2020 m. gegužės 29 d.

 

Spektaklis įvyko. Ant ko "kakosime" rytoj?

53
Paskelbta: 2012-10-08 16:51 Autorius: Rūta Janutienė

500 susirūpinusių demokratijos raida žmonių, kurių idėjinį branduolį sudaro seni biudžeto parazitai (baudžiamųjų bylų dėl visokių prabangių fejerverkų, įtariamieji ir liudininkai), sukilo prieš cenzūrą Lietuvoje. Dėl ko jiems neramu? Jiems neramu, kad mokesčių mokėtojų pinigais, valstybės palaiminimu nupirktas spektaklis su „kakučių“ mėtymu į Kristų, daliai visuomenės sukėlė pasipiktinimą. Tą nuomonę 500 vienetų susirūpinusios „šviesuomenės“ vadina cenzūra.

(„Šviesuomenę“ čia apdedu kabutėmis todėl, kad skandalą sukėlusiame spektaklyje Vilniaus snobų gilius atodūsius sukėlusi mirštančio žmogaus kančia realybėje jų visai nejaudina. Nei vieno to šviesuolio nemačiau slaugos namuose laikant mirštantį nepažįstamąjį už rankos.)

Dabar – apie esmę. Necituosiu kokio nors storo žodyno, kuriame paaiškinama, kas yra cenzūra. Net ir ne tokie šviesūs žino, kad tai – valstybės valia draudžiamas bei persekiojamas laisvas piliečių minčių reiškimas. Nesusipratimas: jiems, tai pasipiktinusiais  “šviesuomenei”, valstybė kaip tik visokeriopai padėjo: davė labai daug pinigų, valdžios žmonių (ministro “veksininko” Arūno Gelūno) viešą palaikymą, valstybės išlaikomas patalpas ir t. t. ir pan. Valstybė, duotuoju atveju, buvo „kakučių“ mėtymo užsakovė.

Tai valstybė, ministro A. Gelūno asmenyje, užsakė išbandymą katalikiškai Lietuvos visuomenei. Jūs tikit? Labai tikit? Na tai štai jūsų Dievui per veidą! Dabar tikėkit labiau… “Tikintiems Kristus yra tėvas, todėl tas spektaklis yra jų Tėvo pažeminimas. Gal tada mes turime teisę viešai mėšlu sutepti ministro tėvo portretą?” – taip samprotavo mano šešiolikmetė dukra. Tie jos žodžiai, “šviesuomenės” požiūriu, ir yra cenzūra.

Blogiausia tai, kad šitas šventovės „apkakojimas“ – nieko nauja. Sovietmečiu lygiai taip pat auklėjant visuomenę buvo rengiami daug labiau įtikinantys “hapeningai”. Viešai, rodant per televizorių, buvo griaunamos bažnyčios, ir jų vietoje statomi baseinai. Kunigai buvo sodinami į kalėjimą ir šmeižiami, skleidžiant gandus apie jų neva kriminalinius nusikaltimus. Viskas, ką sugebėjo padaryti Justo Paleckio anūkas M. Budraitis (spektaklį atvežusio teatro direktorius), tai pakakoti ant scenos. Silpna! Kaip sake Hemingvėjus: “Jei jau sugalvojai rašyti apie meilę, tai parašyk ką nors geriau, nei parašė Šekspyras”. Budraičio atveju, vietoje Šekspyro reikėtų įdėti kokį Brežnevą arba Sniečkų.

“Šviesuomene”, ar supratai? Veiksmas “cenzūra” šiuo atveju buvo nukreiptas į tuos, kurie tiki, ir tuos, kurie vien tik žodžiais pamėgino apginti savo tikėjimą. Tai jie buvo cenzūruojami valstybės vardu už valstybės pinigus, kai lygiai toks pats mokesčių mokėtojų pinigų parazitas Gelūnas kakojimą ant Kristaus pateikė kaip meno išraišką. (Dar nepamiršome, ministre, VEKS projekto už milijoną, kai per valstybinę televiziją buvo rodomas meno kūrimo procesas, keliskart didesnėmis nei rinkos kainomis už vieną to proceso seriją).

Cenzūros aktas būtų įvykęs, jei konservatoriai su buvusia Konservatorijos komjaunimo sekretore Vilija Aleknaite Abramikiene priešakyje būtų pasikėsinę spektaklį uždrausti. Štai tada būtų cenzūra. Bet viskas, ką padarė valdžios partija, tai palaidė liežuvį Seime, tuo papiktnaudžiaudama tarnybine padėtimi rinkimų išvakarėse. Konservatoriai netgi nepareikalavo Gelūno, kuris už kakučius sumokėjo biudžeto pinigais, galvos. Rinkiminis politinis šou nelaikytinas cenzūra.

Vienintelis cenzorius čia buvo pats Gelūnas ir jo VEKS’ininkai, kuriuos jis sutupdė į visas įmanomas valdiškas pareigas, nepaisydamas jiems iškeltų baudžiamųjų bylų dėl valstybės pinigų švaistymo ypač dideliu mastu. Juos nugąsdino mintis, kad tokius kūrybos laisvės protrūkius, kaip aptariamas spektaklis, derėtų finansuoti iš savo asmeninės kišenės. Štai kur jie pamatė cenzūrą – kėsinimąsi į jų teisę pirkti kanalizacijos vamzdžius už 200 tūkstančių litų, statyti prie Neries ir vadinti tai menu. Paremontuoti scenos dekoracijų keltuvus ir nurašyti 30 milijonų mokesčių mokėtojų litų. Pastatyti naują trobą, pavadinti “valdovų rūmais” ir dekoruoti ją neveikiančiais pečiais po 250 tūkstančių litų už „štuką“.

Dar aš nė kiek neabejoju, kad jeigu valstybės pinigais finansuojamam festivaliui būtų pasiūlytas spektaklis, kuriame, pavyzdžiui, būtų „kakučiais“ apmėtyti gėjai arba sudegintas Koranas, A. Gelūnas tikrai būtų padaręs viską, kad tokio spektaklio nebūtų. Kažkodėl taip manau.

Todėl ne tie 500 “šviesuolių” yra kovotojai su cenzūra, bet tie, kurie spontaniškai susirinko į mitingą, panaudodami modernią ir spontanišką “flash-mob” taktiką. Tai jų pasaulėžiūra yra metodiškai, sovietiškai, bukai ir ciniškai cenzūruojama valstybės vardu ir už valstybės pinigus. Dar trūksta įrodymų? Prisiminkime A. Gelūno viešą pareiškimą prieš menininkus (dauguma jų – M. Budraičio vadovaujamo teatro aktoriai), kurie savo iniciatyva protestavo Garliavoje. Ministras liepė jiems neprotestuoti, nedalyvauti, bet davė pinigų, kad ant tų menininkų scenos būtų apdrabstytas Dievo veidas. 

www.instancija.lt

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
53. qwertys
(2012-10-11 22:54:32)
(78.57.203.136) Parašė:

Sunku ką ir pridurti, gal tik tiek, kad teatras apsišiko ir pasmiro - kas jį dabar lankys? Gal tik p....? - gimtojo kvapo pasiilgę? :)52. era
(2012-10-11 00:45:31)
(79.132.164.11) Parašė:

Apie tą budraitį seniai berašė Lrytas, kurio žmona neaiškiomis aplinkybėmis buvo numarinta, o štai dabar komunistų anūkas keršija katalikijai ir kartu su liberu Aronu Gelous sumąstė sušudinti katalikus ir pasidaryti sau reklamą, tai kodėl jie musulmonų taip neįžeidinėja, matyt, bijo atsidurti laurinkaus antavilių kalėjime. O internautas (78.56.168.180) po šiuo straipsniu jau pasireiškė gal dešimtis kartų, ir rašo nešvankius komentarus. Subinlaižys.51. Nu jooo
(2012-10-10 20:39:02)
(82.140.172.145) Parašė:

Jėzų jau aptapšnojo.Tai gal rytoj RAUDŲ sieną centriniame teatre maliavos shudinais "dažais"?50. sn
(2012-10-10 20:04:15)
(78.63.224.64) Parašė:

Sunku man patikėti, kad čia rašo mūsų vienintelė ir nepakartojama Rūta. Mano draugė, kuri matė spektaklį, liko sužavėta, kaip subtiliai atskleista (pasi)tikėjimo tema. O jei spektaklio kelionė į mūsų sceną buvo lydima nešvarumų, apie tai ir reikėjo rašyti.49. katinas
(2012-10-10 14:07:14)
(193.219.160.252) Parašė:

Sutinku su autore bei Pikasu. Jei būtų paniekinti kitatikių ar kitokios meilės išpažinėjai - būtų labai didelis skandalas.48. atsakymas StASIUI
(2012-10-10 09:06:35)
(78.61.214.72) Parašė:

Aronas Gelausen47. 37-am
(2012-10-09 23:00:26)
(93.144.43.141) Parašė:

Gėjūnas.46. Kaip ten buvo spektaklyje
(2012-10-09 20:09:19)
(81.7.96.104) Parašė:

nežinau,bet kad valdžia smirdi kiekvieną dieną melu,klasta,veidmainyste,dviveidyste ir prievarta,tai tikrai matau.Stop.Priešinkimės orumu,savigarba,savo vertės jausmu,gailestingumu,atjauta,meile artimui...Parašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras