2020 m. gegužės 28 d.

 

Sociologinės Mikaldos pranašystės

52
Paskelbta: 2012-07-11 07:04 Autorius: Tomas Viluckas

Viena liūdniausių mūsų viešojo gyvenimo ypatybių – socialinė tikrovė yra konstruojama bei manipuliuojama, o ne tiriama ir analizuojama. Deja, periodiškai skelbiamos sociologinės apklausos tampa įprastu tokių manipuliacijų įrankiu.

Ši išvada peršasi savaime, kai susipažįsti su naujienų agentūros ELTA skelbiamos naujausios „Baltijos tyrimų" atliktos gyventojų nuomonės apklausos rezultatais. Juk jų esminė žinia - artėjant Seimo rinkimams susikūrusios naujos politinės jėgos, kurios žada rudenį rinkimuose mesti iššūkį dabartinėms parlamentinėms partijoms, yra silpnos ir nieko vertos. Kol kas esą į Seimą šalies piliečiai nė vienos iš šių partijų, kaip teigia “Delfi.lt”, “leisti nenori”.

Už naujas partijas galvojantis balsuoti rinkėjas turi būti priblokštas niūrių prognozių – štai Kristinos Brazauskienės įkurta Demokratinė darbo ir vienybės partija gautų 1 procentą balsų, „Lietuvos žaliųjų sąjūdis” - 0,7 procento, Vladimiro Romanovo kūrinys - Lietuvos žmonių partija - 0,2 procento rinkėjų. Geriausiai atrodytų Artūro Zuoko sąjunga TAIP, kuri rinkimuose esą surinktų 2 procentus balsų.

Tačiau pagrindinis šios pranašystės, kuri turi apšviesti tamsuolius, turinys – Neringos Venckienės vedamam „Drąsos keliui” savo balsus patikėtų vos 0,9 procento rinkėjų. Tad žinia, patenkanti į visus informavimo kanalus - „Drąsos kelias” yra kažkokia neaiški, visuomenės palaikymo neturinti grupuotė, už kurią neverta balsuoti. Beje, atidžiai peržvelgę naujienų antraštes nesunkiai pastebėsite, kad naujos politinės jėgos staiga virsta viena - „Drąsos keliu” ir jo būsima “nesėkme” rinkimuose.
Tokia yra įsivaizduojama realybė, o kokia yra iš tiesų? Pakanka “paguglinti” ir paprasčiausiai palyginti situaciją prieš 2008 metų rinkimus ir po jų. Prieš keturis metus, liepą, ta pati „Baltijos tyrimų“ bendrovė paskelbė 2008 metų birželio 27–liepos 9 dienomis vykdytos gyventojų apklausos rezultatus. Žemiau pateiktoje lentelėje pirmi skaičiai yra anuometinė „Baltijos tyrimų" prognozė, o skliausteliuose matome gautus balsus rinkimuose:

Tėvynės sąjunga ir Lietuvos krikščionys demokratai - 15 proc. (19,72)
Lietuvos socialdemokratų partija - 11 proc. (11,72)
Tvarka ir teisingumas -10,5 proc. (12,68)
Darbo partija - 8 proc. (8,99)
Tautos prisikėlimo partija - 7 proc. (15,09)
Naujoji sąjunga (socialliberalai) - 7 proc. (3,64)
Liberalų ir centro sąjunga - 5 proc. (5,34)
Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga - 4 proc. (3,73)
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis - 3 proc. (5,73)

Tad palyginus skaičius pasidaro visiškai aišku, kad „Baltijos tyrimų” “nureitinguotos” partijos rinkimuose pasirodė daug geriau, nei joms buvo žadėta, o iškeltos – prasčiau. Jei 3 procentų paklaida sociologiniuose tyrimuose yra leistina, tai, pavyzdžiui, dvigubas “prašovimas“ su Tautos prisikėlimo partija (ji 2008-iais buvo nauja jėga) atrodo nepadoriai. Beje, peržvelgus visus 2008 metų tyrimų rezultatus krenta į akis, kad ši partija sociologų prognozėse būdavo toli nuo pasiekto rinkėjų pasitikėjimo.

Tokie “neatitikimai” nevalingai siejasi su begėdišku 1 procentu prie „Drąsos kelio” naujausiame „Baltijos tyrimų” opuse. Tai verčia abejoti ir sociologinių apklausų objektyvumu, nes kas gali paneigti, kad optimistinės ir pesimistinės prognozės yra ne rimti tyrimai, o tik viešųjų ryšių produktas, turintis paveikti rinkėjus? Kas gali užtikrinti, kad vėl neužsiimama to paties brukalo į žmonių smegenis gamyba, o rezultatas nebus analogiškas?

Juk tokių manipuliacijų autoriai pamiršta, kad rinkėjas balsuodamas tikrai nesižvalgo į apklausų lenteles, kad ne visų žmonių sąžines galima išprievartauti, o po tokių prognozių lengviau patikėti Mikaldos pranašystėmis nei gyventojų nuomonių “tyrimais”.

„Ekspertai.eu“ skelbiamą informaciją draudžiama visuomenės informavimo priemonėse atgaminti be raštiško VšĮ „Ekspertai.eu“ sutikimo, kurį galima gauti adresu info@ekspertai.eu
Kalba redaguota ekspertai.eu

 
Komentarai

 
52. Anglija
(2012-07-15 01:00:59)
(82.8.230.33) Parašė:

Mes,uzsienyje gyvenantys,esame pasiurpe tuo,kas ir kaip vyksta Lietuvoje,todel kokia antireklama bevyktu,mes esame apsisprende,kad balsuosime uz Drasos kelia,nes taip gyventi daugiau yra neimanoma.Prokuroru issidirbinejimas pasieke epogeju,seimunu cinizmas ir saves susireiksminimas slykstus,todel laikas parodyti,kad rinkejai nera bukagalviai ar mankurtai.Reikalingi dideli pokyciai musu valstybeje,kad galetume pasijusti tikrais nepriklausomos Lietuvos pilieciais,kuriu nuomones yra paisoma ,kurie gali gyventi savo salyje oriai.Mes vaziuosime balsuoti i Londona,bet kur garantija,kad viskas vyks sklandziai ir saziningai,reikalingi stebetojai visuose balsavimo apylinkese,nes pasitiketi kazin ar galima,taciau balsuoti yra butina.Te padeda mums Dievas,butina laimeti rinkimus !51. vida
(2012-07-14 14:54:39)
(94.244.68.90) Parašė:

visi kaunieciai ir ne tik balsuokime uz neringa ir jos partija50. as
(2012-07-14 11:17:31)
(78.60.239.65) Parašė:

rinkimai-ne ramunes ziedas-isrinks ,neisrinks?NERINGOS sudaryta partija tikrai isrinks!!Baisu?49. taip
(2012-07-14 07:05:26)
(84.55.21.183) Parašė:

As pritariu,kad tie apklausos rezultatai tai zmonem mygla pust...bet praejo tie laikai,zmoniu jau taip lengvai neapgausi!!!! As ,ir mano gimine balsuosim tik uz Gerbema NERINGA ,nes nematau jai lygiu,ji saunuole,gerbiu uz jos drasa ,tikra kovotoja!!!!!48. Stasė
(2012-07-14 00:07:35)
(78.58.6.210) Parašė:

O kas jeigu suklastos rinkimu rezultatus. Juk ne veltui paliko Vaigauską. Pas mus viskas galima ir teisėta.47. Arvis
(2012-07-13 21:09:11)
(78.60.94.225) Parašė:

Straipsnis parašytas tarsi "Baltijos tyrimais" pasitikėti nereikėtų,tačiau aiški idėja - tikėkit gi pagaliau, nes pateikiami skaičiai labai jau gerai patvirtino prognozes, tai reiškia,kad ir dabartiniai DK vertinimai labai prasti ir DK partija neverta dėmesio. Nė karto neteko girdėti,kad kas nors iš pažįstamų rato būtų dalyvavęs apklausoje per daugelį metų ir sunku tikėti tais skaičiais. Visi,kuriems brangi savo valstybė turi balsuoti už DK partiją ir nesvarbu "ką priešai suoks". Kito kelio nėra.46. jo jo saunu
(2012-07-13 20:33:03)
(86.100.120.156) Parašė:

o kas ,brangieji, jums uztikrins,kad jusu balsai bus saziningai suskaiciuoti ir pristatyti kur reikia ir taip kaip reikia, KAS GARANTUOS SAZININGUS BILIUTENIU SKAICIAVIMUS ???????????????????????????45. TIKIU
(2012-07-13 19:27:48)
(78.148.86.81) Parašė:

KAD NERINGA VARKALA NAKAS SURINKS DAUG TEISINGU IR MASTANCIU AS TIK SU JAIS IR DAUGUMA MANO BENDRAMINCIU SU JAIS TAD LAUKIAM RINKIMU IR REZULTATAI BUS AKIVAIZDUS SEKMES NERINGAI MES SU JUMIS SKOTIJOS LIETUVIAIParašykite komentarą
Ekspertai.eu įspėja, kad komentaras – tai viešas informacijos paskelbimas.
Komentatorius atsako už savo viešai paskelbtą žinomai neteisingą, įžeidžiančią, šmeižikiško ar nusikalstamo turinio informaciją (tai yra komentarai, kuriuose skatinama tautinė, rasinė, religinė ar kitokia neapykanta, raginimai nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, organizuoti sąmokslą prieš valstybę, pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, šiais tikslais kurti ginkluotas grupes arba daryti kitus nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos valstybę) LR teisės aktų nustatyta tvarka.
Ekspertai.eu komentarų neredaguoja.
Komentarai su keiksmažodžiais ar vulgarybėmis bei piktybiškai kartojami tekstai yra šalinami.
Vardas
Komentaras