2020 m. sausio 20 d.

 

Su baime maža laimė

57
Paskelbta: 2012-09-26 16:52 Autorius: Gintaras Aleknonis

Atrodo, kad visi turėtume apsidžiaugti, kad Seimo pirmininkė Irena Degutienė ir Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Arminas Lydeka kreipėsi į Vyriausiąją rinkimų komisiją, prašydami sustabdyti piliečių registraciją Gedimino prospekto 24 namo 40 bute.

„Seimo pirmininkė įsitikinusi, kad fiktyvi registracija, rinkėjų, kurie jos galimai gerai nepažįsta, antplūdis yra ydingas reiškinys. Jis atveria kelią manipuliacijoms rinkimų metu. Bet VRK atsakė, jog toks yra savivaldybės sprendimas, ir rinkimų komisija negali jam padaryti įtakos“, – aiškino Seimo pirmininkės padėjėjas Juozas Ruzgys.

Jau ne pirmus metus tie, kurie nors retkarčiais išeina pasivaikščioti po Vilnių, mato brangius reklaminius stendus su vadinama „socialine reklama“. „Mano adresas – Gedimino prospektas“, – skelbia Vilniaus miesto savivaldybė. Ir ragina: „Tapk vilniečiu – deklaruok savo gyvenamąją vietą Gedimino prospektas 24-40“. Dar primenama, kad tai galima atlikti ir internetu.

Iš esmės tai yra antisocialinė reklama, suintensyvėjanti jau ne pirmą rugsėjį, kai į sostinę iš visos Lietuvos suvažiuoja studentai. Taip pirmuosius savarankiško gyvenimo žingsnius žengiantys jaunuoliai viešai mokomi ir skatinami apeiti įstatymus. Tačiau iki šiol nė vienas politikas, Seimo narys ar atsakingas valdininkas nepasidomėjo dar vienu „už gerus darbus“ teisto Vilniaus mero Artūro Zuoko „geru darbu“.

I. Degutienės ir A. Lydekos kreipimasis į Vyriausiąją rinkimų komisiją liudija kelis dalykus.

Pirma. Seimo nariai kreipėsi ne tuo adresu. Sunku būtų patikėti, kad patyrę politikai nežino, kaip valstybėje pasidalijama atsakomybe ir pareigomis. Tad lieka dvi galimybės – politinis spaudimas ir piktnaudžiavimas savo padėtimi arba viešųjų ryšių triukas.

Antra. Seimo pirmininkė ir Žmogaus teisių komiteto pirmininkas kažko išsigando. Kažkokios partijos ir jos kandidatės, už kuriuos, sociologų duomenimis, sostinėje ketina balsuoti vos vienas procentas? Gal jiems prieinami tyrimai rodo ką kitą?

Trečia. Į problemą jie atkreipia dėmesį ne tuomet, kai tai rūpi visuomenei, o tik tuomet, kai užkliudomi jų asmeniniai egoistiniai interesai. Seimo pirmininkė ir Žmogaus teisių komiteto pirmininkas kandidatuoja Naujamiesčio rinkimų apygardoje.

Nesinorėtų, kad ši istorija liktų rinkimų vajaus paraštėje. Gyvenamosios vietos deklaravimas yra keista iš sovietmečio paveldėta Lietuvos problema, į kurią politikai atkreipia dėmesį ir ja piktnaudžiauja tik tuomet, kai jiems to reikia. Toks registravimasis, kokį siūlo Vilniaus savivaldybė, atskleidžia kelias liūdnas problemas, kurias galima spręsti tik švariomis rankomis.

Pirma – nemažėjantį ekonominį šešėlį. Jeigu butas nuomojamas be sutarties, jeigu nemokami mokesčiai, tokio buto šeimininkai visai nenori, kad toks šešėlinis nuomininkas praneštų valdžios įstaigoms savo tikrąją gyvenamąją vietą. Gyvenk, bet nedeklaruok... Miestui nedeklaruoti gyventojai taip pat grynas nuostolis: jie naudojasi viešosiomis paslaugomis, tačiau iš šalies biudžeto savivaldybė už tai lėšų negauna.

Antra – toks savęs apgaudinėjimas veda į teisinį nihilizmą, kurį, tiesą sakant, paskatino mūsų teismai. Gal pamenate, kai rengiantis 1997 metų prezidento rinkimams buvo prisiminta Konstitucijos nuostata, reikalaujanti, kad kandidatas į prezidentus turi pastaruosius trejus metus būti gyvenęs Lietuvoje. Tuomet teisme nuspręsta, kad gyvenimas ir gyvenamosios vietos deklaravimas nesiskiria. Vadinamoji būsimojo prezidento šlepečių istorija – puiki tik šiandien nerimą Seimo pirmininkei sukėlusios situacijos iliustracija.

Trečia – tai moko, kaip nedera neteisėtomis priemonėmis spręsti problemų. Kodėl Vilniaus savivaldybė skatina į sostinę atvykusius žmones apgaudinėti? Ką darys miesto meras, kai prestižiniu adresu Gedimino 24-40 pradės keliauti šaukimai į teismą? O gal net pasibels antstolis su dviem šimtais keturiasdešimčia policininkų...

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu
 
Komentarai

 
57. Pikasas
(2012-10-01 12:04:10)
(78.62.86.131) Parašė:

Žinoma, kad N.Venckienė galėjo nusivilti TS LKD, kurios tik pavieniai politikai bandė užstoti ją ir jos globotinę. Jei balsavimas dėl teisėjos imuniteto buvo kažkoks susitarimas, tai tas susitarimas taip pat buvo klaida. Būtent klaida vertinau tai tuomet ir dabar. Tik Neringos Venckienės politinės nuovokio trūkumu galima vertinti tai, kad ji nori atsiremti į V.Mazūronio, R.Žemaitaičio ar G.Songailos petį. Tikėtis, kad tokie "kadrai" padės Lietuvai pasiekti TIESOS ir TEISINGUMO, gali tik visiškas naivuolis, kuris nesugeba suvokti kokiame lizde šie "paukšteliai" išperėti ir kas juos šeria. "Drąsos Kelio" politinė partija iš neokomunistinių grupuočių elektorato balsų beveik negaus. Ji bando juos atiminėti iš politinės dešinės. O kas toliau? O toliau, jei jos pačios nesuspės užkapoti "teisėsauga", tai liks vieniša kovos lauke be jokios reaslių pokyčių ar net pergalės tikimybės. Tie "Drąsos kelio " gerbėjai, kurie tikisi, kad naujokai laimės Seime daugumą yra arba dideli naivuoliai arba apsimetėliai. Konkretu yra tai, kad "DK" žymesni kandidatai pasirinko tas apygardas, kuriose bolotiruojasi TS LKD lyderiai. Rado didžiausius priešininkus ne lietuviškų ir "burokinių" neokomunistinių darinių vadų tarpe, o tarp tų, kurie potencialiai yra artimiausi tolimesniuose teisėsaugos švarinimo procese. Taip užkertamas kelias bendram bendradarbiavimui, esant panašiems tikslams. Vienas dalykas, kai buvo, yra ir bus kovojama už TIESĄ ir TEISINGUMĄ "D.Kedžio istorijoje" ir visai kitaip situacija atrodo, kai vystosi politinė kryptis, "Drąsos kelio" partijai linkstant "burokinių" formuočių link. Vis dar tikiuosi ,kad bus suformuota aiški politinė linija, kuri nesutaps su N.Venckienės nerealiomis svajonėmis. Kol partijos taryba ar bent sąrašo kandidatai nepaviešino savo pozicijios čia aptariamais klausimais, tol sudėtinga galutinai vertinti. Buvau ir esu įsitikinęs, kad TS LKD turi didžiausią politinę jėgą ir galimybes pakovoti prieš neokomunistinę slinktį šalyje. Viena kita klaida, susijusi su moraliniais aspektais, viso to, jau buvusio įdirbio nubraukti negali.56. Kaip čia bus?
(2012-09-30 20:37:48)
(81.7.96.104) Parašė:

Jei būtų susijungusios visos pažangios jėgos:Už Lietuvą Lietuvoje,Lietuvos sąrašas,Drąsos Kelias,tai ir apie daugumą būtų buvę galima galvoti,O dabar su Pakso partija?Juk tai dar ne tikrasis kelias.Ir mergaitę kaip išvaduoti iš nelaisvės?55. nepraleidžia komentaro
(2012-09-30 10:55:16)
(62.80.225.96) Parašė:

bet pritariu buvusiam konservatorių rinkėjui. Šitaip konservatoriai susiliejo su klanu, kad gėda net klausyti mūsų vadų kalbų, kurios jau nieko nebereiškia. Kalba viena, o tęsia socdemų ,,darbus''- jokių prošvaisčių , giriasi pagerėjusia ekonomika, o kam ji pagerėjo- ar minimumą gaunantiems, ar gal prasigėrusiam kaimui? O gal jauniems absolventams atsiranda darbų?O gal prokurorai ( aišku ne visi) pradėjo tirti rezonansines bylas, ypač tas, kuriose iššvaistyti milijonai( be to, skubos tvarka)? Gal Pikasas galėtų atsakyti?54. taigi
(2012-09-29 19:11:07)
(78.62.133.231) Parašė:

turetu ivykti stebuklas,kad butu galima opozicinems partijoms gauti nemazai balsu.Taciau zinznt musu zmoniu mentaliteta - iskyla daug abejoniu,kad prarstos Valstybe sjau nebesusigrazinsime. Kadangi matome kokios nelygios jegos dabar rinkimuose! Ka gali vargses naujos partijos pries toki galinga tandema-socemus,konservatorius,liberalus,darbiecius? Kokie plakatai,kasdienines laidos per TV ,Uspaskich vaises-kur ten prilygti kitiems!? Praktiskai niekas nuo nieko nebesiskiria.Todel manau,kad ir tarp ju koalicija imanoma,nes jau is anksto konservatoriu buvo pareiksta,kad galimai bendradarbiaus su Darbo partija ir socdemais.Na,prof.Landsbergis lyg ir protestuoja,taciau jau mateme,kad jo niekas nebeklauso. Todel aima vis niuresnes mintys,kad jau viskas prarasta,gal paskutiniai rinkimai,kuriuose dar bandoma konkuruoti dabarties valdziai. nebera skirtumu tarp tu partiju nariu- visi pasireme oligarchais,matomai,jiems ir tarnauja. taip iseina ,kad ir nevaldo,nes valdo tie,kurie jiems pinigus duoda. Nieko naujo siam pasauly. Ir paikasui ner ako nervintis.Jo brangieji konservatoriai isliks ,gal ne valdzioje,o kas zino,juk jie pasiruose viskasm,tai mateme dabartiniame seime-visos vertybes parduotos,kad tik islikti poste.53. optimistas
(2012-09-29 16:19:25)
(86.139.110.140) Parašė:

Nustok vaidinti Daryti tai kas reikalinga bet kurioje situacijoje ir nesusitapatinant su vaidmeniu yra pagrindine meno gyventi,del ko mes cia kiekvienas ir esame,pamoka.Labiausiai veiksminga ir efektyvi jusu atliekama veikla buna tada kai jusu veiksmai yra skirti labaiu tam ka darote nei tam,kad prisitaikyti,apsaugoti,sustiprinti savo vaidinama role.Kiekviena role yra netikras saves jausmas ir per ja viskas suasmeninama ir proto sukurtas "mazas as" viska iskraipo ir prisitaiko sau.Daugelis valdzioje esanciu zmoniu ,tokiu kaip politikai,TV asmenybes,varslo ir religiju lyderiai,yra visiskai susitapatine su vaidmeniu kuri vaidina ir yra tik keletas issiskirainciu isimciu.Gal jie mano esa VIP,bet jie yra ne daugiau nei nesamoningi ego zaidimo,kuris atrodo toks svarbus,bet yra visikai nutoles nuo tikrosios paskirties. Kai tu nieko nevaidini,tai yra kai tame ka darai nera saves(ego),tuomet nera antrinio tikslo:savisaugos ir saves itvirtinimo .Jusu veiksmai to pasekmeje turi daug didesne galia.Jus visiskai sutelkiate demesi i situacija.Jus tampate viena su ja.Jus nesistengiate kazkuo buti.Jus esate stipriausias,esate labiausiai efektyvus kai esate visiskai savimi.Bet nesistenk buti savimi.Tai kita role.Ji vadinama "naturalus ir spontaniskas as".Jei tu bandai buti tuo ar kitu,tu vaidini vaidmeni."Tiesiog buk savimi",yra geras patarimas,bet jis taip pat gali buti klaidinantis.Protas tuo isiterps ir pareiks"Na paziurim.Kaip man buti savimi?".Tada protas sukurs tam tikra strategija:"Kaip buti savimi".Tai yra kita role."Kaip as galiu buti savimi?"yra is esmes neteisingas klausimas.Jame jau yra uzsimenama,kad tu turi kazka daryti,kad butum savimi.Bet kodel tau reikia kazka daryti jei tu jau esi savimi?Tiesiog nustok "krauti" papildoma bagaza prie to kas tu jau esi."Bet as nezinau kas as esu?As nezinau ka reiskia buti savimi?".Jei tu gali visiskai gerai jaustis nezinodamas kas tu esi,tuomet tai kas lieka ir yra tai kas tu esi-uz zmogaus esanti BUTIS,nesuterstos potencijos laukas,-labiau tai nei kazkas apibrezta. Nustok apibudinti save sau ir kitiems.Ir nesirupink kaip kiti apibudina tave.Kai jie apibudina tave,jie riboja save,o ne tave.Kai bendrauji su zmonemis,nebuk pirmiausia tik funkcija ar role,buk lyg samoningas "cia ir dabar" laukas. Kodel ego vaidina roles?Del vienos nesuvokto troskimo,del vienos esmines klaidos,del nesamoningos minties.Ta mintis:As nesu pakankamas.Kita nesamoninga mintis seka sia:As turiu vaidinti vaidmeni,kad gauti tai kas papildytu mane;As turiu gauti daugiau ir tada manes bus daugiau.Bet taves negali buti daugiau nei tu esi,nes po fizine ir psichologine formetu esi viena su paciu Gyvenimu,su Butimi.Formu lygmenyje tu esi ir visada busi neprilygstantis kazkam ir pranasesnis uz kazka.Tikrasis pasitikejimas ir tikrasis kuklumas kyla is sio supratimo.Ego akyse pasitikejimas ir kuklumas yra priesingybes.Bet faktiskai tai yra vienas ir tas pats. Eckhart Tolle52. optimistas Pikasui
(2012-09-29 15:23:42)
(86.139.110.140) Parašė:

"Kas tada beliktų Neringai? Gal kažkokiu būdu a lia "tautininkas ir patriotas" G.Songaila seimūnu taps, tačiau kažin ar jis panorės su Neringa šaškėmis žaisti. Su jos globotine Klonio gatvėje prisižaidė, tad tikriausiai turės kitų, gal vėl užsakytų naujų tikslų. "...................................Ar pastebi,kad tampi valdomas savo ego?Tu pradedi kazka blogo iziureti tame ko anksciau nematei.Niekaip neiziuriu bloga tame, kad Songaila zaide su Mergaite sachmatais.Greiciau atvirksciai,as linkes tiketi tuo zmogum kuris neliko abejingas mergaites likimui.51. Pikasas
(2012-09-28 18:03:00)
(78.62.86.131) Parašė:

Jei Neringa Venckienė, kaip labai tikėtina, taps Seimo nare ir tikrai, kaip žadėjo, bendradarbiaus su jai "idėjiškai artimais", savitai per korupciją ir kontrabandą "tvarką ir teisingumą" suvokiančiais paksoidais, tai galės tada gal ir į šilutiškio Remigijaus Žemaitaičio petį atsiremti. Prisimenant kaip jis skeryčiojosi ir koneveikė LNK V.Gaivenio laidose N.Venckienę, gautųsi labai įdomi pora. Tiesa, tuomet Remigijui tektų apversti savo nutrintą plokštelę į kitą pusę. Bet tai galėtų būti tik tuo atveju, jei LSDP -DP -TT trijulė rinkimų nelaimėtų. Priešingu atveju, kam jiems dalintis postus dar su ta "Drąsos Kelio" partija? Kas tada beliktų Neringai? Gal kažkokiu būdu a lia "tautininkas ir patriotas" G.Songaila seimūnu taps, tačiau kažin ar jis panorės su Neringa šaškėmis žaisti. Su jos globotine Klonio gatvėje prisižaidė, tad tikriausiai turės kitų, gal vėl užsakytų naujų tikslų. Laukiu nesulaukiu, kada "Drąsos Kelio" kandidatinio sąrašo aktyvistai išsakys savo poziciją. Ar jie pritaria tokiems N.Venckienės numatomos koalicijos siekiams ar kitaip, nesiglaudžiant su marginalinėmis struktūromis, suvokia savo partijos tikslus ir priemones juos pasiekti. Kai kurie iš sąrašo gali nesivarginti. Jie patys žino - kurie... Tačiau matau tame sąraše politiškai aistringų asmenybių, kuriems tokio surogatinio faršo neprakiši. Tai kaip bus? Ar išgirsime nors kokį jų pyptelėjimą?50. Pikasas
(2012-09-28 12:23:39)
(78.62.86.131) Parašė:

Galima tvirtai teigti, kad Lietuvoje kova tarp tiesos ir melo tęsiasi visą Nepriklausomybės laikotarpį ir jos galo nematyti. Jei labiau konkretizuoti, tai fašizmas gerokai pastumtas į istorijos vadovėlių puslapius, o komunizmas savo įvertinimo dar nesulaukė. Net ir “blogio ašis” Pasaulyje išliko. Likimas lėmė, kad esame Rytų imperijos pašonėje ir mūsų tautai tenka kovoti tai už laisvą spaudą ar žodį caro patvaldystės metais, tai sukandus dantis po poros laisvės dešimtmečių kęsti bolševikinės – komunistinės prievartos pasidargstymus. LSSR buvosios kolaboravimui skirtos komunistų ir komjaunimo organizacijos, pasitelkdamos į talką imperines prievartos struktūras, penkis dešimtmečius alino mūsų sielas ir protus. Tam, kad tai daryti būtų lengviau padaryta viskas, kas įmanoma, kad prie to prisidėtų sovietinės teisėsaugos institucijos ir sovietinių kličių perpildyta žiniasklaida. Taip, mes tapome vizualiai laisvi ir laisvą žodį gan atsargiai jau galima išsakyti. Tačiau teisinė sistema liko kietu monolitu, nenorinčiu jokių permainų. Jos tampa sunkiai įmanomos, nes neokomunistinės jėgos nenori prarasti ryšius su ja dengiančia bei patarnaujančia teisėsauga. Kvalifikuotus teisės specialistus, kurie panoro eiti tarnauti laisvėjančiai visuomenei, galima buvo ant rankų pirštų suskaičiuoti. Po “dainuojančios revoliucijos” visų nebūtų prireikę. Situacija per dvidešimtmetį pasikeitė neryškiai, o atraminiuose teisėsaugos valdymo postuose vis dar matome to pačio sovietinio raugo pareigūnus arba tuos, kurie buvo teisės specialybių fakultetuose tokių paruošti, naujos kartos atstovai. Ir tik vienas kitas teisininkas, dažniausiai toks, koris buvo nukentėjęs “nuo savų” išdrįso raiškiau pasireikšti “D.Kedžio istorijoje” nepalaikydamas A.Ūso garbės ir L.Stankūnaitės interesų. Kova dėl dviejų mergaičių likimo dar nesibaigė, tačiau tikėtis, kad ji pasibaigs tiesos pergale – vilčių išlieka vis mažiau. Šios kovos eigoje atsitiko dar kai kas svarbaus. Negalint pasiekti tiesos ir teisingumo įprastomis teisinėmis priemonėmis, buvo nutarta kurti politinę partiją ir su ja bandyti Seime įtakoti pozityvius tiesos ir teisingumo siekiančius procesus. Manau, kad dauguma eilinių šalies piliečių suprato tokius siekius ir nemaža dalis jiems pritaria ir šiandien. Tik aukščiausi šalies politikai ir jų aplinka to suprasti nenori dėl aukščiau paminėtos pagrindinės priežasties. Politiniai žaidimai šios istorijos tėkmėje taip įsisiūbavo, kad buvo pamiršti moraliniai bendražmogiškiški principai ir dėmesys tapo supauptas tik pragmatiškiems valdžios pasidalinimo interesams tenkinti. Kokie tie interesai, kas juos inspiruoja ir kaip tame fone atrodo mūsų teisėsauga ir žiniasklaida dar vertės atskirai padiskutuoti .Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras