintus laivelius. Viename baseiniuke lankytojai, patys keisdami svareliais laivo svorio centrą, gali jį net nuskandinti. Kitame baseine pateikiamas povandeninio laivo modelis, kuris iškeliamas arba panardinamas kompresoriumi pumpuojant orą. Pirmieji parodos lankytojai – vaikai – itin pamėgo šį žaidimą primenantį eksponatą.

www.madeinklaipeda.com

Kalba redaguota ekspertai.eu

Association „Global Gaze Network“
IBAN: CH9409000000161276571
BIC: POFICHBEXXX
(banko pavedimo mokestis toks pat, kaip darant pavedimą ir Lietuvoje)
Adresas: Brandschenkenstrasse 53
Miestas: Zürich
Pašto kodas: 8002


 
Komentarai

 
Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras