2020 m. gegužės 31 d.

 

Supratingi rūkaliai ir nerūkantys, parodykite, kad jums ne vis vien dėl vaikų

4
Paskelbta: 2013-08-26 11:11 Autorius: Doc. dr. Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga. Asmeninio archyvo nuotr.
Aurelijus Veryga. Asmeninio archyvo nuotr.

Visuomenė labai nedaug žino apie šiuo metu paskutinį svarstymų etapą pasiekusią ES Tabako produktų direktyvą, kurioje siūloma griežtinti tabako gaminių priežiūrą, tinkamai informuoti rūkalius apie galimą rūkymo žalą sveikatai, diegti tabako gaminių kontrabandos kontrolės priemones, sumažinti tabako gamintojų galimybes savo produktus kurti ir taikyti vaikams bei kt.

Nereikia daug galvoti, kad suprastumėte, jog tabako gamintojams tokie siūlymai visiškai nepriimtini. Jau iki pykinimo nusibodusius teiginius apie tai, kad taikant vienas ar kitas priemones augs kontrabanda, pamažu keičia gerai apmokamos kampanijos, kurios bent jau Lietuvoje galimai prasilenkia su įstatymu.

Kalbu apie visoje Europoje „Philip Morris“ ir kitų tabako gamintojų pradėtą politinę pasipriešinimo šios direktyvos atsiradimui kampaniją. Tabako gamintojai, pasinaudodami savo produktų pakuote, į ją deda lapelius su interneto adresu bei raginimais ten nueiti ir naudojantis jų sukurta sistema parašyti europarlamentarams ir pasakyti, kad nepritariate direktyvai. Labai sumanu. Maža tikimybė, kad kas nors piktinsis, nes pakelius į rankas ima tik rūkaliai. Tik labai įdomu, kad rūkalių yra mažuma, t. y. mažiau nei trečdalis populiacijos.

Tuo metu tiems, kurie nerūko, tokia galimybė nėra suorganizuota, ir europarlamentarams gali susidaryti įdomus vaizdas, kai nežinant, kas (rūkantis ar nerūkantis) siuntė tokią žinutę, atrodytų, kad visuomenei direktyva tikrai nepatinka. Taigi gudriu ėjimėliu sukuri klaidingą įspūdį ir taip bandai manipuliuoti politikais. Neatsitiktinai tokiose svetainėse (http://www.stoptheban.eu, http://www.was-noch.eu, www.ourchoice.fi, http://www.prawodlaludzi.pl, http://www.stopdyrektywie.pl) jokia kitos nuomonės galimybė nenumatyta, nes gerai žinoma, kad nemaža dalis rūkalių nori mesti rūkyti ir nepritaria tabako gamintojų kliedesiams ir patiems gamintojams, atėmusiems iš jų sveikatą ir pinigus.

Tokios kampanijos yra gyvas įrodymas, kad gamintojai pakuotę naudojo, naudoja ir naudos savo tikslams pasiekti. Jei reikia vaikų – pakuotė bus papuošta gėlytėmis, nanotechnologijų vaizdiniais, jei reikia moterų – bus apvalūs krašteliai ir lūpdažių formos dėžutės, jei reikia politinio sprendimo – pakuotė tampa skelbimų lenta tabako gamintojų demagogijai skleisti.

Noriu kreiptis į rūkančius asmenis. Iš savo, kaip gydytojo, patirties žinau, kad dauguma jūsų norite ir ne kartą bandote mesti rūkyti. Tarp visų rūkalių tokių yra daugiau kaip 70 proc. Blogiausia tai, kad patys tabako gaminiai taip kuriami, kad kuo ilgiau jūsų nepaleistų ir išlaikytų priklausomybę. Žinau, kad visi, kuriems pavyksta mesti rūkyti, esate laimingi ir dėl to džiaugiatės. Kreipiuosi į visus, kurie kada nors rūkėte ar teberūkote dabar. Prisidėkite prie to, kad jūsų vaikai nepradėtų rūkyti. Jei jūs patys ir manote, kad rūkymas yra neatskiriama jūsų gyvenimo dalis, jokia direktyva iš jūsų to neatims, bet ji gali padėti jūsų vaikams ir artimiesiems nepradėti rūkyti, o tai reiškia – sutaupyti labai daug pinigų ir išsaugoti sveikatą. Argi ne to linkime savo artimiems žmonėms, juos sveikindami gimtadienio ir kitų švenčių proga? Dabar turite galimybę ne tik pakalbėti, bet ir realiai prisidėti, kad jie būtų sveiki ir laimingi.

Čia yra Lietuvos eurparlamentarų adresai: laimaliucija.andrikiene@europarl.europa.eu, zigmantas.balcytis@europarl.europa.eu, vilija.blinkeviciute@europarl.europa.eu, leonidas.donskis@europarl.europa.eu, juozas.imbrasas@europarl.europa.eu, vytautas.landsbergis@europarl.europa.eu, radvile.morkunaite-mikuleniene@europarl.europa.eu, rolandas.paksas@europarl.europa.eu, justas.paleckis@europarl.europa.eu, algirdas.saudargas@europarl.europa.eu, valdemar.tomasevski@europarl.europa.eu, justina.vitkauskaite-office@europarl.europa.eu.

Parašykite jiems kad ir trumpą žinutę ir padrąsinkite. Jie yra kasdien atakuojami daugiau kaip šimto tabako gamintojų samdytų lobistų, kurie bando juos apgauti, manipuliuoti. Jie yra atakuojami gudriai tabako gamintojų parengtų kampanijų dalyvių. Parodykite, kad didžioji – sąmoningoji – visuomenės dalis yra kitokia.

Pasakykite, kad naujoji direktyva yra šansas užauginti sveikesnę jaunąją kartą ir kad jūs palaikote direktyvos atsiradimą su joje numatytomis priemonėmis.


Psichiatras Aurelijus Veryga, Baltijos šalių tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas

Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
4. Na ir istatymai
(2013-10-13 16:00:51)
(213.164.126.194) Parašė:

Kur besikreipi, pasijunti tarsi butum pats kaltas,kad nesupranti rukanciojo.Stai tokios tokeles.3. ir vėl...
(2013-09-07 15:48:06)
(88.118.155.43) Parašė:

Vėl kova su pasekmėmis, žmonių supriešinimas, draudimai ir t.t. Taigi tabako monopolis priklauso valstybei, kodėl ji nuodais prekiauja ant kiekvieno kampo? Tegu imasi priemonių, uždraudžia pekybą. Betgi ne... kovoti geriau, negu imti ir darbą padaryti.2. gydytoja
(2013-09-03 09:43:52)
(78.62.81.149) Parašė:

kiekvienais metais tenka diagnozuoti nemažai plaučių vėžio atvejų, ir 100 procentinai (bent man taip pasitaikė) rūkantiems ar pasyviai rūkantiems. Gaila, kad trūksta filmų, įdomios vaizdinės medžiagos mokyklose augantiems vaikams, kuriems pirmiausia ir įsiūlomos šios priklausomybes sukeliančios nesąmonės. Jiems antireklaminę medžiagą reikia pateikti kasmet ir dažniau.1. rūkanti
(2013-08-28 14:34:12)
(78.60.36.138) Parašė:

absoliučiai pritariu ,pradėjau rukyti nuo 15 ,negaliu mesti iki šiol ,matomai patinka pats procesas . Galiu tik pasiteisinti tuo ,kad kontrobandinių neperku ,tiesiog jos kažkokios šlykščios ,neaišku iš kokio šūdo padarytos ir kokiame garaže.Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras